Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κι όμως το βρηκα..είναι να τρελαίνεσαι.. ειχα δοκιμασει και αυτο με το pbo. ακριβη μητρικη ηθελα και δν εχω ιδεα τωρα πειραματίζομαι..εχει ένα διακοπτη πανω game boost ο οποιος ηταν γυρισμένος από όταν πηρα τη μητρικη και όταν γυριζει αυτος απενεργοποιεί τις επιλογες στο bios και το κανεις στην ουσια χειροκίνητα από κει.εν το μεταξυ στις επιλογες στο bios ειχε μπει και game boost by bios αντι για onboard..ηταν συνδυασμος θανατηφόρος.. τουλάχιστον ηρεμησα μαυτο μενει μονο η καρτα τωρα   :P

sorry που σας ζαλισα  (αλλα οθτε στο επισημο forum της msi μου το ειπαν αυτό)

Επεξ/σία από LionHurt1982
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

κι όμως το βρηκα..είναι να τρελαίνεσαι.. ειχα δοκιμασει και αυτο με το pbo. ακριβη μητρικη ηθελα και δν εχω ιδεα τωρα πειραματίζομαι..εχει ένα διακοπτη πανω game boost ο οποιος ηταν γυρισμένος από όταν πηρα τη μητρικη και όταν γυριζει αυτος απενεργοποιεί τις επιλογες στο bios και το κανεις στην ουσια χειροκίνητα από κει.εν το μεταξυ στις επιλογες στο bios ειχε μπει και game boost by bios αντι για onboard..ηταν συνδυασμος θανατηφόρος.. τουλάχιστον ηρεμησα μαυτο μενει μονο η καρτα τωρα   :P

sorry που σας ζαλισα  (αλλα οθτε στο επισημο forum της msi μου το ειπαν αυτό)

Δεν πειραζει τελος καλο ολα καλα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν δεν ήξερα ότι κλειδώθηκε το άλλο είχα καιρό να μπω, περί τούτου δεν εχω να πω κάτι για τους mods με έχουν στείλει στα 14 χρονια μου πριν 2 εβδομάδες για "μπάνιο" επειδή σχολίασα τον τρόπο που λειτουργούν δημόσια την ίδια ώρα που άλλοι με χαρακτήριζαν και με πετροβολούσαν και απλά κάνανε "ηλιοθεραπεία" και το forum έπεσε στην αντίληψη μου.

In topic τώρα, Gigabyte Aorus Gaming 7 WiFi με bios F5, 4x16 ram sticks... G.Skill TrindentZ 3200... και με τα 4 δεν πάει παραπάνω από 3066 stable... φυσικά είναι samsung b-dies. Αν κάνω δοκιμές με 2 sticks θα αλλάξει κάτι; Το έχουν φτιάξει το θέμα με τα 4 που δεν σήκωνε πολλά;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeXBOX είπε

Λοιπόν δεν ήξερα ότι κλειδώθηκε το άλλο είχα καιρό να μπω, περί τούτου δεν εχω να πω κάτι για τους mods με έχουν στείλει στα 14 χρονια μου πριν 2 εβδομάδες για "μπάνιο" επειδή σχολίασα τον τρόπο που λειτουργούν δημόσια την ίδια ώρα που άλλοι με χαρακτήριζαν και με πετροβολούσαν και απλά κάνανε "ηλιοθεραπεία" και το forum έπεσε στην αντίληψη μου.

In topic τώρα, Gigabyte Aorus Gaming 7 WiFi με bios F5, 4x16 ram sticks... G.Skill TrindentZ 3200... και με τα 4 δεν πάει παραπάνω από 3066 stable... φυσικά είναι samsung b-dies. Αν κάνω δοκιμές με 2 sticks θα αλλάξει κάτι; Το έχουν φτιάξει το θέμα με τα 4 που δεν σήκωνε πολλά;

Ευχαριστώ!

Δοκιμασε λιγο τις ρυθμισεις απο το calculator επιλεγοντας 4 ντιμς και dual rank, εχεις βαλει και δυσκολα στον imc και 4 dimms και dual rank...

