Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, fg9000 είπε

100ρικο τον χρόνο; διότι ανά δίμηνο 100ρικο ούτε καν. Εκτος αν καις ρεύμα λες και έχεις εργοστάσιο που κάνει ηλεκτροποντες..

διαίρεσε το 100 δια 12 μήνες και δες τι μένει. Βάλε και ότι έχεις να κάνεις με εναλλακτικό πάροχο στην Ελλάδα. Ολο και κάπου θα έχει καμιά κρυφή χρέωση οπότε πάει και το 100ρικο.

Ενναλακτίκα άλλαξε το ψυγείο τον φούρνο με συσκευές ΑΑΑ+ , βάλε και ένα οικονοκοτερο σύστημα θέρμανσης και τα 100 εύρω που νομίζεις ότι θα γλιτώσεις άμα αλλάξεις πάροχο θα τα κάνεις απόσβεση σε 1 1/2 χρόνο.

Φίλος ένα ψυγείο είχε αλλάξει και είδε 45 ευρω κάτω τον λογαριασμό. σε 10 μήνες το έκανε απόσβεση το ψυγείο.

ΔΕΗ παιδιά μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο και αστούς να κουρεύονται με φανφάρες και διαφημίσεις

Ναι το χρόνο εννοώ. 

Το ψυγείο μπορείς να το έχεις και με τον εναλλακτικό πάροχο για να γλιτώσεις άλλα 45. Και αν το ψάξεις και επιλέξεις τον κατάλληλο για εσένα , δεν έχεις ούτε πάγια ουτε κρυφές χρεώσεις,ούτε δεσμεύσεις και καλύτερη εξυπηρέτηση και χωρίς κανένα ρίσκο.
Προσωπικά έχω αλλάξει δύο φόρές πάροχο, δε βγήκα χαμένος, αλλά ξέρω τι υπογράφω. 
Όντως η αγορά είναι ακόμα ανώριμη, αλλά οι προκαταλήψεις νομίζω ότι λειτουργούν τελικά κατά του καταναλωτή και την κοινωνίας. Τα "μεγαλώσαμε με ΟΤΕ" και "ΔΕΗ= σιγουριά" τα αφήνω για τη γιαγιά μου.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

1600kwh ΜΟ ετους. 

αφου εχεις συμβολαιο πως αλλαζει η τιμη?

σου λενε μια συμφερουσα τιμη για τους πρωτους 6 μηνες ή χρονο και μετα στο κανονικο τιμολογιο... εσυ εχεις υπογραψει για 2 χρονια

σε αλλους αναφερουν μονο την καλη τιμη και ΟΧΙ οτι εχουν ΚΑΙ ΠΑΓΙΟ.

ενα σωρο μαρκετιστικα κολπα για να πουλησουν.. απαξ και υπογραψεις αντε κυνηγα τους.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bjj-p είπε

σου λενε μια συμφερουσα τιμη για τους πρωτους 6 μηνες ή χρονο και μετα στο κανονικο τιμολογιο... εσυ εχεις υπογραψει για 2 χρονια

 

δεν μου εχει τυχει ποτε. Οποτε μου λενε για τιμη παντα αναφερουν για δεσμευση 2 χρονια. Θα το προσεχω απο εδω και περα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

σου λενε μια συμφερουσα τιμη για τους πρωτους 6 μηνες ή χρονο και μετα στο κανονικο τιμολογιο... εσυ εχεις υπογραψει για 2 χρονια

σε αλλους αναφερουν μονο την καλη τιμη και ΟΧΙ οτι εχουν ΚΑΙ ΠΑΓΙΟ.

ενα σωρο μαρκετιστικα κολπα για να πουλησουν.. απαξ και υπογραψεις αντε κυνηγα τους.

σου λενε μια συμφερουσα τιμη για τους πρωτους 6 μηνες ή χρονο και μετα στο κανονικο τιμολογιο... εσυ εχεις υπογραψει για 2 χρονια

σε αλλους αναφερουν μονο την καλη τιμη και ΟΧΙ οτι εχουν ΚΑΙ ΠΑΓΙΟ.

ενα σωρο μαρκετιστικα κολπα για να πουλησουν.. απαξ και υπογραψεις αντε κυνηγα τους.

Παντα προσεχεις τι υπογραφεις....

Εγω εκανα συμβολαιο 24μηνες για νυχτερινη χρεωση 0,0060€/Kw ολο το 24ωρο..

