Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μπορει εσενα να σε συμφερει εγω ομως με την εκπτωση συνεπειας πληρωνω στην ΔΕΗ την kwh 0.080 μετα την εκπτωση συνεπειας...Αρα στις 1600 που καταναλωνω με την τιμη του εναλλακτικου σου η διαφορα μου ανα τετραμηνο ειναι

ΔΕH : 1600 x 0.0799 δηλ 128 ευρο +0,5ε παγιο /4μηνες = 385

Ενναλακτικος: 1600 * 0.0639 δηλ 102 + 17,6 παγιο / 4μηνες = 359

25 ευρο διαφορα το ετος..

αμα μου χρεωσουν και ΟΤΣ αφου το λεει το συμβολαιο τρεχα γυρευε...


Για αυτο λεω οτι ο καθενας πρεπει να το δει αν τον βολευει και να προχωρησει και δεν υπαρχουν απαντησει του τυπου ναι πηγαιντε σε εναλλακτικο η οχι μην πας...

ποσο πιο απλα να το πω?

26 το τετράμηνο θες να πεις σύμφωνα με αυτό που ανέβασες .

το θέμα είναι αν μπορεί κάποιος να μας πει ποσό χρεώνεται η ΟΤΣ ανά kWh 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Επισης, συνηθως η εκπτωση συνεπειας που εχουν οι "εναλλακτικοι" (οσοι εχουν) ειναι ηδη υπολογισμενη στην τιμη που διαφημιζουν.

Θελει προσοχη στην εταιρια. 

Πχ η VOLTON σουν λει -25% απο το βασικο παροχο και 7% εκπτωση συνεπειας . Συνολο 32%

Η ELPEDISON στο 24/7 νυχτερινο εχει την πιο φτηνη κιλοβατορα αλλα δεν εχει εκπτωση συνεπειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μπορει εσενα να σε συμφερει εγω ομως με την εκπτωση συνεπειας πληρωνω στην ΔΕΗ την kwh 0.080 μετα την εκπτωση συνεπειας...Αρα στις 1600 που καταναλωνω με την τιμη του εναλλακτικου σου η διαφορα μου ανα τετραμηνο ειναι

ΔΕH : 1600 x 0.0799 δηλ 128 ευρο +0,5ε παγιο /4μηνες = 385

Ενναλακτικος: 1600 * 0.0639 δηλ 102 + 17,6 παγιο / 4μηνες = 359

25 ευρο διαφορα το ετος..

αμα μου χρεωσουν και ΟΤΣ αφου το λεει το συμβολαιο τρεχα γυρευε...


Για αυτο λεω οτι ο καθενας πρεπει να το δει αν τον βολευει και να προχωρησει και δεν υπαρχουν απαντησει του τυπου ναι πηγαιντε σε εναλλακτικο η οχι μην πας...

ποσο πιο απλα να το πω?

Δηλαδή καις 120 kWh / μήνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μπορει εσενα να σε συμφερει εγω ομως με την εκπτωση συνεπειας πληρωνω στην ΔΕΗ την kwh 0.080 μετα την εκπτωση συνεπειας...Αρα στις 1600 που καταναλωνω με την τιμη του εναλλακτικου σου η διαφορα μου ανα τετραμηνο ειναι

ΔΕH : 1600 x 0.0799 δηλ 128 ευρο +0,5ε παγιο /4μηνες = 385

Ενναλακτικος: 1600 * 0.0639 δηλ 102 + 17,6 παγιο / 4μηνες = 359

25 ευρο διαφορα το ετος..

αμα μου χρεωσουν και ΟΤΣ αφου το λεει το συμβολαιο τρεχα γυρευε...


Για αυτο λεω οτι ο καθενας πρεπει να το δει αν τον βολευει και να προχωρησει και δεν υπαρχουν απαντησει του τυπου ναι πηγαιντε σε εναλλακτικο η οχι μην πας...

ποσο πιο απλα να το πω?

26€ + φπα ανα τετράμηνο ειναι..  130€ περιπου τον χρονο

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

26 το τετράμηνο θες να πεις σύμφωνα με αυτό που ανέβασες .

το θέμα είναι αν μπορεί κάποιος να μας πει ποσό χρεώνεται η ΟΤΣ ανά kWh 

Έχει γραφει αρκετές φορές στο θρεντ πως υπολογίζεται. Προκαταβολικά δε γίνεται να το γνωρίζεις, γιατί δε μπορείς να ξέρεις πως θα κυμανθεί η οτσ. 

