Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εν τω μεταξυ σε συνομιλια με την protergia πριν 10 μερες αφου ειδε και η ιδια ότι η διαφορα μας είναι 2ευρο τον μηνα αρχισε τα επιχειρηματα του τυπου " Από 1η Οκτωβριου χρεωνει η ΔΕΗ τον φακελο 1 ευρο" της λεω το παιρνω ηλεκτρονικα και το πληρωνω ηλεκτρονικα και μαλιστα δεν πληρωνω ουτε προμυθια στην τραπεζα. Μετα μου λεει " Δεν εχετε οικολογικη συνειδηση?Η ΔΕΗ κανει πολύ κακο στην ατμοσφαιρα ενώ εμεις χρησιμοποιούμε ανεμογενητριες." Της απανταω δεν με ενδιαφερει δουλευω σε εταιρια που φτιαχνουμε τετοιου είδους παρκα και αλλα οποτε από οικολογικη συνειδηση είμαι μια χαρα με τον εαυτο μου. Και τελος μου ανεφερε την καραμελα ότι θα κοπει η εκπτωση συνεπειας οπου εκει ελαβε απαντηση ότι το ιδιο μου λενε ολοι από τον Σεπτεμβριο του 18 και ακομα περιμενω. Ασε που όταν γινει βαζω στοίχημα ότι θα αυξήσετε και εσεις τις τιμες σας...

Καλα αυτοι οι πωλητες απο τα τηλεφωνικα κεντρα λενε οτι τους κατεβει...

Θυμαμαι που μου πει ειχε πωλητρια της WInd οταν εφυγα να παω στην CYTA ... "Μα καλα θα πατε στην CYTA που το internet ειναι δορυφορικο μεσω Κυπρου.... ?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εν τω μεταξυ σε συνομιλια με την protergia πριν 10 μερες αφου ειδε και η ιδια ότι η διαφορα μας είναι 2ευρο τον μηνα αρχισε τα επιχειρηματα του τυπου " Από 1η Οκτωβριου χρεωνει η ΔΕΗ τον φακελο 1 ευρο" της λεω το παιρνω ηλεκτρονικα και το πληρωνω ηλεκτρονικα και μαλιστα δεν πληρωνω ουτε προμυθια στην τραπεζα. Μετα μου λεει " Δεν εχετε οικολογικη συνειδηση?Η ΔΕΗ κανει πολύ κακο στην ατμοσφαιρα ενώ εμεις χρησιμοποιούμε ανεμογενητριες." Της απανταω δεν με ενδιαφερει δουλευω σε εταιρια που φτιαχνουμε τετοιου είδους παρκα και αλλα οποτε από οικολογικη συνειδηση είμαι μια χαρα με τον εαυτο μου. Και τελος μου ανεφερε την καραμελα ότι θα κοπει η εκπτωση συνεπειας οπου εκει ελαβε απαντηση ότι το ιδιο μου λενε ολοι από τον Σεπτεμβριο του 18 και ακομα περιμενω. Ασε που όταν γινει βαζω στοίχημα ότι θα αυξήσετε και εσεις τις τιμες σας...

Πόσο καταναλώνεις και έχεις τόσο μικρή διαφορά ; 

Εγώ που δεν έχω ιδιαίτερα μεγάλες καταναλώσεις έχω δει μέσω του allazorevma ότι με 800 + 400 το 4μηνο (ημερήσιο / νυχτερινό) βγαίνει 90 ευρώ κέρδος ετησίως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexx είπε

Το allazoreyma ειναι αξιοπιστο στα νουμερα που αναφερει? Μην γραφει οτι κερδιζεις 100€/χρονο και στο τελος κερδιζεις 10€!!

Προφανώς δεν λαμβάνει τυχούσα ενεργοποίηση της ΟΤΣ αλλά κατά τα άλλα οι υπολογισμοί που κάνει νομίζω ισχύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ναι δικιο εχεις σε αυτό...

Δεν το υπολογισα καλα. 

Οποτε αυτους τι τους συμφερει? Εναλλακτικούς ή ΔΕΗ?

Εγω που το ειχα ψαξει πριν αρκετους μηνες, υπολογιζοντας συντηριτικες διακυμανσεις για την ΟΤΣ, ειχα καταληξει οτι (μετα απο παγια και αλλα τετοια) θα ειχα κερδος κανα 50-70αρι τον χρονο. Οποτε κατεληξα οτι δεν αξιζει το ρισκο (και το ρισκο της ΟΤΣ και το ρισκο να αρχισει τις μ@λ@κιες ο παροχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bjj-p είπε

πιστευω αξιζει μονο αν εισαι δεη και εχεις μονιμα καταναλωση πανω απο 2000 κιλοβατωρες το τετραμηνο.

σε αλλη περιπτωση το συνολικο οφελος δεν θα σε σωσει..και δεν συμφερουν ολες οι προσφορες των εταιρειων,. περισσοτερο προσοχη θελουν αυτες που εχουν μεγαλη δεσμευση.

βεβαια, οι εποχες ειναι δυσκολες, ο καθενας προσπαθει να γλιτωσει απο παντου. οποτε και τα 30 -40 ευρω ετησιο οφελος για καποιον ισως αξιζει.

