Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Η μητρική μου έχει διαφορετική γνώμη! 😍

IMG_20190410_184517.jpg

Κουλη Msi ,καντο enabled και δες τοτε αν και τι κανει

P.S :αν εισαι με το τελευταιο bios δεν κανει τπτ γενικα σε κανεναν επεξεργαστη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Κουλη Msi ,καντο enabled και δες τοτε αν και τι κανει

P.S :αν εισαι με το τελευταιο bios δεν κανει τπτ γενικα σε κανεναν επεξεργαστη

Πάντως έτσι από περιέργεια δοκίμασα το Odyssey : 1. Με ολα τα settings default, άρα το Pbo auto, 2. Με τα settings default και το Pbo enabled, 3. Με τα core clocks manual set Στα 4,0 Ghz. 

Ε δεν είχε καμία διαφορά στα fps, ίσα ίσα με τα απολύτως default settings είχα 55 fps, ενώ με τα άλλα 53 fps.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akefaloskavalaris είπε

Πάντως έτσι από περιέργεια δοκίμασα το Odyssey : 1. Με ολα τα settings default, άρα το Pbo auto, 2. Με τα settings default και το Pbo enabled, 3. Με τα core clocks manual set Στα 4,0 Ghz. 

Ε δεν είχε καμία διαφορά στα fps, ίσα ίσα με τα απολύτως default settings είχα 55 fps, ενώ με τα άλλα 53 fps.. 

Τι κάρτα έχεις? Δύσκολο να δεις διαφορά στο συγκεκριμένο παιχνίδι από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Τι κάρτα έχεις? Δύσκολο να δεις διαφορά στο συγκεκριμένο παιχνίδι από αυτό.

Palit GTX 1070 Ti, με μικρό overclock.

Τι να δοκιμάσω για να δω την όποια διαφορά; Αν και αφού δεν την είδα σε ένα αρκετά βαρύ game, λογικά δεν με ενδιαφέρει (ακόμα τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akefaloskavalaris είπε

Palit GTX 1070 Ti, με μικρό overclock.

Τι να δοκιμάσω για να δω την όποια διαφορά; Αν και αφού δεν την είδα σε ένα αρκετά βαρύ game, λογικά δεν με ενδιαφέρει (ακόμα τουλάχιστον)

Τρέξε κάποιο πρόγραμμα που να κάνει load σε όλους τους πυρήνες πχ cinebench και έχε ανοιχτό το hwinfo64 για να δεις τι ρολόγια κρατάνε όλοι οι πυρήνες ξεχωριστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμπάλαιο BIOS έχει το παλικάρι. Και να κάνει κάτι το PBO σε non-X, που να δει διαφορά χωρίς negative offset και με το σχετικά επιθετικό LLC που έχει η MSI στο Auto;

@akefaloskavalaris Πέρασε το BIOS πριν από αυτό που λέει "support for new AMD CPUs" και μετά λέμε τι να βάλεις και πως. Θα χρειαστείς μερικές ρυθμίσεις για να είσαι ωραίος.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Παμπάλαιο BIOS έχει το παλικάρι.

@akefaloskavalaris Πέρασε το BIOS πριν από αυτό που λέει "support for new AMD CPUs" και μετά λέμε τι να βάλεις και πως. Θα χρειαστείς μερικές ρυθμίσεις για να είσαι ωραίος.

Αυτό εννοείς το 2ο; (Version 7B78v26, Release Date 2019-02-01) ?

vbcxbcvbcv.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς.

Όχι το τελευταίο (με την υποστήριξη για τους RyzeN 3xxx) γιατί όσοι το βάλαμε το μετανιώσαμε.

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpokwsths είπε

Ακριβώς.

Όχι το τελευταίο (με την υποστήριξη για τους RyzeN 3xxx) γιατί όσοι το βάλαμε το μετανιώσαμε.

Μόλις γυρίσω σπίτι το απόγευμα το βάζω, ευχαριστώ!

Και επειδή είσαι παιχταράς, ε πες μου και ποιες "μερικές ρυθμίσεις θα χρειαστώ για να είμαι ωραίος"!!!😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι για 2700x κοίτα εδώ:

Μπορεί το PBO να μην κάνει τίποτα σε εσένα αλλά μπορεί και να σου δώσει κάτι.

Για να δεις τι και αν θα πάρεις σε ρολόγια κάνε αυτό που λέει ο @akoinonitos παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Αν και είναι για 2700x κοίτα εδώ:

Μπορεί το PBO να μην κάνει τίποτα σε εσένα αλλά μπορεί και να σου δώσει κάτι.

Για να δεις τι και αν θα πάρεις σε ρολόγια κάνε αυτό που λέει ο @akoinonitos παραπάνω.

