Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostas123pao είπε

Χαιρεται!  Πρόσφατα έφτιαξα νεο build με ryzen 2700, tomahawk b450 max, και 2x16gb crucial ballistic. Τις προηγούμενες μέρες δοκίμασα για 1η φορά OC στις ραμ γιατι από μόνες τους ήταν στα 2400mhz. Δοκίμασα το FAST του calculator στα 3200 αλλά μου έβγαζε errors στο TM5 και έπειτα από δοκιμές κατέληξα σε ένα profile ανάμεσα σε safe και fast.

Τις τιμές κάτω δεξιά στο calculator (CLKdrv, AddCmdDrv κτλ) είτε τις βάλω 24 είτε 20 εμένα τις αφήνει στο 120 Ohm όπως φαίνεται στο Ryzen time checker. Ενώ, όταν άλλαξα τις τιμές procODT, RttNom κτλ. το pc έκανε 2 restart και μπήκαν οι default ρυθμίσεις οπότε τα άφησα στο auto. Τις συγκεκριμένες τιμές παίζει να μην τις παίρνει λόγο τάσης?? 1.36v την έχω.

Επίσης, στο tm5 v2 οι 10 κύκλοι τελειώνουν σε 1,5 ώρα περίπου. Ειναι φυσιολογικό?? Κάπου νομίζω είδα ότι τελειώνει σε μισή ώρα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

915002729_RAM.png.09ec4cf1028cf935dae293350a90ef48.png

mem κορυφαιες  2 5%.png

Έχεις bios για τους νεόυς Ryzen γι΄άυτο σου δείχνει 120Ω  τις αντιστάσεις. Το RTC δε δείχνει σωστά με BIOS για Ryzen 3xxx.

Μην τα πειράξεις. Άσε τα στο Auto.

 

Το πρόβλημα σου είναι άλλο. Έχεις χαμηλά το tRCDRD γι'αυτό δεν είσαι σταθερός.

Βάλε τις Fast ρυθμίσεις του calculator στα 3200 και το tRCDRD=18 και ξαναπροσπάθησε.

 

10 κύκλοι TM5 σε 32GB μνήμης παίρνουν διπλάσιο χρόνο από τα 16GB. Οπότε η μιαμιση ώρα λογική ακούγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκίμασα με tRCDRD=18 αλλά και πάλι εμφάνισε errors. Ανέβασα και το ρεύμα στις μνήμες και πάλι τίποτα. Σε κάποια στιγμή που έβαλα το ρεύμα στα 1.4V δεν έδινε σήμα στην οθόνη.🥴 Ευτύχως με bios reset έστρωσε. Πλέον το άφησα στις ρυθμίσεις που είχα βρει πριν. Οι μόνοι παράμετροι που δεν μπορώ να ρίξω είναι αυτοί για να έχω Fast profile είναι αυτοί:  tCL(16--->14 ),  tRCDWR(15--->14), TRP(15---->14).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θερμοκρασίες έχετε στον 2700x σας? Εγώ είχα να παίξω κανα δυο χρόνια με το PBO γιατί το είχαν βγάλει απτην μητρική μου, και όταν το δούλευα δεν είχα και κουτί οπότε ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Το έχω ενεργοποιήσει εδώ και μερικές βδομάδες αλλά δεν είχα προσέξει τις θερμοκρασίες under load. Τώρα που πιάσανε οι ζέστες έκανα μερικά benchmarks (π.χ Cinebench R20) και βλέπω ανεβάζει 80c+ για πλάκα.

