Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Νομίζω ότι αν ξεκολλήσουν και τα κάνουν multithreaded δεν θα είναι ο ίδιος κόπος γι'αυτούς να τα κάνουν λίγο περισσότερο multithreaded. Απλά οταν το 80% της αγοράς έχει το πολύ έναν i5, δεν έχει νόημα να το κάνουν 8-16 threaded γιατί πολύ απλά θα σέρνεται το σύμπαν στον μέσο καταναλωτή... Όταν αποκτήσουν μεγαλύτερο μερίδιο το συζητάμε... Αυτό θέλει χρόνο. Πολύ χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, pnick είπε

Αυτό ακριβώς! Αυτές είναι οι παγίδες, και αυτό προσπαθώ να πώ και εγώ. Στο τέλος, κακό για μας τους καταναλωτές θα είναι αυτό το κυνήγι πυρήνων. Θα παρασύρει πολλά πράγματα μαζί του, με βασικότερο, το κόστος για τον καταναλωτή, που θα είναι και ευγνώμων που πήρε "φθηνούς" πυρήνες... ακριβότερους όμως από αυτούς που πραγματικά χρειαζόταν πριν.  

Στα εκατό ευρώ πριν θα έπαιρνε 4 πυρήνες, στα εκατό ευρώ φέτος θα πάρει 6 πυρήνες. Ακόμα και να μην τους χρησιμοποιήσει όλους πάλι φτηνότερα θα έχει δώσει ανά πυρήνα.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Υπάρχει νόημα όμως να scallaroun σε 20 και 30 threads? Δηλαδή σε ένα παιχνίδι το βάρος πρέπει να πέφτει αποκλειστικά στην gpu. Γιατί να γράψουν κώδικα που να γονατίζει τα πάντα σε cpu? Θα έχουμε παραπάνω fps από ότι τώρα? Θα είναι πιο εύκολο για τους devs μιας και δεν θα φαίνετε τόσο ο κακογραμμένος κώδικας? Ίσως να μου φαίνεται ανούσιο όλο αυτό το κυνήγι για πυρήνες για άτομα που θέλουν μόνο να παίζουν παιχνίδια δεν ξέρω. Συν ότι όλοι με μικρά συστήματα θα αναγκαστούν σε αναβάθμιση αν πάμε σε ένα τέτοιο σενάριο. 

Τρελα physics, AI με @@, πιο smooth gameplay απο οτι πιο smooth υπαρχει τωρα, νευρωνικο δυκτιο οπου το AI θα μαθαινει οσο παιζει εναντιον σου και θα σου μαθει να λες "τα μποτακια ειναι ηλιθια".

Πραγματικοτητα : 6 thread για το παιχνιδι, 26 thread για το 10πλο DRM, τα 5 Obfuscators και τα 4 VM που θα τρεχει απο πισω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pnick είπε

Αυτό ακριβώς! Αυτές είναι οι παγίδες, και αυτό προσπαθώ να πώ και εγώ. Στο τέλος, κακό για μας τους καταναλωτές θα είναι αυτό το κυνήγι πυρήνων. Θα παρασύρει πολλά πράγματα μαζί του, με βασικότερο, το κόστος για τον καταναλωτή, που θα είναι και ευγνώμων που πήρε "φθηνούς" πυρήνες... ακριβότερους όμως από αυτούς που πραγματικά χρειαζόταν πριν.  

Σκέψου ότι η intel κράταγε πίσω τους πυρήνες τόσα χρόνια αλλά το ίδιο έκαναν και τα παιχνίδια ακόμα και οι εφαρμογές. Τώρα ξαφνικά έχουμε παιχνίδια να τρώνε 6 8 πυρήνες για πλάκα και πάλι να σέρνονται σε πολλά συστήματα. Αυτό το κυνήγι πυρήνων δεν είναι καλό για τους gamers. 

2 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Τρελα physics, AI με @@, πιο smooth gameplay απο οτι πιο smooth υπαρχει τωρα, νευρωνικο δυκτιο οπου το AI θα μαθαινει οσο παιζει εναντιον σου και θα σου μαθει να λες "τα μποτακια ειναι ηλιθια".

