Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Nikosmile είπε

εδώ γράφουν samsung, λες...;;;

image.png.e1bd6ac76cae62ac1062b3bf310a2ae4.png

Δεν είχα ιδέα, γράψε λάθος. Ας απαντήσει ο ακοινώνητος.

Ίσως είναι Ε-die;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikosmile είπε

Αυτές Patriot Viper 4 16GB 3200MHz (PV416G320C6K) είναι samsung B-die σε καλή τιμή ;

Ειναι samsung αλλα ειναι downbin τσιπακια απο τα "κακα" δλδ που δεν τραβαγαν πολυ, ωστοσο για τα λεφτα τους μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, akoinonitos είπε

nope

εδω παιζεις με το Offset και την stock ταση δλδ

αν θες να δωσεις 1.35v θα κανεις το εξης  1.35-stock = offset αρα 1.35-1.1875(στοκ ταση 1700) = 0.1625V αρα θα επιλεξεις offset +0.1625

Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να βάλω, δώσε ένα παράδειγμα με τα πεδία, γιατί δεν...

Θελω με p states για να πέφτει σε idle.

Είναι αρκετά διαφορετικά από τους μπλε.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Μπορείς να μου πεις ακριβώς τι να βάλω, δώσε ένα παράδειγμα με τα πεδία, γιατί δεν...

Θελω με p states για να πέφτει σε idle.

Είναι αρκετά διαφορετικά από τους μπλε.

Vcore /offset/+/0.1625

Aυτο για να δωσεις 1.35v και να πεφτει σε idle.

Δεν χρειαζεται pstates για να πεφτει ,απλα κανε το overclock σου κανονικα και βαλε στο vcore αυτο που σου εγραψα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Vcore /offset/+/0.1625

Aυτο για να δωσεις 1.35v και να πεφτει σε idle.

Δεν χρειαζεται pstates για να πεφτει ,απλα κανε το overclock σου κανονικα και βαλε στο vcore αυτο που σου εγραψα

Το στοκ Vcore το "ξέρει" μόνος του συνεπώς, αυτό με μπέρδεψε. Ευχαριστω σε (πάλι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι ακριβως

Να ρωτήσω με τη σειρά μου: επειδή η μητρική μου (k6 z370 asrock, ναι, είμαι σε amd θέμα, αλλά είναι γενικότερου ενδιαφέροντος το ζήτημα) δεν έχει adaptive επιλογή, να φανταστώ ότι αν θέλω να ορίσω μια τάση (π.χ. 1.28v), επιλέγω τη συχνότητα που θέλω (ας πούμε 4.8ghz), βλέπω (μέσω hwinfo) το auto ρεύμα που δίνει η μητρική για τη συχνότητα αυτή και, αναλόγως, προσθέτω ή αφαιρώ από το ρεύμα αυτό.

Αν, ας πούμε, δίνει auto 1.33 για 4.8ghz, θα βάλω offset -0.05v.

Το 1.28v, επομένως, θα είναι το ρεύμα που θα έχω σε κάθε περίπτωση; Γιατί σε idle, θα ήθελα ακόμη χαμηλότερο ρεύμα (δεν έχω λόγο να δίνω τόσο πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια και στις ιντελ μητρικες αλλα μπορεις να το δοκιμασεις. Δεν ειναι ακριβως ετσι ομως. Θα πρεπει να κλεισεις τουρμπο και τα σχετικα.Ασε τον cpu στην στοκ συχνοτητα και την ταση στο auto. Δες στo biοs ποση ταση δινει ,μετα βαλε για να ελεγξεις οffset +0.01v ας πουμε για να τσεκαρεις αν η ταση ανεβηκε οντως 0.01v απο αυτο που εδινε η μητρικη.

Θεωρητικα η ταση με τα τουρμπο και τα mce κλειστα ειναι η στοκ ταση. Με αυτην λοιπον την ταση θα παιξεις στον τυπο που εβαλα πριν.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Κοιτα δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια και στις ιντελ μητρικες αλλα μπορεις να το δοκιμασεις ακριβως οπως το εγραψες ειναι στην ουσια. Βαλε auto δες ποσο δινει και μετα αφαιρεσε με - offset.

Ναι, απλά ρωτάω αν το offset θα είναι το ρεύμα που θα έχω σε κάθε περίπτωση (idle+load). Καλά, για load το 1.28v είναι μια χαρά, αλλά για idle είναι πολύ υψηλό. Δεν γίνεται να ορίσω άλλη, πολύ χαμηλότερη, τιμή για idle;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DEADLAZARUS είπε

Ναι, απλά ρωτάω αν το offset θα είναι το ρεύμα που θα έχω σε κάθε περίπτωση (idle+load). Καλά, για load το 1.28v είναι μια χαρά, αλλά για idle είναι πολύ υψηλό. Δεν γίνεται να ορίσω άλλη, πολύ χαμηλότερη, τιμή για idle;

Εκανα edit απο πανω.  Θεωρητικα σε idle θα πεφτει οπως πεφτει οταν το δουλευεις στοκ.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζω με offset και ενώ δοκίμασα και 38 και 37 και 36 και 35, κολλάει στα 1550mhz. Σηκώνει 3800, το δοκίμασα χθες με manual voltage. Ούτε καν πέφτει, εκεί, 1550 είτε idle είτε load.

Τι διάλα;

Δοκίμασα με auto voltage, μην είχε buggαρει τίποτα.

Με auto έχω 3.5 στα 1.22V (δίνει μόνο του) και πέφτει στα 1550 με 937mV. Στο offset δοκίμασα να πάει συνολικά έως και 1.33V (+0.2125) και τίποτα, κολλημένο στο 1550.

Ξέρουμε γιατί γίνεται αυτό;

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μαμώ την τύχη μου μέσα δεν κάνει εγκατάσταση το Ryzen Master με τίποτα? Error 1720 ακόμη και με ότι γιατροσόφια διάβασα στο νετ, Κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δοκιμάζω με offset και ενώ δοκίμασα και 38 και 37 και 36 και 35, κολλάει στα 1550mhz. Σηκώνει 3800, το δοκίμασα χθες με manual voltage. Ούτε καν πέφτει, εκεί, 1550 είτε idle είτε load.

Τι διάλα;

Γιατί δεν δοκιμάζεις με FID & DID ?και προτιμάς fixed multi?

πχ:

 IMG_20181016_211820.jpg.58e5990cdbecbad4db3b7c8353b29703.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γιατί δεν δοκιμάζεις με FID & DID ?και προτιμάς fixed multi?

πχ:

 IMG_20181016_211820.jpg.58e5990cdbecbad4db3b7c8353b29703.jpg

Διάβασα λίγο τι κάνουν αλλά δεν έχω ιδέα.

Τώρα με auto και multy 37 δουλεύει με load voltage 1.22V. Για την ώρα θα το αφήσω εδώ.

Το hardware monitor κλείνει μόνο του μετά απο λίγο εντωμεταξύ ο.Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...