Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιβεβαιωνω πως γινεται, αν και προσοχη λιγο με τα offset αν εχεις βαλει κατι στο override απο πριν. Εβαλα 1.4V στην gaming pro carbon και μετα σκεφτηκα να το βαλω σε Offset +200mV και σε καποια φαση ανακαλυψα πως ετρεχα τον επεξεργαστη στα 1.6V :)

Αλλα νταξει, μαθημενα τα βουνα απ' τα χιονα, και ο 1400 μου απ τα 1.8..

Οσο περι PBO, θα το βαλεις enabled, θα βαλεις στο enabled επισης την επιλογη Relaxed ECD Throttling. Tελος μην ξεχασεις να βαλεις τα TDC/TDP/TDA limits κτλ, στα 1000W. Μην ανησυχεις, απλως για να μην στο κρατησει πισω, δεν προκειται ποτε να τραβηξει τοσο.

 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Επιβεβαιωνω πως γινεται, αν και προσοχη λιγο με τα offset αν εχεις βαλει κατι στο override απο πριν. Εβαλα 1.4V στην gaming pro carbon και μετα σκεφτηκα να το βαλω σε Offset +200mV και σε καποια φαση ανακαλυψα πως ετρεχα τον επεξεργαστη στα 1.6V :)

Αλλα νταξει, μαθημενα τα βουνα απ' τα χιονα, και ο 1400 μου απ τα 1.8..

Οσο περι PBO, θα το βαλεις enabled, θα βαλεις στο enabled επισης την επιλογη Relaxed ECD Throttling. Tελος μην ξεχασεις να βαλεις τα TDC/TDP/TDA limits κτλ, στα 1000W. Μην ανησυχεις, απλως για να μην στο κρατησει πισω, δεν προκειται ποτε να τραβηξει τοσο.

1.8 και μετα αναρωτιέσαι γιατί έχει πεθανει ο μισός pci express controller :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

1.8 και μετα αναρωτιέσαι γιατί έχει πεθανει ο μισός pci express controller :P

Eει, αυτο ειναι uncore. SoC πανω απο 1.175 δεν εχει φαει ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Eει, αυτο ειναι uncore. SoC πανω απο 1.175 δεν εχει φαει ποτε!

Καλα εσυ δεν παιζεσαι με τιποτα.. Σιγουρα ο,τι πεφτει στα χερια σου απο hardware, ή θα λιποθυμαει απ τον φοβο του, ή θα βγαζει πόδια για να κοψει περα!🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ZELOMOTH είπε

Καλα εσυ δεν παιζεσαι με τιποτα.. Σιγουρα ο,τι πεφτει στα χερια σου απο hardware, ή θα λιποθυμαει απ τον φοβο του, ή θα βγαζει πόδια για να κοψει περα!🤣

Το 1.175 αλλοι το τρεχουν 24/7 :cry:
Kαι δεν χρειαζεται να μου το θυμιζεις.... η 650ti ακομα δεν θελει να δωσει εικονα στο AM4 συστημα, οπως και η 7870XT.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φώτα σας παιδια , θέλω σιγά σιγά να στήσω ένα tower μεχρι το καλοκαίρι  για επεξεργασία εικόνας και βίντεο 

Είμαι Ανάμεσα σε msi gaming pro, pro carbon και taichi 

Πρώτα απο ολα αξίζει η taichi τα 30€ παραπάνω σε σχέση με την pro carbon? Την gaming pro θα την πάρω μόνο σε περίπτωση που δεν θα μπορέσω να διαθέσω παραπάνω απο 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Το 1.175 αλλοι το τρεχουν 24/7 :cry:
Kαι δεν χρειαζεται να μου το θυμιζεις.... η 650ti ακομα δεν θελει να δωσει εικονα στο AM4 συστημα, οπως και η 7870XT.... 

 

Η δικιά μου η mobo, αν απλά ανοίξεις xmp και αφήσεις το vsoc auto το πάει 1.175 every tiem. Και δεν είναι θέμα bios, το κάνει με ότι έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Just msi things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Τα φώτα σας παιδια , θέλω σιγά σιγά να στήσω ένα tower μεχρι το καλοκαίρι  για επεξεργασία εικόνας και βίντεο 

Είμαι Ανάμεσα σε msi gaming pro, pro carbon και taichi 

Πρώτα απο ολα αξίζει η taichi τα 30€ παραπάνω σε σχέση με την pro carbon? Την gaming pro θα την πάρω μόνο σε περίπτωση που δεν θα μπορέσω να διαθέσω παραπάνω απο 150€

Σε πειραζει να σου απαντησω αυριο σε αυτο? Εχω κανει review την Taichi και εχω παει σε Gaming Pro Crabon για το 24/7 συστημα μου. Μολις χθες την εβαλα στο PC, οποτε ακομα την ψαχουλευω.

