Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

https://www.volterra.gr/gia-to-spiti/volterra-home-v1/

Αυτο μου λες?

42 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Eίναι ακριβό αυτό, πήγαινε μέσω allazorevma που έχει 0,080 αντί για 0,085. Το ίδιο ίσχυε και για εμένα όταν έκανα αλλαγή (πριν 1,5 χρόνο), ήταν πιο ακριβά απευθείας στο site

5 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

τα οποια οταν καποιος ειναι στην ΔΕΗ τα εχει δωσει πριν πολλα πολλα χρονια και το πιθανοτερο σε δραχμες σωστα? Δινουμε καποια αλλη εγγυηση οσοι ειμαστε στην ΔΕΗ ηδη και δεν το ξερω?

αυτό που λες είναι. Απλά αλλάζοντας παίρνεις πίσω αυτό το ποσό ή μέρος του (αντιλογίζεται στον τελικό λογαριασμό της ΔΕΗ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, naive είπε

Eίναι ακριβό αυτό, πήγαινε μέσω allazorevma που έχει 0,080 αντί για 0,085. Το ίδιο ίσχυε και για εμένα όταν έκανα αλλαγή (πριν 1,5 χρόνο), ήταν πιο ακριβά απευθείας στο site

12 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

και περα απο την μειωση τιμης εξαφανιζεται και το παγιο?Γιατι στο πινακακι λεει παγιο ανα μηνα 4ε...κατσε να δω και στο allazorevma

 

μεσω του allazorevma μου βγαζει πρωτη την ΖΕΝΙΘ και 3η την Volterra. με τιμη 0,072 ακομα και πανω απο 2000kwh. Με εκπτωση συνεπειας 10% χωρις παγιο και χωρις δεσμευση. Αυτο που δεν μου πολυ αρεσει ειναι οτι μιλαει για αλλαγη τιμης με μια απλη προειδοποιηση 60ημερων. Αυτο υποθετω οτι γινεται γιατι ουσιαστικα δεν εχω συμβολαιο και οποτε θελω φευγω...Και σε αυτο μου λεει ετησια εξοικονομηση ~55ευρο το ετος...Και εγγυηση 50%

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι. κάνε αναζήτηση στο αλλάζω ρεύμα και στα αποτελέσματα θα σου έχει μια volterra προσφορά στη τιμή που λέω

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ONLINE ΑΙΤΗΣΗ https://allazorevma.gr

(με πρόλαβες)

Επεξ/σία από Dark_son20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

οχι. κάνε αναζήτηση στο αλλάζω ρεύμα και στα αποτελέσματα θα σου έχει μια volterra προσφορά στη τιμή που λέω

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ONLINE ΑΙΤΗΣΗ https://allazorevma.gr

Την ιδια πρεπει να λεμε, δες τα print screens 587822468_2019-02-2418_34_30-Window.png.7bc39b94d4bb52cdb9eaa9977d340f6d.png150801468_2019-02-2418_34_44-Window.thumb.png.e0c6462a468458b40eb04764331a5212.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

οχι. κάνε αναζήτηση στο αλλάζω ρεύμα και στα αποτελέσματα θα σου έχει μια volterra προσφορά στη τιμή που λέω

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ONLINE ΑΙΤΗΣΗ https://allazorevma.gr

Καλά φίλε τα λες αλλά σιγά μην πάω σε εταιριουλα όπως η Voltaira.

Μονο Ηρων , προτεργια , ελπεντισον που παράγουν , οι άλλοι είναι κομήτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

μεσω του allazorevma μου βγαζει πρωτη την ΖΕΝΙΘ και 3η την Volterra. με τιμη 0,072 ακομα και πανω απο 2000kwh. Με εκπτωση συνεπειας 10% χωρις παγιο και χωρις δεσμευση. Αυτο που δεν μου πολυ αρεσει ειναι οτι μιλαει για αλλαγη τιμης με μια απλη προειδοποιηση 60ημερων. Αυτο υποθετω οτι γινεται γιατι ουσιαστικα δεν εχω συμβολαιο και οποτε θελω φευγω...Και σε αυτο μου λεει ετησια εξοικονομηση ~55ευρο το ετος...Και εγγυηση 50%

Ναι, αυτό έχω και εγώ. Κάπου είχα γράψει καταλάθος πριν ότι έχω έκπτωση συνέπειας 15%, 10 είναι για να γίνεται το 0,080: 0,072
Σε όλα τα συμβόλαια οι εταιρείες κρατάνε το δικαίωμα να αλλάξουν τους όρους, δίνοντας το δικαίωμα στον καταναλωτή να το καταγγείλει αν συμβεί. Αν θέλεις συγκεκριμένη δέσμευση, λογικά θα απαιτούσαν το αντίστοιχο και από εσένα αναφορικά με την παραμονή.
Πάντως δε στοιχίζει τίποτα να αλάξεις πάροχο και για αυτό είναι εντελώς απίθανο να κάνουν αλλαγή τιμής σε υπάρχον συμβόλαιο και να χάσουν υπάρχον πελατολόγιο.

