Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
51 minutes ago, akoinonitos said:

Δεν εχει νοημα θα χασεις σε  αποδοση δεν θα μπορει να κρατησει πιο ψηλα ρολογια και 0.1v που εισαι πολυ ειναι μπορει να σε κοβει σε single. Απο οσο εχω δει το καλυτερο ειναι 0.05-0.075. Απο το cbs δεν μπορεις να πειραξεις ταση.

Α οκ thanks! Κρίμα, γιατί μια χαρά κρατάει και κάνει boost 4,35 όλη την ώρα με -0,1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

@malakudi μπορεις να δεις με στοκ ρυθμισεις τι ρολογια σου κραταει σε single στο cinebench και τι σκορ σου βγαζει?

Όταν λες στοκ; Και RAM και τα πάντα; Η RAM μου χωρίς DOCP δουλεύει στα 2400. Performance BIAS στο auto θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Όταν λες στοκ; Και RAM και τα πάντα; Η RAM μου χωρίς DOCP δουλεύει στα 2400. Performance BIAS στο auto θες;

τις ραμ οσο θες δεν με νοιαζει ολα τα υπολοιπα auto

41 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Α οκ thanks! Κρίμα, γιατί μια χαρά κρατάει και κάνει boost 4,35 όλη την ώρα με -0,1.

τρεξε αν μπορεις ενα cinebench single και ποσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τις ραμ οσο θες δεν με νοιαζει ολα τα υπολοιπα auto

τρεξε αν μπορεις ενα cinebench single και ποσταρε

Λοιπόν, με factory optimized, όλα auto, το all core boost ξεκινά από 4000 MHz (40 multiplier), και μόλις η θερμοκρασία περάσει τους 52-53 βαθμούς ξεκινά κάποια cores να πέφτουν 3975, ενώ στους 55 είναι όλα πλέον 3975. Η απόδοση σε διάφορα setup με το νερό στο AiO σε θερμοκρασία δωματίου, οπότε κράταγε τα 4000 μέχρι να τελειώσει το Cinebench:

1. All auto, RAM auto (at 2400) => 1791
2. All auto, RAM DOCP 3200 => 1826
3. All auto, RAM 3466, 14-15-14-14-30-44, 333 Trfc => 1839
4. Όπως το 3 αλλά με Performance BIAS CB11.5 => 1863
5. Όπως το 4 αλλά με PBO enabled, X10, voltage offset -0,075 => 1919

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασα το Aida, τι τρέχουμε για να χαρούμε? Προς το παρον παίρνω πολύ δυνατά νούμερα αλλά μάλλον δεν τρέχω τα σωστά benchmarks

 

 

aida-bench.PNG

 

Edit: Εντάξει το βρήκα :D

 

aida-bench2.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Λοιπόν, με factory optimized, όλα auto, το all core boost ξεκινά από 4000 MHz (40 multiplier), και μόλις η θερμοκρασία περάσει τους 52-53 βαθμούς ξεκινά κάποια cores να πέφτουν 3975, ενώ στους 55 είναι όλα πλέον 3975. Η απόδοση σε διάφορα setup με το νερό στο AiO σε θερμοκρασία δωματίου, οπότε κράταγε τα 4000 μέχρι να τελειώσει το Cinebench:

1. All auto, RAM auto (at 2400) => 1791
2. All auto, RAM DOCP 3200 => 1826
3. All auto, RAM 3466, 14-15-14-14-30-44, 333 Trfc => 1839
4. Όπως το 3 αλλά με Performance BIAS CB11.5 => 1863
5. Όπως το 4 αλλά με PBO enabled, X10, voltage offset -0,075 => 1919

single core ηθελα ρε συ 😛

58 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Κατέβασα το Aida, τι τρέχουμε για να χαρούμε? Προς το παρον παίρνω πολύ δυνατά νούμερα αλλά μάλλον δεν τρέχω τα σωστά benchmarks

aida-bench.PNG

Edit: Εντάξει το βρήκα :D

aida-bench2.PNG

κατεβασε το cinebench αμα θες να χαρεις λιγο :D

 