Δοκιμασε επισης να ανεβεις λιγο σε procODT και να δωσεις λιγη ταση παραπανω στο soc και στην cpu αν την εχεις κλοκαρισμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Για να βάλω το Waterblock στον επεξεργαστή (nexus XP3) θα πρέπει να ξεκολήσω το backplate. Δεν χάνεται η εγγύηση έτσι; Είδα σε βίντεο στο youtube θέλει δύναμη για να βγει γιατι ειναι κολλημένο με κάτι σαν ταινία διπλής όψεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα παίδες.

Για να βάλω το Waterblock στον επεξεργαστή (nexus XP3) θα πρέπει να ξεκολήσω το backplate. Δεν χάνεται η εγγύηση έτσι; Είδα σε βίντεο στο youtube θέλει δύναμη για να βγει γιατι ειναι κολλημένο με κάτι σαν ταινία διπλής όψεως.

Σε ποια μητρικη βρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, STORM1978 είπε

Σε ποια μητρικη βρε?

C6H

 ~3:30

Εμένα δεν είναι monoblock προφανώς, αλλά θα χρειαστώ τις τρύπες ΑΜ3 οπότε θα φύγει το backplate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

C6H

 ~3:30

Εμένα δεν είναι monoblock προφανώς, αλλά θα χρειαστώ τις τρύπες ΑΜ3 οπότε θα φύγει το backplate.

Στην Taichi ηταν βιδωμένο απλά το backplate, άκου εκεί διπλής όψεως pads. Λίγο ζέσταμα με κάτι και ταυτόχρονα σχετική πίεση με κάτι πλαστικό από κάτω για να ξεκολλήσει χωρίς να σου κάνει καμιά ζημιά.

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Στην Taichi ηταν βιδωμένο απλά το backplate, άκου εκεί διπλής όψεως pads. Λίγο ζέσταμα με κάτι και ταυτόχρονα σχετική πίεση με κάτι πλαστικό από κάυω για να ξεκολλήσει χωρίς να σου κάνει καμιά ζημιά.

Thanks mate. Λογικά με τίποτα πλαστικό θα το κάνω.

Σήμερα ήρθε μειλ αποστολής, λογικά αύριο θα τα έχω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Thanks mate. Λογικά με τίποτα πλαστικό θα το κάνω.

Σήμερα ήρθε μειλ αποστολής, λογικά αύριο θα τα έχω.

Ότι θες εδώ είμαστε. Άντε με το καλό!

Επεξ/σία από STORM1978
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα παίδες.

Για να βάλω το Waterblock στον επεξεργαστή (nexus XP3) θα πρέπει να ξεκολήσω το backplate. Δεν χάνεται η εγγύηση έτσι; Είδα σε βίντεο στο youtube θέλει δύναμη για να βγει γιατι ειναι κολλημένο με κάτι σαν ταινία διπλής όψεως.

Oχι δεν χανεται η εγγυηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα παίδες.

Για να βάλω το Waterblock στον επεξεργαστή (nexus XP3) θα πρέπει να ξεκολήσω το backplate. Δεν χάνεται η εγγύηση έτσι; Είδα σε βίντεο στο youtube θέλει δύναμη για να βγει γιατι ειναι κολλημένο με κάτι σαν ταινία διπλής όψεως.

Το έκανα εγώ στην C6H με το EK block. Έχει κόλα και θέλει πιστολάκι και υπομονή, βγαίνει εύκολα αλλά θέλει λίγο χρόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos
Με την Prime είσαι το ίδιο ευχαριστημένος σε oc με την C7H; Κάποιο θέμα με θερμοκρασίες στα VRM, σταθερότητα σε max oc;
Γενικώς στην C7H δουλεύει γενικότερα σωστά έστω με κάποιο από τα παλιά bios; Νομίζω είχες αναφέρει το 0804. Με ενδιαφέρει να παίξουν 2x8 b-die 3600 c16 χωρίς κάποιο επιπλέον oc. 
Επίσης βλέπω ότι η Strix x470 έχει πάνω κάτω το ίδιο στήσιμο σαν μητρική με την Prime και τα ίδια VRM.
Εγώ εξακολουθώ να προτείνω την Taichi x470 στον φίλο... δεν έχω διαβάσει κάποιο ιδιαίτερο κουσούρι (την έχει κάποιος εδώ άραγε;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