2 λεπτά πριν, Alexandros7474 είπε

Καλά φίλε τα λες αλλά σιγά μην πάω σε εταιριουλα όπως η Voltaira.

Μονο Ηρων , προτεργια , ελπεντισον που παράγουν , οι άλλοι είναι κομήτες 

Aν σε ενδιαφέρει στην πορεία να να γίνεις και μέτοχος αντί για απλός πελάτης έχει βάση αυτό που λες 😄
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, naive είπε

Πάντως δε στοιχίζει τίποτα να αλάξεις πάροχο και για αυτό είναι εντελώς απίθανο να κάνουν αλλαγή τιμής σε υπάρχον συμβόλαιο και να χάσουν υπάρχον πελατολόγιο.

Σε αυτο που λες εχεις δικιο. Απο την αλλη σκεφτομαι μηπως οντως καταργησει η ΔΕΗ το 15% και κανουν ολοι μετα οριζοντιες αυξησεις. Δεν το βρισκω τοσο απιθανο. Για αυτο προτιμω να περιμενω να δω που θα πεσει η μπιλια και μετα να αποφασισω. Τα επομενα 1-2 χρονια θα ειναι κρισιμα για την αγορα.

Επισης οπως βλεπεις στο παραπανω post του @Alexandros7474  εχουμε και τα φαγωματα μεταξυ των εταιριων για το ποιος την εχει μεγαλυτερη (την παραγωγη ηλ. ρευματος) κατι που φυσικα εμενα σαν 3ο και ασχετο με κανει να γελαω και μου δειχνει ποσο ΜΗ ωριμες ειναι οι εταιριες αυτη τη στιγμη με οτι αυτο συνεπαγεται.Την αλλη φορα ο υπαλληλος της protergia ελεγε οτι εχουν την μεγαλυτερη πελατεια και μετα απο κανα μηνα ελεγε το αντιστοιχο πραγμα αυτος της elpedison...Πως να τους εμπιστευτω μετα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Ναι, αυτό έχω και εγώ. Κάπου είχα γράψει καταλάθος πριν ότι έχω έκπτωση συνέπειας 15%, 10 είναι για να γίνεται το 0,080: 0,072
Σε όλα τα συμβόλαια οι εταιρείες κρατάνε το δικαίωμα να αλλάξουν τους όρους, δίνοντας το δικαίωμα στον καταναλωτή να το καταγγείλει αν συμβεί. Αν θέλεις συγκεκριμένη δέσμευση, λογικά θα απαιτούσαν το αντίστοιχο και από εσένα αναφορικά με την παραμονή.
Πάντως δε στοιχίζει τίποτα να αλάξεις πάροχο και για αυτό είναι εντελώς απίθανο να κάνουν αλλαγή τιμής σε υπάρχον συμβόλαιο και να χάσουν υπάρχον πελατολόγιο.

Aν σε ενδιαφέρει στην πορεία να να γίνεις και μέτοχος αντί για απλός πελάτης έχει βάση αυτό που λες 😄
 

Φίλε μαλλον εσυ δουλεύεις εκεί και ποστάρεις την προσφορά και κατευθύνεις τον Αλέξανδρο να το κάνει .......

Αλλα τι να κάνουμε ...είναι εταιρία μεγέθους telepasport όταν υπήρχε στην σταθερή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην το κανουμε και vs μεταξυ των εναλλακτικων τωρα παιδια...Η εικονα θα καθαρισει σε λιγα χρονια οπως καθαρισε και στις τηλεπικοινωνιες και μειναν λιγες και καλες πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alexandros7474 είπε

Φίλε μαλλον εσυ δουλεύεις εκεί και ποστάρεις την προσφορά και κατευθύνεις τον Αλέξανδρο να το κάνει .......

Αλλα τι να κάνουμε ...είναι εταιρία μεγέθους telepasport όταν υπήρχε στην σταθερή ....

Μη σου πω είμαι και ο ιδιοκτήτης 😂
Απλά αν δεις ασχολούμαι με το θέμα εδώ και 3 χρόνια και τα περισσότερα ερωτήματα τα έχω απαντήσει προ πολλού όντας και παθών-μαθών

 https://www.insomnia.gr/forums/topic/568838-εναλλακτικοί-πάροχοι-ρεύματος/?page=6 

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάνω από 20 λιανοπωλητές ρεύματος, που φυσικά και δε θα επιβιώσουν όλοι, θα συγχωνευθούν. Σε αυτή τη μεταβατική περίοδο στοχεύουν να αποκτήσουν πελατολόγιο για να μπουν ευνοϊκά στις συγχωνεύσεις που θα ακολουθήσουν.  

