Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Π.χ πληρώνεις για ρεύμα 300 + ΦΠΑ = 372 € 

 

Γιατι ποιος μου δινει πισω το ΦΠΑ για να μου το δωσει η ΔΕΗ? 

16 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

Και επιτέλους σταματά ρε φίλε να είσαι ειρωνικός . Το ίδιο κανείς σε όλα τα θέματα .

17 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ποια ειρωνια?Εδω μιλαμε σοβαρα και εσυ μας λες οτι το 15% εκπτωση στην kwh για τους εμπροθεσμους δεν ειναι εκπτωση αλλα προυποθεση...αλλα λογια να αγαπιομαστε. 

21 ώρες πριν, dimostr είπε

26 το τετράμηνο θες να πεις σύμφωνα με αυτό που ανέβασες .

 

 

21 ώρες πριν, k_w_t είπε

26€ + φπα ανα τετράμηνο ειναι..  130€ περιπου τον χρονο

Το γραφω λιγο πιο αναλυτικα...

1600 kwh /4μηνες.

Αρα χρεωση της ΔΕΗ: 1600*0,080=128 για τους 4μηνες. Συν 0,5 ευρο το παγιο. Εχουμε 128,5/4μηνες. Αρα το ετος για το ρευμα πληρωνω 128,5*3=385,5

Για τους ενναλακτικους εχω: 1600*0.0639=102.24. Αυτοι ομως χρεωνουν ~4.4 ευρο/ανα μηνα παγιο. Αρα για το 4μηνο ~18 ευρο+102 για το ρευμα=120/4μηνο. Αρα για το ετος  120*3=360. 

Αρα προσωπικα για μενα η ετησια διαφορα ειναι 25 ευρο. Το 4μηνο περιπου 8ευρο...Αν μου χρεωσουν και ενα 4μηνο ΟΤΣ τον ηπια. Και δεν υπολογιζω και αλλες εκπτωσης που εχω απο την ΔΕΗ λογω συγκεκριμενης καταστασης και καθε τελος του χρονου μου επιστρεφει ο Δημος μου 50% των δημοτικων τελων που πληρωσα μεσω της ΔΕΗ. (δεν το υπολογιζω γιατι ισως να γινεται και στους εναλλακτικους αν και οταν ρωτησα απαντηση δεν πηρα.)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

το τελικο ποσο που βλεπεις μετα το ισον ειναι το ετησιο...

δες παραπανω απαντηση!

Το φπα δεν καταλαβα που κολλαει...

Το ΦΠΑ οσο αυξανει η αρχικη τιμη αυξανει και η τελικη πχ 100+φπα =124€ 150+φπα = 186€ 

 

Και για το παραδειγμα σου 385+ΦΠΑ = 477€  360+ΦΠΑ =446€ αρα 31€ και οχι 25€

 

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Το ΦΠΑ οσο αυξανει η αρχικη τιμη αυξανει και η τελικη πχ 100+φπα =124€ 150+φπα = 186€ 

25ευρο διαφορα το ετος, το ΦΠΑ του ειναι ~5ευρο για τα δικα μου δεδομενα. Φτανω σε ενα ποσο 30 ευρο διαφορα με τον εναλλακτικο. Αν δεν μου στιελουν συμβολαιου που να αφαιρεσουν τις ΟΤΣ η να εχω μια 70αρα ευρο+ διαφορα δυσκολα θα παω σε εναλλακτικο. Εκτος αν κοπει η εκπτωση συνεπειας η γινει καποιου αλλου ειδους αυξηση στην ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

25ευρο διαφορα το ετος, το ΦΠΑ του ειναι ~5ευρο για τα δικα μου δεδομενα. Φτανω σε ενα ποσο 30 ευρο διαφορα με τον εναλλακτικο. Αν δεν μου στιελουν συμβολαιου που να αφαιρεσουν τις ΟΤΣ η να εχω μια 70αρα ευρο+ διαφορα δυσκολα θα παω σε εναλλακτικο. Εκτος αν κοπει η εκπτωση συνεπειας η γινει καποιου αλλου ειδους αυξηση στην ΔΕΗ.

Εχουμε αναλυσει χιλιες φορες οτι οι εναλλακτικοι συμφερουν σε αυτους που κανουν μεγαλε καταναλωσεις πανω απο 2001KW/4μηνο .. 

Εκει που η ΔΕΗ χρεωνει 0,101/KW στις χαμηλοτερες ειναι μικρη η διαφορα...

Κανε ενα υπολογισμο οτι εκαψες αντι για 1600kw  2000kw να δεις

Εκει σου βγανει στην ΔΕΗ 606€ το χρονο + ΦΠΑ = 751€ σε εναλλακτικο παροχο 383€ + ΦΠΑ = 475€  αρα μιλαμε για κερδος 276€ που ειναι πολυ πανω απο 15%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Κανε ενα υπολογισμο οτι εκαψες αντι για 1600kw  2000kw να δεις

Εκει σου βγανει στην ΔΕΗ 606€ το χρονο + ΦΠΑ = 751€ σε εναλλακτικο παροχο 383€ + ΦΠΑ = 475€  αρα μιλαμε για κερδος 276€ που ειναι πολυ πανω απο 15%

Και εγω ετσι νομιζω. Απλα καποιος σε προηγουμενη σελιδα ανεφερε οτι ουτε τοτε συμφερει. Και εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον που να καιει πανω απο 2k kwh...Για αυτο δεν εχω αποψη. 