@akoinonitos
Με την Prime είσαι το ίδιο ευχαριστημένος σε oc με την C7H; Κάποιο θέμα με θερμοκρασίες στα VRM, σταθερότητα σε max oc;
Γενικώς στην C7H δουλεύει γενικότερα σωστά έστω με κάποιο από τα παλιά bios; Νομίζω είχες αναφέρει το 0804. Με ενδιαφέρει να παίξουν 2x8 b-die 3600 c16 χωρίς κάποιο επιπλέον oc. 
Επίσης βλέπω ότι η Strix x470 έχει πάνω κάτω το ίδιο στήσιμο σαν μητρική με την Prime και τα ίδια VRM.
Εγώ εξακολουθώ να προτείνω την Taichi x470 στον φίλο... δεν έχω διαβάσει κάποιο ιδιαίτερο κουσούρι (την έχει κάποιος εδώ άραγε;)

Όχι, έχει τα IR3555 αντί για τα IR3553. Είναι στα 60Α έκαστο αντί για 40.

Την Taichi X470 την έχει ο Storm αν θυμάμαι καλά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

@akoinonitos
Με την Prime είσαι το ίδιο ευχαριστημένος σε oc με την C7H; Κάποιο θέμα με θερμοκρασίες στα VRM, σταθερότητα σε max oc;
Γενικώς στην C7H δουλεύει γενικότερα σωστά έστω με κάποιο από τα παλιά bios; Νομίζω είχες αναφέρει το 0804. Με ενδιαφέρει να παίξουν 2x8 b-die 3600 c16 χωρίς κάποιο επιπλέον oc. 
Επίσης βλέπω ότι η Strix x470 έχει πάνω κάτω το ίδιο στήσιμο σαν μητρική με την Prime και τα ίδια VRM.
Εγώ εξακολουθώ να προτείνω την Taichi x470 στον φίλο... δεν έχω διαβάσει κάποιο ιδιαίτερο κουσούρι (την έχει κάποιος εδώ άραγε;)

H prime εχει μεγαλυτερο Overclock απο την ch7 (οποιος θελει το πιστευει οποιος δεν θελει δεν το πιστευει 😛 ) Tην ch7 αν εξεραισουμε οτι κατασκευαστικα ειναι τελεια κατα τα αλλα ειναι χαλι για μενα. Εγω προτεινω πλεον μονο Msi x470 gaming m7 ac, την asrock χωρις να εχω πιασει ποτε στα χερια μου απο οσο διαβαζω και στις x370 το bios της εχει θεματακια... Για σταθεροτητα σε  max overclock ακομα δεν μπορω να σου πω καθως δεν εχω τεσταρει τον 2700x ακομα πριν λιγες ωρες τον εβαλα πανω και τεσταρω pbo x10 και μνημες στα 3600Mhz.

Η strix οπως ειπε και ο sheo δινει παραπανω amper ,ωστοσο τα 240a  για το vcore που μπορει να δωσει η Prime ειναι υπεραρκετα , για τα 4.25Ghz που ετρεξα ibt very high με 1.4v llc4 ειδα max να ζηταει 144 amper για vcore+soc,και στοκ το Pbo σε κοβει στα 116 περιπου amper οποτε δεν υπαρχει περιορισμος απο την μητρικη.

Εδω ειμαι στοκ με pbo scalar x10 vcore auto vsoc 1.0v dram 1.44v μνημες στα 3600Mhz (συνεχιζω να εχω την αποψη που ειχα και με τον 2600x ,δεν αξιζει το overclock στους x )

1495755558_.png.efc34643329c55d4d668c9be147523cc.png

 

και εδω sta 4250mhz με vcore 1.3875v llc5 ,αν δεις το Max στα ampers λεει 104Α ,θερμοκρασιες Vrm max 59 συμφωνα με το hwinfo (σιγουρα ειναι παραπανω νομιζω στην πραγματικοτητα)

4250ibt.png.108b97e8d661c6a2de54059d3426f4dc.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...