Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Το να βλέπεις 8700Κ και 8600Κ να τεζάρουν στο Odyssey δεν είναι εξέλιξη της τεχνολογίας, από τη στιγμή που η βάση(κονσόλα) είναι mobile chip με το 1/10 της δύναμης των προαναφερθέντων. Τα παλιότερα Assassin's προσομοίωναν μεγαλύτερα πλήθη και πόλεις με πολύ χαμηλότερο cpu usage.

Σχετικά με το turbo boost, ο 1800Χ είχε turbo στα 4,1Ghz αλλά δεν το έπιαναν όλα τα μοντέλα all core. Γενικά στα ryzen turbo~=max oc μέχρι σήμερα.

Αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω(από προσφατες δοκιμές του gamers nexus) ότι εκεί που σταματούν τα AMD με τον 2700Χ ξεκινούν τα intel. Στο gaming πάντα και για τον λόγο που προανέφερα. Εκτός και αν νομίζουμε ότι ο μέσος άνθρωπος(μη επαγγελματίας) έχει βρει χρήση για 12/24 cores. Aκόμα και αν είναι ο πιο τρελαμένος hacker-multitasker. Γενικά αν τα άπειρα cores ήταν κάτι καλό θα πηγαίναμε εκεί από δεκαετίες. Δεν θα εξαντλούσαμε πρώτα το single thread.

οταν κυκλοφορησε η amd 8/16 ελεγες αχρηστα για gaming ,οταν βγηκε ο 9900k τα πηρες πισω τα λογια σου , βαλε τουλαχιστον υπογραφη Intel optimized :lol:

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

οταν κυκλοφορησε η amd 8/16 ελεγες αχρηστα για gaming ,οταν βγηκε ο 9900k τα πηρες πισω τα λογια σου , βαλε τουλαχιστον υπογραφη Intel optimized :lol:

Γιατί, βλέπεις τον 9900K να έχει σημαντικές διαφορές από τον 9700Κ και τον 8700Κ στις casual εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Kαι placeholder δεν βγαζει νοημα. Εχεις δει εσυ ποτε μαγαζι να βγαζει placeholders 2+ μηνες (τουλαχιστον) πριν το release? 
Τι να πω ρε παιδια μακαρι να βγω μ@λ@κας και να γινει το release στο CES και να τους εχουμε στα ραφια αρχες Φλεβαρη/τελη Γεναρη :P
Δεν θα πω οχι στο παραπανω!

Δεν νομίζω να μίλησε κανείς για release στο CES, όλοι περιμένουμε launch από Απρίλιο και μετά και ίσως πάει και για Ιούνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις πωλήσεις.

Με βάση τα περισσότερα ευρωπαϊκά καταστήματα έτσι διαμορφώνεται η λίστα.

https://geizhals.eu/ 

EDIT:

[ μάλλον είτε είναι οι αναζητήσεις των χρηστών ανά μήνα ή οι πωλήσεις εν τέλει ]

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν νομίζω να μίλησε κανείς για release στο CES, όλοι περιμένουμε launch από Απρίλιο και μετά και ίσως πάει και για Ιούνιο.

Βασικα απο Μαιο και μετα το περιμενουμε το release.... Επισης εμενα τι μου το λες ακριβως? Το E-Katalog εβγαλε αυτα που εβγαλε λες και γινονταν release τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια αρχίσαμε με τις γενικολογίες για την χρησιμότητα του core/thread count? Αν το μόνο που κάνεις είναι να ανοίγεις κανένα youtube/facebook και ένας διπύρηνος αρκετός είναι. Αν πάλι έχεις το pc μόνο για παιχνιδομηχανή μέχρι και το 2015-2016 ένας 4 core/ 4 threads ήταν υπεραρκετός ειδικά αν κλόκαρε καλά κιόλας (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων που θα είχε spikes σε κάποια multiplayer games). Ακόμα και σήμερα ένας 2600k είναι μια χαρά αν δεν έχεις high refresh monitor και βαρβάτη gpu. Αν από την άλλη τρέχεις απαιτητικά multithreaded προγράμματα τα περισσότερα cores δεν είναι θέμα τόσο απόδοσης, όσο ότι πιο πολύ κάνουν enable περισσότερο throughput/workflow. Ο 2500k πχ δε τρέχει ικανοποιητικά 2 vms.μαζί, κάτι που γίνεται άνετο με ryzen ή coffee lake. Ο 7700k μπορεί να είναι top gaming cpu, αλλά μπορεί να κάνει και μια μέρα παραπάνω exporting σε rendering μεγάλων projects σε σχέση με τον 1700 (που ήταν και φτηνότερος mind u). όλα είναι θέμα user case, ο καθένας διαλέγει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Όσο αφορά τα leaks την άποψή μου την έχω γράψει και παλιότερα. Πρώτον θεωρώ ακόμα πάρα πολύ δύσκολο να έχουν τελικά navi apus και όχι κάποια παραλλαγή vega, καθώς τα soc από τις κονσόλες που έχουν παραγγελθεί κατι χρόνια πριν την σχεδίαση του zen 2 δεν έχουν κάνει καν tape out και προορίζονται για κυκλοφορία στα τέλη του 19 στη καλύτερη των περιπτώσεων. Δεύτερον ενώ όλοι έλεγαν για uncore chip, τελικά αυτό θα είναι μόνο στους EPYC, και τα τελευταία νέα μιλάνε για IF 2.0, Το πιο πιθανό αυτό είναι να τρέχει όμως στην πλήρη ταχύτητα των DDR και όχι στη μισή που κάναν οι 2 πρώτες γενιές. Αυτό από μόνο του θα ρίξει το Latency ένα 50% (πάλι δε θα πιάσει ring bus αλλά και τα 50-60ms θα είναι μια χαρά με μνήμες του κιλού). Τα τελικά ρολόγια σε boost κλπ κανείς δε τα γνωρίζει και ότι ακούμε αυτή τη στιγμή είναι ραδιοαρβύλα. Και μόνο που αναφέρουμε σαν πηγές τον Adored και το wccftech  αρκεί.😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Σχετικά με τις πωλήσεις.

