Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

C6H

 ~3:30

Εμένα δεν είναι monoblock προφανώς, αλλά θα χρειαστώ τις τρύπες ΑΜ3 οπότε θα φύγει το backplate.

Ηθελε αρκετη δυναμη στην δικη μου C6H, σε σημειο που ψιλο σκιαχτηκα. Εν τελη ιδρωσα λιγο αλλα βγηκε. Αν το κανεις με λιγο ζεστο αερα θα βγει πιο ευκολα, αλλα με μέτρο ο αερας :P .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ηθελε αρκετη δυναμη στην δικη μου C6H, σε σημειο που ψιλο σκιαχτηκα. Εν τελη ιδρωσα λιγο αλλα βγηκε. Αν το κανεις με λιγο ζεστο αερα θα βγει πιο ευκολα, αλλα με μέτρο ο αερας :P .

Ε ναι, μην αρχίσουν να στάζουν τα smds από την πλακέτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2018 στις 5:00 ΜΜ, Sheogorath είπε

Είναι συμβατές, αλλά καλύτερα πουλά τες και βρες ταχύτερες. Ή δοκίμασε να τις ανεβάσεις.

overclock στις ram έχει φάση! Εμένα αυτές που έχω είναι 2400mhz 15-15-15-35 και τρέχουν κομπλέ στα 3000mhz 18-17-17-37 αλλά και στα 3200mhz 20-18-18-38 αλλά "20" μου φαίνεται μεγάλος αριθμός οπότε καλα δεν είμαι εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

H prime εχει μεγαλυτερο Overclock απο την ch7 (οποιος θελει το πιστευει οποιος δεν θελει δεν το πιστευει 😛 ) Tην ch7 αν εξεραισουμε οτι κατασκευαστικα ειναι τελεια κατα τα αλλα ειναι χαλι για μενα. Εγω προτεινω πλεον μονο Msi x470 gaming m7 ac, την asrock χωρις να εχω πιασει ποτε στα χερια μου απο οσο διαβαζω και στις x370 το bios της εχει θεματακια... Για σταθεροτητα σε  max overclock ακομα δεν μπορω να σου πω καθως δεν εχω τεσταρει τον 2700x ακομα πριν λιγες ωρες τον εβαλα πανω και τεσταρω pbo x10 και μνημες στα 3600Mhz.

Η strix οπως ειπε και ο sheo δινει παραπανω amper ,ωστοσο τα 240a  για το vcore που μπορει να δωσει η Prime ειναι υπεραρκετα , για τα 4.25Ghz που ετρεξα ibt very high με 1.4v llc4 ειδα max να ζηταει 144 amper για vcore+soc,και στοκ το Pbo σε κοβει στα 116 περιπου amper οποτε δεν υπαρχει περιορισμος απο την μητρικη.

Εδω ειμαι στοκ με pbo scalar x10 vcore auto vsoc 1.0v dram 1.44v μνημες στα 3600Mhz (συνεχιζω να εχω την αποψη που ειχα και με τον 2600x ,δεν αξιζει το overclock στους x )

1495755558_.png.efc34643329c55d4d668c9be147523cc.png

και εδω sta 4250mhz με vcore 1.3875v llc5 ,αν δεις το Max στα ampers λεει 104Α ,θερμοκρασιες Vrm max 59 συμφωνα με το hwinfo (σιγουρα ειναι παραπανω νομιζω στην πραγματικοτητα)

4250ibt.png.108b97e8d661c6a2de54059d3426f4dc.png

Καλορίζικος!! :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, godslayerxp είπε

@akoinonitos
Με την Prime είσαι το ίδιο ευχαριστημένος σε oc με την C7H; Κάποιο θέμα με θερμοκρασίες στα VRM, σταθερότητα σε max oc;
Γενικώς στην C7H δουλεύει γενικότερα σωστά έστω με κάποιο από τα παλιά bios; Νομίζω είχες αναφέρει το 0804. Με ενδιαφέρει να παίξουν 2x8 b-die 3600 c16 χωρίς κάποιο επιπλέον oc. 
Επίσης βλέπω ότι η Strix x470 έχει πάνω κάτω το ίδιο στήσιμο σαν μητρική με την Prime και τα ίδια VRM.
Εγώ εξακολουθώ να προτείνω την Taichi x470 στον φίλο... δεν έχω διαβάσει κάποιο ιδιαίτερο κουσούρι (την έχει κάποιος εδώ άραγε;)

Εγώ έχω την X470 Taichi αλλά θα ασχοληθώ το ΠΣΚ με το τι κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Εγώ έχω την X470 Taichi αλλά θα ασχοληθώ το ΠΣΚ με το τι κάνει.

