Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

στην ch7 υπαρχει και το asynchronous mode που αλλαζει μονο το Bulk του cpu και αφηνει τα υπολοιπα ακνονικα ,αλλα να πω την μαυρη αληθεια εμενα με τον 2600x δεν μου δουλεψε και ποτε σωστα.

Το asynchronous (το έχει και η C6H) απο ότι διάβασα ανεβάζει πολύ το latency. Σίγουρα για πειραματισμό και εγώ θα τα κάνω κάποια στιγμή αλλά όταν διαβάζω για χαλασμένο SSD αναρωτιέμαι πόσο αξίζει για λίγα mhz παραπάνω

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Luciddream said:

Το asynchronous (το έχει και η C6H) απο ότι διάβασα ανεβάζει πολύ το latency. Σίγουρα για πειραματισμό και εγώ θα τα κάνω κάποια στιγμή αλλά όταν διαβάζω για χαλασμένο SSD αναρωτιέμαι πόσο αξίζει για λίγα mhz παραπάνω

Πού το διάβασες; Έχω διαβάσει εκατοντάδες ποστ στο reddit για το θέμα, κανείς δεν έκανε αναφορά σε βλάβη. Στην τελική ένας SSD χαλάει, 2 μέχρι τώρα μου έχουν μείνει στο χέρι. Δε θα πεθάνουμε κιόλας...

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, GeorgeMan said:

Πού το διάβασες; Έχω διαβάσει εκατοντάδες ποστ στο reddit για το θέμα, κανείς δεν έκανε αναφορά σε βλάβη. Στην τελική ένας SSD χαλάει, 2 μέχρι τώρα μου έχουν μείνει στο χέρι. Δε θα πεθάνουμε κιόλας...

Μπορεί να λέει και για HDD όχι SSD. Εγώ έχω 4 SSD / 3 HDD δεν έχει χαλάσει κανεις και δεν θα ήθελα να χαλάσει απο δικό μου λάθος. Παρόλα αυτά θα είναι ενδιαφέρον να το δοκιμάσει κάποιος πιο θαρραλέος 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-vcore auto/Pbo x10/performance bias cinebench 11.5/μνημες στα 3400/Performance Enhancer x3=1869 cinebench/66C/4082Mhz-1.33V/

-Τα ίδια χωρίς το Performance Enhancer=1817 cinebench/71C/4.2+/-Mhz-1.45V/

Με το Performance Enhancer εχει καλυτερες θερμοκρασιες/σκορ/βολτ αλλα δεν παει πανω απο 4.08Mhz και μου κανει το ιδιο χαζο (μετα απο save στο bios και πριν μπει στα windows,κανει επανεκκινηση η μητρικη,ενω οταν ειναι απενεργοποιημενο Performance Enhancer μπαινει στα windows smooth,χωρις επανεκκινηση).Το 1ο και 2ο σταδιο στο Performance Enhancer δεν θεωρειται oc mode λεει στο bios,ενω στο 3ο και πανω θεωρειται oc.

Στο aida τα νουμερα ειναι με Performance Enhancer x3.Στους 55C/4 και κατι Mhz στα 1.3V σαν να ειναι καλα για καθημερινη χρήση...?

Ryzen 7 2700X-Crosshair VII Hero (1001 bios)-16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16D-16GTZRX)-Corsair H150i Pro

https://i.imgur.com/u7aoasc.png  https://i.imgur.com/vyOmISx.png  https://i.imgur.com/Weipieg.png  https://i.imgur.com/xcab7sz.png  https://i.imgur.com/kcglnvH.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 hours ago, akoinonitos said:

αναμενουμε τα αποτελεσματα σου 😀

Λοιπόν το δοκίμασα, χμμμ..

Ππήγε 181, ωστόσο φαίνεται πως άλλοι πυρήνες boostάρουν διαφορετικα σε single. Π.χ. ο #3 boostάρει στα 4,51GHz, ωστόσο ο #6 στα 4,35 όπως και πριν. Το bclk μένει ακλόνητο στα 104 και η RAM στα 3258. Οι τάσεις λειτουργούν κανονικά. ΟΚ, για το ότι μοιράζει το single core load ανά τους πυρήνες φταίει ο windows μουφοtask scheduler, για το ότι άλλοι πυρήνες boostάρουν αλλού σε single core load όμως?

Με 104MHz bclk btw, και το σύστημα μια χαρά φαίνεται με μια πρόχειρη δοκιμή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Λοιπόν το δοκίμασα, χμμμ..

Ππήγε 181, ωστόσο φαίνεται πως άλλοι πυρήνες boostάρουν διαφορετικα σε single. Π.χ. ο #3 boostάρει στα 4,51GHz, ωστόσο ο #6 στα 4,35 όπως και πριν. Το bclk μένει ακλόνητο στα 104 και η RAM στα 3258. Οι τάσεις λειτουργούν κανονικά. ΟΚ, για το ότι μοιράζει το single core load ανά τους πυρήνες φταίει ο windows μουφοtask scheduler, για το ότι άλλοι πυρήνες boostάρουν αλλού σε single core load όμως?