Έχω την Dark Rock Pro 4, βέβαια έχω να αλλάξω και πάστα πολύ καιρό. Ασχολήθηκα λίγο χτες και γενικά έκανα monitor θερμοκρασίες και voltage, και νομίζω ότι είναι νορμαλ. Θα κάνω monitor και σε Gaming σήμερα. Με κλειστό PBO δεν φτάνει καν 70 νομίζω, αν και δεν έκανα πολλές δοκιμές. Αν θυμάμαι καλά και αν δεν έχουν αλλάξει τα δεδομένα, θεωρώ ότι είναι μέσα στα πλαίσια του thermal / voltage / fit regulations. Θα μπορούσα να κάνω δοκιμές να δω αν φτάνει πάνω απο 85c που υποτίθεται είναι το όριο, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να τον πιέζω χωρίς λόγο.

edit: Οι δοκιμές ήταν με Air condition ανοιχτό, τώρα που δοκίμασα με κλειστό έφτασε 85c μέσα σε δευτερόλεπτα. (All core frequency 3964 περίπου)

Ούτε thermal throttling βλέπω αλλά δεν το άφησα να τρέξει και πολύ 😛

Spoiler

KB45W2d.png

 

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, duffyduck said:

Παρομοια συμπεριφορα ειχε και ο δικος μου με Arctic Freezer 34 esports duo και PBO enabled. Γι'αυτο το PBO εγινε disabled.

Και σε Gaming? Δεν το έχω κάνει monitoring καθόλου θα το κάνω σήμερα. Απορώ πως δεν έχει κάνει κάποιος μετρήσεις και πιο advanced monitoring, η τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάτι μέχρι τώρα. Θυμάμαι πάντως αντίστοιχα thermal specifications της Intel που λέγαν ότι το max temperature είναι μόνο για stock καταστάσεις και σε OC καταστάσεις δεν ισχύουν και είναι πιο χαμηλά. Δυστυχώς η AMD δεν δίνει τέτοια specs / documents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά σε Gaming είναι πολύ πιο χαλαρά τα πράγματα, 70c+ περίπου, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα ανησυχίας. Το κακό είναι οτι παρατήρησα ότι οι μνήμες ανεβάζουν πολύ θερμοκρασία (47c+). Τα έριξα προς το παρόν όλα (mem OC, PBO) μέχρι να πάρω καινούρια case fans.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Luciddream είπε

Και σε Gaming? Δεν το έχω κάνει monitoring καθόλου θα το κάνω σήμερα. Απορώ πως δεν έχει κάνει κάποιος μετρήσεις και πιο advanced monitoring, η τουλάχιστον εγώ δεν βρίσκω κάτι μέχρι τώρα. Θυμάμαι πάντως αντίστοιχα thermal specifications της Intel που λέγαν ότι το max temperature είναι μόνο για stock καταστάσεις και σε OC καταστάσεις δεν ισχύουν και είναι πιο χαμηλά. Δυστυχώς η AMD δεν δίνει τέτοια specs / documents.

Αν θυμαμαι καλα, aida stress test 84-85 max σε θερμοκρασια δωματιου 22-24, και δεν ειχε τις ζεστες που εχουμε τωρα. Σε καποια λιγο πιο παλια μου ποστ ειχα γραψει σχετικα.

Αν με τις ζέστες βαλω PBO και το στρεσαρω, θα γινει φουρνος.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pubg για κανά 5ωρο σερί, με pbo on, γύρω στους 65 έπαιζε  η cpu. Αυτά τις ζεστές μέρες που μας πέρασαν με κλειστό Air-conditioning (30 βαθμούς στο δωμάτιο). Πριν ξεκινήσω να παίζω το δωμάτιο είχε 26.5 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Pubg για κανά 5ωρο σερί, με pbo on, γύρω στους 65 έπαιζε  η cpu. Αυτά τις ζεστές μέρες που μας πέρασαν με κλειστό Air-conditioning (30 βαθμούς στο δωμάτιο). Πριν ξεκινήσω να παίζω το δωμάτιο είχε 26.5 😁

Άσχετο αλλά δεν τρώει λίγο μπουκαλάκι η 5700ΧΤ με τον 2700Χ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Sheogorath said:

Άσχετο αλλά δεν τρώει λίγο μπουκαλάκι η 5700ΧΤ με τον 2700Χ;

Στο pubg η γενικά? Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι σε κάποιο game, και παίζω 1080p.

