Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fg9000 είπε

Παιδες δεν σας πάω κόντρα, είμαι υπέρ της απελευθέρωσης. Το έγραψα και πιο πάνω αλλά δεν το διάβασε κανείς σας.

Θεωρω ότι δεν αξίζει όλη η μανούρα για 35 - 107Ε το χρόνο, όταν ακόμα είναι όλα ρευστά.

Μια μανούρα να κάνουν με ένα - δυο λογαριασμούς θα πρέπει να κυνηγιόμαστε 10 μέρες στα τηλέφωνα. Οποτε δεν αξίζει γιατί ο χαμένος χρόνος είναι χρήμα.

Οταν με το καλο (και γρήγορα) γινει η απελευθέρωση τότε θα κάνω το switch μέχρι τότε ΔΕΗ για να μην κλαίω μετά στα φορούμ για το κάθε κανόνι του καθένα.

Οταν βαρεσει καποιος κανονι απλα σε γυρναει απο μονη της η ΔΕΔΔΗΕ στην ΔΕΗ ή ζητας εσυ σε ποιον παροχο θα πας...

Ακομα κανενας δεν εχει καταλαβει οτι η παροχη ειναι μια απο την ΔΕΔΔΗΕ και οτι η αλλαγη ειναι για λογιστικους λογους...?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, naive είπε

Αν μιλάς για την ΗΡΩΝ που έχει το άνω όριο της ρήτρας στο 50, τότε με γύρω στα 70 που κινείται η ΟΤΣ το τελευταίο τρίμηνο, έχεις μια επιβάρυνση 2 λεπτά την KWh, δηλαδή στις 2100 δικές σου 42€ συν ΦΠΑ. 

Επίσης στον υπολογισμό της ΔΕΗ δεν έχεις υπολογίσει την έκπτωση συνέπειας 15%.

Κάνει και αυτός ότι κάνουν αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και μας λένε για φτηνό ρεύμα.:P

Βάζει μόνο τα μισά . Πάγια, ΟΤΣ , έκπτωση της ΔΕΗ στην απέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Οταν βαρεσει καποιος κανονι απλα σε γυρναει απο μονη της η ΔΕΔΔΗΕ στην ΔΕΗ ή ζητας εσυ σε ποιον παροχο θα πας...

Ακομα κανενας δεν εχει καταλαβει οτι η παροχη ειναι μια απο την ΔΕΔΔΗΕ και οτι η αλλαγη ειναι για λογιστικους λογους...?

Απλα σε γυρναει στην Δεη οπως κανουν πολυ παροχοι που εχους πελατες αφερεγγυους και τους στελνουν στην καθολικη υπηρεσια... Καθολικη υπηρεσια  το αναλαμβανει η Δεη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Κάνει και αυτός ότι κάνουν αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και μας λένε για φτηνό ρεύμα.:P

Βάζει μόνο τα μισά . Πάγια, ΟΤΣ , έκπτωση της ΔΕΗ στην απέξω.

Εκπτωση συνεπειας δινουν και οι εναλακτικοι οταν πληρωνεις με καρτα ή παγια εντολη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k_w_t είπε

Εκπτωση συνεπειας δινουν και οι εναλακτικοι οταν πληρωνεις με καρτα ή παγια εντολη...

Όχι όλοι όμως και όχι σε όλες τις προσφορές.Αυτό είναι που λέμε τα μικρά γράμματα που κανένας δε διαβάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fg9000 είπε

Τα βασικά κίνητρα μου, είναι να τελειώσω τον καφέ γιατί μόλις ξύπνησα, να διαβάσω λίγο ινσομνια και να πάω στην δουλειά μου. Πρεπει να φέρω μεροκάματο σπίτι για να πληρώσω την ΔΕΗ τέλος του μήνα.

