Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

1235394491_Screenshot_20190304-201233_SamsungInternet.jpg.4fbee295ce820c2436049d68ad33e559.jpg

Εντάξει ρε σε αυτό έχει 2 όλους κι όλους 😛

Μολις το ειδα και εγω. Δεν ξερω τι παιζει, αλλα θα τους στειλω και εγω ενα email οπως προειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη παιδεύεστε άδικα, αδερφάκια είναι,,, έχουν τα ίδια mails-τηλέφωνα!

Εδώ η γνήσια διαρροή :o Bizgram Daily DIY Pricelist.pdf με τους Ryzen 2, τις δύο Navi APUs και όχι μόνο. Κρατήστε το link, ανανεώνεται από το 2017!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/03/2019 at 20:06, ilos said:

 

Αυτό που θα έχει πλάκα θα είναι το επόμενο vid. Να δούμε τα οφέλη στα +100 euros του 7600k του 2017  σε σχέση με τον 1600. Ελπίζω να βάλει και λίγο starcraft, csgo κλπ για να μην έχουμε στρουμφοκτονίες στο Σύνταγμα.😂

Εγώ θέλω να δω 7400 με 2400 μνήμες απέναντι στον 1600. Γιατί κάτι αλιενς υποστήριζαν ότι ο i5 είναι πιο γρήγορος. Εκεί να δεις γέλια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, strawman είπε

Εγώ θέλω να δω 7400 με 2400 μνήμες απέναντι στον 1600. Γιατί κάτι αλιενς υποστήριζαν ότι ο i5 είναι πιο γρήγορος. Εκεί να δεις γέλια... 

Δε πα να τον έχουν και στα 5 Ghz με 4000 μνήμες υπάρχουν άπειρα σενάρια που θα είναι PITA πλέον ειδικά στα 1% και 0.1% lows που είναι πιο σημαντικά από τα average imo, Εδώ ο 8600k και είχε θέμα στο farcry 5 σε σχέση με τα cpu με περισσότερα threads.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παρακαλώ να γίνει ένα Θέμα Red vs. Blue; AMD vs. Intel; Good vs ### (Benchmark μιλώντας). Πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτή η διαμάχη ή ας εξαγοράσει η Intel την AMD να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Παρακαλώ να γίνει ένα Θέμα Red vs. Blue; AMD vs. Intel; Good vs ### (Benchmark μιλώντας). Πρέπει επιτέλους να σταματήσει αυτή η διαμάχη ή ας εξαγοράσει η Intel την AMD να τελειώνουμε.

Για να σταματήσει η διαμάχη θα πρέπει και να σταματήσει να έχει ενδιαφέρον το ζήτημα, ώστε ο HU και ο κάθε HU να  μην κάθεται να ξημεροβραδιάζεται στα benches και να ανεβάσει τα αντίστοιχα vid. Από εκεί και πέρα εμένα ποσώς με ενδιαφέρουν πλέον τα συγκεκριμένα cpu και κατ'επέκταση τα νουμεράκια τους. Ήδη outdated είναι και τα 2 και οσονούπω obsolete με την έλευση των zen 2 και τα 10nm της intel (οκ για το last δε παίρνω όρκο αν θα το δούμε φέτος και σε τι μορφή).

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι οι γνωστοί άγνωστοι τι ευφυολόγημα θα σκαρφιστούν πάλι για να πέσει λουκέτο στο thread, όταν βγει το vid. Το απολαμβάνω σαν social experiment δηλαδή.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, έχω b450 tomahawk 2600x με Fazn CPU Cooler Aero 120T (aka gammaxx 400), με ανοιχτο το PBO, στα games φτάνει 3975-4000  περιπου 50c, απ οτι ειδα στο hwi. Αξίζει να δοκιμάσω OC για λιγο παραπανω ρολογια; 

επισης αυτες οι ρυθμισεςι στο pbo τι ειναι;

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, splanis είπε

Να ρωτήσω, έχω b450 tomahawk 2600x με Fazn CPU Cooler Aero 120T (aka gammaxx 400), με ανοιχτο το PBO, στα games φτάνει 3975-4000  περιπου 50c, απ οτι ειδα στο hwi. Αξίζει να δοκιμάσω OC για λιγο παραπανω ρολογια; 

επισης αυτες οι ρυθμισεςι στο pbo τι ειναι;

Screenshot_1.png

Βάλε τάση στην cpu με offset αρνητικό. Ξεκινά από -0,05v έως -0,1 και δεν που είσαι σταθερός και αν κράτει πιο ψηλά Ρολόγια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Βάλε τάση στην cpu με offset αρνητικό. Ξεκινά από -0,05v έως -0,1 και δεν που είσαι σταθερός και αν κράτει πιο ψηλά Ρολόγια 

Γίνεται αυτο στην tomahawk? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, splanis είπε

Γίνεται αυτο στην tomahawk? 

Στο τελευταιο bios update έβαλε η MSI offset.

Για την συγκεκριμένη δεν ξερω, λογικά γενικά μπήκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Ναι κανε bios update

εγινε θα το δοκιμασω απ αυριο γιατι γραφω, αρα ξεκινάω από -0.05 μέχρι -0.1 σιγά σιγα, λογικα αν παει κατι στραβα θα κρασαρουν τα γκειμ πχ, και ετσι να μεινω εκει που μαι stable; 

επισης να ρωτησω και κατι αλλο, πριν κανω ενα bios update πιο παλια στο pbo ειχε μια ρυθμιση για scalar(?) και το εβαζα χ10 η κατι τετοιο, οταν ειχα κανει update αυτη η ρυθμιση δεν υπηρχε πια

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, splanis είπε

εγινε θα το δοκιμασω απ αυριο γιατι γραφω, αρα ξεκινάω από -0.05 μέχρι -0.1 σιγά σιγα, λογικα αν παει κατι στραβα θα κρασαρουν τα γκειμ πχ, και ετσι να μεινω εκει που μαι stable; 

επισης να ρωτησω και κατι αλλο, πριν κανω ενα bios update πιο παλια στο pbo ειχε μια ρυθμιση για scalar(?) και το εβαζα χ10 η κατι τετοιο, οταν ειχα κανει update αυτη η ρυθμιση δεν υπηρχε πια

Ναι στην πρώτη ερώτηση, στην δεύτερη ερώτηση απλά θα επιλέγεις  enabled 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...