Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Τα spikes που τα κοιτάμε? Το Ryzen master μου δείχνει αρκετά παραπάνω απο το HWinfo. Με PBO + offset -0.050v φτάνει 1.55 στο ryzen master, και δεν θα το έλεγα spike, είναι συνεχόμενο και σε όλα τα cores. Το HWinfo δείχνει λιγότερο, 1.48 περίπου max. Το έκλεισα τώρα το PBO και έβαλα offset -0.075 μέχρι να τα καταλάβω καλύτερα και να μπορώ να τα σετάρω χωρις να πιέζω τον επεξεργαστή.

εγω προσωπικα το ryzen master δεν το πολυ παιρνω στα σοβαρα οπως και ολα τα utility της amd ,πιο πολυ εμπιστευομαι το Hwinfo. Eσυ τωρα με την στοκ ψυκτρα καλυτερα να το αφησεις στο auto το Pbo και να βαλεις offset -0.075

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, akoinonitos said:

εγω προσωπικα το ryzen master δεν το πολυ παιρνω στα σοβαρα οπως και ολα τα utility της amd ,πιο πολυ εμπιστευομαι το Hwinfo. Eσυ τωρα με την στοκ ψυκτρα καλυτερα να το αφησεις στο auto το Pbo και να βαλεις offset -0.075

To πρόβλημα είναι ότι η C6H (δεν ξέρω αν ειναι και στις άλλες έτσι), έχει το performance enhancer το οποίο απο ότι κατάλαβα είναι το XFR2 Precision boost 2. Με disabled to PBO φτάνω 4000 - 4300mhz σε multiple cores απο οτι βλέπω (το AIDA δείχνει 4000, το HWinfo 4300). Αν βάλω και PE και PBO ζορίζεται άσχημα. Θέλει fine tuning.

 

attachment.php?attachmentid=154817&d=152

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Luciddream είπε

To πρόβλημα είναι ότι η C6H (δεν ξέρω αν ειναι και στις άλλες έτσι), έχει το performance enhancer το οποίο απο ότι κατάλαβα είναι το XFR2 Precision boost 2. Με disabled to PBO φτάνω 4000 - 4300mhz σε multiple cores απο οτι βλέπω (το AIDA δείχνει 4000, το HWinfo 4300). Αν βάλω και PE και PBO ζορίζεται άσχημα. Θέλει fine tuning.

attachment.php?attachmentid=154817&d=152

Αλλο το Performance enhancer αλλο το Pbo ,το Performance enhancer προσπαθει να κρατησει τα ρολογια παρπανω και ειναι out of specs λειτουργια της asus, θα σου συνιστουσα να μην το χρησιμοποιεις με το στοκ κουλερ ,επισης οι τασεις που δινουν ειδικα τα 3/4 ειναι πολυ ψηλες.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, akoinonitos said:

βαλε -0.075 χανεις σε αποδοση νομιζω ,με ιδια settings με εσενα

117213407_.png.e6b73365dc30581a8dae9c69d9e05086.png

Untitled2.jpg.cc0fa306038eabc391af9f170f3825ff.jpg

Πλάκα κάνω, ακριβώς τα ίδια έβγαλε και με -0,075. :D Ε καλά, 3 πόντοι σε single μπορεί να είναι πολλά, μερικά (sub)timings RAM, αν τρέχει πράμα στο background κλπ.

Μπορούμε κάπως απλά να αυξήσουμε 50-100MHz τα πάντα? Δηλαδή το single core boost να πάει 4,4 και το all core boost 4,2 από 4,1 που το βλέπω τώρα. Αλλά να διατηρηθούν οι χαμηλές συχνότητες/τάσεις σε idle.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Untitled2.jpg.cc0fa306038eabc391af9f170f3825ff.jpg

Πλάκα κάνω, ακριβώς τα ίδια έβγαλε και με -0,075. :D Ε καλά, 3 πόντοι σε single μπορεί να είναι πολλά, μερικά (sub)timings RAM, αν τρέχει πράμα στο background κλπ.

Μπορούμε κάπως απλά να αυξήσουμε 50-100MHz τα πάντα? Δηλαδή το single core boost να πάει 4,4 και το all core boost 4,2 από 4,1 που το βλέπω τώρα. Αλλά να διατηρηθούν οι χαμηλές συχνότητες/τάσεις σε idle.

οχι δεν γινεται μετα πας σε Manual overclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, akoinonitos said:

Αλλο το Performance enhancer αλλο το Pbo ,το Performance enhancer προσπαθει να κρατησει τα ρολογια παρπανω και ειναι out of specs λειτουργια της asus, θα σου συνιστουσα να μην το χρησιμοποιεις με το στοκ κουλερ ,επισης οι τασεις που δινουν ειδικα τα 3/4 ειναι πολυ ψηλες.

