Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 minutes ago, sibir said:

Παρολο που στο Hwinfo/Hwmonitor τα V παιζουν στο 1.35 +/- στο Ryzen master δειχνει 1.42+ και χτυπαει κοκκινο το EDC (cpu) 99%?

Με το LLC πεφτουν τα V οταν δουλευει χαλαρα ο cpu και ανεβαινουν οταν εχει φορτιο?Το ενεργοποιησα για να το συνδυασω με τα παραπανω αλλα δεν ειδα διαφορα συν οτι μερικες φορες κρασαρε το pc.

Και εμένα φτάνει στο 99%, λογικό νομίζω λόγω PE + PBO. Αφου του ανεβάζεις τα limits, τα χρησιμοποιεί. Δεν ξέρω αν πρέπει να μας ανησυχεί αλλα ας πει κάποιος πιο εμπειρος γιατί μόνο 2-3 μέρες ασχολούμαι 😛

Με το LLC το αντίθετο, όταν έχει φορτίο πέφτουν τα volt (vdroop) οπότε χρειάζεσαι το LLC να στα ανεβάσει. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν φαίνεται στο HWinfo αυτό, ας πει κάποιος ποιο έμπειρος. Εμένα πάντως με LLC level 2 χάνει περίπου 20mV, άρα μάλλον θέλει παραπάνω LLC level

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν προχθές φτιάξαμε ένα build για φιλο με τον 2700χ- asus prime x470 pro- gtx1060 gigabyte και ripjaws 3200 16 . Είχαμε δει ότι σε πολλούς αυτές η μνήμες παίζουν κατευθείαν στα 3200 με αλλαγή προφίλ συν ότι ένας φίλος με ίδια μητρική και επεξεργαστή του παίξανε οι tridentz 3200 16μια χαρά λέμε οκ ας δούμε. Μετά από πολλά μένουν στα 2133 και η αλλαγή προφίλ δεν κάνει τίποτα. Εγώ σήκωσα τα χέρια ψηλά και ο φίλος μου τα έχει πάρει . Το bios  είναι το προτελευταίο του Ιουλίου νομίζω. Τι έχετε να πείτε υπάρχει περίπτωση να παίξουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sibir είπε

Θελω την αποψη σας για το παρακατω σεταρισμα,μιας και δεν εχω πειρα και θελω να βρω ακρη.Μετα απο διαφορες δοκιμες κατεληξα στα παρακατω.

-vcore manual 1.35/Pbo x10/performance enhancer x2/μνημες στα 3400/.Σε auto vcore γινοτανε πανηγυρι με τα V (1.45 στο bios),δοκιμασα και με 1.38 χωρις διαφορα ουτε σε Mhz ουτε σε C.

Παρολο που στο Hwinfo/Hwmonitor τα V παιζουν στο 1.35 +/- στο Ryzen master δειχνει 1.42+ και χτυπαει κοκκινο το EDC (cpu) 99%?

Με το LLC πεφτουν τα V οταν δουλευει χαλαρα ο cpu και ανεβαινουν οταν εχει φορτιο?Το ενεργοποιησα για να το συνδυασω με τα παραπανω αλλα δεν ειδα διαφορα συν οτι μερικες φορες κρασαρε το pc.

Πως σας φαινονται τα παρακατω νουμερα  για καθημερινη χρηση?

https://i.imgur.com/RFQ8cax.png

Ryzen 7 2700X-Crosshair VII Hero (1001 bios)-16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZRX)-Corsair H150i Pro

Δεν μπορω να δω καθαρα το ss που ανεβασες αλλα με το να βαλεις manual το πιο πιθανο ειναι να εκοψες το single core boost ,τα 1.4ν+ που βλεπεις ειναι γιατι οι πυρηνες κανουν boost στα 4350mhz ,τρεξε ενα cb single core και ανεβασε το αποτελεσμα. 