κατεβασα το τελευταιο cinebench τοσο καιρο ετρεχα το πρωτο release ,εχει ελαχιστα καλυτερα νουμερα αυτο

358292441_cbpbo.png.edd4f53b978222e16e987c06a4b68038.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα PBO, X10, κτλπ, που τα βλέπετε? Η Asus νομίζω τα χει τελείως διαφορετικά γιατί δεν εχω βρει κάτι. Τώρα απλά έριξα το offset -0.50v και τα άλλα auto. Μάλλον πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα. Πάντως η μνήμη που έχω τώρα και είναι για κλάματα δεν βλέπω να επηρεάζει τα περισσότερα benchmarks. 1716 στο Cinebench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Αυτα τα PBO, X10, κτλπ, που τα βλέπετε? Η Asus νομίζω τα χει τελείως διαφορετικά γιατί δεν εχω βρει κάτι. Τώρα απλά έριξα το offset -0.50v και τα άλλα auto. Μάλλον πρέπει να ρίξω πολύ διάβασμα. Πάντως η μνήμη που έχω τώρα και είναι για κλάματα δεν βλέπω να επηρεάζει τα περισσότερα benchmarks. 1716 στο Cinebench

ποια μητρικη εχεις?

181030211153.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

ποια μητρικη εχεις?

Asus Crosshair VI Hero. Τώρα θα φτιάξω και το signature να φαινονται όλα. Έχω ενεργοποιήσει το Performance Enhancer στο 2ο επίπεδο, και απο ότι είδα έχει 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Luciddream είπε

Asus Crosshair VI Hero. Τώρα θα φτιάξω και το signature να φαινονται όλα. Έχω ενεργοποιήσει το Performance Enhancer στο 2ο επίπεδο, και απο ότι είδα έχει 4.

ε δες στην φωτο απο πανω που βρισκεται ,asus εχουμε και εμεις, βαλε και το performance bias σε cinebench 11.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, akoinonitos said:

ε δες στην φωτο απο πανω που βρισκεται ,asus εχουμε και εμεις, βαλε και το performance bias σε cinebench 11.5

Αχα! Είναι κάτω κάτω αυτό το μενου και το είχα προσπεράσει. Έχει πολλές ρυθμίσεις μέσα. Αλλα δυστυχώς σε εμένα έχει μόνο enable και manual, δεν έχει τις άλλες επιλογές όπως σε εσας. Θα το ψάξω στο φορουμ της μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Αχα! Είναι κάτω κάτω αυτό το μενου και το είχα προσπεράσει. Έχει πολλές ρυθμίσεις μέσα. Αλλα δυστυχώς σε εμένα έχει μόνο enable και manual, δεν έχει τις άλλες επιλογές όπως σε εσας. Θα το ψάξω στο φορουμ της μητρικής

βαλε Manual και ανεβασε τα Limits μονος σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, akoinonitos said:

τρεξε αν μπορεις ενα cinebench single και ποσταρε

 

Untitled.jpg

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/10/2018 at 11:05, akoinonitos said:

ειναι αναλογα το σεναριο και την ψυξη ,θα σου απαντησω σε λιγο 😛

Λοιπον εχουμε και λεμε

pbo auto / vcore auto
cinebench 15r 3975mhz all core 1.269v (χαμηλοτερη τιμη)
gaming 4025-4050mhz
ibt avx 3800mhz 1.162v (χαμηλοτερη τιμη)

single core voltage spike εως 1.5v

Τα spikes που τα κοιτάμε? Το Ryzen master μου δείχνει αρκετά παραπάνω απο το HWinfo. Με PBO + offset -0.050v φτάνει 1.55 στο ryzen master, και δεν θα το έλεγα spike, είναι συνεχόμενο και σε όλα τα cores. Το HWinfo δείχνει λιγότερο, 1.48 περίπου max. Το έκλεισα τώρα το PBO και έβαλα offset -0.075 μέχρι να τα καταλάβω καλύτερα και να μπορώ να τα σετάρω χωρις να πιέζω τον επεξεργαστή. Η θερμοκρασία σε idle έχει πέσει σχεδον 30c, τεράστια διαφορά

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...