3 hours ago, leros2004 said:

Pubg για κανά 5ωρο σερί, με pbo on, γύρω στους 65 έπαιζε  η cpu. Αυτά τις ζεστές μέρες που μας πέρασαν με κλειστό Air-conditioning (30 βαθμούς στο δωμάτιο). Πριν ξεκινήσω να παίζω το δωμάτιο είχε 26.5 😁

Τι Scalar έχεις θυμάσαι? Και τι frequencies φτάνει σε benchmark? Σε game και εγώ δεν είδα μεγάλες διαφορές με PBO on, αν και δεν ξέρω πόσο βαρύ είναι το Pubg. Στο Cinebench βέβαια φτάνει στα όρια. Πιο πολύ το έκλεισα για να μην ζορίζονται οι RAM, αλλά και πάλι ειναι 43c αυτές. Βασικά μόλις βρώ 2 καλά case fans θα κάνω και μια ανανέωση σε πάστα και καθαρισμό ψύκτρας και θα το βάλω πάλι PBO ON να δω αν αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Άσχετο αλλά δεν τρώει λίγο μπουκαλάκι η 5700ΧΤ με τον 2700Χ;

Τσου, σε qhd που παίζω pubg και με χαμηλωμένα settings , 99% usage έχω. Ότι έχω δοκιμάσει, έχω πάνω από 90% usage, εκτός από τα μη optimized παιχνίδια τύπου Subsistence, εκεί η κάρτα κοιμάται αλλά φταίει το παιχνίδι

13 ώρες πριν, Luciddream είπε

Στο pubg η γενικά? Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι σε κάποιο game, και παίζω 1080p.

Τι Scalar έχεις θυμάσαι? Και τι frequencies φτάνει σε benchmark? Σε game και εγώ δεν είδα μεγάλες διαφορές με PBO on, αν και δεν ξέρω πόσο βαρύ είναι το Pubg. Στο Cinebench βέβαια φτάνει στα όρια. Πιο πολύ το έκλεισα για να μην ζορίζονται οι RAM, αλλά και πάλι ειναι 43c αυτές. Βασικά μόλις βρώ 2 καλά case fans θα κάνω και μια ανανέωση σε πάστα και καθαρισμό ψύκτρας και θα το βάλω πάλι PBO ON να δω αν αλλάξει κάτι.

Auto pbo, δοκιμάζοντας με manual είχα τα ίδια boost αλλά μεγαλύτερo voltage και τεμπς, χωρίς πραγματικό όφελος σε επιδόσεις. Βαρέθηκα να το ψάχνω και το αφησα στο auto.  

To Pubg είνα παράξενο παιχνίδι , δεν βγάζεις άκρη. Usage max 30%  

Για τα άλλα κάπου έχω screenshot αμα τα βρω θα στα ποστάρω 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως και ο ultraex2003 78c φτάνει με PBO x10 και υδρόψυξη. Οπότε νομίζω normal είναι... τώρα αν επηρεάζει την CPU κανείς δεν ξέρει 😛

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Πάντως και ο ultraex2003 78c φτάνει με PBO x10 και υδρόψυξη. Οπότε νομίζω normal είναι... τώρα αν επηρεάζει την CPU κανείς δεν ξέρει 😛

Tώρα μόλις έκλεισα το Pubg, Μετά απο κανά 4ωρο σερί: 

2.jpg.51f9fffdc22a4dd5f707e94e86a63ff5.jpg1.jpg.dcf611e14e21c8e5a256e2eb3abde8d9.jpg

 

Ερώτηση: Tι τιμές βάζετε  στα  PPT, TDC, EDC ? 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, leros2004 said:

Ερώτηση: Tι τιμές βάζετε  στα  PPT, TDC, EDC ? 

Καλή ερώτηση... εγώ έχω βάλει PPT 1000W, TDC 114, EDC 168 που θυμάμαι απο παλιά. Αλλά μήπως στο τελευταίο AGESA τα έχουν βγάλει τα limits? Γιατί μου βάζει κάτι τεράστια νούμερα όταν το αφήσω με default.

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...