Ωστόσο όπως είναι στημένο το σύστημα της αγοράς, δεν έχει σχέση ο παραγωγός με τον λιανοπωλητή, ούτε καν το δικό του ρεύμα δεν πουλάει ο καθένας Το ποιος θα επιβιώσει έχει να κάνει από το πόσο καλός είναι στον τομέα του. Δηλαδή η ΗΡΩΝ που τη θεωρείς αξιόπιστη επειδή είναι και παραγωγός σε σχέση με τη volterra που δεν είναι (βασικά είναι, απόσο θυμάμαι φτιάχνει κάποια αιολικά πάρκα) είναι μέρα με τη νύχτα, όσον αφορά τη δική μου εμπειρία και από τις δύο. Οπότε απλά προς το παρόν επιλέγω την καλύτερη για εμένα, αν συγχωνευθεί ή κλείσει δε θα έχω κανένα πρόβλημα, ή μένω στο νέο σχήμα, ή κάνω μια ερευνα αγοράς και πάω σε έναν καλύτερο. Δεν υπάρχει κανένα ρίσκο σε αυτό.

 

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ πάντως τον τελευταίο μήνα αύξησε το μερίδιο τής στην αγορά ενώ οι εναλλακτικοί έχασαν.

Πολλοί δηλαδή που είχαν μεταπηδήσει σε εναλλακτικούς επέστρεφαν πάλι στη ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bill999r είπε

Η ΔΕΗ πάντως τον τελευταίο μήνα αύξησε το μερίδιο τής στην αγορά ενώ οι εναλλακτικοί έχασαν.

Πολλοί δηλαδή που είχαν μεταπηδήσει σε εναλλακτικούς επέστρεφαν πάλι στη ΔΕΗ

Πολλοί που επέστρεψαν  θεωρήθηκαν αφερέγγυοι απο τους εναλλακτικούς και πηγαν αυτόματα πισω στο βασικό παροχο βαση κανονισμου της ΡΑΕ..

Το μεγαλυτερο λαθος το κανουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια που νομιζουν οτι φευγοντας απο την ΔΕΗ δεν θα πληρωνουν πλεον ΔΕΔΔΗΕ,ΑΔΜΗΕ,ΕΡΤ,ΔΗΜΟ ΥΚΩ κτλ.

Οταν το ανακαλυπτουν κανουν φασαρια στις εταιριες και φευγουν....

Οι πιο πολλες επιστροφες στην ΔΕΗ ειναι μετα τον πρωτο λογαριασμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Το μεγαλυτερο λαθος το κανουν οι μεγαλυτεροι σε ηλικια που νομιζουν οτι φευγοντας απο την ΔΕΗ δεν θα πληρωνουν πλεον ΔΕΔΔΗΕ,ΑΔΜΗΕ,ΕΡΤ,ΔΗΜΟ ΥΚΩ κτλ.

Οταν το ανακαλυπτουν κανουν φασαρια στις εταιριες και φευγουν....

Οι πιο πολλες επιστροφες στην ΔΕΗ ειναι μετα τον πρωτο λογαριασμο....

Αρα τα βαζεις με τον κοσμο που δεν γνωριζει ή με τους υπαλληλους της εκάστοτε εταιριας που σαν σκοπο εχουν να κατευθυνουν τον κοσμο που δεν γνωριζει εκει που πρεπει?
Η πρωτη ατακα που λενε στο τηλ είναι "γεια σας, καλουμε για να μειωσουμε τον λογαριασμο ρεύματος σας" λενε για την kwh και αν δεν ρωτήσεις δεν λενε ουτε για παγια,ουτε για ΟΤΣ,ουτε για 24μηνη/12μηνη δεσμευση...Τιποτα. Τα βλέπεις στο συμβολαιο σου και αν καταλάβεις καταλαβες...Μην ριχνουμε λοιπον το πρόβλημα στις μεγαλύτερες ηλικιες επειδή οι νεοτεροι το παιζουν εξυπνοι και τους εκμεταλευονται. Αν και δεν θεωρω ότι ισχυει αυτό με τους μεγαλύτερους. Και την μια φιλη μου ~30αρα να καλουσαν που δεν εχει ασχοληθεί ποτε τα ιδια θα παθαινε απλως θα διαβαζε το συμβολαιο (ελπιζω) καποια στιγμη.

 

38 λεπτά πριν, bill999r είπε

Η ΔΕΗ πάντως τον τελευταίο μήνα αύξησε το μερίδιο τής στην αγορά ενώ οι εναλλακτικοί έχασαν.

εχεις καποιο link?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...