Φιλαράκι κάπου στις 1700 κιλοβατώρες ειμαι μέσο όρο 

Απλά επιλέγοντας και κάτι  πιο οικονομικό βοηθάς στον ανταγωνισμό με αποτέλεσμα να υπάρχουν καλύτερες τιμές στην αγορά για όλους μας 

 

Από την άλλη μεριά διαβάζω σχόλια από πολλούς δυσαρεστημένους πελάτες στους ιδιώτες παρόχους ενέργειας και ανησυχώ Μήπως με 50 70 ευρώ που θα γλιτώσω το χρόνο μπλέξω πουθενά Γιατί ναι μεν καλοί και οι ιδιώτες αλλά πιστεύω ότι όλες οι ιδιωτικές εταιρείες δεν έχουν την εμπειρία και στήσουν σωστά την επιχείρηση τους με αποτέλεσμα πολλά λάθη ή μπερδέματα 

5 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

@Panagiotis!! τι κατανάλωση έχεις στην τετραμηνια?

volterra δεν έχω πάγιο, 0.0790 ημέρα και 0.0661 νύχτα  ,η ΟΤΣ είναι στο 70 με αποτέλεσμα να ανοίγει σπάνια. μια φορά μόνο την έχω δει και ήταν 3.54 euro για 963kwh σε αντίθεση με την Elpedison που της άλλαζε τα φώτα 

με κατανάλωση 900kwh το μήνα το χειμώνα και 550-600 το καλοκαίρι η ΔΕΗ θα μου έπινε το αίμα στην τετραμηνία

Είμαι περίπου στις 1.700 κιλοβατώρες το τετράμηνο πότε λίγο πάνω από πότε λίγο κάτω

Από ότι καταλαβαίνω το οτσ το πληρώνεις ή έντονο καλοκαίρι ή έντονο χειμώνα όπου οι απαιτήσεις κατανάλωση ενέργειας είναι μεγαλύτερες

 

Από όσο καταλαβαίνω από τα σχόλια γενικά που διαβάζω στην ουσία κερδίζεις από 5 έως 7 ευρώ περίπου το μήνα στους ιδιώτες να σου πω την αλήθεια θα περίμενα να ναι αρκετά πιο φτηνές από την ΔΕΗ

Σίγουρα στο άμεσο μέλλον θα δοκιμάσω και τον ιδιώτη πάροχο Έτσι για να βοηθήσω και στον ανταγωνισμό τα μονοπώλια πάντα αυξάνουν τις τιμές

21 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

αναλογως τι πληρωνεις τωρα και τι σου προτεινουν...Δεν υπαρχει μονολεκτικη απαντηση.

Καταλαβαίνω τι λες και έχεις δίκιο απλά προσπαθώ και εγώ να δω από άτομα πού έχουν πάει σε ιδιώτη τι κέρδος έχουν χοντρικά για να έχουν μία σφαιρική ιδέα

Πάνω-κάτω από όσο καταλαβαίνω ή έναν μέσο χρήστη γύρω στα 60 ευρώ όφελος το χρόνο καθόλου δελεαστικό να σου πω την αλήθεια κατά την άποψή μου για να πας σε ιδιώτη Ίσως Ο μόνος λόγος για να πάω σε ιδιώτη θα ήταν για να βοηθήσω τον ανταγωνισμό γιατί όσο περισσότερος ο ανταγωνισμός τόσο καλύτερες τιμές για όλους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εν τω μεταξυ σε συνομιλια με την protergia πριν 10 μερες αφου ειδε και η ιδια ότι η διαφορα μας είναι 2ευρο τον μηνα αρχισε τα επιχειρηματα του τυπου " Από 1η Οκτωβριου χρεωνει η ΔΕΗ τον φακελο 1 ευρο" της λεω το παιρνω ηλεκτρονικα και το πληρωνω ηλεκτρονικα και μαλιστα δεν πληρωνω ουτε προμυθια στην τραπεζα. Μετα μου λεει " Δεν εχετε οικολογικη συνειδηση?Η ΔΕΗ κανει πολύ κακο στην ατμοσφαιρα ενώ εμεις χρησιμοποιούμε ανεμογενητριες." Της απανταω δεν με ενδιαφερει δουλευω σε εταιρια που φτιαχνουμε τετοιου είδους παρκα και αλλα οποτε από οικολογικη συνειδηση είμαι μια χαρα με τον εαυτο μου. Και τελος μου ανεφερε την καραμελα ότι θα κοπει η εκπτωση συνεπειας οπου εκει ελαβε απαντηση ότι το ιδιο μου λενε ολοι από τον Σεπτεμβριο του 18 και ακομα περιμενω. Ασε που όταν γινει βαζω στοίχημα ότι θα αυξήσετε και εσεις τις τιμες σας...

Καλησπερα.. Υπαρχουν παροχοι που σου προσφερουν καλη τιμη στην αρχη και μετα στην αλλαζουν... Το εχω δει πολλες φορες... Απλα περιμενουν να κανει αυξηση η Δεη και μειωση στο 15% για ανεβασουν τις τιμες και αυτοι.. Δεν τους συμφερει γιατι αγοραζουν ακριβα...

