Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως λεω μηπως ειμαστε πολυ offtopic? Ας ανοιξετε ενα νεο θεμα που να λεει γιατι δεν βαζουμε ανεμογεννητριες και ηλιακα παρκα στην ταρατσα μας και συζητειστε οτι θελετε εκει...Εδω μιλαμε για κατι αλλο. Παρακαλω ξαναδειτε τον τιτλο. Μπορει να μην σας νοιαζει αν θα κλειδωθει καποιοι ομως ρωτανε η αντλουν πληροφοριες απο το παρων θεμα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

 

ΥΚΩ πληρώνουμε ώστε το ρεύμα των νησιών που προέρχεται από πετρέλαιο να έχει την ίδια τιμή με αυτή που πληρώνουμε εμείς στη ηπειρωτική Ελλάδα. Όσα νησιά έχουν διασύνδεση με μας, δεν το χρειάζονται.

Επίσης μέσα στο ΥΚΩ επιδοτείται το κοινωνικό τιμολόγιο.

Σταγονα στον ωκεανο ειναι το κοινωνικο τιμολογια, τα μη αυνδεδεμενα νησια (σχεσον ολα δηλαδη) ειναι ολο το θεμα.

4 ώρες πριν, k_w_t είπε

 

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν βαζουν ανεμογεννητριες στα νησια.... εστω στις ακατοίκητες βραχονησιδες. 

Μαλλον επειδη δεν θελουν να εχουν ρευμα μονο οταν φυσαει μεσα σε ενα συγκεκριμενο ευρος και τις αλλες ωρες να μην εχουν ρευμα.

Μια ειναι η λυση για τα νησια (τα μεγαλα και αυτα που "τρωνε" πολυ ενεργεια), η διασυνδεση τους με το υπολοιπο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Σταγονα στον ωκεανο ειναι το κοινωνικο τιμολογια, τα μη αυνδεδεμενα νησια (σχεσον ολα δηλαδη) ειναι ολο το θεμα. 

Βασικά μόνο η Κρήτη να συνδεθεί(που έχει δρομολογηθεί ήδη) θα έχει μεγάλη διαφορά, με τα αιολικά κτλπ δε σώζεται κανεις δεν είναι τόσο απλό το θέμα να βάλεις μια ανεμογεννητρια και το έλυσες το πρόβλημα.Σορρυ για το οφφ τοπικ. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Watt&Volt στο μαγαζι περιπου 1,5 χρονο, ο τελευταιος λογαριασμος μου ηρθε με ΟΤΣ.

Μου μπηκαν μπριζες σημερα και εβαλα κατω χαρτι και μολυβι να δω ποσο πληρωσα στην ΔΕΗ 1 χρονο πριν βαλω Watt&Volt.

Ολα μαζι οχι μονο ρευμα. Τελικη αξια λογαριασμων για 1 χρονο.

Παραθετω λοιπον:

365 μερες ΔΕΗ - 12.766KWh - 2.629,03 ευρο = 0,206ευρο/KWH

345 μερες Watt&Volt - 8.246KWh - 2.066,94 ευρο = 0,250ευρο/KWH

Τουτέστιν χασουρα σε 345 μερες 362,82 ευρο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Decadence είπε

Εχω Watt&Volt στο μαγαζι περιπου 1,5 χρονο, ο τελευταιος λογαριασμος μου ηρθε με ΟΤΣ.

Μου μπηκαν μπριζες σημερα και εβαλα κατω χαρτι και μολυβι να δω ποσο πληρωσα στην ΔΕΗ 1 χρονο πριν βαλω Watt&Volt.

Ολα μαζι οχι μονο ρευμα. Τελικη αξια λογαριασμων για 1 χρονο.

Παραθετω λοιπον:

365 μερες ΔΕΗ - 12.766KWh - 2.629,03 ευρο = 0,206ευρο/KWH

345 μερες Watt&Volt - 8.246KWh - 2.066,94 ευρο = 0,250ευρο/KWH

Τουτέστιν χασουρα σε 345 μερες 362,82 ευρο

Κατσε εδω μιλαμε για πολυ μεγαλες διαφορες...πρεπει καπως να μας τις δικαιολογισεις. Πως γινεται να εκαψες 30% λιγοτερο και να πληρωσες 25% παραπανω?

Πρωτα απο ολα ποσο σε χρεωνει την kwh η Watt & Volt? Εχεις μονοφασικο?νυχτερινο? 