Πραγματικοτητα : 6 thread για το παιχνιδι, 26 thread για το 10πλο DRM, τα 5 Obfuscators και τα 4 VM που θα τρεχει απο πισω. 

Στις 3 πρώτες σειρές λέω κάτι δεν πάει καλά. Στο τέλος λέω τώρα μιλάει σωστά. Πολλά παιχνίδια που δουλεύουν πολλούς πυρήνες δεν τρέχουν καλά. Το shadow που είμαι στο 15% cpu usage η το primal είναι βούτυρο παντού. Η βαριούνται να γράψουν σωστό κώδικα η απλά μας δουλεύουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα εκατό ευρώ πριν θα έπαιρνε 4 πυρήνες, στα εκατό ευρώ φέτος θα πάρει 6 πυρήνες. Ακόμα και να μην τους χρησιμοποιήσει όλους πάλι φτηνότερα θα έχει δώσει ανά πυρήνα στα.

Αυτό θα σκεφτόταν ένας ψυλλιασμένος καταναλωτής και θα έμενε εκεί, στους 6 δηλαδή. Όπως θα ξέρεις καλύτερα από μένα, όμως, η αγορά αποτελείται από υπερ-καταναλωτικά όντα που θα αγοράσουν πολύ πάνω από τις ανάγκες τους. Οι εταιρείες το γνωρίζουν (και το υπολογίζουν) και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, pnick είπε

Αυτό θα σκεφτόταν ένας ψυλλιασμένος καταναλωτής και θα έμενε εκεί, στους 6 δηλαδή. Όπως θα ξέρεις καλύτερα από μένα, όμως, η αγορά αποτελείται από υπερ-καταναλωτικά όντα που θα αγοράσουν πολύ πάνω από τις ανάγκες τους. Οι εταιρείες το γνωρίζουν (και το υπολογίζουν) και αυτό. 

Αυτό είναι κυρίως στο μυαλό του καθενός. Όταν είμαι 100% ευχαριστημένος από αυτό που έχω δεν έχει νόημα να πετάξω χρήματα σε κατι που θα μου δώσει 5 10% καλύτερες επιδόσεις. Περισσότερο είναι για το φαίνεσθε. Τώρα όσοι πέφτουν στην παγίδα και κάθε χρόνο αγοράζουν ότι νέο βγαίνει απλά ποτέ δεν θα ευχαριστηθουν αυτό που έχουν γιατί η τεχνολογία πάντα εξελίσσεται πολύ γρήγορα. Αν ήταν όλοι πιο συνειδητοποιημένοι όλα θα ήταν καλύτερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, pnick είπε

πολλαπλές gpu (απλά προς ενημέρωση, μεγάλο κομμάτι της HEDT κινείται προς τέτοιες κατευθύνσεις). Γιατί να μην υπάρχει στην HEDT ένας βασικός 8πύρηνος με ψηλά ρολόγια και δελεαστική τιμή, που να σου προσφέρει όμως την δυνατότητα για παραπάνω μνήμη και πολλές pcie lanes για το rendering;

Γιατί άμα σκάσεις €3k-€5k δεν κολώνεις στα €200-€300 + ΦΠΑ τα οποία θα περαστούν στα έξοδα.

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Γιατί άμα σκάσεις €5k δεν κολώνεις στα €200-300 + ΦΠΑ τα οποία θα περαστούν στα έξοδα.

