Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Decadence είπε

Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις δεν εχουν κλιμακες στα επαγγελματικα τιμολογια, ειναι σταθερες αναλογα με τα kVA της παροχης. Οποτε δεν χαλανε τον λογαριασμο τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση.

δηλαδή με δούλευες πιο πριν;

Στις 28/2/2019 στις 4:27 ΜΜ, Decadence είπε

@naive Σωστα, αρα θα επρεπε να ειναι σε χαμηλοτερη κλιμακα αφου την δευτερη χρονια ειχα 30% λιγοτερη καταναλωση.

Ή μας δουλεύεις γενικά όλους;
Δεν ξέρω γιατί κάθεσαι και λες όλα αυτά τα μισόλογα και πρέπει να γίνουμε μάγοι για να καταλάβουμε τι πακέτο έχεις και τι σου χρεώνουν. Άλλωστε εδώ μιλάμε για οικιακά τιμολόγια, αρκετές παραμέτρους έχουμε ήδη.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@naive Δε καταλαβαινω γιατι αρπαζεσαι, και εγω ψαχνοντας τα βρισκω τωρα, και τα μοιραζομαι, δεν τα ηξερα και απο πριν.

Συζητηση σε φορουμ κανουμε, δεν ειμαστε συμβουλοι ενεργειας. Που αναφερει το τιτλος του topic οτι πρεπει να μιλαμε μονο για οικιακα τιμολογια?

Εκτος αυτου εγραψα ξεκαθαρα οτι το προγραμμα που αναφερομαι κανει και για οικιακα τιμολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nauths είπε

Αν δεν εξοφλήσεις το εκκαθαριστικό το τελευταίο της ΔΕΗ ξέρουμε τι παίζει; :P

Διαταγη πληρωμης και μπορει να ζητησει  απο την ΔΕΔΔΗΕ να διακοψει την παροχη σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα μου ρθε ο εκκαθαριστικος απο την ΗΡΩΝ για συνολο 3.500KW με χρεωσαν ρητρα  ΟΤΣ 66,90...πολλα δεν ειναι;;

τους πηρα τηλ. μου λεει μια κοπελια εφαρμοζεται ρητρα σε ολους τους παροχους καθοτι σαν κρατος αυτο τον χειμωνα ξεπεραστηκε η ζητηση σε σχεση με την παραγωγη,οποτε εισαγαμε ρευμα..με αλλα λογια παει περιπατο η υποτιθεμενη εκπτωση σε σχεση με ΔΕΗ...Βεβαια αυτη μου ειπε πως και στην ΔΕΗ εφαρμοζεται αλλα μπορει να το γραφουν αλλιως.. Ετσι ειναι;

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σημερα μου ρθε ο εκκαθαριστικος απο την ΗΡΩΝ για συνολο 3.500KW με χρεωσαν ρητρα  ΟΤΣ 66,90...πολλα δεν ειναι;;

τους πηρα τηλ. μου λεει μια κοπελια εφαρμοζεται ρητρα σε ολους τους παροχους καθοτι σαν κρατος αυτο τον χειμωνα ξεπεραστηκε η ζητηση σε σχεση με την παραγωγη,οποτε εισαγαμε ρευμα..με αλλα λογια παει περιπατο η υποτιθεμενη εκπτωση σε σχεση με ΔΕΗ...Βεβαια αυτη μου ειπε πως και στην ΔΕΗ εφαρμοζεται αλλα μπορει να το γραφουν αλλιως.. Ετσι ειναι;

Δεν ισχυει αυτο που ειπε ,απλα ετσι της εχουν πει να λεει για να μην φευγουν οι πελατες, η Δεη δεν εφαρμοζει ρητρα οτσ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, energy52 είπε

Σημερα μου ρθε ο εκκαθαριστικος απο την ΗΡΩΝ για συνολο 3.500KW με χρεωσαν ρητρα  ΟΤΣ 66,90...πολλα δεν ειναι;;

τους πηρα τηλ. μου λεει μια κοπελια εφαρμοζεται ρητρα σε ολους τους παροχους καθοτι σαν κρατος αυτο τον χειμωνα ξεπεραστηκε η ζητηση σε σχεση με την παραγωγη,οποτε εισαγαμε ρευμα..με αλλα λογια παει περιπατο η υποτιθεμενη εκπτωση σε σχεση με ΔΕΗ...Βεβαια αυτη μου ειπε πως και στην ΔΕΗ εφαρμοζεται αλλα μπορει να το γραφουν αλλιως.. Ετσι ειναι;

Η πλάκα είναι ότι αν θυμάμαι καλά πρέπει μέχρι του τέλους του 2020 το μερίδιο της ΔΕΗ να έχει πέσει στο 50%

