Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχει πλάκα αντι με τους πολλούς πυρήνες να δούμε πιο καλογραμμένα παιχνίδια με ορθή αξιοποίηση τους να δούμε πιο τεμπελικο-γραμμενα παιχνίδια.

Θα παίξει ρολο τι AMD RYZEN/VEGA τσιπακι θα φοράνε τα  PS5 /  τα 2 XBOX ONE που θα βγούνε το 2020 ή τέλη 19 και με κόστος κάτω από 500 δολλάρια.

Δεν ξέρω τι θα δούμε στις 9 του μηνός εξάλλου ακόμα μου λείπει μητρική και ραμ για το Intel coffee lake ΙΤΧ mini κτήνος που φτιάχνω, οπότε και γω περιμένω να δω τι θα ανακοινωθεί.

 

Αυτό που θα θελα αν αληθεύουν οι φήμες μια ΤΟΥΜΠΑΝΗ ΙΤΧ μητρική όπως έχουμε στη μπλε μεριά [ φάση Ζ370/Ζ390 ΙΤΧ της Asrock που σηκώνει ακομα και 9900Κ με τα παντα μεσα ]. Στην AMD κάτι θα έλειπε από τη μία και θα το.ειχε η άλλη. Και είναι μεγάλο παράπονο της Sffpc κοινότητας που σιγά σιγά μεγαλώνει. 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Θα έχει πλάκα αντι με τους πολλούς πυρήνες να δούμε πιο καλογραμμένα παιχνίδια με ορθή αξιοποίηση τους να δούμε πιο τεμπελικο-γραμμενα παιχνίδια.

Θα παίξει ρολο τι AMD RYZEN/VEGA τσιπακι θα φοράνε τα  PS5 /  τα 2 XBOX ONE που θα βγούνε το 2020 ή τέλη 19 και με κόστος κάτω από 500 δολλάρια.

Δεν ξέρω τι θα δούμε στις 9 του μηνός εξάλλου ακόμα μου λείπει μητρική και ραμ για το Intel coffee lake ΙΤΧ mini κτήνος που φτιάχνω, οπότε και γω περιμένω να δω τι θα ανακοινωθεί.

Αυτό που θα θελα αν αληθεύουν οι φήμες μια ΤΟΥΜΠΑΝΗ ΙΤΧ μητρική όπως έχουμε στη μπλε μεριά [ φάση Ζ370/Ζ390 ΙΤΧ της Asrock που σηκώνει ακομα και 9900Κ με τα παντα μεσα ]. Στην AMD κάτι θα έλειπε από τη μία και θα το.ειχε η άλλη. Και είναι μεγάλο παράπονο της Sffpc κοινότητας που σιγά σιγά μεγαλώνει. 

Ισχυει αυτο με τις μητρικες ,μονο η strix αξιζει απο mini.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ισχυει αυτο με τις μητρικες ,μονο η strix αξιζει απο mini.

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα αλλά η Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi μου φαίνετε μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2018 στις 2:02 ΜΜ, akoinonitos είπε

Βγαλτο μια φωτο και περνα τα ολα στο Bios με το χερι ,να δουμε τι θα κανει ,επισης κατεβασε το offset σε -0.05v ,αυτα μου βαζει εμενα με xmp εκτος απο τα αρχικα που τα βαζω μονος μου ,μην αφησεις κατι διαφορετικο ,οπως ακριβως ειναι στο checker περνα τα, το vsoc αστο στο auto.

3600xmp.png.c81b957e3238f36831f6e3a5ba5ba26d.png

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Με -0.05ν offset και τις ρυθμίσεις σου για τα 3600... από εκεί που δεν έκανε ούτε boot τώρα benchάρω και σταθεροποιώ.

Στο testmem όταν ξεκινάει βγάζει thread error handler, μετά τρέχει κανονικά το τεστ χωρίς errors. Το ίδιο error ακόμα και με όλα stock. Να ανησυχώ ή το προσπερνάω;

Ποιο χρησιμοποιείς για ram stability; δεν μπορώ να καταλάβω από το ss

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, godslayerxp είπε

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Με -0.05ν offset και τις ρυθμίσεις σου για τα 3600... από εκεί που δεν έκανε ούτε boot τώρα benchάρω και σταθεροποιώ.

Στο testmem όταν ξεκινάει βγάζει thread error handler, μετά τρέχει κανονικά το τεστ χωρίς errors. Το ίδιο error ακόμα και με όλα stock. Να ανησυχώ ή το προσπερνάω;

Ποιο χρησιμοποιείς για ram stability; δεν μπορώ να καταλάβω από το ss

Το hci memtest. Ποιο memtest στο βγαζει αυτο? To tm5?

Aρα οντως η μητρικη περναει λαθος settings. Τα rtt values εμοιαζαν λες και τις διαβαζε για dual rank και οχι single rank.

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Δεν έχω ασχοληθεί πολύ με το θέμα αλλά η Gigabyte B450 I Aorus Pro WiFi μου φαίνετε μια χαρά

Δεν ξερω να σου πω την αληθεια πως τα παει η συγκεκριμενη, η strix παντως ειδικα στις μνημες  τα παει καλυτερα απο ολες τις x470.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Το hci memtest. Ποιο memtest στο βγαζει αυτο? To tm5?