Αμα δώσεις 5k θα πας σε 2950x η ακομα και 2990 σε tr4 πλατφόρμα και 64gb ran δεν θα μπλέξεις καθόλου με τη mainstream πλατφόρμα τα οποία θα γίνουν και απόσβεση εφόσον είναι για δουλειά. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pnick said:

Αυτή ακριβώς είναι μια από τις παγίδες για μας τους καταναλωτές. Και ακριβότερα προϊόντα θα παίρνουμε και θα έχει ο μέσος χρήστης, που προτιμάει την consumer πλατφόρμα, πυρήνες να κάθονται και να κάνουν... τίποτα. Τί δουλειά έχει ένας 16πύρηνος επεξεργαστής στην AM4; Να τον κάνεις τί; Και αν θέλεις τόσους πυρήνες, η HEDT δεν είναι καταλληλότερη;

Εγώ παντως δεν θα χαλιομουνα με extra cores από όσα έχει ο 8700k. Δεν είναι κονσόλα το pc, και εγώ που είμαι gamer έχω κουμπώσει 2 οθόνες και 1 TV πάνω και μοιράζει περιεχόμενο. Άμα φορτοσω κάνα βαρύ game όπως ac origins κλατάρει το cpu άμα δεν κλείσω τα background tasks. Εδώ μονο τα rgb και περιφερειακα software που έχω πάνω τρώνε 10% της cpu για καλημέρα. Cam, aura, fusion, corsair, creative, steelsrries καταπινουν το cpu αμασητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, pmav99 είπε

Γιατί άμα σκάσεις €3k-€5k δεν κολώνεις στα €200-€300 + ΦΠΑ τα οποία θα περαστούν στα έξοδα.

Το θέμα με το παράδειγμα που έφερα δεν είναι στο κόστος. Ένας 8πύρηνος θα έχει σίγουρα μεγαλύτερο turbo boost στα ρολόγια του από ένα 16πύρηνο. Θα ήθελα λοιπόν να έχω την καλύτερη δυνατή STP σε συνδυασμό με τα καλουδια της HEDT. Καμία σχέση με το κόστος. Το να διαθέτεις βέβαια 4-5κ€ για workstation δεν σημαίνει ότι πρέπει να πετάς και χρήματα εκεί που δεν χρειάζεται. Εν ολίγοις, δεν θα ήθελα να είμαι υποχρεωμένος να αγοράσω 16πύρηνο για να μπορώ να χρησιμοποιήσω την HEDT με όλα τα υπέρ της. Το θεωρώ κακή αγορά ακόμα και αν έχω τα χρήματα.

Επεξ/σία από pnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pmav99 είπε

@Arkin Μα αυτό λεω... Για HEDT μιλάμε και για το έξτρα κόστος που έχει ο 16 πύρηνος σε σχέση με τον 8πύρηνο.

Ναι το ιδιο εγραψα με αλλα λογια. Στην hedt δεν σε νοιαζει τοσο το κοστος μιας και περνεις το high end και εκει παει το vfm.

7 λεπτά πριν, strawman είπε

Εγώ παντως δεν θα χαλιομουνα με extra cores από όσα έχει ο 8700k. Δεν είναι κονσόλα το pc, και εγώ που είμαι gamer έχω κουμπώσει 2 οθόνες και 1 TV πάνω και μοιράζει περιεχόμενο. Άμα φορτοσω κάνα βαρύ game όπως ac origins κλατάρει το cpu άμα δεν κλείσω τα background tasks. Εδώ μονο τα rgb και περιφερειακα software που έχω πάνω τρώνε 10% της cpu για καλημέρα. Cam, aura, fusion, corsair, creative, steelsrries καταπινουν το cpu αμασητο

Πουλας 8700k τωρα που εχει 440 στο skroutz κανα 300αρι και πανω και πας σε hedt πχ 1920x. Εφοσον ηξερες οτι θα τρεχεις τοσα πολλα πραγματα ηταν λαθος επιλογη ο 8700k. Εγω ποτε δεν ειδα την cpu πανω απο 40-50% και αυτο στο origins μονο που καταπινει τα παντα. Cam aura aisuite τρεχω και εγω αλλα τα ρυθμισα μια φορα και εχω κατι μηνες να τα ανοιξω δεν υπαρχει λογος. Μονο msi AB τρεχει που και που να βλεπω θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Arkin said:

Ναι το ιδιο εγραψα με αλλα λογια. Στην hedt δεν σε νοιαζει τοσο το κοστος μιας και περνεις το high end και εκει παει το vfm.