Μπορείς να το ψάξεις με κανένα εναλλακτικό πάροχο να γλιτώσεις κάτι :D

Επίσης, ελπίζω να ενημερώνεις εργοδότη/πελάτες σου αν έχεις ικανή κερδοφορία, για να ξέρουν αν πρέπει να συνεργαστούν μαζί σου ή θα  φορτώσεις την κοινωνία με τίποτα χρέη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Όχι όλοι όμως και όχι σε όλες τις προσφορές.Αυτό είναι που λέμε τα μικρά γράμματα που κανένας δε διαβάζει.

Συμφωνω αλλα ολοι οταν πληρωνεις με παγια εντολη ή καρτα δεν ζητανε εγγυηση.

Η οποια οταν αλλαζεις παροχο σου επιστρεφετε απο την ΔΕΗ στον τελευταιο εκκαθαριστικο λογαριασμο...

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Συμφωνω αλλα ολοι οταν πληρωνει με παγια εντολη ή καρτα δεν ζητανε εγγυηση.

Η οποια οταν αλλαζεις παροχο σου επιστρεφετε απο την ΔΕΗ στον τελευταιο εκκαθαριστικο λογαριασμο...

Τέλος πάντων.Προσωπικά πάντα μου την έδιναν τα μικρά-κρυφά  γράμματα που λένε.

Από την άλλη οι κιλωβατώρες μου που ποτέ δεν υπερβαίνουν τις 1500 το τετράμηνο δεν θα μου δώσουν και κάποιο ιδιαίτερο κέρδος να τρέχω και να κουράζω το μυαλό μου να βρω άλλο πάροχο. Επίσης έχω και την έκπτωση 15% και είμαι οκ στη ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τέλος πάντων.Προσωπικά πάντα μου την έδιναν τα μικρά-κρυφά  γράμματα που λένε.

Από την άλλη οι κιλωβατώρες μου που ποτέ δεν υπερβαίνουν τις 1500 το τετράμηνο δεν θα μου δώσουν και κάποιο ιδιαίτερο κέρδος να τρέχω και να κουράζω το μυαλό μου να βρω άλλο πάροχο. Επίσης έχω και την έκπτωση 15% και είμαι οκ στη ΔΕΗ.

Με αυτά τα δεδομένα μιλάμε για γύρω στα 10€ διαφορά στο 4μηνο, οπότε όντως δεν είναι χαμηλό το κίνητρο για να ασχοληθείς. Για αυτό είπα από την αρχή ότι αξίζει εφόσον χρησιμοποιείς ηλ. ρεύμα για θέρμανση. Εγώ πχ έχω κατανάλωση περίπου 1000kwh το μήνα το Χειμώνα, οπότε αξίζει.

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τέλος πάντων.Προσωπικά πάντα μου την έδιναν τα μικρά-κρυφά  γράμματα που λένε.

Από την άλλη οι κιλωβατώρες μου που ποτέ δεν υπερβαίνουν τις 1500 το τετράμηνο δεν θα μου δώσουν και κάποιο ιδιαίτερο κέρδος να τρέχω και να κουράζω το μυαλό μου να βρω άλλο πάροχο. Επίσης έχω και την έκπτωση 15% και είμαι οκ στη ΔΕΗ.

Και εγω δεν εφευγα μεχρι να αρχισουν να στελνουν υπερβολικους εναντι λογαριασμους απο την ΔΕΗ....

Οταν περιμενεις 200-250€ και σου σκαει 580€ ΕΝΑΝΤΙ χανεις την μπαλα και την συνεπεια στην πληρωμη...

Οποτε εφυγα και ειλικρινα βρηκα την υγεια μου.... Κανω σχεδον παντα πανω απο 2200kw το τετραμηνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

σου λενε μια συμφερουσα τιμη για τους πρωτους 6 μηνες ή χρονο και μετα στο κανονικο τιμολογιο... εσυ εχεις υπογραψει για 2 χρονια

σε αλλους αναφερουν μονο την καλη τιμη και ΟΧΙ οτι εχουν ΚΑΙ ΠΑΓΙΟ.

ενα σωρο μαρκετιστικα κολπα για να πουλησουν.. απαξ και υπογραψεις αντε κυνηγα τους.