Καταρχην περαστε το τελευταιο bios ,κατα δεθτερον το θεωρω αποθανο να μην παιζουν οι μνημες.Δοκιμαστε να κανετε bios update και ενημερωσε μας να δουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1-cb single core manual vcore 1.35 και 174 score.Στις 3 φορες που πηγα να το τρεξω,κρασαρε στις 2

2-cb single core auto vcore εφτανε μεχρι και 1,5 V αλλα με ιδιους βαθμους και 173 score

3-η ss απο πριν,αν φαινεται καλυτερα

z5nsHVQ.png

ZoAmrqF.png

RFQ8cax.png

 

Επεξ/σία από sibir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sibir είπε

1-cb single core manual vcore 1.35 και 174 score.Στις 3 φορες που πηγα να το τρεξω,κρασαρε στις 2

2-cb single core auto vcore εφτανε μεχρι και 1,5 V αλλα με ιδιους βαθμους και 173 score

3-η ss απο πριν,αν φαινεται καλυτερα

z5nsHVQ.png

ZoAmrqF.png

RFQ8cax.png

Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν πρεπει να το εχεις ετσι. Βαλε vcore offset και δοκιμασε απο -0.075 εως -0.1v και δες που εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν μπορω να δω καθαρα το ss που ανεβασες αλλα με το να βαλεις manual το πιο πιθανο ειναι να εκοψες το single core boost ,τα 1.4ν+ που βλεπεις ειναι γιατι οι πυρηνες κανουν boost στα 4350mhz ,τρεξε ενα cb single core και ανεβασε το αποτελεσμα. 

Καταρχην περαστε το τελευταιο bios ,κατα δεθτερον το θεωρω αποθανο να μην παιζουν οι μνημες.Δοκιμαστε να κανετε bios update και ενημερωσε μας να δουμε τι αλλο μπορει να φταιει.

Bios update  δεν ξέρω λες?  Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποτύχει όμως? Γιατί άμα γίνει το κακο ποιος τον ακούει . Κάτι ακόμα όταν περάσαμε τα windows πρώτα ήταν αλλαγμενο το προφίλ και σταμάτησε στο 90% μετά από reset και απενεργοποίηση του προφίλ μια χαρά το εγκατέστησε.  Ακόμα μια φορά που αλλάχτηκε το προφίλ στο reset  πήγε να ξεκινήσει έσβησε το έκανε 2-3 φορές και μπήκε σε safe και μετά bios κανονικά . Τι ακριβώς να παίζει να μην μπήκε κάτι καλά πάνω να είναι προβληματική η μητρική η οι μνήμες ?

Πάντως εγώ που είμαι με ιντελ 8600κ και λέω όταν βγει η επόμενη γενιά ryzen να μεταπηδησω σε amd αλλά με αυτά που βλέπω θα το ξανασκεφτώ πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

Bios update  δεν ξέρω λες?  Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να αποτύχει όμως? Γιατί άμα γίνει το κακο ποιος τον ακούει . Κάτι ακόμα όταν περάσαμε τα windows πρώτα ήταν αλλαγμενο το προφίλ και σταμάτησε στο 90% μετά από reset και απενεργοποίηση του προφίλ μια χαρά το εγκατέστησε.  Ακόμα μια φορά που αλλάχτηκε το προφίλ στο reset  πήγε να ξεκινήσει έσβησε το έκανε 2-3 φορές και μπήκε σε safe και μετά bios κανονικά . Τι ακριβώς να παίζει να μην μπήκε κάτι καλά πάνω να είναι προβληματική η μητρική η οι μνήμες ?

Πάντως εγώ που είμαι με ιντελ 8600κ και λέω όταν βγει η επόμενη γενιά ryzen να μεταπηδησω σε amd αλλά με αυτά που βλέπω θα το ξανασκεφτώ πολλές φορές.

Τις μνημες σε ποια dimm τις εχετε κουμπωσει? γτ να αποτυχει το bios  update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sibir είπε

1-cb single core manual vcore 1.35 και 174 score.Στις 3 φορες που πηγα να το τρεξω,κρασαρε στις 2

2-cb single core auto vcore εφτανε μεχρι και 1,5 V αλλα με ιδιους βαθμους και 173 score

 

Με τι timings παίζεις μπάλα ; Είσαι με Auto ; Στη φώτο δείχνει κάτι 24T.

*16-24-24-57-81 @ 3400 ;

Επεξ/σία από 50EuroUser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τις μνημες σε ποια dimm τις εχετε κουμπωσει? γτ να αποτυχει το bios  update?