Προσωπικά μιλώντας, όσο υπάρχει η ΟΤΣ εγώ δε φεύγω από τη ΔΕΗ με τίποτα, αν το καλοσκεφτείς είναι και εντελώς μαλακία να υπογράψεις το οποιοδήποτε συμβόλαιο με μη σταθερούς όρους 

Σα να μου λέει π.χ. η Vodafone ότι αν ένα μήνα αν διακινούνται περισσότερα από Υ terrabyte στο δίκτυό της, εγώ θα πρέπει να πληρώνω καπέλο 

Είναι δυνατόν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ετσι συμβαινει οταν κανεις βεβιασμενες κινησεις κι ακους τον καθενα δεξια κι αριστερα...Τωρα κοιταζα λογαριασμο της πρωτεργια που χει ο πατερας μου και δεν βλεπω χρεωση ΟΤΣ, ισως επειδη εχει μικροτερη καταναλωση τι να πω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Περριτο να σας πω οτι αποβλακωθει στο διαβασμα Εαν καποιος μπορει να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαιατερα 

Ειμαι στην ΔΕΗ και Παραθετω τα παρακατω στοιχεια 

4μηνη καταναλωση 

1231Kwh ημερησιο  και 323Kwh Νυστερινο 

Ετησια καταναλωση 

2018 --> 3259Kwh ημερησιο  και 842Kwh Νυστερινο  

2017 --> 3497Kwh ημερησιο  και 879Kwh Νυστερινο 

Η βλέψεις μου ειναι για Protergia λογω αξιοπιστιας και τιμης με 3.9€ μηνιαιο παγιο ΠΩς το βλεπετε σαν λυση .Ενημερωτικα σε δυσκολους καιρους μετραμε και το 5€ 

Οικιακό - 30% 0,06286H

0,05619N

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tata22 είπε

Περριτο να σας πω οτι αποβλακωθει στο διαβασμα Εαν καποιος μπορει να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαιατερα 

Ειμαι στην ΔΕΗ και Παραθετω τα παρακατω στοιχεια 

4μηνη καταναλωση 

1231Kwh ημερησιο  και 323Kwh Νυστερινο 

Ετησια καταναλωση 

2018 --> 3259Kwh ημερησιο  και 842Kwh Νυστερινο  

2017 --> 3497Kwh ημερησιο  και 879Kwh Νυστερινο 

Η βλέψεις μου ειναι για Protergia λογω αξιοπιστιας και τιμης με 3.9€ μηνιαιο παγιο ΠΩς το βλεπετε σαν λυση .Ενημερωτικα σε δυσκολους καιρους μετραμε και το 5€ 

Οικιακό - 30% 0,06286H

0,05619N

Υπ όψιν μόνο από το πάγιο έχεις την 4πλασια χρέωση σε σχέση με ΔΕΗ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tata22 είπε

Περριτο να σας πω οτι αποβλακωθει στο διαβασμα Εαν καποιος μπορει να μου πει μια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαιατερα 

Ειμαι στην ΔΕΗ και Παραθετω τα παρακατω στοιχεια 

 4μηνη καταναλωση 

 1231Kwh ημερησιο  και 323Kwh Νυστερινο 

Ετησια καταναλωση 

 2018 --> 3259Kwh ημερησιο  και 842Kwh Νυστερινο  

 2017 --> 3497Kwh ημερησιο  και 879Kwh Νυστερινο 

 Η βλέψεις μου ειναι για Protergia λογω αξιοπιστιας και τιμης με 3.9€ μηνιαιο παγιο ΠΩς το βλεπετε σαν λυση .Ενημερωτικα σε δυσκολους καιρους μετραμε και το 5€ 



Οικιακό - 30% 0,06286H

0,05619N

Mε βάση τις καταναλώσεις σου:

image.png.f0cc85eb834527f6f3d7cc5947657a18.png

 

Υποτίθεται μάλιστα ότι στο allazo revma παίρνει υπόψη και την διακύμανση της ΟΤΣ στην σύγκριση

Προσωπικά, αν άλλαζα (επειδή έχω παρόμοιες καταναλώσεις με εσένα) θα πήγαινα ΕΛ.ΤΑ λόγω υψηλότερης Ο.Τ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

Να φύγεις από τη ΔΕΗ για να πας στα ΕΛΤΑ; Ζεις επικίνδυνα μου φαίνεται! 😜

Γιατί, τι μπορεί να συμβεί δηλαδή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, AristidisZ said:

Γιατί, τι μπορεί να συμβεί δηλαδή ; 

Τα ΕΛΤΑ είναι σε χειρότερη κατάσταση από την ΔΕΗ, οικονομικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...