Παγιο εχω και το ιδιο με την ΔΕΗ (τριφασικο)

Επειδη κανω παντα πανω απο 2000kw/4μηνο ειμαι κερδισμενος

Πχ στις 2100kw πληρωνω 126€+ΦΠΑ 156€ συνολο για το ρευμα. (0,06/kw)

Με ΔΕΗ θα πληρωνα 212€+ΦΠΑ  263€ συνολο..  (0,101/kw)

Μιλαμε για 107€ διαφορα ... Ποσο δηλαδη να στο ανεβασει η ρυτρα ΟΣΤ ???

 

 

Επεξ/σία από k_w_t
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Παντα προσεχεις τι υπογραφεις....

Εγω εκανα συμβολαιο 24μηνες για νυχτερινη χρεωση 0,0060€/Kw ολο το 24ωρο..

Παγιο εχω και το ιδιο με την ΔΕΗ (τριφασικο)

Επειδη κανω παντα πανω απο 2000kw/4μηνο ειμαι κερδισμενος

Πχ στις 2100kw πληρωνω 126€+ΦΠΑ 156€ συνολο για το ρευμα. (0,06/kw)

Με ΔΕΗ θα πληρωνα 212€+ΦΠΑ  263€ συνολο..  (0,101/kw)

Μιλαμε για 109€ διαφορα ... Ποσο δηλαδη να στο ανεβασει η ρυτρα ΟΣΤ ???

πχ 

Αν μιλάς για την ΗΡΩΝ που έχει το άνω όριο της ρήτρας στο 50, τότε με γύρω στα 70 που κινείται η ΟΤΣ το τελευταίο τρίμηνο, έχεις μια επιβάρυνση 2 λεπτά την KWh, δηλαδή στις 2100 δικές σου 42€ συν ΦΠΑ. 

Επίσης στον υπολογισμό της ΔΕΗ δεν έχεις υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας 15%.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα..Συνηθως καποιες τιμες καλες.. Απλα δεν σου λενε και τα ψιλα γραμματα.. Οτι υπαρχει  κα η πιθανοτητα οταν θα κανεις την αλλαγη παροχου μπορει να χρειαστεις και  το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου μετα .. Δεν το γνωριζουν αυτοι αλλα η Δεδδηε.. Να ενα εξοδο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Παγιο εχω και το ιδιο με την ΔΕΗ (τριφασικο)

Επειδη κανω παντα πανω απο 2000kw/4μηνο ειμαι κερδισμενος

Πχ στις 2100kw πληρωνω 126€+ΦΠΑ 156€ συνολο για το ρευμα. (0,06/kw)

Με ΔΕΗ θα πληρωνα 212€+ΦΠΑ  263€ συνολο..  (0,101/kw)

Μιλαμε για 107€ διαφορα ... Ποσο δηλαδη να στο ανεβασει η ρυτρα ΟΣΤ ???

Ακομη να προσαρμοσει  η Δεη το τιμολογιο της πανω απο τις 2.000 kw;

Ειχε γινει σκανδαλο, ειχαν αναγνωρισει το λαθος, ειπαν θα το διορθωσουν, αλλα ακομη απ' οτι λες ετσι χρεωνουν και οχι αναλογικα..

 

17 λεπτά πριν, naive είπε

Αν μιλάς για την ΗΡΩΝ που έχει το άνω όριο της ρήτρας στο 50, τότε με γύρω στα 70 που κινείται η ΟΤΣ το τελευταίο τρίμηνο, έχεις μια επιβάρυνση 2 λεπτά την KWh, δηλαδή στις 2100 δικές σου 42€ συν ΦΠΑ. 

Επίσης στον υπολογισμό της ΔΕΗ δεν έχεις υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας 15%.

νομιζω ολες οι εταιρειες προσφερουν εκτωση συνεπειας, απ' οσο θυμαμαι οταν τις εψαχνα.  απλωςμερικες  το εδιναν μεσω παγιας εντολης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naive είπε

...δεν έχεις ούτε πάγια ουτε κρυφές χρεώσεις,ούτε δεσμεύσεις και καλύτερη εξυπηρέτηση και χωρίς κανένα ρίσκο...
Προσωπικά έχω αλλάξει δύο φόρές πάροχο, δε βγήκα χαμένος, αλλά ξέρω τι υπογράφω. 
Όντως η αγορά είναι ακόμα ανώριμη, αλλά οι προκαταλήψεις νομίζω ότι λειτουργούν τελικά κατά του καταναλωτή και την κοινωνίας. Τα "μεγαλώσαμε με ΟΤΕ" και "ΔΕΗ= σιγουριά" τα αφήνω για τη γιαγιά μου.

