Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Ε ναι , μαλάκια δεν θα μπορούσα να μην κάνω! Σύνδεσα μόνο το ένα 8πινο από τα 2 της τροφοδοσίας του CPU και περιμένω και σταθεροποίηση ο μακακας...😩 Η συνέχεια από αύριο το βράδυ.

Θεωρητικα δεν θα επρεπε να εχεις θεμα παντως με το ενα μονο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, akoinonitos said:

Θεωρητικα δεν θα επρεπε να εχεις θεμα παντως με το ενα μονο.

Και εγώ το ένα έχω. Να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση το offset που έχω (-0.075) να επηρεάζει το stability της RAM? Να το βγάλω τελείως όσο ψάχνω τα σωστα timings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Και εγώ το ένα έχω. Να ρωτήσω υπάρχει περίπτωση το offset που έχω (-0.075) να επηρεάζει το stability της RAM? Να το βγάλω τελείως όσο ψάχνω τα σωστα timings?

Ναι υπαρχει βαλτο αυτο και μετα δοκιμαζεις αφου δεις οτι ειναι stable οι μνημες σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Θεωρητικα δεν θα επρεπε να εχεις θεμα παντως με το ενα μονο.

Στα 4.3 με 1.43750 και 1.38 οι μνήμες για 3466 μπορεί και να θέλει παραπάνω. Εννοείται δεν θα είναι καθημερινό αυτό απλά για να ξέρω ότι αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα είναι από τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Στα 4.3 με 1.43750 και 1.38 οι μνήμες για 3466 μπορεί και να θέλει παραπάνω. Εννοείται δεν θα είναι καθημερινό αυτό απλά για να ξέρω ότι αν υπάρχει πρόβλημα δεν θα είναι από τροφοδοσία.

Τσεκαρε το να δεις και ριξε μια ενημερωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, STORM1978 είπε

Από αύριο το βράδυ όμως.

Ειμαι πολυ περιεργος παντως γτ τρωω ακυρο στα 4350 οτι ταση και να δωσω σαν να υπαρχει τοιχος πανω απο τα 4300.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως κάτι δεν μου αρέσει στην όλη φάση. PE enabled(2) + PBO, και βλέπω σε Windows το vcore στα 1.47v σχεδον σταθερά. Αυτά με αρνητικό offset -0.075. Με Auto πάει 1.5v+

Εν το μεταξύ είχα χρόνια να ασχοληθώ με OC και έχω ξεχάσει, το HWinfo δεν παίρνει υπόψιν και το LLC σωστά? Οπότε όταν φορτώνουν τα cores και γράφει π.χ 1,3v το κανονικό είναι αρκετά παραπάνω? Αν παίρνει υπόψιν και το LLC τότε έχει πολύ μεγάλο vdroop (1.28v), αν και δεν βλέπω πρόβλημα με stability.

Για το ότι τα cores είναι σχεδόν πάντα στα 1.47v δεν έχω καταλάβει τι φταίει. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως φταίει το power plan των Windows, έβαλα το chipset driver, και με Ryzen Balanced plan τα ίδια. Είμαι σε idle τελείως αλλά τα cores κάθονται ελάχιστα σε idle.

Απο απόδοση καλά πάει βέβαια, αλλά αν είναι να χαλάσει μετά απο  λίγο καιρο τι να το κάνω. Βάζω και ένα Cinebench με disabled το bias

cinebench.PNG

ryzen-idle.PNG

 

edit: ΟΥΦ, το βρήκα το πρόβλημα, ήθελε Restore Defaults το Power Plan των Windows. Βέβαια βλέπω 5% minimum με αυτό. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα? Τώρα καλύτερα τα πράγματα.

 

 

ryzen-idle2.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, STORM1978 said:

Στα 4.3 με 1.43750

Γιατί τόσο υψηλά στα 4.3; Τι θερμοκρασίες έχεις.

Εμένα είναι σταθερά για daily use όπως τον εχω στο screenshot επίσης παίζει και στα 4.4ghz για daily use απλά πάει στο 1.39 και δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ.

908294780_Annotation(14).png.2e85b04280dc62e0cdd57912978e3493.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeXBOX είπε

Γιατί τόσο υψηλά στα 4.3; Τι θερμοκρασίες έχεις.

Εμένα είναι σταθερά για daily use όπως τον εχω στο screenshot επίσης παίζει και στα 4.4ghz για daily use απλά πάει στο 1.39 και δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ.