Και τους δύο συνδιασμούς κάναμε. Τώρα είναι στο 2-4. Στο 1-3 το είχε κάνει το περίεργο. Δεν ξέρω  πολλά διαβάζω. Για πες ποια είναι safe  μέθοδος ? Και τα vlt στον επεξεργαστή πάνε 1.3-1.4  ασταθές . Περίεργα τα πράγματα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Dimitr-R1- είπε

Και τους δύο συνδιασμούς κάναμε. Τώρα είναι στο 2-4. Στο 1-3 το είχε κάνει το περίεργο. Δεν ξέρω  πολλά διαβάζω. Για πες ποια είναι safe  μέθοδος ? Και τα vlt στον επεξεργαστή πάνε 1.3-1.4  ασταθές . Περίεργα τα πράγματα . 

Η σωστη τοποθετηση ειναι στα 2-4 ,κατεβαζεις το αρχειο απο τη σελιδα της μητρικης το κανει αποσυμπιεση το περνας σε ενα στικακι μπαινεις Bios και κανεις το Update. Τα volts ετσι πανε δεν υπαρχει καποιο θεμα. Οσους ξερω με την μητρικη αυτη και με hynix σε ολους παιζουν μια χαρα οι μνημες ,κατι κανετε λαθος

1912157584_Stable3600Tight.PNG.fe786dcc414a214f33f74d65e55fb70e.PNG

2 ώρες πριν, sibir είπε

1-cb single core manual vcore 1.35 και 174 score.Στις 3 φορες που πηγα να το τρεξω,κρασαρε στις 2

2-cb single core auto vcore εφτανε μεχρι και 1,5 V αλλα με ιδιους βαθμους και 173 score

3-η ss απο πριν,αν φαινεται καλυτερα

z5nsHVQ.png

ZoAmrqF.png

RFQ8cax.png

τωρα ειδα την τριτη, φτιαξε λιγο τα timings στις μνημες ειναι πολυ λασκα ,με την στοκ ψυκτρα εισαι?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Η σωστη τοποθετηση ειναι στα 2-4 ,κατεβαζεις το αρχειο απο τη σελιδα της μητρικης το κανει αποσυμπιεση το περνας σε ενα στικακι μπαινεις Bios και κανεις το Update. Τα volts ετσι πανε δεν υπαρχει καποιο θεμα. Οσους ξερω με την μητρικη αυτη και με hynix σε ολους παιζουν μια χαρα οι μνημες ,κατι κανετε λαθος

1912157584_Stable3600Tight.PNG.fe786dcc414a214f33f74d65e55fb70e.PNG

τωρα ειδα την τριτη, φτιαξε λιγο τα timings στις μνημες ειναι πολυ λασκα ,με την στοκ ψυκτρα εισαι?

Στην 2-4 αρχικά εννοείται αλλά είπαμε να δοκιμάσουμε και το 1-3 μπας και . Βασικά τι να κάναμε λάθος πρώτο πράγμα στα bios  αλλαγή προφίλ και δεν το έκανε από εκεί και πέρα δοκιμάσαμε ότι δοκιμάσαμε και τα κόλπα τα έκανε στον φίλο μου εγώ δεν ήμουν μπροστά. Για το update θα του το πω και αν θέλει οκ αλλά λέω μήπως έχουμε αλλά πχ έχει πρόβληματικη η μητρική η αποτυχία κλπ και κρασαρι και πάνε όλα μετα. Τα volts ναι οκ αλλά μου φαίνονται απότομα δεν λέω ισως μετά από αυτό να υπάρχει καχυποψία. Άμα γίνει το κακο υπάρχει τρόπος για επαναφορά αυτής της μητρικής δεν έχω ιδέα.

Επεξ/σία από Dimitr-R1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Οποτε καταλαβαινεις οτι δεν πρεπει να το εχεις ετσι. Βαλε vcore offset και δοκιμασε απο -0.075 εως -0.1v και δες που εχεις καλυτερα αποτελεσματα.

Στο 0.075 τα καλυτερα αποτελεσματα.Στο 0.1 δεν bootαρε καν.Ψυκτρα Corsair H150i Pro.

