Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

λογαριασμός άλλου σπιτιού που κρατάω στα χέρια μου όπως και site της ΔΕΗ λέει 0,0946

 

μετα την εκπτωση συνεπειας παει στο 0,080.

 

6 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

0,0946 x 1600 = 151,36 + 2€ Πάγιο + ΦΠΑ = 153,36 / 4 μηνο 460,08 € / έτος + ΦΠΑ = 570,4 € 

 

0,5 ευρο παγιο το 4ΜΗΝΟ η ΔΕΗ και οχι 2ευρο τον μηνα που υπολογιζεις...0,080 μετα την εκπτωση συνεπειας που παιρνω απο οταν υπαρχει αρα για 1000τη φορα το ποσο το 4μηνο κοστιζει 128.5ευρο. +ΦΠΑ = 478 το ετος εναντι 439 του εναλλακτικου ( 1600*0,639=102 +16 (παγιο 4μηνων) =118*3=354 +ΦΠΑ =439.

Δηλαδη 30 ευρο. Πραγματικα γιατι εχεις κολλησει οτι με την τιμη του 0,639 εχω συμφερων να φυγω απο την ΔΕΗ? Εκτος αν τα 30 ευρο τα θεωρεις κερδος...Μακαρι να ειχα. Λες να θελω να πληρωνω παραπανω λεφτα? Και εγω θελω να φυγω απο την ΔΕΗ αλλα για κατι που πραγματικα με συμφερει και οχι για ψυλλου πηδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

τα 16ευρω πάγιο που τα βρήκες πάλι? 

οταν εχεις συμβολαιο εχεις καποιο παγιο ανα μηνα. Συνηθως κοντα στα 4. Αλλοι 3,9 αλλοι 4ακριβως αλλοι 4,40. Μην κοιτας μονο την δικη σου περιπτωση. Πριν δεκα μερες μου το ειπε τηλεφωνητρια της elpedison. 4,40 συγκεκριμενα.

Οπως εχει και η ΔΕΗ απλα ειναι 0,5 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το 4.4 της Elpedison είναι για τα plus προγράμματα που πρακτικά καταργούν την ΟΤΣ

τα απλά δεν έχουν πάγιο αλλά εκεί παίζει χαμηλή ΟΤΣ, αυτή τη στιγμή χωρίς προσφορά η Elpedison δε συμφέρει (2 χρόνια  Elpedison 2016-2018) 

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

το 4.4 της Elpedisson είναι για τα plus προγράμματα που πρακτικά καταργούν την ΟΤΣ

Η ΟΤΣ ποτε δεν καταργειτε. Μπορει να  μην στην χρεωνουν ομως παντα γραφει το συμβολαιο οτι εχεις υποχρεωση να την πληρωσεις. Αρα αν καποια στιγμη στην χρεωσουν δεν μπορεις να τους πεις κατι. Πλεον αυτο ειναι που τους λεω πρωτο πρωτο. Χρεωνεται ΟΤΣ. Συνηθως μου λενε οχι. Μετα τους λεω το συμβολαιο δεν τον αναφερει δηλαδη? Μου λενε το αναφερει αλλα δεν την χρεωνουμε. Αρα τους λεω ανα πασα στιγμη μπορει να αλλαξετε πολιτικη. Εκει μου τα μασανε και τελειωνει η κουβεντα. 

Εκτος αν καταργηθει μεσω αποφασεως του ΣτΕ που εχει παρει τον δρομο ως αντισυνταγματικη...Μακαρι.

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

μετα την εκπτωση συνεπειας παει στο 0,080.

0,5 ευρο παγιο το 4ΜΗΝΟ η ΔΕΗ και οχι 2ευρο τον μηνα που υπολογιζεις...0,080 μετα την εκπτωση συνεπειας που παιρνω απο οταν υπαρχει αρα για 1000τη φορα το ποσο το 4μηνο κοστιζει 128.5ευρο. +ΦΠΑ = 478 το ετος εναντι 439 του εναλλακτικου ( 1600*0,639=102 +16 (παγιο 4μηνων) =118*3=354 +ΦΠΑ =439.