Πάντως είναι η διαφορά της μέσης τιμής οτσ στην περίοδο τιμολόγησης με το άνω όριο του συμβολαίου. 

Δηλαδή ας πούμε ότι για ένα μήνα η μέση τιμή οτσ ήταν 75 και ο παροχος σου έχει στο συμβόλαιο όρο για εφαρμογή της ρητρας από 55 και πάνω 

Θα πληρώσεις 75-55=20€/mwh ή 2 λεπτά την  κιλοβατώρα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Έχει γραφει αρκετές φορές στο θρεντ πως υπολογίζεται. Προκαταβολικά δε γίνεται να το γνωρίζεις, γιατί δε μπορείς να ξέρεις πως θα κυμανθεί η οτσ. 

Πάντως είναι η διαφορά της μέσης τιμής οτσ στην περίοδο τιμολόγησης με το άνω όριο του συμβολαίου. 

Δηλαδή ας πούμε ότι για ένα μήνα η μέση τιμή οτσ ήταν 75 και ο παροχος σου έχει στο συμβόλαιο όρο για εφαρμογή της ρητρας από 55 και πάνω 

Θα πληρώσεις 75-55=20€/mwh ή 2 λεπτά την  κιλοβατώρα. 

Οκ ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

26 το τετράμηνο θες να πεις σύμφωνα με αυτό που ανέβασες .

 

το τελικο ποσο που βλεπεις μετα το ισον ειναι το ετησιο...

 

2 ώρες πριν, k_w_t είπε

26€ + φπα ανα τετράμηνο ειναι..  130€ περιπου τον χρονο

δες παραπανω απαντηση!

Το φπα δεν καταλαβα που κολλαει...

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κάνει και αυτός ότι κάνουν αυτοί που παίρνουν τηλέφωνο και μας λένε για φτηνό ρεύμα.:P

Βάζει μόνο τα μισά . Πάγια, ΟΤΣ , έκπτωση της ΔΕΗ στην απέξω.

Φίλε η ΔΕΗ δεν έχει καμία έκπτωση . Δίνει πίσω 15% με προϋπόθεση ότι θα πληρώσεις και τον έναντι και τον εκκαθαριστικό εμπρόθεσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

δεν έχει καμία έκπτωση

 

41 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Δίνει πίσω 15% με προϋπόθεση ότι θα πληρώσεις και τον έναντι και τον εκκαθαριστικό εμπρόθεσμα

Για καποιον που πληρωνει εμπροθεσμα δεν ειναι εκπτωση αυτο? Τι ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για καποιον που πληρωνει εμπροθεσμα δεν ειναι εκπτωση αυτο? Τι ειναι?

Όχι είναι προϋπόθεση 

Εκπτωση είναι κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Όχι είναι προϋπόθεση 

Εκπτωση είναι κάτι άλλο 

Εγώ πάντα πλήρωνα εμπρόθεσμα και θα συνέχιζα να πληρώνω εμπρόθεσμα άσχετα αν υπήρχε ή δεν υπήρχε το 15% οπότε για μένα έκπτωση είναι και μάλιστα χειροπιαστή και όχι σαν των άλλων  που σου λέει τόσα η κιλοβατώρα αλλά με την προυπόθεση να αγοράσω τόσο το ρεύμα;;;; Αν το αγοράζω παραπάνω θα πληρώνεις ανάλογα παραπάνω.Αν το αγοράζω παρακάτω θα πληρώνεις τα ίδια και όχι λιγότερο.

Η ΔΕΗ όσο και αν το αγοράσει εγώ το 15% θα το κερδίσω και ας μην το βλέπεις εσύ σαν έκπτωση.:P

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Όχι είναι προϋπόθεση 

Εκπτωση είναι κάτι άλλο 

παιζεις με τις λεξεις?

στο τελος του 4μηνου πληρωνω η οχι 15% λιγοτερα λεφτα την kwh? Θες να το πεις και κρεμαστρα? Πες το κρεμαστρα...Εμενα η κρεμαστρα μου με βολευει και μου εξοικονωμει χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

παιζεις με τις λεξεις?

στο τελος του 4μηνου πληρωνω η οχι 15% λιγοτερα λεφτα την kwh? Θες να το πεις και κρεμαστρα? Πες το κρεμαστρα...Εμενα η κρεμαστρα μου με βολευει και μου εξοικονωμει χρηματα...