Με 104MHz bclk btw, και το σύστημα μια χαρά φαίνεται με μια πρόχειρη δοκιμή...

Λογικα αυτος ο πυρηνας τραβαει περισσοτερο μαλλον . Αν βαλεις καποια εφαρμογη πχ winrar και βαλεις affinity αυτον που ανεβαινει στα 4.5ghz θα τα κρατησει τα ρολογια η θα πεσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθαν και οι μνήμες, ένα AIDA με D.O.C.P enabled. (PE default - PBO enabled). Χαμηλά δεν είναι?

docp-ryzen.png

Το Cinebench ειναι καλύτερα και νομίζω έχω ακόμα disabled το bias.

docp-cinebench.PNG.2803b54de997d2b01b3567a1260603ae.PNG

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν οι μνήμες στην υπογραφή σύμφωνα με τον calculator  μπορούν να πάνε με fast settings στα 3466. Δεν θα το έλεγα κακό για Hynix AFR 3000 mhz downbin dims. Θα το δοκιμάσω και απαντώ εδώ με εντυπώσεις πριν και μετά.

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Ήρθαν και οι μνήμες, ένα AIDA με D.O.C.P enabled. (PE default - PBO enabled). Χαμηλά δεν είναι?

docp-ryzen.png

Το Cinebench ειναι καλύτερα και νομίζω έχω ακόμα disabled το bias.

docp-cinebench.PNG.2803b54de997d2b01b3567a1260603ae.PNG

Οχι κανονικο ειναι το σκορ στο aida. Τσεκαρε τες με hci να δεις αν ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, akoinonitos said:

Οχι κανονικο ειναι το σκορ στο aida. Τσεκαρε τες με hci να δεις αν ειναι οκ

Δεν είναι ΟΚ. Μας πούλησε η μητρική. Έχουμε κανα topic για το HCI? Ή να αγοράσω το Pro για καλύτερα αποτελέσματα? Τα άλλα εργαλεία δεν κάνουν δουλειά ? (memtest86+, memtest64, κτλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Δεν είναι ΟΚ. Μας πούλησε η μητρική. Έχουμε κανα topic για το HCI? Ή να αγοράσω το Pro για καλύτερα αποτελέσματα? Τα άλλα εργαλεία δεν κάνουν δουλειά ? (memtest86+, memtest64, κτλπ)

Δοκιμασε memtest86+ αν και θα ηταν καλυτερα με hci μεσα στα windows. Αν θες αγορασε το δεν θα χρειαζεται να ανοιγεις ενα ενα 16 instanses. Τι εννοεις δεν ειναι οκ?

Αν κατεβασεις παντως το free ανοιγεις 16 instanses και βαζεις στο καθε ενα να τεσταρει 850mb.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Δοκιμασε memtest86+ αν και θα ηταν καλυτερα με hci μεσα στα windows. Αν θες αγορασε το δεν θα χρειαζεται να ανοιγεις ενα ενα 16 instanses. Τι εννοεις δεν ειναι οκ?

Moυ έβγαλε ένα error αρκετά γρήγορα και κάθε φορά που το ξεκινάω. Και μετά ένα 2ο error μετά απο κανα 10λεπτο που κουνησα το mouse. Μήπως πρέπει να μην κουνάω το mouse ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Moυ έβγαλε ένα error αρκετά γρήγορα και κάθε φορά που το ξεκινάω. Και μετά ένα 2ο error μετά απο κανα 10λεπτο που κουνησα το mouse. Μήπως πρέπει να μην κουνάω το mouse ? 😛

Οχι δεν παιζει ρολο με τι τεσταρες?

Δυσκολακι παντως να παιξουν 3600 stable 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Οχι δεν παιζει ρολο με τι τεσταρες?

Με το HCI. Απλά είχα την απορία μήπως θέλει να έχεις ιδιαίτερες συνθήκες κλειστά προγράμματα κτλπ. Μόνο HWinfo έχω ανοιχτό και ότι είναι στο background. Anyway θα το ψάξω μην σπαμμάρω και το τοπικ. Το πολύ πολύ να μην σηκώνει η μητρική 3600 και να πέσω πιο κάτω. Αλλά χρόνο για κάψιμο έχω :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luciddream είπε

Με το HCI. Απλά είχα την απορία μήπως θέλει να έχεις ιδιαίτερες συνθήκες κλειστά προγράμματα κτλπ. Μόνο HWinfo έχω ανοιχτό και ότι είναι στο background. Anyway θα το ψάξω μην σπαμμάρω και το τοπικ. Το πολύ πολύ να μην σηκώνει η μητρική 3600 και να πέσω πιο κάτω. Αλλά χρόνο για κάψιμο έχω :D

Αμα θες ανεβασε και ενα screen shot απο ryzen timings checker να δουμε τι timings και τι settings περναει η μητρικη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...