@50EuroUser

Για τις μνημες που λετε,εβλεπα εδω στο φορουμ,οτι ηθελε πολυ μπερδεμα να ερθουν στα ισα τους και εβαλα 3400 στο bios και τις παρατησα ετσι.3400 λεει οτι παιζουν στα 1.2 V.Απο το bios ρυθμιζουμε τα timings?Υπαρχει καποιο στανταρ?Αυτο το μοντελο εχω http://gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gtzrx η gskill δινει Tested Latency16-18-18-38,τα αντίστοιχα timings ειναι αυτα?

 

IMG_20181103_000712.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω θέμα με τον επεξεργαστή 2700X χωρίς να του έχω κάνει Overclock στο BIOS γράφει 3,7GHz και μόλις μπαίνω στα Windows 10  πηγαίνει 4GHz.

Μου freezari  μερικές φόρες για 3 με 4 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει κανονικά. Το μόνο που έχω πειράξει μέσα στα Windows 10 επειδή μου freezare πολύ είναι, στο Επιλογές παροχής ενέργειας το έβαλα Υψηλές επιδόσεις.

Θερμοκρασία σε idle 45c με 50c  και σε Full load παει 70c, μερικές φόρες και λίγο παραπάνω. Έχω NZXT kraken x62 υδρόψυξη και έχω αλλάξει πάστα με mx-4.

Μητρική : Asus Rog Crosshair VII Hero

Ram : G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C14D-16GTZR)

Cpu : AMD Ryzen 7 2700X Box

Cooler : NZXT Kraken X62 (Includes AM4 Bracket)

 

Edit: Υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να μου το προκαλεί το AI Suite 3 της Asus;

 

20181103-010819.jpg

20181103-010407.jpg

Cam-Temps.png

Επεξ/σία από BlackStone7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dimitr-R1- είπε

Στην 2-4 αρχικά εννοείται αλλά είπαμε να δοκιμάσουμε και το 1-3 μπας και . Βασικά τι να κάναμε λάθος πρώτο πράγμα στα bios  αλλαγή προφίλ και δεν το έκανε από εκεί και πέρα δοκιμάσαμε ότι δοκιμάσαμε και τα κόλπα τα έκανε στον φίλο μου εγώ δεν ήμουν μπροστά. Για το update θα του το πω και αν θέλει οκ αλλά λέω μήπως έχουμε αλλά πχ έχει πρόβληματικη η μητρική η αποτυχία κλπ και κρασαρι και πάνε όλα μετα. Τα volts ναι οκ αλλά μου φαίνονται απότομα δεν λέω ισως μετά από αυτό να υπάρχει καχυποψία. Άμα γίνει το κακο υπάρχει τρόπος για επαναφορά αυτής της μητρικής δεν έχω ιδέα.

μπορεις να τον ρωτησεις ποιο Bios version εχει περασμενο η μητιρκη?

9 ώρες πριν, BlackStone7 είπε

Εγώ έχω θέμα με τον επεξεργαστή 2700X χωρίς να του έχω κάνει Overclock στο BIOS γράφει 3,7GHz και μόλις μπαίνω στα Windows 10  πηγαίνει 4GHz.

Μου freezari  μερικές φόρες για 3 με 4 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει κανονικά. Το μόνο που έχω πειράξει μέσα στα Windows 10 επειδή μου freezare πολύ είναι, στο Επιλογές παροχής ενέργειας το έβαλα Υψηλές επιδόσεις.

Θερμοκρασία σε idle 45c με 50c  και σε Full load παει 70c, μερικές φόρες και λίγο παραπάνω. Έχω NZXT kraken x62 υδρόψυξη και έχω αλλάξει πάστα με mx-4.