Είχεις δεσμεύσεις, είναι το 2 χρονών συμβόλαιο που θα κάνεις.

"ΔΕΗ = σιγουριά" διότι δεν έχει γίνει ακόμα η απελευθέρωση στην τιμή χονδρικής στους εναλλακτικούς πάροχους. Οσο καθυστερεί η διαδικασία τόσο περισσότερο ζημιώνουν τον εναλλακτικό πάροχο αλλά και τον καταναλωτή. Δηλαδη, τώρα οι εναλλακτικοί δουλεύουν με ζημιά, όχι με κέρδος. Αυτο αντέχουν να συνεχιστεί ανάλογα με τα αποθεματικά τους. 

Αν καθυστερήσει η απελευθέρωση (πχ δεκα χρονια) θα βαρέσουν κανόνια από τις ζημιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, naive είπε

Αν μιλάς για την ΗΡΩΝ που έχει το άνω όριο της ρήτρας στο 50, τότε με γύρω στα 70 που κινείται η ΟΤΣ το τελευταίο τρίμηνο, έχεις μια επιβάρυνση 2 λεπτά την KWh, δηλαδή στις 2100 δικές σου 42€ συν ΦΠΑ. 

Επίσης στον υπολογισμό της ΔΕΗ δεν έχεις υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας 15%.

Εκπτωση συνεπειας δεν ειχα γιατι υπηρχε εκκρεμής διακανονισμος...

Μιλαω για Εlpedison

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, naive είπε

Αν μιλάς για την ΗΡΩΝ που έχει το άνω όριο της ρήτρας στο 50, τότε με γύρω στα 70 που κινείται η ΟΤΣ το τελευταίο τρίμηνο, έχεις μια επιβάρυνση 2 λεπτά την KWh, δηλαδή στις 2100 δικές σου 42€ συν ΦΠΑ. 

Επίσης στον υπολογισμό της ΔΕΗ δεν έχεις υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας 15%.

Ανεβαινουν τον τελευταιο καιρο πολυ οι ΟΤΣ..Λογω καιρου και μεγαλης καταναλωσης..

https://www.energia.gr/article/151023/agora-hlektrismoy-allh-mia-evdomada-shmantikhs-anodoy-gia-th-mesh-ots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Είχεις δεσμεύσεις, είναι το 2 χρονών συμβόλαιο που θα κάνεις.

"ΔΕΗ = σιγουριά" διότι δεν έχει γίνει ακόμα η απελευθέρωση στην τιμή χονδρικής στους εναλλακτικούς πάροχους. Οσο καθυστερεί η διαδικασία τόσο περισσότερο ζημιώνουν τον εναλλακτικό πάροχο αλλά και τον καταναλωτή. Δηλαδη, τώρα οι εναλλακτικοί δουλεύουν με ζημιά, όχι με κέρδος. Αυτο αντέχουν να συνεχιστεί ανάλογα με τα αποθεματικά τους. 

Αν καθυστερήσει η απελευθέρωση (πχ δεκα χρονια) θα βαρέσουν κανόνια από τις ζημιές.

Κανένα απο τα συμβόλαια που έκανα δεν είχε δέσμευση (ΗΡΩΝ και Volterra).
Επίσης δε μπορώ να πιάσω ποιο είναι το νόημα σε αυτό που λες, τι με νοιάζει αν μπαινουν μέσα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι πόσο πληρώνω εγώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Είχεις δεσμεύσεις, είναι το 2 χρονών συμβόλαιο που θα κάνεις.

"ΔΕΗ = σιγουριά" διότι δεν έχει γίνει ακόμα η απελευθέρωση στην τιμή χονδρικής στους εναλλακτικούς πάροχους. Οσο καθυστερεί η διαδικασία τόσο περισσότερο ζημιώνουν τον εναλλακτικό πάροχο αλλά και τον καταναλωτή. Δηλαδη, τώρα οι εναλλακτικοί δουλεύουν με ζημιά, όχι με κέρδος. Αυτο αντέχουν να συνεχιστεί ανάλογα με τα αποθεματικά τους. 

Αν καθυστερήσει η απελευθέρωση (πχ δεκα χρονια) θα βαρέσουν κανόνια από τις ζημιές.