908294780_Annotation(14).png.2e85b04280dc62e0cdd57912978e3493.png

Είπα, πάντα δίνω παραπάνω για Bench μονάχα. Daily, τον έχω στοκ με PBO enabled και XMP στα 3400 τις μνήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, STORM1978 said:

Είπα, πάντα δίνω παραπάνω για Bench μονάχα. Daily, τον έχω στοκ με PBO enabled και XMP στα 3400 τις μνήμες.

ok, i see.
Το εχω ψηλό παρατήσει το "άθλημα". Θέλω να δω την επόμενη φουρνιά Zen και τι θα κάνει η intel και θα πάω ανάλογα... σίγουρο είναι πάντως το 2x 2080 Ti μέχρι στιγμής όταν πέσουν οι τιμές, διαφορετικά 2x 1080 Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SeXBOX said:

ok, i see.
Το εχω ψηλό παρατήσει το "άθλημα". Θέλω να δω την επόμενη φουρνιά Zen και τι θα κάνει η intel και θα πάω ανάλογα... σίγουρο είναι πάντως το 2x 2080 Ti μέχρι στιγμής όταν πέσουν οι τιμές, διαφορετικά 2x 1080 Ti.

Δεν έχει νόημα το sli τώρα πια, stutterιαζει ακόμα και με gsync, άσε που το έχουν ψιλοπαρατήσει στη μοιρα του...

2 hours ago, Luciddream said:

Εμένα πάντως κάτι δεν μου αρέσει στην όλη φάση. PE enabled(2) + PBO, και βλέπω σε Windows το vcore στα 1.47v σχεδον σταθερά. Αυτά με αρνητικό offset -0.075. Με Auto πάει 1.5v+

Εν το μεταξύ είχα χρόνια να ασχοληθώ με OC και έχω ξεχάσει, το HWinfo δεν παίρνει υπόψιν και το LLC σωστά? Οπότε όταν φορτώνουν τα cores και γράφει π.χ 1,3v το κανονικό είναι αρκετά παραπάνω? Αν παίρνει υπόψιν και το LLC τότε έχει πολύ μεγάλο vdroop (1.28v), αν και δεν βλέπω πρόβλημα με stability.

Για το ότι τα cores είναι σχεδόν πάντα στα 1.47v δεν έχω καταλάβει τι φταίει. Στην αρχή σκέφτηκα μήπως φταίει το power plan των Windows, έβαλα το chipset driver, και με Ryzen Balanced plan τα ίδια. Είμαι σε idle τελείως αλλά τα cores κάθονται ελάχιστα σε idle.

Απο απόδοση καλά πάει βέβαια, αλλά αν είναι να χαλάσει μετά απο  λίγο καιρο τι να το κάνω. Βάζω και ένα Cinebench με disabled το bias

cinebench.PNG

ryzen-idle.PNG

edit: ΟΥΦ, το βρήκα το πρόβλημα, ήθελε Restore Defaults το Power Plan των Windows. Βέβαια βλέπω 5% minimum με αυτό. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα? Τώρα καλύτερα τα πράγματα.

ryzen-idle2.PNG

Σε single core εμένα βαράει κάτι 1,52... Με -0,1 βαράει 1,43 max. Σε all core load σταθεροποιείται γύρω στα 4-4,1GHz με 1,275 περίπου όμως. ;)

Γενικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το σκάλισμα. Θα άξιζε αν μπορούσε να πάει single core 4,5-4,6GHz, έτσι για να πάρει το κάτι τις σε stp. Σε all core loads έτσι κι αλλιώς είναι τερατακι. :-)

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LionHurt1982 είπε

Χθες βραδυ εφαγα error στα 1325%!

Ολα ειναι πιθανά αλλά σε τόσο ψηλο ποσοστό θεωρώ πιθανότερο να προήλθε απο αύξηση θερμοκρασιών στις μνήμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

Ολα ειναι πιθανά αλλά σε τόσο ψηλο ποσοστό θεωρώ πιθανότερο να προήλθε απο αύξηση θερμοκρασιών στις μνήμες.

ισχυει και αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω την αποψη σας για το παρακατω σεταρισμα,μιας και δεν εχω πειρα και θελω να βρω ακρη.Μετα απο διαφορες δοκιμες κατεληξα στα παρακατω.

-vcore manual 1.35/Pbo x10/performance enhancer x2/μνημες στα 3400/.Σε auto vcore γινοτανε πανηγυρι με τα V (1.45 στο bios),δοκιμασα και με 1.38 χωρις διαφορα ουτε σε Mhz ουτε σε C.

Παρολο που στο Hwinfo/Hwmonitor τα V παιζουν στο 1.35 +/- στο Ryzen master δειχνει 1.42+ και χτυπαει κοκκινο το EDC (cpu) 99%?

Με το LLC πεφτουν τα V οταν δουλευει χαλαρα ο cpu και ανεβαινουν οταν εχει φορτιο?Το ενεργοποιησα για να το συνδυασω με τα παραπανω αλλα δεν ειδα διαφορα συν οτι μερικες φορες κρασαρε το pc.

Πως σας φαινονται τα παρακατω νουμερα  για καθημερινη χρηση?

https://i.imgur.com/RFQ8cax.png

Ryzen 7 2700X-Crosshair VII Hero (1001 bios)-16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZRX)-Corsair H150i Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...