Λοιπόν, έγιναν τα απαραίτητα βήματα και έχω εντοπίσει (θαρρώ το πρόβλημα). Έκανα update το bios και έτρεξα διάφορα tests με cinebench + hwmonitor. Η παρακάτω εικόνα δείχνει καθαρά το πρόβλημα:

image.png.2131453a353881bb0bda86b7d3d8ded0.png

 

Εδώ σέταρα μέσω του Ryzen Master όλα τα clocks στα 3500mhz. Όπως φαίνεται και στο hwmonitor αριστερά, ρυθμίστηκαν όντως όλα τα ρολόγια στα 3499mhz. Όμως το ratio του CPU μου, οπως φαίνεται στο hwmonitor δεξιά, είναι 3200mhz - 4100mhz. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βρίσκω κάποιον τρόπο τα ρολόγια να μένουν χαμηλά όταν δεν κάνω κάτι βαρύ, αλλά να ανεβαίνουν μέχρι όσο τους επιτρέψω να ανεβαίνουν (π.χ. 4000mhz) όταν τρέχω κάτι βαρύ.

Όταν είχα αφήσει τα settings στο default, με ενεργοποιημένο το precision boost overdrive, δεν ανέβαινε καθόλου πάνω από 3200mhz, παρ' όλο που το CPU load ήταν στο 100%

Τέλος, χρήσιμο νομίζω είναι να αναφέρω, ότι με σεταρισμένα τα ρολόγια στα 4000mhz + stock ψύχτρα, ο CPU έφτασε τους 96 βαθμούς και κόλλησε λόγω thermal throttling.

Συνεπώς, υπάρχει κάποιος τρόπος να του θέσω ένα ratio, π.χ. 3200 - 3800mhz ώστε να ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Λοιπόν, έγιναν τα απαραίτητα βήματα και έχω εντοπίσει (θαρρώ το πρόβλημα). Έκανα update το bios και έτρεξα διάφορα tests με cinebench + hwmonitor. Η παρακάτω εικόνα δείχνει καθαρά το πρόβλημα:

image.png.2131453a353881bb0bda86b7d3d8ded0.png

Εδώ σέταρα μέσω του Ryzen Master όλα τα clocks στα 3500mhz. Όπως φαίνεται και στο hwmonitor αριστερά, ρυθμίστηκαν όντως όλα τα ρολόγια στα 3499mhz. Όμως το ratio του CPU μου, οπως φαίνεται στο hwmonitor δεξιά, είναι 3200mhz - 4100mhz. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βρίσκω κάποιον τρόπο τα ρολόγια να μένουν χαμηλά όταν δεν κάνω κάτι βαρύ, αλλά να ανεβαίνουν μέχρι όσο τους επιτρέψω να ανεβαίνουν (π.χ. 4000mhz) όταν τρέχω κάτι βαρύ.

Όταν είχα αφήσει τα settings στο default, με ενεργοποιημένο το precision boost overdrive, δεν ανέβαινε καθόλου πάνω από 3200mhz, παρ' όλο που το CPU load ήταν στο 100%

Τέλος, χρήσιμο νομίζω είναι να αναφέρω, ότι με σεταρισμένα τα ρολόγια στα 4000mhz + stock ψύχτρα, ο CPU έφτασε τους 96 βαθμούς και κόλλησε λόγω thermal throttling.

Συνεπώς, υπάρχει κάποιος τρόπος να του θέσω ένα ratio, π.χ. 3200 - 3800mhz ώστε να ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες μου;

κατι εχεις καταλαβει λαθος...

1.  Ο επεξεργαστης σου μπορει να δουλεψει 1-2 πυρηνες το πολυ στα 4100mhz  και αυτο εξαρταται απο την ψυξη και το ποσο "καλο" κομματι ειναι. Οταν στρεσαρονται ολοι οι πυρηνες η συχνοτητα θα πεσει στα 3400Mhz αν δεν κανω λαθος.

2.  Ποση ταση εδωσες για τα 4ghz και με τι ψυξη εισαι?

3. Αν θες να γινεται αυτο που λες θα πρεπει να κανεις Overclock στην συχνοτητα που θελεις και στο vcore να βαλεις Offset ταση. Δες στο δικο μου συστημα ,η msi δεν ξερω τι εχει κανει με τις μητρικες της και δεν γινεται στο δικο σου.

clocks.png.2553b7c9b3ebd13c9621bc89ab596b62.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, akefaloskavalaris είπε

Συνεπώς, υπάρχει κάποιος τρόπος να του θέσω ένα ratio, π.χ. 3200 - 3800mhz ώστε να ανεβοκατεβαίνει ανάλογα με τις ανάγκες μου; 

Να θέσεις εσύ πρόγραμμα ανεβοκατεβάσματος ρολογιών δεν παίζει.

Η CPU σου σε στοκ κατάσταση και το AMD Cool'n'Quiet ενεργό έχει τα χαρακτηριστικά που λέει ο akoinonitos

Συνεπώς. Αν σε καλύπτει έτσι τον αφήνεις. Αλλιώς πατάς στο BIOS το κουμπί που λέει Game Boost. Θα σε ανεβάσει στα 3,7-3,8 και πάλι θα πέφτει κάτω από τα 2Ghz σε idle. Έτσι ισχυρίζεται κάποιος εδώ μέσα που το δοκίμαζε χθες (εγώ δε μπαίνω στη διαδικασία).

 

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...