Ηδη εχει  καθυστερηση  πολυ η απελευθερωση... Και θα παρει πολυ καιρο ακομα.. Κανονικα  η Δεη θα επρεπε να ειναι κατω απο 75%..Αλλα δεν γινεται.. Εξαλου θελουν  η Δεη να ανεβασει τα τιμολογια  της και την πιεζουν για να το κανει αυτο.. Για ανεβασουν μετα τις  τιμες και αυτοι..

 

https://energypress.gr/news/ehase-misi-monada-stin-promitheia-i-dei-ton-ianoyario-anakatataxeis-stoys-enallaktikoys

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Κανένα απο τα συμβόλαια που έκανα δεν είχε δέσμευση (ΗΡΩΝ και Volterra).
Επίσης δε μπορώ να πιάσω ποιο είναι το νόημα σε αυτό που λες, τι με νοιάζει αν μπαινουν μέσα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι πόσο πληρώνω εγώ.

Το νόημα είναι ότι φαινομενικά έχεις έκπτωση αλλά στην πράξη πληρώνεις το ίδιο με το αν είσαι στην ΔΕΗ και αν είσαι και καλοπληρωτής έχεις και την έκπτωση σου 15%. Οπότε οποιοδήποτε κέρδος από τον εναλλακτικό πάει περίπατο.

Αν ένας πελάτης εναλλακτικού παρόχου πληρώνει λιγότερα από όσο θα πλήρωνε στην ΔΕΗ και άλλοι 9 πληρώνουν παραπάνω, προσπαθώντας να ισοσταθμήσουν την χασούρα τους , είναι άλλη συζήτηση. Και σίγουρα αν ένας πελάτης στους δέκα  πληρώνει λιγότερο ρεύμα δεν είναι και η καλύτερη διαφήμιση για ένα εναλλακτικό πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Το νόημα είναι ότι φαινομενικά έχεις έκπτωση αλλά στην πράξη πληρώνεις το ίδιο με το αν είσαι στην ΔΕΗ και αν είσαι και καλοπληρωτής έχεις και την έκπτωση σου 15%. Οπότε οποιοδήποτε κέρδος από τον εναλλακτικό πάει περίπατο.

Αν ένας πελάτης εναλλακτικού παρόχου πληρώνει λιγότερα από όσο θα πλήρωνε στην ΔΕΗ και άλλοι 9 πληρώνουν παραπάνω, προσπαθώντας να ισοσταθμήσουν την χασούρα τους , είναι άλλη συζήτηση. Και σίγουρα αν ένας πελάτης στους δέκα  πληρώνει λιγότερο ρεύμα δεν είναι και η καλύτερη διαφήμιση για ένα εναλλακτικό πάροχο.

Δεν είναι φαινομενική η έκπτωση, είναι συγκεκριμένη. 
Ούτε οι 9 πληρώνουν παραπάνω, μπορεί να μειωθεί η διαφορά αν δεν προσέξεις τι συμβόλαιο παιρνεις, αλλά να βγει ακριβότερα απο τη ΔΕΗ είναι απίθανο.
Αν θες βάλε κάτω συγκεκριμένα νούμερα να τα δεις και μόνος σου ή να μιλήσουμε συγκεκριμένα, δεν έχει νόημα να μιλάμε στον αέρα και υποθετικά, ιδίως επειδή βλέπω ότι υπάρχει προκατάληψη.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ηδη εχει  καθυστερηση  πολυ η απελευθερωση... Και θα παρει πολυ καιρο ακομα.. Κανονικα  η Δεη θα επρεπε να ειναι κατω απο 75%..Αλλα δεν γινεται.. Εξαλου θελουν  η Δεη να ανεβασει τα τιμολογια  της και την πιεζουν για να το κανει αυτο.. Για ανεβασουν μετα τις  τιμες και αυτοι..

https://energypress.gr/news/ehase-misi-monada-stin-promitheia-i-dei-ton-ianoyario-anakatataxeis-stoys-enallaktikoys

Λογίκα όσο θα υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί πάροχοι όσο και να ανεβάσει η ΔΕΗ τα τιμολόγια μετά την απελευθέρωση θα υπάρχει ανταγωνισμός. Όταν μετά χρόνια μείνουν ένας δου εναλλακτικοί τότε θα αρχίσει το πανυγυρακι με τα καρτέλ. Βλεπε βοντα, γουίντ, οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...