Δεν έβαλα 3/4, με το 2 έπαιζα και είχα πολύ ηψηλή τάση. Θα το δοκιμάσω και μία με PE 2 + PBO OFF να δω τι αποτελέσματα έχει, και μετά θα δοκιμάσω και PE default + PBO enabled να δω διαφορές. Μπορεί να θέλει δουλειά το BIOS ακόμα. Τώρα πάντως με PBO OFF + PE default είμαι idle στα 33c σταθερά, ενώ πριν ήταν σχεδόν 55-60.

edit: Με PE Default + PBO enabled πάει στα 4100 και πολύ καλες θερμοκρασίες, και δίνει και καλά νουμερα στα benchmarks. To πρόβλημα ειναι το PE 2 + PBO Enabled, που μάλλον ειναι το αντιστοιχο PBO 10X. Θα συνεχίσω τις δοκιμές αύριο που θα έχω και τις μνήμες μου :D

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, akoinonitos said:

οχι δεν γινεται μετα πας σε Manual overclock

Γίνεται, αν παίξεις με bclk oc, η taichi αλλά και η hero έχουν. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akoinonitos Σε single core κρατάει 4350. Το score είναι 181 με 182 (με τη RAM 3466 και performance bias CB 11.5). Ο scheduler των windows κόβει βόλτες το single core task σε όλα τα core, πιστεύω αν το κρατούσε σταθερά σε ένα core το scor θα ήταν λίγο μεγαλύτερο. Θα δοκιμάσω σε λίγο στο Linux.

Τελικά το να κάνεις pin το task σε ένα μόνο core δε φέρνει καλύτερα αποτελέσματα. Στο Linux με core pinning έπιασε 178. Όταν το άφησα free, και το Linux άλλαζε συχνά core (όχι τόσο συχνά όσο τα Windows) και έβγαλε 181. Περίεργο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Αυτο το ξεχασα τελειως 😃

Τίποτα, κατεβάζεις 1 σκάλα τις ram (3200 --> 3133 for me), καρφώνεις 103-104 bclk (οι ram πάνε 3227-3258 for me) και boostάρεις όλο το σύστημα με max clock 4,48-4,52GHz και all core όσο σου επιτρέπουν οι θερμοκρασίες σου (αυτουνού πάει 4085-4107 με 104 bclk). Εμένα κρατάει 3975-4050 στο auto έτσι κι αλλιώς λόγω καλών θερμοκρασιών (ανάλογα πού έχω ρυθμισμένα τα ανεμιστήρια).

Δε βλέπω την ώρα να γυρίσω σπίτι να δοκιμάσω :D :D  Μου κακοφαίνεται λιγάκι που δεν μπορούν να παίξουν οι ram έστω 3333 με CL14, αλλά dual rank είναι, δεν περίμενα και θαύματα... :-) 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Τίποτα, κατεβάζεις 1 σκάλα τις ram (3200 --> 3133 for me), καρφώνεις 103-104 bclk (οι ram πάνε 3227-3258 for me) και boostάρεις όλο το σύστημα με max clock 4,48-4,52GHz και all core όσο σου επιτρέπουν οι θερμοκρασίες σου (αυτουνού πάει 4085-4107 με 104 bclk). Εμένα κρατάει 3975-4050 στο auto έτσι κι αλλιώς λόγω καλών θερμοκρασιών (ανάλογα πού έχω ρυθμισμένα τα ανεμιστήρια).

Δε βλέπω την ώρα να γυρίσω σπίτι να δοκιμάσω :D :D  Μου κακοφαίνεται λιγάκι που δεν μπορούν να παίξουν οι ram έστω 3333 με CL14, αλλά dual rank είναι, δεν περίμενα και θαύματα... :-) 

αναμενουμε τα αποτελεσματα σου 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μόνο προβλήματα έχω δει να έχει ο κόσμος με το BCLK OC. Απο random crashes μέχρι χαλασμένους SSD. Το BCLK OC επηρεάζει όλο το σύστημα όχι μόνο CPU + RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ πάντως μόνο προβλήματα έχω δει να έχει ο κόσμος με το BCLK OC. Απο random crashes μέχρι χαλασμένους SSD. Το BCLK OC επηρεάζει όλο το σύστημα όχι μόνο CPU + RAM

στην ch7 υπαρχει και το asynchronous mode που αλλαζει μονο το Bulk του cpu και αφηνει τα υπολοιπα ακνονικα ,αλλα να πω την μαυρη αληθεια εμενα με τον 2600x δεν μου δουλεψε και ποτε σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 minutes ago, Luciddream said:

Εγώ πάντως μόνο προβλήματα έχω δει να έχει ο κόσμος με το BCLK OC. Απο random crashes μέχρι χαλασμένους SSD. Το BCLK OC επηρεάζει όλο το σύστημα όχι μόνο CPU + RAM

X€στηκα, τα data είναι στο HTPC, τα δε κρίσιμα είναι σε άλλα 3 μέρη. :D 

Λες και δεν κάναμε επί πόσα χρόνια FSB oc, τώρα θα μας πειράξει μην τρέχει ο storage controller στα 104 αντί για 100. :D 

45 minutes ago, akoinonitos said:

στην ch7 υπαρχει και το asynchronous mode που αλλαζει μονο το Bulk του cpu και αφηνει τα υπολοιπα ακνονικα ,αλλα να πω την μαυρη αληθεια εμενα με τον 2600x δεν μου δουλεψε και ποτε σωστα.

Τι σου έκανε δηλαδής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

X€στηκα, τα data είναι στο HTPC, τα δε κρίσιμα είναι σε άλλα 3 μέρη. :D 

Λες και δεν κάναμε επί πόσα χρόνια FSB oc, τώρα θα μας πειράξει μην τρέχει ο storage controller στα 104 αντί για 100. :D 

Τι σου έκανε δηλαδής;

Δεν ποσταρε με την καμια,μιλαω για το asynchronous mode και με synchronous δεν μπορουσα να ανεβω πανω απο 100.8 ισως εφταιγε και το bios version δεν ειχα πολυασχοληθει να δοκιμασω και με παλαιοτερα μετα με σιχτιριασε και με κατι θεματα με τους ανεμιστηρες  και εφαγε πουλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...