Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
17 minutes ago, akoinonitos said:

Να φτιαξουμε μια team 2700x 😛

και να βγαλεις και το προστατευτικο αυτοκολλητο απο το logo της ek γτ καποιοι το αφηνουν και με εκνευριζουν :D

Αναμενουμε φωτο πληρους συστηματος με λαμπιονια και σχετικα!!!

Και δεν φτιάχνουμε? :D 
9 RGB fans πήρα, 2 RGB monoblocks, RGB pump/res και έχει και η μητρική 3 σημεία. Του RGB το κάγκελο θα γίνει χαχαχα! Φωτό στο νήμα μου και στο custom loop νήμα. 
Τα ekwb αυτοκολλητάκια θα τα βγάλω μόλις πατήσω το power on με το σύστημα στημένο και bootάρει :D 

Just now, Sheogorath said:

Ήρθαν επιτέλους τα μαραφετια. :)

Ο επεξεργαστης γράφει YD170088M88AE UA 1803PGT 9R94366M80162. Τώρα ποιο από όλα είναι η σειρά, εσείς ξέρετε :P

Πήρα 1700 τελικά.

IMG_5548.PNG

Με 'γεια! Τούμπανα. Αναμένουμε πώς παίζουν οι Sniper με Ryzen 1st gen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ήρθαν επιτέλους τα μαραφετια. :)

Ο επεξεργαστης γράφει YD170088M88AE UA 1803PGT 9R94366M80162. Τώρα ποιο από όλα είναι η σειρά, εσείς ξέρετε :P

Πήρα 1700 τελικά.

IMG_5548.PNG

18-03-PG-T

Τριτη εβδομαδα του 2018 ,συναρμολογηση (PG) Pehang Malaysia ,παραγωγη waffer (Τ) Τexas

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

18-03-PG-T

Τριτη εβδομαδα του 2018 ,συναρμολογηση (PG) Pehang Malaysia ,παραγωγη waffer (Τ) Τexas

Άρα παλιό κομμάτι και μάλλον μπανάνα; Θα δείξει, εξαλλου δεν θα το πήγαινα τσίτα λόγω δουλειάς. 

Λοιπον, για τάση, κάτω από 1.375 θεωρητικά είναι safe 24/7;

Για γράψτε μου λίγο τα όρια στα επιμέρους αν δεν βαριέστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Άρα παλιό κομμάτι και μάλλον μπανάνα; Θα δείξει, εξαλλου δεν θα το πήγαινα τσίτα λόγω δουλειάς. 

Λοιπον, για τάση, κάτω από 1.375 θεωρητικά είναι safe 24/7;

Για γράψτε μου λίγο τα όρια στα επιμέρους αν δεν βαριέστε.

Οχι και παλιο 1700 ειναι, γενικα αυτοι που ειναι απο 1735 και μετα νομιζω ειναι σχετικα καλυτεροι απο τους προηγουμενους. Aν και η saratoga εχω την εντυπωση οτι εβγαζε καλυτερα waffers απο οτι το Texas συνολικα. Με βαση κατι στατιστικα απο οτι ειχα δει οι sus ειχαν πιο ευκολα τα 4ghz απο οτι οι pgt. Η ταση ειναι safe θεωρητικα κατω απο 1.45v ωστοσο εγω θα ελεγα να μεινεις κατω απο απο 1.375v με llc3 για να μην ζοριζεται ουτε η ψυξη ουτε η μητρικη ουτε η cpu

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οχι και παλιο 1700 ειναι, γενικα αυτοι που ειναι απο 1735 και μετα νομιζω ειναι σχετικα καλυτεροι απο τους προηγουμενους. Aν και η saratoga εχω την εντυπωση οτι εβγαζε καλυτερα waffers απο οτι το Texas συνολικα. Με βαση κατι στατιστικα απο οτι ειχα δει οι sus ειχαν πιο ευκολα τα 4ghz απο οτι οι pgt. Η ταση ειναι safe θεωρητικα κατω απο 1.45v ωστοσο εγω θα ελεγα να μεινεις κατω απο απο 1.375v με llc3 για να μην ζοριζεται ουτε η ψυξη ουτε η μητρικη ουτε η cpu