Πουλας 8700k τωρα που εχει 440 στο skroutz κανα 300αρι και πανω και πας σε hedt πχ 1920x. Εφοσον ηξερες οτι θα τρεχεις τοσα πολλα πραγματα ηταν λαθος επιλογη ο 8700k. Εγω ποτε δεν ειδα την cpu πανω απο 40-50% και αυτο στο origins μονο που καταπινει τα παντα. Cam aura aisuite τρεχω και εγω αλλα τα ρυθμισα μια φορα και εχω κατι μηνες να τα ανοιξω δεν υπαρχει λογος. Μονο msi AB τρεχει που και που να βλεπω θερμοκρασιες.

Δεν κλείνουν ρε συ αυτά, και κλειστά να τα εχεις τρέχουν τα service από πισω. Της corsair που δεν τρέχει το service δεν δουλεύουν και τα settings άμα δεν το έχω ανοιχτό, το ίδιο και της steelseries. 

 

Και εντάξει δεν λέω ότι δεν με καλύπτει, απλά τον βλέπω αρκετές φορές ότι τιγκαρει και άνετα θα μπορούσα να αξιοποιήσω αλλά 2 cores. Σκέψου τώρα να βλέπει η κοπελιά καμία σειρά στην tv και ταυτόχρονα να χεις TeamViewer ανοιχτό με τη δουλειά και να τρέχεις κάνα βαρύ game (συν τα λοιπά συμπρακαλα όπως steam browsers discord κλπα) . Φτάνει στα όρια του το μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, strawman είπε

Δεν κλείνουν ρε συ αυτά, και κλειστά να τα εχεις τρέχουν τα service από πισω. Της corsair που δεν τρέχει το service δεν δουλεύουν και τα settings άμα δεν το έχω ανοιχτό, το ίδιο και της steelseries. 

Και εντάξει δεν λέω ότι δεν με καλύπτει, απλά τον βλέπω αρκετές φορές ότι τιγκαρει και άνετα θα μπορούσα να αξιοποιήσω αλλά 2 cores. Σκέψου τώρα να βλέπει η κοπελιά καμία σειρά στην tv και ταυτόχρονα να χεις TeamViewer ανοιχτό με τη δουλειά και να τρέχεις κάνα βαρύ game (συν τα λοιπά συμπρακαλα όπως steam browsers discord κλπα) . Φτάνει στα όρια του το μηχανημα

Δεν το ηξερα κατω δεξια παντως τα εχω κλειστα. Παντως σε idle 2-3% max δουλευει και με chrome ανοιχτο. Πας βουρ για 9900k θα τον αξιοποιησεις πληρως η περιμενε για 3700x. Εγω και με plex server και με mining και βαρυ παιχνιδι δεν εχω θεμα. Δεν τρεχω αυτα που τρεχεις εσυ ομως με 2 3 οθονες κτλ. Σαν συστημα ειναι βραχος αλλα για πολυ βαρυ multitasking ακομα και τα 12 threads τα βρισκουν σκουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Arkin said:

Δεν το ηξερα κατω δεξια παντως τα εχω κλειστα. Παντως σε idle 2-3% max δουλευει και με chrome ανοιχτο. Πας βουρ για 9900k θα τον αξιοποιησεις πληρως η περιμενε για 3700x. Εγω και με plex server και με mining και βαρυ παιχνιδι δεν εχω θεμα. Δεν τρεχω αυτα που τρεχεις εσυ ομως με 2 3 οθονες κτλ. Σαν συστημα ειναι βραχος αλλα για πολυ βαρυ multitasking ακομα και τα 12 threads τα βρισκουν σκουρα.

Ε άνοιξε task manager και δες το Ai suite και το aura. Ο 9900k με ψήνει αλλά η τιμή σημαίνει παντόφλα και τσόκαρο. 

Δηλαδή εσύ streamaris με plex και παίζεις games? Κάνει encoding on the fly και είσαι OK? Η απλά αναπαραγωγή κάνεις? Γιατί εγώ έχω 2ο μηχάνημα για το encoding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...