Δηλαδη 30 ευρο. Πραγματικα γιατι εχεις κολλησει οτι με την τιμη του 0,639 εχω συμφερων να φυγω απο την ΔΕΗ? Εκτος αν τα 30 ευρο τα θεωρεις κερδος...Μακαρι να ειχα. Λες να θελω να πληρωνω παραπανω λεφτα? Και εγω θελω να φυγω απο την ΔΕΗ αλλα για κατι που πραγματικα με συμφερει και οχι για ψυλλου πηδημα.

2€ Το τετράμηνο υπολογίζω φίλε 

Δεν κάνουμε φίλε την συζήτηση αν θα φύγεις η που θα πας . Σου εξηγώ αλλά ΔΕΝ θέλεις να καταλάβεις ότι η τιμή δεν πάει ατ 0,80 γιατί εχεις ήδη  πληρώσει ΦΠΑ από τη τσέπη σου για το 0,946 το οποίο δεν παίρνεις πίσω . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε τι ποσο μεταφραζεται αυτο?

Αρα απο τι καταλαβαινω αυτες οι τιμες δεν παιζουν πλεον η θα πρεπει να περιμενω για καποια προσφορα?

Παγιο ανα μηνα ειναι το 3,60? Καποιο αλλο η δεν εχεις γενικως?

Σε εμένα η προκαταβολή της ΔΕΗ ήταν 57€, άρα στη volterra 28,5
Με μια ματιά που έριξα στο αλλαζωρεύμα, την έχει ακόμα την προσφορά με τα 0,072E/kwh
Πάγιο δεν υπάρχει γενικώς

Επεξ/σία από naive
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Δεν κάνουμε φίλε την συζήτηση αν θα φύγεις η που θα πας . Σου εξηγώ αλλά ΔΕΝ θέλεις να καταλάβεις ότι η τιμή δεν πάει ατ 0,80 γιατί εχεις ήδη  πληρώσει ΦΠΑ από τη τσέπη σου για το 0,946 το οποίο δεν παίρνεις πίσω . 

σωστα αρα 0,0946*1600=150 αρα ΦΠΑ  ~35 ευρο. Ενω 0,080*1600=128 αρα ΦΠΑ =30 ευρο. Αρα διαφορα ΦΠΑ 5 ευρο το 4μηνο...Αρα 15 το ετος. Οκ αρα η διαφορα πλεον παει κοντα στα 40-45 ευρο το χρονο. Θα πηγαινες για αυτη την διαφορα σε εναλλακτικο που ανα πασα στιγμη σου χρεωνουν ΟΤΣ η μετα τα 2 χρονια μπορει να αλλαξει η τιμη αρδην και να τρεχεις?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1600x0.0946= 151.36+24%(36.32)= 187.68-15%(22.70)=164.95+2(πάγιο)= 166.95

1600x0.079=126.4+24%(30.33)=156.73-10%(12,64)=144.09

22.05 τη τετραμηνία ή 13.4% φθηνότερα! μια χαρά ποσοστό είναι!

οι τιμές είναι της προσφοράς που ισχύει τώρα μέσω αλλάζω ρεύμα

(δεν κάνω καν υπολογισμό για μένα που είμαι over 2000 και τριφασικό)

 

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

σωστα αρα 0,0946*1600=150 αρα ΦΠΑ  ~35 ευρο. Ενω 0,080*1600=128 αρα ΦΠΑ =30 ευρο. Αρα διαφορα ΦΠΑ 5 ευρο το 4μηνο...Αρα 15 το ετος. Οκ αρα η διαφορα πλεον παει κοντα στα 40-45 ευρο το χρονο. Θα πηγαινες για αυτη την διαφορα σε εναλλακτικο που ανα πασα στιγμη σου χρεωνουν ΟΤΣ η μετα τα 2 χρονια μπορει να αλλαξει η τιμη αρδην και να τρεχεις?