Hδη μετραμε χρονο και βαλε στους εναλλακτικους και δεν ειδε αυξηση η οικογενεια μου. Και εκτοτε δεν το μετανιωσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, k_w_t είπε

Και εγω δεν εφευγα μεχρι να αρχισουν να στελνουν υπερβολικους εναντι λογαριασμους απο την ΔΕΗ....

Οταν περιμενεις 200-250€ και σου σκαει 580€ ΕΝΑΝΤΙ χανεις την μπαλα και την συνεπεια στην πληρωμη...

Οποτε εφυγα και ειλικρινα βρηκα την υγεια μου.... Κανω σχεδον παντα πανω απο 2200kw το τετραμηνο...

Εγώ καταγράφω μόνος και στέλνω ένδειξη στον έναντι που σου δίνει αυτό το δικαίωμα οπότε και παρακολουθώ την κατανάλωση και πάντα πληρώνω έναντι σύμφωνα με την κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

ουσιαστικα μονο το παγιο ανα μηνα που εχουν ΟΛΟΙ ειναι ενα 50αρι τον χρονο...αρα απο το 100αρικο πας στα 50. Δια 12 μιλαμε για 4ευρο τον μηνα xD

Πάμε λίγο να δούμε ένα παράδειγμα γιατί γράφεις αερολογίες .

Εγω καιω το 4μηνο 2100kWh . Στην ΔΕΗ πλήρωνα 2100 χ 0,101 δηλ 210 € + 1.5 € πάγιο / 4 μηνο = 635€ / έτος 

Πηγα σε εναλλακτικό και πληρώνω 2100 χ 0,0639 + 4,4€ / μήνα = 134 € + 17, 6 πάγιο = 454 € / έτος 

Αρα κερδίζω 180 το έτος ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ 

Πηρα και 50€ δωροεπιταγή . 

Το σημαντικότερο ; Δεν θα χρειαστεί να περιμενω ξανά 4 ώρες ώρες στην ουρά για να μου λέει μ@@@@@ς κανένας αφισοκολητης 

του ΠΑΣΟΚ η της ΝΔ 

Τέλος εχω κάθε μήνα εκκαθαριστικό και δεν θα μου ξαναέρθει υπέρ φουσκωμένος έναντι της ΔΕΗ 

Επεξ/σία από Alexandros7474
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

ΔΕΗ πλήρωνα 2100 χ 0,101

Μπορει εσενα να σε συμφερει εγω ομως με την εκπτωση συνεπειας πληρωνω στην ΔΕΗ την kwh 0.080 μετα την εκπτωση συνεπειας...Αρα στις 1600 που καταναλωνω με την τιμη του εναλλακτικου σου η διαφορα μου ανα τετραμηνο ειναι

ΔΕH : 1600 x 0.0799 δηλ 128 ευρο +0,5ε παγιο /4μηνες = 385

Ενναλακτικος: 1600 * 0.0639 δηλ 102 + 17,6 παγιο / 4μηνες = 359

25 ευρο διαφορα το ετος..

αμα μου χρεωσουν και ΟΤΣ αφου το λεει το συμβολαιο τρεχα γυρευε...


Για αυτο λεω οτι ο καθενας πρεπει να το δει αν τον βολευει και να προχωρησει και δεν υπαρχουν απαντησει του τυπου ναι πηγαιντε σε εναλλακτικο η οχι μην πας...

ποσο πιο απλα να το πω?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_w_t είπε

Εκπτωση συνεπειας δινουν και οι εναλακτικοι οταν πληρωνεις με καρτα ή παγια εντολη...

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Όχι όλοι όμως και όχι σε όλες τις προσφορές.Αυτό είναι που λέμε τα μικρά γράμματα που κανένας δε διαβάζει.

Επισης, συνηθως η εκπτωση συνεπειας που εχουν οι "εναλλακτικοι" (οσοι εχουν) ειναι ηδη υπολογισμενη στην τιμη που διαφημιζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...