Για πες μας ρε storm γιατι εχω φαγωθει να παρω μητρικη και η C7H σαπια απο BIOS, η M7 δεν εχει Offset V.Control και μονο απο ASRock δεν ξερω. 
Αν εχεις την καλοσυνη θελω να δω απο RAM τι κανει και γενικα τι "advanced" επιλογες εχει στο BIOS. Γιατι ετσι οπως παμε με βλεπω να παιρνω X570 οταν βγουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dim_mnia είπε

overclock στις ram έχει φάση! Εμένα αυτές που έχω είναι 2400mhz 15-15-15-35 και τρέχουν κομπλέ στα 3000mhz 18-17-17-37 αλλά και στα 3200mhz 20-18-18-38 αλλά "20" μου φαίνεται μεγάλος αριθμός οπότε καλα δεν είμαι εκεί;

Όλες οι DDR4 ανεβαίνουν σχετικά εύκολα. Λογικά είσαι με 1.2 βολτ, αν βαλεις 1.35 ίσως σηκώσουν 3200 16-18-18-36 ή κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, STORM1978 είπε

Θα σου απαντήσω κατά τις 21:00 που θα γυρίσω σπίτι από την δουλειά.

Για το ΠΣΚ που ελεγες αναφερομουν κυριως, αλλα αν εχεις ορεξη και κουραγιο να το κανεις σημερα κανενα θεμα. Δεν θελω να σε πιεσω ;)
Καλο κουραγιο στην δουλεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Δεν θελω να σε πιεσω

Ούτε γω θέλω να τον πιέσω, θα περιμένω κατά τις 21.05 να ποστάρει :)

Επεξ/σία από godslayerxp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Για πες μας ρε storm γιατι εχω φαγωθει να παρω μητρικη και η C7H σαπια απο BIOS, η M7 δεν εχει Offset V.Control και μονο απο ASRock δεν ξερω. 
Αν εχεις την καλοσυνη θελω να δω απο RAM τι κανει και γενικα τι "advanced" επιλογες εχει στο BIOS. Γιατι ετσι οπως παμε με βλεπω να παιρνω X570 οταν βγουν :P

Επειδη στην αρχη μου χτυπαγε ασχημα που δεν ειχε offset η msi ,να θυμισω οτι με τους νεους agesa σε καμια μητρικη δεν πεφτει το vcore μετα απο overclock με offset οποτε ο παραγοντας offset βγαινει εκτος στην αναζητηση μητρικης. Ειναι αχρηστο πλεον στην ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Επειδη στην αρχη μου χτυπαγε ασχημα που δεν ειχε offset η msi ,να θυμισω οτι με τους νεους agesa σε καμια μητρικη δεν πεφτει το vcore μετα απο overclock με offset οποτε ο παραγοντας offset βγαινει εκτος στην αναζητηση μητρικης. Ειναι αχρηστο πλεον στην ουσια.

Αχα... Υποθετω οτι θα το φτιαξουν? I mean... γιατι να αφαιρεσει η AMD features απο τους επεξεργαστες της?

Ισως να περιμενω για το AGESA 1.0.0.5 για να παρω μητρικη.... Η ισως ακομα καλυτερα να μιλησω λιγο με την ΑΜD για να μου πει τι θα γινει. Θα σας κρατησω ενημερους σχετικα με την απαντηση που θα δωσουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Σας έρχομαι οσονούπω. :D 

43609957_969870083222768_7571073074129272832_n.jpg

Να φτιαξουμε μια team 2700x 😛

και να βγαλεις και το προστατευτικο αυτοκολλητο απο το logo της ek γτ καποιοι το αφηνουν και με εκνευριζουν :D

Αναμενουμε φωτο πληρους συστηματος με λαμπιονια και σχετικα!!!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν επιτέλους τα μαραφετια. :)

Ο επεξεργαστης γράφει YD170088M88AE UA 1803PGT 9R94366M80162. Τώρα ποιο από όλα είναι η σειρά, εσείς ξέρετε :P

Πήρα 1700 τελικά.

IMG_5548.PNG

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...