Μια ερωτηση μονο, οταν ξεπερνας καποιες kwh δεν αλλαζει η χρεωση στους εναλλακτικους? Γιατι οταν μιλαω μαζι τους στο τηλεφωνο και μερωτανε ποσο καιω, μετα μου λενε οτι οκ. Μεχρις τις 1800/2000/2100 αναλογα με τον παροχο η χρεωση ειναι τοση. Αρα απο εκει και πανω η χρεωση υποθετω ειναι μεγαλυτερη...Ποσο μεγαλυτερη ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Αλεξανδρος A.92 δεν έχουν όλοι οι εναλλακτικοί πάγιο, το λες εδώ και πολλά ποστ.

 κλιμακούμενη χρέωση πέραν της ΔΕΗ δεν έχει κανείς

κάποιοι έχουν και έκπτωση συνέπειας πχ Volterra

και δεν έχουν όλοι υποχρεωτική παραμονή

 

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

@Αλεξανδρος A.92 δεν έχουν όλοι οι εναλλακτικοί πάγιο, το λες εδώ και πολλά ποστ.

 

Οποιος με εχει παρει δηλαδη Protergia, elpedison, volterra μου εχουν πει 3,9/4/4,40 παγιο...Σε ποιον εισαι και δεν εχεις?

 

3 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

και κάποιοι έχουν και έκπτωση συνέπειας πχ Volterra

Η τιμη που σου λενε δηλαδη 0,0639 ειναι με την εκπτωση και ειναι τελικη...Οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Και εγω ετσι νομιζω. Απλα καποιος σε προηγουμενη σελιδα ανεφερε οτι ουτε τοτε συμφερει. Και εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιον που να καιει πανω απο 2k kwh...Για αυτο δεν εχω αποψη. 

Μια ερωτηση μονο, οταν ξεπερνας καποιες kwh δεν αλλαζει η χρεωση στους εναλλακτικους? Γιατι οταν μιλαω μαζι τους στο τηλεφωνο και μερωτανε ποσο καιω, μετα μου λενε οτι οκ. Μεχρις τις 1800/2000/2100 αναλογα με τον παροχο η χρεωση ειναι τοση. Αρα απο εκει και πανω η χρεωση υποθετω ειναι μεγαλυτερη...Ποσο μεγαλυτερη ειναι?

Μονο η ΔΕΗ εχει κλιμακωτη χρεωση .... 

Και το κακο ειναι πχ μεχρι 1999kw ειναι 0,08€ αλλα αμα πας 2000kw στις χρεωνει ολες 0,101€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αρα παει αυτο με την κλιμακωτη. Και οντως συμφερει να πας αν εχεις πολλες kwh. 
Για μενα πειτε μου τι με συμφερει. Γιατι προφανως και εγω θελω να γλιτωσω λεφτα και εδω και μηνες που ψαχνω πιο πολλα απο 30 ευρο τον χρονο δεν βγαινουν να γλιτωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι Volterra,

δεν είμαι σε συμβόλαιο υποχρεωτική παραμονή για κάποιο χρονικό διάστημα.

δεν έχω πάγιο.

δεν έχω κλιμακούμενη χρέωση.

Η ΟΤΣ είναι στα 70 ευρώ

έχω 10% έκπτωση συνέπειας

 

0.0790 τη μέρα 0.0661 τη νύχτα

 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Dark_son20 είπε

είμαι Volterra,

δεν είμαι σε συμβόλαιο υποχρεωτική παραμονή για κάποιο χρονικό διάστημα.

δεν έχω πάγιο.

δεν έχω κλιμακούμενη χρέωση.

Η ΟΤΣ είναι στα 70 ευρώ

έχω 10% έκπτωση συνέπειας

ποσο πληρωνεις την kwh?

Εχεις παγια εντολη πληρωμης?

Σου πηραν εγγυηση στην αρχη?

Εχεις πληρωσει ποτε ΟΤΣ?

Η αν μπορεις ανεβασε μας ενα τιμολογιο να το μελετησουμε λιγο. Με χρεωσεις, τι καις κτλπ...

4 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

0.0790

τοσο πληρωνω στην ΔΕΗ...Νυχτερινο δεν εχω.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ποσο πληρωνεις την kwh?

Εχεις παγια εντολη πληρωμης?

Σου πηραν εγγυηση στην αρχη?

Εχεις πληρωσει ποτε ΟΤΣ?

Η αν μπορεις ανεβασε μας ενα τιμολογιο να το μελετησουμε λιγο. Με χρεωσεις, τι καις κτλπ...

Εγώ έχω λίγο διαφορετικό συμβόλαιο, το είχα κάνει μέσω του allazorevma, που έδινε λίγο καλύτερη τιμή αποτι απευθείας.