Με βάση τα περισσότερα ευρωπαϊκά καταστήματα έτσι διαμορφώνεται η λίστα.

https://geizhals.eu/

Screenshot_2019-01-02-22-15-14-884_com.android.chrome.png.ec326892d63c62b1cef418aaba8e28c5.png

Φιλε μου ο 2600 μονο εχει πουλησει παραπανω απο το μισο lineup της Intel τωρα τι μου λες εσυ....  Mαλλον το site σου δεν τα λεει και τοσο καλα. Σκεψου το και λογικα. Πιστευεις να εχει κανει ο 9900k περισσοτερες πωλησεις απο τον 2600? Δεν θα το ελεγα...CPU-Sales-Mindfactory.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σου παραθέτω ευρωπαϊκό  "skroutz", έχει μέσα Αγγλία, Πολωνία, Γερμανία, σαρα μαρα και κακό συναπάντημα.

Κι εσύ ένα που λέει μόνο για Γερμανία. Δεν αντιλέγω ότι έχει πουλήσει παρά πολύ ο 2600.

Δεν ξέρω πώς τα μετράνε, λογιστής δεν είμαι.

EDIT:

μάλλον είτε είναι οι αναζητήσεις των χρηστών ανά μήνα ή οι πωλήσεις εν τέλει , δε γράφει πώς βγαίνει η λίστα καπου. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostas_anes είπε

Φιλε μου ο 2600 μονο εχει πουλησει παραπανω απο το μισο lineup της Intel τωρα τι μου λες εσυ....  Mαλλον το site σου δεν τα λεει και τοσο καλα. Σκεψου το και λογικα. Πιστευεις να εχει κανει ο 9900k περισσοτερες πωλησεις απο τον 2600? Δεν θα το ελεγα...CPU-Sales-Mindfactory.jpg

Αν πάρουμε υπόψιν μόνο στις πωλήσεις από retail parts στα ευρωπαϊκά/αμερικάνικα μαγαζιά αυτό που λες ισχύει. Αλλά συνήθως στις συνολικές πωλήσεις βάζουν μέσα και τους OEM/AIBs και εκείη intel έχει τρελό προβάδισμα λόγω μονοπωλίου τόσα χρόνια. Παρατήρησε ακόμα πόσα σαβουρο kabby lake 7400/7500 σκοτώνουν σε παραπλήσιες τιμές με αντίστοιχα 2600 builds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω περιμενω 20% πανω στον IPC και 20% απο τα ρολογια. Πιστευω οτι το 8 core / 16thread θα παιζει all to cores 4.8Ghz θα παιζει μπαλιτσα με τον 9900Κ.

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ROG-X είπε

Εγω περιμενω 20% πανω στον IPC και 20% απο τα ρολογια. Πιστευω οτι το 8 core / 16thread θα παιζει all to cores 4.8Ghz θα παιζει μπαλιτσα με τον 9900Κ.

Στα ίδια TDP o Ryzen 3 πρέπει να του ρίχνει εύκολα, αλλά 20% στο IPC μην περιμένεις, κάνα +7% με +12% είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στα ίδια TDP o Ryzen 3 πρέπει να του ρίχνει εύκολα, αλλά 20% στο IPC μην περιμένεις, κάνα +7% με +12% είναι μια χαρά.

Ποιο TDP εννοεις ? Το 95 του 9900Κ ή τα πραγματικα 185 watt ? 😁 

Ο 2700Χ ειναι 105w tdp και καταναλωνει 104,9watt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ROG-X είπε

Ποιο TDP εννοεις ? Το 95 του 9900Κ ή τα πραγματικα 185 watt ? 😁 

Ο 2700Χ ειναι 105w tdp και καταναλωνει 104,9watt

Ας πούμε στα 95W TDP ότι θα πέσει πολύ κλάμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει μπει ? 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9-3800x-matisse-listed-with-16-cores-and-125w-tdp

μπορεί βέβαια να ψάχνει και clicks τοs ite .... 

Επεξ/σία από zakailiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zakailiou είπε

Έχει μπει ? 

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-9-3800x-matisse-listed-with-16-cores-and-125w-tdp

μπορεί βέβαια να ψάχνει και clicks τοs ite .... 

Αδερφε ολος ο χαμος που γινεται 3 σελιδες τωρα γι αυτο γινεται :P
Late for the party fam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...