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Η δικιά μου η mobo, αν απλά ανοίξεις xmp και αφήσεις το vsoc auto το πάει 1.175 every tiem. Και δεν είναι θέμα bios, το κάνει με ότι έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Just msi things.

Just Krait things εννοεις.... Τελικα βλεπω δεν αλλαξε και πολυ, αρα σοφη η επιλογη μου να μην την προτιμησω περυσι :)

Σε AM3+ μου ειχε παρει φωτια :) :) :) :) :)
O 8350 ευτυχως εζησε.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σε πειραζει να σου απαντησω αυριο σε αυτο? Εχω κανει review την Taichi και εχω παει σε Gaming Pro Crabon για το 24/7 συστημα μου. Μολις χθες την εβαλα στο PC, οποτε ακομα την ψαχουλευω.

Όχι κανένα πρόβλημα , απλός στείλε μου μήνυμα όταν τελειώσεις το review!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε



Σε AM3+ μου ειχε παρει φωτια :) :) :) :) :)
O 8350 ευτυχως εζησε.

Αποκλειεται να σου ετυχε εσενα αυτο!🤣

Αφου οταν μπαινεις στο δωματιο, ο R 1400 προσπαθει να ξεκολλησει και τα 1331 ποδαρακια του και να εξαφανιστει! Τον κραταει ομως αυτη η πουτ@να η ψυκτρα...😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σε πειραζει να σου απαντησω αυριο σε αυτο? Εχω κανει review την Taichi και εχω παει σε Gaming Pro Crabon για το 24/7 συστημα μου. Μολις χθες την εβαλα στο PC, οποτε ακομα την ψαχουλευω.

Just Krait things εννοεις.... Τελικα βλεπω δεν αλλαξε και πολυ, αρα σοφη η επιλογη μου να μην την προτιμησω περυσι :)

Σε AM3+ μου ειχε παρει φωτια :) :) :) :) :)
O 8350 ευτυχως εζησε.

Ναι η AM3 ήταν legendary πυροτέχνημα. Δε φταις εσύ για αυτό. Στις msi από τις b350 krait/carbon μέχρι και τις x370 krait/carbon το ίδιο vrm design έχουν περίπου... Μετριότατο αλλά αρκετό για 65/95 watt tdp cpus.

Btw η x470 carbon μητρικάρα με τα όλα της. Πολύ καλή επιλογή.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ilos είπε

Δε φταις εσύ για αυτό. Btw η x470 carbon μητρικάρα με τα όλα της. Πολύ καλή επιλογή.

Εγω το ξερω. Στον φιλο που του κλοκαρα το συστημα πες το :)
Nα ναι καλα η εγγυηση να λες.

Μεχρι στιγμης θα συμφωνησω, αν και εχω δει μερικα πραγματακια που με χαλανε. Κυριως περι overclocking profiles κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά από δω γίνεται το undervolt η μ@λκιες κάνω; 

IMG_20190308_152433.jpg

Επίσης το αν θα είναι stable να το δοκιμάσω σε γκειμς; αν δεν είναι λογικά θα τρώει κρασ το γκειμ η κάτι άλλο; 

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, splanis said:

Παιδιά από δω γίνεται το undervolt η μ@λκιες κάνω; 

IMG_20190308_152433.jpg

Επίσης το αν θα είναι stable να το δοκιμάσω σε γκειμς; αν δεν είναι λογικά θα τρώει κρασ το γκειμ η κάτι άλλο; 

 

Ναι, από εκεί. Πολύ σωστά. Μπορείς να δοκιμάσεις 0,0750. Στο 0,1 είχα πρόβλημα εγώ προσωπικά. Hard boot nope... 

 

 Bios1.jpg.39873c74e92555a0624489b81eb25daa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, renaxan είπε

Ναι, από εκεί. Πολύ σωστά. Μπορείς να δοκιμάσεις 0,0750. Στο 0,1 είχα πρόβλημα εγώ προσωπικά. Hard boot nope... 

 Bios1.jpg.39873c74e92555a0624489b81eb25daa.jpg

επαιξα ενα γκειμακι apex(easy win 11 kill ;) ) , 45-50 βαθμοι με -0.05, βεβαια παλι στα 3998-4048ghz ετρεχε απ οσο κοιταγα το μονιτορινγκ. παω να δοκιμασω -0.075

Επεξ/σία από splanis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...