Aρα οντως η μητρικη περναει λαθος settings. Τα rtt values εμοιαζαν λες και τις διαβαζε για dual rank και οχι single rank.

Ναι το tm5.
Δλδ η μητρική διαβάζει λάθος ακόμα και σε stock στα 2133; error σαν αυτό βγάζει συνέχεια, σχεδόν 1sec αφού ξεκινήσει η εφαρμογή
testmem.jpg.fa412a9521219d8c026f83a2194fa959.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Ναι το tm5.
Δλδ η μητρική διαβάζει λάθος ακόμα και σε stock στα 2133; error σαν αυτό βγάζει συνέχεια, σχεδόν 1sec αφού ξεκινήσει η εφαρμογή
testmem.jpg.fa412a9521219d8c026f83a2194fa959.jpg

Βασικα δεν νομιζω να εχει να κανει το error αυτο με ασταθεια στις μνημες κατι αλλο παιζει με το προγραμμα. Και ο @Πέτρος που εχει taichi x370 το ιδιο του εβγαζε ,δεν θυμαμαι αν βρηκε λυση τελικα αν μπορει ας σου πει. Τρεξε hci memtest ανοιξε το 16 φορες (οσα και τα θρεντς) και βαλε απο 850mb σε καθε παραθυρο να τεσταρει.

Αλλιως μπορεις να δοκιμασεις και prime95 blend custom με 12000-13000mb για το τσεκαρισμα της μνημης.

Στα 2133 τις ιδιες τιμες σου εχει στο rtc? 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βασικα δεν νομιζω να εχει να κανει το error αυτο με ασταθεια στις μνημες κατι αλλο παιζει με το προγραμμα. Και ο @Πέτρος που εχει taichi x370 το ιδιο του εβγαζε ,δεν θυμαμαι αν βρηκε λυση τελικα αν μπορει ας σου πει. Τρεξε hci memtest ανοιξε το 16 φορες (οσα και τα θρεντς) και βαλε απο 850mb σε καθε παραθυρο να τεσταρει.

Στα 2133 τις ιδιες τιμες σου εχει στο rtc? 

Δυστυχώς λόγω δουλειάς και ελεύθερου χρόνου, το βράδυ κάνω μερικές δοκιμές και το πρωί κάνω ερωτήσεις :)
Θα τα τσεκάρω όλα και θα ποστάρω. Ευχαριστώ όπως και να χει !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Videocardz το είδα, αλλά όλα τα leaked specs αυτά δείχνουν πάνω-κάτω..

ΑΝ ισχύουν αυτά τα specs, ξεφτιλίζει την TR4 πλατφόρμα. Οκ ναι, η TR4 δίνει lanes κλπ..Αλλά και πάλι, 16c/32t στην mainstream ; Θέλω επίσης να δω πόσο θα δίνονται στις αγγελίες, ΑΝ ξαναλέω ισχύουν αυτά τα specs, κάτι R5 1500/1600 κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Aten-Ra said:

Από πού είναι αυτό ??

Adored TV ειναι νομιζω. Και δεν παίζει να στέκουν, τουλάχιστον όχι με αυτές τις τιμές. Δηλαδή με 180 dollars θα κάνει χαβαλέ στον 8700k των 400+? Μια φορά γίνανε αυτά με τους 1st ryzen, δεν νομίζω να ξαναδούμε τέτοιες μουτζες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεαλιστικό σενάριο είναι το core count να μείνει ίδιο και απλά επιτέλους με τα 7nm να δούμε αντίστοιχες συχνότητες με τους Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Aten-Ra said:

Από πού είναι αυτό ??

Το συγκεκριμένο πινακάκι είχε σκάσει μύτη πριν 1 μήνα περίπου. Τα πιο καινούρια αν παρατηρήσεις δείχνουν 4.8GHz για το 3850X τέρας, αλλά διατηρούν το 5ρι στον 3700Χ... Σε μία εβδομάδα πιθανόν να έχουμε περισσότερα hints...

Επίσης αυτό το πινακάκι έχει και μερικές λογικές ασυνέχειες...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Στο Videocardz το είδα, αλλά όλα τα leaked specs αυτά δείχνουν πάνω-κάτω..

ΑΝ ισχύουν αυτά τα specs, ξεφτιλίζει την TR4 πλατφόρμα. Οκ ναι, η TR4 δίνει lanes κλπ..Αλλά και πάλι, 16c/32t στην mainstream ; Θέλω επίσης να δω πόσο θα δίνονται στις αγγελίες, ΑΝ ξαναλέω ισχύουν αυτά τα specs, κάτι R5 1500/1600 κλπ..

Όπως το λες, ΑΝ ισχύουν τα παραπάνω specs το "πρόβλημα" δεν το έχουν τόσο οι κάτοχοι R5 1500/1600 μιας και θα πουλήσουν φτηνά και θα αγοράσουν καινούρια cpu πάλι φθηνά και χωρίς αλλαγή m/b. Πρόβλημα θα έχουν μεσοπρόθεσμα αυτοί με intel τύπου 2c ή 4c/4t, που θα αναγκαστούν να βάλουν το χέρι βαθιά, με αλλαγή mb/cpu, είτε διαλέξουν ξανά Intel είτε γυρίσουν σε AMD.

Επεξ/σία από Darthvader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...