Δηλαδή: Ημέρα 0,080, Νύχτα 0,0661 με συνέπεια 15% βγαίνει τελική 0,072 και  0,0562. Η εκπτωση συνέπειας γίνεται όπως στη ΔΕΗ, στον επόμενο λογαριασμό.
Χωρίς πάγιο, χωρίς δέσμευση.
Εγγύηση το 50% της ΔΕΗ, με πάγια εντολή 0.
ΟΤΣ έχει όριο 70, οπότε υπάρχει μια επιβάρυνση τους τελευταίους μήνες, συνήθως κάποια λεπτά έως μέγιστο 5€ τον τελευταίο μήνα στις 1000kwh κατανάλωση που είχε πάει 75 η ρήτρα. 
Ορίστε ένας λογαριασμός 
 

volterra.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, naive είπε

Εγγύηση το 50% της ΔΕΗ, 

Σε τι ποσο μεταφραζεται αυτο?

5 λεπτά πριν, naive είπε

Εγώ έχω λίγο διαφορετικό συμβόλαιο, το είχα κάνει μέσω του allazorevma, που έδινε λίγο καλύτερη τιμή αποτι απευθείας.

 

Αρα απο τι καταλαβαινω αυτες οι τιμες δεν παιζουν πλεον η θα πρεπει να περιμενω για καποια προσφορα?

Παγιο ανα μηνα ειναι το 3,60? Καποιο αλλο η δεν εχεις γενικως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Αλεξανδρος A.92 said:

 

τοσο πληρωνω στην ΔΕΗ...Νυχτερινο δεν εχω.

λογαριασμός άλλου σπιτιού που κρατάω στα χέρια μου όπως και site της ΔΕΗ λέει 0,0946

 

 

δεν έχω πάγια εντολή όπως θα ήθελα γιατί δεν κάνει με τις πιστωτικές της Alpha Bank

και 2 τελευταίοι λογαριασμοί ο ένας έχει και ρήτρα ΟΤΣ και βλέπεις και το 10% έκπτωση από τον πρώτο στο δεύτερο 

 

50ευρω είναι η Εγγύηση για μένα (το 50% της Elpedisson που είχα πριν) στη ΔΕΗ δεν θυμάμαι είμαι 3 χρόνια στους εναλλακτικούς 

 

1213154859_volterra1.png.4b9bd41f3ea3577a04f832020248dcb2.png

 

335826178_volterra2.png.52ca1cf6b4a7f5802a6f2dd9ff3e8679.png

41 minutes ago, Αλεξανδρος A.92 said:

 

Παγιο ανα μηνα ειναι το 3,60? Καποιο αλλο η δεν εχεις γενικως?

δεν έχει πάγιο, το 3.60 είναι και στη ΔΕΗ στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις   

 

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γιατι ποιος μου δινει πισω το ΦΠΑ για να μου το δωσει η ΔΕΗ? 

Ποια ειρωνια?Εδω μιλαμε σοβαρα και εσυ μας λες οτι το 15% εκπτωση στην kwh για τους εμπροθεσμους δεν ειναι εκπτωση αλλα προυποθεση...αλλα λογια να αγαπιομαστε. 

Το γραφω λιγο πιο αναλυτικα...

1600 kwh /4μηνες.

Αρα χρεωση της ΔΕΗ: 1600*0,080=128 για τους 4μηνες. Συν 0,5 ευρο το παγιο. Εχουμε 128,5/4μηνες. Αρα το ετος για το ρευμα πληρωνω 128,5*3=385,5

Για τους ενναλακτικους εχω: 1600*0.0639=102.24. Αυτοι ομως χρεωνουν ~4.4 ευρο/ανα μηνα παγιο. Αρα για το 4μηνο ~18 ευρο+102 για το ρευμα=120/4μηνο. Αρα για το ετος  120*3=360. 

Αρα προσωπικα για μενα η ετησια διαφορα ειναι 25 ευρο. Το 4μηνο περιπου 8ευρο...Αν μου χρεωσουν και ενα 4μηνο ΟΤΣ τον ηπια. Και δεν υπολογιζω και αλλες εκπτωσης που εχω απο την ΔΕΗ λογω συγκεκριμενης καταστασης και καθε τελος του χρονου μου επιστρεφει ο Δημος μου 50% των δημοτικων τελων που πληρωσα μεσω της ΔΕΗ. (δεν το υπολογιζω γιατι ισως να γινεται και στους εναλλακτικους αν και οταν ρωτησα απαντηση δεν πηρα.)

Πάμε να δούμε λοιπόν τι πραγματικά πληρώνεις

0,0946 x 1600 = 151,36 + 2€ Πάγιο + ΦΠΑ = 153,36 / 4 μηνο 460,08 € / έτος + ΦΠΑ = 570,4 € 

Σου επιστρέφει 15% ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ δηλ. Στα 460 € - 15% = 69€ Αρα πληρώνεις 570,4 -69 = 501,4 € 

αντι για 360 + 24% = 446,4 € 

και αυτό αν πάντα πληρώνεις εμπρόθεσμα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...