Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ας τα παρουμε απο την αρχη ,εκανες Bios update πιο Bios εχει περασμενο

Δεν πέρασα εγώ κάτι ακομα.

Εχω την 2.17.1246 . Η πλάκα είναι bootάρε σε κάτι win7 που είχα στον παλιό SSD του λαπτοπ.

Με 2933 μπήκε κανονικά σε κάτι Win10 που είχα από ένα Ryzen APU build σε έναν σάπιο μηχανικό.

Για bios version διαβάζω και 3502 x64. Λογικά αυτό με ρώτησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν πέρασα εγώ κάτι ακομα.

Εχω την 2.17.1246 . Η πλάκα είναι bootάρε σε κάτι win7 που είχα στον παλιό SSD του λαπτοπ.

Με 2933 μπήκε κανονικά σε κάτι Win10 που είχα από ένα Ryzen APU build σε έναν σάπιο μηχανικό.

Aυτο δεν ειναι το bios version

δες λιγο εδω

Καλυτερα να πριν κανεις φορματ να φλασαρεις το Bios

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aυτο δεν ειναι το bios version

δες λιγο εδω

Καλυτερα να πριν κανεις φορματ να φλασαρεις το Bios

Ναι το ειδα μετα, το πρόσθεσα όσο έγραφες λογικά.

Θα το κάνω μετα το φορματ, για να έχω υπολογιστή. Υπάρχει λόγος να το κάνω πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ναι το ειδα μετα, το πρόσθεσα όσο έγραφες λογικά.

Θα το κάνω μετα το φορματ, για να έχω υπολογιστή. Υπάρχει λόγος να το κάνω πριν;

οκ τωρα το το ειδα ,οχι αστο απο οτι θυμαμαι ηταν stable bios

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για να πέφτει η τάση στο idle θα βάλω adaptive voltage, σωστά; Πχ αν θέλω με 1.35 να είμαι στα 3.8 πχ, για να έχω idle 1Volt θα βάλω adaptive -350mV;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

για να πέφτει η τάση στο idle θα βάλω adaptive voltage, σωστά; Πχ αν θέλω με 1.35 να είμαι στα 3.8 πχ, για να έχω idle 1Volt θα βάλω adaptive -350mV;

nope

εδω παιζεις με το Offset και την stock ταση δλδ

αν θες να δωσεις 1.35v θα κανεις το εξης  1.35-stock = offset αρα 1.35-1.1875(στοκ ταση 1700) = 0.1625V αρα θα επιλεξεις offset +0.1625

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

nope

εδω παιζεις με το Offset και την stock ταση δλδ

αν θες να δωσεις 1.35v θα κανεις το εξης  1.35-stock = offset αρα 1.35-1.1875(στοκ ταση 1700) = 0.1625V αρα θα επιλεξεις offset +0.1625

δάσκαλος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου έχει 2700χ σε χ370 και θέλει να πάει σε χ470 . Έχουμε δοκιμάσει χ470prime σε άλλο φίλο μου  με τον ίδιο cpu και τρέχει οκ μέχρι στιγμής. Αυτός τρώγεται για asus rog strig f gaming λόγο διαθεσιμότητας. Από bios  vrm κλπ τι λέει? Γενικά τι λέτε αξίζει τα 30€ σχεδόν παραπάνω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

Φίλος μου έχει 2700χ σε χ370 και θέλει να πάει σε χ470 . Έχουμε δοκιμάσει χ470prime σε άλλο φίλο μου  με τον ίδιο cpu και τρέχει οκ μέχρι στιγμής. Αυτός τρώγεται για asus rog strig f gaming λόγο διαθεσιμότητας. Από bios  vrm κλπ τι λέει? Γενικά τι λέτε αξίζει τα 30€ σχεδόν παραπάνω ? 

Ίδιο PCB, καλύτερα VRM, λίγο καλύτερες ψύκτρες, έξτρα λεντάκια για troubleshooting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Ίδιο PCB, καλύτερα VRM, λίγο καλύτερες ψύκτρες, έξτρα λεντάκια για troubleshooting.

Thanks . Αυτά τα έχω διαβάσει στο  site  της asus  αλλά  πρακτικά τι παίζει δεν ξέρω . Για το bios  δεν ξερω , έχω διαβάσει ανάμεικτα πράγματα. Τι λες θα είναι οκ? . Αν την έχει δουλέψει κανείς ας γράψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το bios έχει πρόσθετες ρυθμίσεις που κατά 90% μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτές.. αν είναι να πάρει κατι καλύτερο από τη prime τότε καλύτερα αυτή: https://www.skroutz.gr/s/14745412/MSI-X470-Gaming-M7-AC.html

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Το bios έχει πρόσθετες ρυθμίσεις που κατά 90% μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτές.. αν είναι να πάρει κατι καλύτερο από τη prime τότε καλύτερα αυτή: https://www.skroutz.gr/s/14745412/MSI-X470-Gaming-M7-AC.html

Καλά σίγουρα αλλά να μην είναι χαλί . Το θέμα είναι ότι την θέλει τώρα γιατί βρήκε να πουλήσει την χ370 και η rog  είναι διαθέσιμη . 

Επεξ/σία από Dimitr-R1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Αυτές Patriot Viper 4 16GB 3200MHz (PV416G320C6K) είναι samsung B-die σε καλή τιμή ;

Cas16, όχι είναι Hynix.

Αυτές εδώ παίζουν στα 3200 ακόμα και σε πρώτης γενιάς. https://www.skroutz.gr/s/14161425/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXWB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...