Π.χ πληρώνεις για ρεύμα 300 + ΦΠΑ = 372 € 

Σου δίνει πίσω η ΔΕΗ 72€ ; 

Και επιτέλους σταματά ρε φίλε να είσαι ειρωνικός . Το ίδιο κανείς σε όλα τα θέματα .

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εγώ πάντα πλήρωνα εμπρόθεσμα και θα συνέχιζα να πληρώνω εμπρόθεσμα άσχετα αν υπήρχε ή δεν υπήρχε το 15% οπότε για μένα έκπτωση είναι και μάλιστα χειροπιαστή και όχι σαν των άλλων  που σου λέει τόσα η κιλοβατώρα αλλά με την προυπόθεση να αγοράσω τόσο το ρεύμα;;;; Αν το αγοράζω παραπάνω θα πληρώνεις ανάλογα παραπάνω.Αν το αγοράζω παρακάτω θα πληρώνεις τα ίδια και όχι λιγότερο.

Η ΔΕΗ όσο και αν το αγοράσει εγώ το 15% θα το κερδίσω και ας μην το βλέπεις εσύ σαν έκπτωση.:P

Καλά φίλε . Αν πας σε ένα μαγαζί με ρούχα  με εκπτώσεις και σου πουν έλα 5 μήνες να σου δώσουμε το 15% πίσω θα αγοράσεις ; 

Επεξ/σία από Alexandros7474
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alexandros7474 είπε

 

Καλά φίλε . Αν πας σε ένα μαγαζί με ρούχα  με εκπτώσεις και σου πουν έλα 5 μήνες να σου δώσουμε το 15% πίσω θα αγοράσεις ; 

Μα κάθε τέλος τετραμήνου εξοφλώ την οφειλή μου  και εκεί μου δίνει την έκπτωση, προσφορά,χάρισμα ,  μείωση 15% πες το όπως θες δεν με ενδιαφέρει , επειδή θέλω να είμαι τυπικός και δεν είμαι ζαμανφού να αφήνω τις οφειλές μου απλήρωτες. 

Από την άλλη δεν θέλω  να μπαίνω στο τρυπάκι πόσο έκαψα και πόσο είχε η οτσ αυτό το δίμηνο , ώστε να πληρώσω λιγότερο από τη ΔΕΗ.Θα πήγαινα σε κάποιον που θα μου έλεγε απλά και ξάστερα κοίτα 8 την έχει η ΔΕΗ την κιλοβατώρα εγώ σου τι δίνω 7,5  , 15% σου δίνει η ΔΕΗ στο τέλος τετραμήνου εγώ σου δίνω 17%.Τα υπόλοιπα τα ίδια και όχι μικρά γράμμα και κρυφές χρεώσεις.

Δεν τα μπορώ βγάζω σπυράκια. Με πιάνει το άγχος και δεν θέλω να αποχτήσω καρδιά για το ρεύμα.Καλίτερα να δώσω σε κάποιο λογαριασμό 5 ευρώ  παραπάνω παρά εκεί που θα περιμένω να πληρώσω λιγότερα να μου έρθουν περισσότερα γιατί η οτσ από 50 πήγε 70.

Επίσης μου τη δίνει όταν με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε έλα στην τάδε εταιρεία να σου δώσουμε 40% έκπτωση έκπτωση στο ρεύμα λες και απευθύνονται σε ηλίθιους.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Επίσης μου τη δίνει όταν με παίρνουν τηλέφωνο και μου λένε έλα στην τάδε εταιρεία να σου δώσουμε 40% έκπτωση έκπτωση στο ρεύμα λες και απευθύνονται σε ηλίθιους.

Δυστυχώς αυτός ο τρόπος προώθησης που επέλεξαν και ο τρόπος που λειτουργούν αυτές οι εταιρείες τηλεπωλήσεων έχει πλήξει πολύ την εικόνα της αξιοπιστίας των εναλλακτικών στα μάτια του κόσμου. Επέλεξαν επιθετικό τρόπο προώθησης και τους γύρισε μπούμπερανγκ. Επιπλέον έγινε και σε μια ήδη δύσπιστη αγορά μετά το σκάνδαλο Energa-Hellas Power.

 Μετά έσκασε αυτό με τη ρήτρα ΟΤΣ για την οποία δεν ενημέρωναν τον κόσμο (δεν το ήξεραν καν οι ίδιοι οι τηλεπωλητές) που είναι ο ορισμός της κρυφής χρέωσης στα ψιλά γράμματα και ήρθε και έδεσε το γλυκό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...