Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ρωτήσω, πως βλέπετε τα ρεύματα μου ?  

Είμαι με ryzen 2700 oc στα 4.125 με 1.3685v, και crucial ballistix lt sport στα 3466 fast timings.

Δεν έχω πειράξει soc voltage, η μητρική το έχει by default 1.1v.  

hwinfo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, NIKOS25271 είπε

Να ρωτήσω, πως βλέπετε τα ρεύματα μου ?  

Είμαι με ryzen 2700 oc στα 4.125 με 1.3685v, και crucial ballistix lt sport στα 3466 fast timings.

Δεν έχω πειράξει soc voltage, η μητρική το έχει by default 1.1v.  

hwinfo.png

Μια χαρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 25/10/2018 στις 1:43 ΜΜ, akoinonitos είπε

Aκριβως ετσι ,απλα πρεπει να εχεις και το νουσου στο single core κομματι γτ αν κατεβεις πολυ σε vcore μπορει να εχεις ασταθεια σε single core boost.

Εδω temps σε Ibt very high με τις τελευταιες ρυθμισεις.

ibt.png.7dd93a1010dd72898fe2a81d324047ee.png

@akoinonitos, σε αυτό εδώ το παλιό σου post μήπως θυμάσαι τί ψύξη χρησιμοποιούσες στον 2700X; Πρόσφατα άλλαξα από 2600 σε 2700X και οι θερμοκρασίες που βλέπω σε IBT 2.54 είναι τραγικά υψηλότερες με καλούτσικη αερόψυκτρα (Arctic Freezer 34 eSports Duo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, parsifal είπε

@akoinonitos, σε αυτό εδώ το παλιό σου post μήπως θυμάσαι τί ψύξη χρησιμοποιούσες στον 2700X; Πρόσφατα άλλαξα από 2600 σε 2700X και οι θερμοκρασίες που βλέπω σε IBT 2.54 είναι τραγικά υψηλότερες με καλούτσικη αερόψυκτρα (Arctic Freezer 34 eSports Duo).

με custom loop ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, parsifal είπε

LOL ΟΚ 🙃

Άρα τέτοια νούμερα δεν πρόκειται να δω ούτε με το AIO που παρήγγειλα.

ε καλα δεν εχουν και τοση διαφορα με μια aio μην νομιζεις ,απλα ειναι πιο ησυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ευχαριστώ, θα ποστάρω αποτελέσματα όταν στηθεί. Ελπίζω με το καινούργιο setup* να μπορέσει να ανέβει παραπάνω ο 2700X, γιατί σε all core OC τώρα σαν να έχω χτυπήσει τοίχο στα 4125MHz (IBT: 89°C @ 1.325V LLC3 500KHz με 217+ W package power). Ή είναι μπανάνα η CPU, πολύ πιθανό.

 

* Phanteks Eclipse P400A + Arctic Freezer Liquid II 360mm μπροστά + 2x120mm πίσω και επάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ε καλα δεν εχουν και τοση διαφορα με μια aio μην νομιζεις ,απλα ειναι πιο ησυχη

Με kraken x62 σε δωματιο με 23 βαθμους σε idle το cpu 33-35 βαθμους. σε stress 60 βαθμους. ειναι γενικα ζεστο cpu. (auto ολα απο bios, power plan ultimate performance)

Επεξ/σία από tsoukalasKaminia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει πλέον η αγορά αυτού του cpu? έχω rtx 2060 super, 144hz οθόνη *1080p. τίτλοι που παίζω: RDR2, Shadow of the tomb raider, guild wars 2, the division 2, black desert online.
Είχα έναν 3600 με μία φθηνή b450 αλλά τα έδωσα και μου χτύπησε το μάτι το RGB των χ700. θα πήγαινα στον 3700χ αλλά έχει διπλάσια τιμή. Για μητρική θα πάρω την MSI GAMING EDGE WIFI X570. Δεν θέλω να πάω σε κάτι πιο παλιό. Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από meletis94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και δεν παίρνεις μια μητρική της πλάκας καλύτερα και να βάλεις πάνω έναν 3700x / 3800x? Θα δώσεις 50+ ευρώ παραπάνω αλλά νομίζω είναι καλύτερη λύση.

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το σκέφτηκα αυτό να βάλω 3700x ή 3800x. Μετ την προηγούμενη μητρική είχα θέμα με μπλε οθόνες. Αφού πήγαν για έλεγχο τα υποσυστήματα και δεν βρέθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα, το πιο πιθανόν ήταν οι μεγάλες ταχύτητες ram 3200mhz που δεν υποστηριζόταν από την μητρική gigabyte aorus b450. Γ' αυτό το λόγο δεν θέλω να πάρω πάλι της πλάκας μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, meletis94 said:

Το σκέφτηκα αυτό να βάλω 3700x ή 3800x. Μετ την προηγούμενη μητρική είχα θέμα με μπλε οθόνες. Αφού πήγαν για έλεγχο τα υποσυστήματα και δεν βρέθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα, το πιο πιθανόν ήταν οι μεγάλες ταχύτητες ram 3200mhz που δεν υποστηριζόταν από την μητρική gigabyte aorus b450. Γ' αυτό το λόγο δεν θέλω να πάρω πάλι της πλάκας μητρική.

Εγώ βλέπω ότι μια χαρά έχει κόσμος 3200mhz με την aorus b450. Κάτι άλλο θα έφταιγε. Μια χαρά είναι ο 2700x αλλά ο μόνος λόγος για να πάει κάποιος σε αυτον ειναι το κόστος. Δηλαδή να φτιάξει ένα PC με 250-300 ευρω.

Και αν δεν θέλεις την Gigabyte υπάρχουν άπειρες να βάλεις με λιγότερα χρήματα και υποστηρίζουν 3200mhz https://www.skroutz.gr/c/31/motherboards-mhtrikes.html

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρεται!  Πρόσφατα έφτιαξα νεο build με ryzen 2700, tomahawk b450 max, και 2x16gb crucial ballistic. Τις προηγούμενες μέρες δοκίμασα για 1η φορά OC στις ραμ γιατι από μόνες τους ήταν στα 2400mhz. Δοκίμασα το FAST του calculator στα 3200 αλλά μου έβγαζε errors στο TM5 και έπειτα από δοκιμές κατέληξα σε ένα profile ανάμεσα σε safe και fast.

Τις τιμές κάτω δεξιά στο calculator (CLKdrv, AddCmdDrv κτλ) είτε τις βάλω 24 είτε 20 εμένα τις αφήνει στο 120 Ohm όπως φαίνεται στο Ryzen time checker. Ενώ, όταν άλλαξα τις τιμές procODT, RttNom κτλ. το pc έκανε 2 restart και μπήκαν οι default ρυθμίσεις οπότε τα άφησα στο auto. Τις συγκεκριμένες τιμές παίζει να μην τις παίρνει λόγο τάσης?? 1.36v την έχω.

Επίσης, στο tm5 v2 οι 10 κύκλοι τελειώνουν σε 1,5 ώρα περίπου. Ειναι φυσιολογικό?? Κάπου νομίζω είδα ότι τελειώνει σε μισή ώρα.

Spoiler

 

915002729_RAM.png.09ec4cf1028cf935dae293350a90ef48.png

mem κορυφαιες  2 5%.png

 

 

Επεξ/σία από kostas123pao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...