Λογικό, στο Τέξας το φτιάχνουν κάτι τέτοιοι :P

146646811.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Λογικό, στο Τέξας το φτιάχνουν κάτι τέτοιοι :P

146646811.gif

Πίνοντας πετρέλαιο κοινός (jack Daniels)

περιμενω αποτελέσματα ch6 &1700 γιατί μάλλον και εγώ αυτόν τον συνδυασμό θα κανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Πίνοντας πετρέλαιο κοινός (jack Daniels)

περιμενω αποτελέσματα ch6 &1700 γιατί μάλλον και εγώ αυτόν τον συνδυασμό θα κανω 

Έχω να αδειάσω και να λύσω την υδρόψυξη. Μαζεύω κουράγιο, γιατί ξέρω τι γκαντέμης είμαι. Κάτι θα τύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχω να αδειάσω και να λύσω την υδρόψυξη. Μαζεύω κουράγιο, γιατί ξέρω τι γκαντέμης είμαι. Κάτι θα τύχει.

Μην ξεκινας ποτε ετσι φιλε... Ολα κομπλε θα πανε. Φτιαξε καφεδια και απολαυσε το ,σε ζηλευω να ξερεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μην ξεκινας ποτε ετσι φιλε... Ολα κομπλε θα πανε. Φτιαξε καφεδια και απολαυσε το ,σε ζηλευω να ξερεις...

Φτιάξε ένα Texas coffee και κάνε τους coffee lake σκόνη....

παιδια ποσό κάνει το ek ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fp84 είπε

Φτιάξε ένα Texas coffee και κάνε τους coffee lake σκόνη....

παιδια ποσό κάνει το ek ???

100κάτι είχα δει. Αν δεν έχεις ήδη μπλοκ, αξίζει.

https://www.caseking.de/ek-water-blocks-ek-fb-asus-c6h-rgb-monoblock-nickel-waek-1394.html

https://www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-fb-asus-c6h-rgb-monoblock-nickel-p-PER.818284

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fp84 είπε

Φτιάξε ένα Texas coffee και κάνε τους coffee lake σκόνη....

παιδια ποσό κάνει το ek ???

Για το monoblock μιλας? Αν ναι

https://www.ekwb.com/shop/water-blocks/motherboard-blocks/monoblocks/amd-x470

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τώρα που τα έψαξα, δεν μας δίνουν SLI cables στις μητρικές; CF το καταλαβαίνω, έχει καταργηθεί το καλώδιο, SLI δεν έπρεπε να έχει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ήρθε σήμερα ο R5 1400 μαζί με μια Χ370 Gaming plus, 10 λεπτά πριν φύγω για δουλειά. Πάντα η DHL με τη χαρά με αφήνει μεσημεριάτικα! Επειδή έχω ένα dimm των 8gb , να προτιμήσω το slot 2 εξαρχής όπως έχω διαβάσει παραπάνω οτι προτιμούν οι AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ρε παιδιά, τώρα που τα έψαξα, δεν μας δίνουν SLI cables στις μητρικές; CF το καταλαβαίνω, έχει καταργηθεί το καλώδιο, SLI δεν έπρεπε να έχει μέσα;

Sli bridge εννοεις? Εμενα σε ολες ειχαν ,δεν εχει μεσα?

17 λεπτά πριν, oceanborngr είπε

Εμένα ήρθε σήμερα ο R5 1400 μαζί με μια Χ370 Gaming plus, 10 λεπτά πριν φύγω για δουλειά. Πάντα η DHL με τη χαρά με αφήνει μεσημεριάτικα! Επειδή έχω ένα dimm των 8gb , να προτιμήσω το slot 2 εξαρχής όπως έχω διαβάσει παραπάνω οτι προτιμούν οι AMD?

Να κοιταξεις το manula της μητρικης σου και να την βαλεις εκει που λεει ;)

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...