Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tsoukalasKaminia είπε

Φυσικά το πρώτο πράγμα που είχα κάνει όταν έβαλα windows 

edit: το αστείο της υπόθεσης; Με disabled cool and quiet έχω χειρότερη επίδοση σε cinebench 🤣

Δεν μου απάντησες όμως από που κατέβασες chipset drivers 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Από το site της AMD

Δοκίμασε και τους τελευταίους από την msi, το cool&quiet άστο στο auto.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Πρέπει να κάνω uninstall της amd?

Αν ειναι νεοτεροι πέρνα τους από πάνω 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καντο εγκατασταση οπως το εχεις χωρις τον display driver

Μονο σε power save plan πεφτουν τα volt...

Το amd balanced plan εχει φτιαχτει ενα bug που ειχε?

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tsoukalasKaminia είπε

Μονο σε power save plan πεφτουν τα volt...

Το amd balanced plan εχει φτιαχτει ενα bug που ειχε?

δλδ σε οποιοδηποτε αλλο Plan αν βαλεις ελαχιστο 5% δεν πεφτουν τα ρολογια και τα Volts? Μου φαινεται κουλο. Δεν εχω ιδεα για το bug, εγω το εχω μονιμα με ultimate power plan και ελαχιστη ενεργεια 100% .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δλδ σε οποιοδηποτε αλλο Plan αν βαλεις ελαχιστο 5% δεν πεφτουν τα ρολογια και τα Volts? Μου φαινεται κουλο. Δεν εχω ιδεα για το bug, εγω το εχω μονιμα με ultimate power plan και ελαχιστη ενεργεια 100% .

Ναι δυστυχως. η 5% το βαλω η 10% και τα λοιπα δεν πεφτουν τα volts. Μονο σε power save ειναι κομπλε απλα δεν εχω καλη αποδοση

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsoukalasKaminia είπε

Ναι δυστυχως. η 5% το βαλω η 10% και τα λοιπα δεν πεφτουν τα volts. Μονο σε power save ειναι κομπλε απλα δεν εχω καλη αποδοση

Περιεργα πραγματα... τι να πω ρε φιλε σε μενα παιζουν μια χαρα ολα τα power plans

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εξής απορία. Το rig μου είναι Ryzen 7 2700, MSI X470 Gaming Pro Carbon, Ram 16GB 3200mhz και GTX1070 ti.

Στα default settings της μητρικής, η ταχύτητα του επεξεργαστή είναι στα 3200mhz. Μέσα σε παιχνίδια ανεβαίνει ελαφρά (π.χ. στο Witcher 3 όλα ultra πάει στα 3350mhz)

Η χρήση που του κάνω είναι casual. Δηλαδή καμία creative εφαρμογή ή streaming, μόνο gaming και φυσικά βαριά παιχνίδια (π.χ. Odyssey). Δεν θέλω να κάνω overclock, καθώς σε καμία περίπτωση δεν το χρειάζομαι (ακόμα)

Θα ήθελα να ξέρω τι βασικές ρυθμίσεις να βάλω στην μητρική για να έχω την καλύτερη - για τις ανάγκες μου - απόδοση: δηλαδή χαμηλές ταχύτητες (και θερμοκρασίες) όταν ο επεξεργαστής δεν τις χρειάζεται, αλλά να μαξάρει και τις δυνατότητές του αν ποτέ χρειάζεται.

Συνεπώς τι πρέπει να κάνω; Να ρυθμίσω τα core clocks πάντα στα 4100mhz? Να βάλω το Precision Boost Overdrive στο Auto ή στο Enabled? Να έχω ενεργοποιημένο το AMD Cool'n'Quiet ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Έχω την εξής απορία. Το rig μου είναι Ryzen 7 2700, MSI X470 Gaming Pro Carbon, Ram 16GB 3200mhz και GTX1070 ti.

Στα default settings της μητρικής, η ταχύτητα του επεξεργαστή είναι στα 3200mhz. Μέσα σε παιχνίδια ανεβαίνει ελαφρά (π.χ. στο Witcher 3 όλα ultra πάει στα 3350mhz)

Η χρήση που του κάνω είναι casual. Δηλαδή καμία creative εφαρμογή ή streaming, μόνο gaming και φυσικά βαριά παιχνίδια (π.χ. Odyssey). Δεν θέλω να κάνω overclock, καθώς σε καμία περίπτωση δεν το χρειάζομαι (ακόμα)

Θα ήθελα να ξέρω τι βασικές ρυθμίσεις να βάλω στην μητρική για να έχω την καλύτερη - για τις ανάγκες μου - απόδοση: δηλαδή χαμηλές ταχύτητες (και θερμοκρασίες) όταν ο επεξεργαστής δεν τις χρειάζεται, αλλά να μαξάρει και τις δυνατότητές του αν ποτέ χρειάζεται.

Συνεπώς τι πρέπει να κάνω; Να ρυθμίσω τα core clocks πάντα στα 4100mhz? Να βάλω το Precision Boost Overdrive στο Auto ή στο Enabled? Να έχω ενεργοποιημένο το AMD Cool'n'Quiet ή όχι;

Μερικές σελίδες πιο πίσω θα σου λυθούν πολλές απορίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsoukalasKaminia είπε

Μερικές σελίδες πιο πίσω θα σου λυθούν πολλές απορίες 

Δεν μου λύθηκαν και πολλές τελικά.

Μάλλον θα προχωρήσω με τα default settings, το PBO στο Auto και το AMD Cool'n'Quiet enabled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akefaloskavalaris είπε

Έχω την εξής απορία. Το rig μου είναι Ryzen 7 2700, MSI X470 Gaming Pro Carbon, Ram 16GB 3200mhz και GTX1070 ti.

Στα default settings της μητρικής, η ταχύτητα του επεξεργαστή είναι στα 3200mhz. Μέσα σε παιχνίδια ανεβαίνει ελαφρά (π.χ. στο Witcher 3 όλα ultra πάει στα 3350mhz)

Η χρήση που του κάνω είναι casual. Δηλαδή καμία creative εφαρμογή ή streaming, μόνο gaming και φυσικά βαριά παιχνίδια (π.χ. Odyssey). Δεν θέλω να κάνω overclock, καθώς σε καμία περίπτωση δεν το χρειάζομαι (ακόμα)

Θα ήθελα να ξέρω τι βασικές ρυθμίσεις να βάλω στην μητρική για να έχω την καλύτερη - για τις ανάγκες μου - απόδοση: δηλαδή χαμηλές ταχύτητες (και θερμοκρασίες) όταν ο επεξεργαστής δεν τις χρειάζεται, αλλά να μαξάρει και τις δυνατότητές του αν ποτέ χρειάζεται.

Συνεπώς τι πρέπει να κάνω; Να ρυθμίσω τα core clocks πάντα στα 4100mhz? Να βάλω το Precision Boost Overdrive στο Auto ή στο Enabled? Να έχω ενεργοποιημένο το AMD Cool'n'Quiet ή όχι;

Aν εχεις 2700 οχι 2700(x) δεν υπαρχει Pbo. To core performance boost μηπως εννοεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...