Μητρική : Asus Rog Crosshair VII Hero

Ram : G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C14D-16GTZR)

Cpu : AMD Ryzen 7 2700X Box

Cooler : NZXT Kraken X62 (Includes AM4 Bracket)

Edit: Υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να μου το προκαλεί το AI Suite 3 της Asus;

20181103-010819.jpg

20181103-010407.jpg

Cam-Temps.png

καλημερα ,σωστα δουλευει ο επεξεργαστης ειναι το turbo boost που ανεβαζει συχνοτητα. Η ψυξη σου ειναι επαρκης οποτε δεν φταιει αυτη. Το ai suit καντο uninstal δημιουργει προβληματα. Ποιο bios εχει περασμενο η μητρικη? Επισης επειδη εχεις καλη ψυξη μπορεις να κανεις ενα δυο πραγματακια να ανεβασεις την αποδοση του. Να βαλεις precision boost overdrive enable /scalar x10 και στο vcore να επιλεξεις offset -0.075v. Και κατι αλλο τις θερμοκρασιεςμε ποιο προγραμμα τις κοιτας γτ ειναι ψηλουτσικες η κοιτας λαθος sensor ,καποιοι sensors διαβαζουν 10 βαθμους πανω απο το πραγματικο. Η σωστη θερμοκρασια ειναι αυτη

1574955646_.png.9b92e8edab0327067caf7cc1a308fd1a.png

 

9 ώρες πριν, sibir είπε

Στο 0.075 τα καλυτερα αποτελεσματα.Στο 0.1 δεν bootαρε καν.Ψυκτρα Corsair H150i Pro.

@50EuroUser

Για τις μνημες που λετε,εβλεπα εδω στο φορουμ,οτι ηθελε πολυ μπερδεμα να ερθουν στα ισα τους και εβαλα 3400 στο bios και τις παρατησα ετσι.3400 λεει οτι παιζουν στα 1.2 V.Απο το bios ρυθμιζουμε τα timings?Υπαρχει καποιο στανταρ?Αυτο το μοντελο εχω http://gskill.com/en/product/f4-3200c16d-16gtzrx η gskill δινει Tested Latency16-18-18-38,τα αντίστοιχα timings ειναι αυτα?

IMG_20181103_000712.jpg

φιλε ,βελε ai overclock tuner : DOCP standar και μετα βαλε την συχνοτητα στα 3400 η βαλε μονο σου την ταση στις μνημες στα 1.35v και τεσταρε με καποιο memtest γτ το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα ετσι. Για τα timings δεν καταλαβα ακριβως τι ρωτας

Υπαρχει το ryzen timings checker για να βλεπεις Timings μεσα απο τα windows και το Ryzen dram caclulator  αν θες να τις σκαλισεις ,επισης θα πρεπει να καταβασεις και το thaiphoon burner για να δεις τι τσιπακια φορανε οι μνημες σου και το tm5 για να τεσταρει τις μνημες σου

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

μπορεις να τον ρωτησεις ποιο Bios version εχει περασμενο η μητιρκη?

καλημερα ,σωστα δουλευει ο επεξεργαστης ειναι το turbo boost που ανεβαζει συχνοτητα. Η ψυξη σου ειναι επαρκης οποτε δεν φταιει αυτη. Το ai suit καντο uninstal δημιουργει προβληματα. Ποιο bios εχει περασμενο η μητρικη? Επισης επειδη εχεις καλη ψυξη μπορεις να κανεις ενα δυο πραγματακια να ανεβασεις την αποδοση του. Να βαλεις precision boost overdrive enable /scalar x10 και στο vcore να επιλεξεις offset -0.075v. Και κατι αλλο τις θερμοκρασιεςμε ποιο προγραμμα τις κοιτας γτ ειναι ψηλουτσικες η κοιτας λαθος sensor ,καποιοι sensors διαβαζουν 10 βαθμους πανω απο το πραγματικο. Η σωστη θερμοκρασια ειναι αυτη

1574955646_.png.9b92e8edab0327067caf7cc1a308fd1a.png

φιλε ,βελε ai overclock tuner : DOCP standar και μετα βαλε την συχνοτητα στα 3400 η βαλε μονο σου την ταση στις μνημες στα 1.35v και τεσταρε με καποιο memtest γτ το πιο πιθανο ειναι να εχει προβλημα ετσι

Τον πήρα τηλέφωνο τώρα μου είπε ότι συνεχίζει να κάνει αυτό όταν βάζει το προφίλ δηλαδή στο restart ανάβει σβήνει 3 φορές που είπε και μετά τον πετάει αυτό με το f1 . Bios έχει το 4018 και το τελευταίο είναι το 4024. Λέει για update φοβάται μήπως κρασαρι γιατί του κάνει αυτά  τα κόλπα. Τι λες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...