Φυσικα και πήγα γιατί κέρδισα και την εγγύηση της ΔΕΗ που είναι 130€ και πηρα και δωροεπιταγή 50€ και γλίτωσα και από της ουρές της ΔΕΗ που περιμένεις για να δεις το ύφος των  αφισοκολλητών του ΠΑΣΟΚ και της ν.δ. Να το παίζουν ιστορία ενώ περιμένεις 3 ώρες για μια απλή δουλειά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Φυσικα και πήγα γιατί κέρδισα και την εγγύηση της ΔΕΗ που είναι 130€ και πηρα και δωροεπιταγή 50€ και γλίτωσα και από της ουρές της ΔΕΗ που περιμένεις για να δεις το ύφος των  αφισοκολλητών του ΠΑΣΟΚ και της ν.δ. Να το παίζουν ιστορία ενώ περιμένεις 3 ώρες για μια απλή δουλειά 

Για αυτο λεω ο καθενας ζυγιζει οτι τον βολευει και αποφασιζει.

Μια φορα πηγα στην ΔΕΗ τα τελυταια 27 χρονια που ζω  και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. Εγγυηση της ΔΕΗ ποιος σου ζητησε?Αυτο δεν εγινε οταν μπηκε το ρευμα πρωτη φορα?Αρα πριν πολλα πολλα χρονια?

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

1600x0.079=126.4+24%(30.33)=156.73-10%(12,64)=144.09

 

Δεν διαφωνο στον υπολογισμο σου ομως εμενα δεν μου εχουν κανει ακομα προσφορα χωρις μηνιαιο παγιο. Κατι που ουσιαστικα μου κοβει ολη την διαφορα που προκυπτει απο τους υπολογισμους σου. Τωρα αν οι υπαλληλοι μου λενε μπουρδες, μπουρδες σου λεω και εγω, και χανουν και εναν πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα σου λέω για αναρτημένη προσφορά που με 2 κλικ τη στιγμή που μιλάμε την πήρες. μόνο τηλεφωνικά πρέπει να είναι?

Επεξ/σία από Dark_son20
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

μα σου λέω για αναρτημένη προσφορά που με 2 κλικ τη στιγμή που μιλάμε την πήρες. μόνο τηλεφωνικά πρέπει να είναι?

θα το τσεκαρω σε λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Για αυτο λεω ο καθενας ζυγιζει οτι τον βολευει και αποφασιζει.

Μια φορα πηγα στην ΔΕΗ τα τελυταια 27 χρονια που ζω  και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. Εγγυηση της ΔΕΗ ποιος σου ζητησε?Αυτο δεν εγινε οταν μπηκε το ρευμα πρωτη φορα?Αρα πριν πολλα πολλα χρονια?

Δεν διαφωνο στον υπολογισμο σου ομως εμενα δεν μου εχουν κανει ακομα προσφορα χωρις μηνιαιο παγιο. Κατι που ουσιαστικα μου κοβει ολη την διαφορα που προκυπτει απο τους υπολογισμους σου. Τωρα αν οι υπαλληλοι μου λενε μπουρδες, μπουρδες σου λεω και εγω, και χανουν και εναν πελατη.

Αλέξανδρε 130€ είναι η εγγύηση γης ΔΕΗ σήμερα που ,κλαίμε . Υποχρεωτικά 130€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

μα σου λέω για αναρτημένη προσφορά που με 2 κλικ τη στιγμή που μιλάμε την πήρες. μόνο τηλεφωνικά πρέπει να είναι?

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/volterra-home-v1/

Αυτο μου λες?

38 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Αλέξανδρε 130€ είναι η εγγύηση γης ΔΕΗ σήμερα που ,κλαίμε . Υποχρεωτικά 130€ 

τα οποια οταν καποιος ειναι στην ΔΕΗ τα εχει δωσει πριν πολλα πολλα χρονια και το πιθανοτερο σε δραχμες σωστα? Δινουμε καποια αλλη εγγυηση οσοι ειμαστε στην ΔΕΗ ηδη και δεν το ξερω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...