 

https://energypress.gr/news/ti-posotites-reymatos-piran-oi-etaireies-sti-simerini-dimoprasia-nome-diapseystikan-oi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πόσο καταναλώνεις και έχεις τόσο μικρή διαφορά ; 

 

1600kwh ΜΟ ετους. 

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα.. Υπαρχουν παροχοι που σου προσφερουν καλη τιμη στην αρχη και μετα στην αλλαζουν... Το εχω δει πολλες φορες... Απλα περιμενουν να κανει αυξηση η Δεη και μειωση στο 15% για ανεβασουν τις τιμες και αυτοι.. Δεν τους συμφερει γιατι αγοραζουν ακριβα...

 

αφου εχεις συμβολαιο πως αλλαζει η τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, άμα έχεις εργοστάσιο και κάνεις ηλεκτροπόντες όλη την ημέρα τότε συμφαιρει να πας σε εναλλακτικό. Για σπίτι δεν αξίζει καν να αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fg9000 είπε

Παίδες, άμα έχεις εργοστάσιο και κάνεις ηλεκτροπόντες όλη την ημέρα τότε συμφαιρει να πας σε εναλλακτικό. Για σπίτι δεν αξίζει καν να αλλάξεις.

Αν χρησιμοποιείς το ρεύμα για θέρμανση, τότε αξίζει να το ψάξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsioulak είπε

Εγω που το ειχα ψαξει πριν αρκετους μηνες, υπολογιζοντας συντηριτικες διακυμανσεις για την ΟΤΣ, ειχα καταληξει οτι (μετα απο παγια και αλλα τετοια) θα ειχα κερδος κανα 50-70αρι τον χρονο. Οποτε κατεληξα οτι δεν αξιζει το ρισκο (και το ρισκο της ΟΤΣ και το ρισκο να αρχισει τις μ@λ@κιες ο παροχος).

Εννοείς σαν αυτές που έκανε η ΕΛΤΑ και δεν έδινε τα λεφτά των πελατών στην ΔΕΗ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, naive είπε

Αν χρησιμοποιείς το ρεύμα για θέρμανση, τότε αξίζει να το ψάξεις.

Τσουκ, ούτε εκει συμφαιρει.

Οι Παροχοι ρεύματος λειτουργούν με ζημιά έτσι και αλλιώς. Όλο το πανυγυρακι που γίνεται τώρα είναι για να κάνουν πελατολόγιο.

Οταν λοιπόν γίνει η Αλλαγή στις χονδρικές τιμολογήσεις από ΔΕΗ τότε θα μπορέσουν να γίνουν ανταγωνιστικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Τσουκ, ούτε εκει συμφαιρει.

Οι Παροχοι ρεύματος λειτουργούν με ζημιά έτσι και αλλιώς. Όλο το πανυγυρακι που γίνεται τώρα είναι για να κάνουν πελατολόγιο.

Οταν λοιπόν γίνει η Αλλαγή στις χονδρικές τιμολογήσεις από ΔΕΗ τότε θα μπορέσουν να γίνουν ανταγωνιστικοί.

Δε συμφέρει να γλιτώνεις ένα 100ρικο; Αφού δε χάνεις κάπου αλλού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, naive είπε

Δε συμφέρει να γλιτώνεις ένα 100ρικο; Αφού δε χάνεις κάπου αλλού. 

100ρικο τον χρόνο; διότι ανά δίμηνο 100ρικο ούτε καν. Εκτος αν καις ρεύμα λες και έχεις εργοστάσιο που κάνει ηλεκτροποντες..

διαίρεσε το 100 δια 12 μήνες και δες τι μένει. Βάλε και ότι έχεις να κάνεις με εναλλακτικό πάροχο στην Ελλάδα. Ολο και κάπου θα έχει καμιά κρυφή χρέωση οπότε πάει και το 100ρικο.

Ενναλακτίκα άλλαξε το ψυγείο τον φούρνο με συσκευές ΑΑΑ+ , βάλε και ένα οικονοκοτερο σύστημα θέρμανσης και τα 100 εύρω που νομίζεις ότι θα γλιτώσεις άμα αλλάξεις πάροχο θα τα κάνεις απόσβεση σε 1 1/2 χρόνο.

Φίλος ένα ψυγείο είχε αλλάξει και είδε 45 ευρω κάτω τον λογαριασμό. σε 10 μήνες το έκανε απόσβεση το ψυγείο.

ΔΕΗ παιδιά μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο και αστούς να κουρεύονται με φανφάρες και διαφημίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fg9000 είπε

άλε και ότι έχεις να κάνεις με εναλλακτικό πάροχο στην Ελλάδα. Ολο και κάπου θα έχει καμιά κρυφή χρέωση οπότε πάει και το 100ρικο.

ουσιαστικα μονο το παγιο ανα μηνα που εχουν ΟΛΟΙ ειναι ενα 50αρι τον χρονο...αρα απο το 100αρικο πας στα 50. Δια 12 μιλαμε για 4ευρο τον μηνα xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...