Δευτερον εχεις εξτρα χρεωσεις οπως παγια? Η ΟΤΣ που σου ηρθε πρωτη φορα ποσο πηγε?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα για πιο λογο τη 2η χρονια εκαψα περιπου 4.000ΚWh λιγοτερο (Τοσο δεν καιω στο σπιτι μου σε ενα χρονο).

Εκτος απο εναν αφυγραντηρα που δουλευε ολη μερα τον 1ο χρονο ολα τα αλλα ηταν ιδια. Αλλα δεν παιζει ρολο στο αποτελεσμα (ευρο/ΚWh) ετσι κ αλλιως.

Στη ΔΕΗ πληρωνα την ΚWh 0,101-15%=0,086. Στην Watt&Volt ξεκινησα με 0,085 που εγινε 0,079 μετα απο 6 μηνες.

Ολα τα αλλα τα βρηκα ιδια, το προβλημα νομιζω ειναι στη Χρέωση Εκπομπών CO2 που δεν πληρωνα στη ΔΕΗ αλλα το εχει η Watt&Volt και στο ΟΤΣ του τελευταιου 4μηνου που οπως μου ειπαν απο το τμημα λογαριασμων υπολογιστηκε σε 0,01ευρο x 3450ΚWh= 34,5 ευρο.

Εχω τριφασικο χωρις νυχτερινο και η Watt&Volt δεν εχει παγιο.

Το μονο που δεν κοιταξα ειναι μηπως τον δευτερο χρονο ανεβηκε καποιο Δημοτικο τέλος. Θα τα συγκρινω και θα επανελθω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Decadence είπε

ΟΤΣ του τελευταιου 4μηνου που οπως μου ειπαν απο το τμημα λογαριασμων υπολογιστηκε σε 0,01ευρο x 3450ΚWh= 34,5 ευρο.

αουτς...Ποσο ειναι τα ορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Decadence είπε

Το μονο που δεν κοιταξα ειναι μηπως τον δευτερο χρονο ανεβηκε καποιο Δημοτικο τέλος. Θα τα συγκρινω και θα επανελθω.

δε γίνεται έτσι που την κάνεις σύγκριση, πρέπει να απομονώσεις τις ανταγωνιστικές χρεώσεις για να καταλάβεις την πραγματική διαφορά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα τα τέλη και οι φόροι είναι ίδιοι μια χαρά γίνεται. Τι να τις κάνω τις ανταγωνιστικές χρεώσεις αμα μου χρεώνουν CO2 και ΟΤΣ. Τους πήρα χθες τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουν πίσω σήμερα για να μου κατεβάσουν την KWh στα 0,064 αλλά ζητάνε 75€ τον χρόνο για να σου κάνουν αυτή τη τιμή. Επίσης για να βγάλουν το CO2 από το λογαριασμό. Για το ΟΤΣ δε μπορεί να γίνει κάτι φυσικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Decadence είπε

Αμα τα τέλη και οι φόροι είναι ίδιοι μια χαρά γίνεται. Τι να τις κάνω τις ανταγωνιστικές χρεώσεις αμα μου χρεώνουν CO2 και ΟΤΣ. Τους πήρα χθες τηλέφωνο και περιμένω να με πάρουν πίσω σήμερα για να μου κατεβάσουν την KWh στα 0,064 αλλά ζητάνε 75€ τον χρόνο για να σου κάνουν αυτή τη τιμή. Επίσης για να βγάλουν το CO2 από το λογαριασμό. Για το ΟΤΣ δε μπορεί να γίνει κάτι φυσικά. 

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις όμως μεταβαλλονται διαχρονικά και κλιμακωτά ανάλογα με την κατανάλωση κάθε τετραμηνου. Για αυτό δεν πρέπει να τις βάζεις στη σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το CO2 και τα 75 ευρω για μειωση τιμης προβλεπονται στο συμβολαιο που εχεις?

Τελικα τα ΕΛΤΑ τι ΟΤΣ εχουν ξερει κανεις?

Επεξ/σία από giorgosvet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Decadence είπε

@naive Σωστα, αρα θα επρεπε να ειναι σε χαμηλοτερη κλιμακα αφου την δευτερη χρονια ειχα 30% λιγοτερη καταναλωση.

Καλύτερα άστες έξω τελείως, βάζεις μια παράμετρο που δεν υπάρχει λόγος να παρακολουθείς πώς μεταβάλλεται αφού είναι κοινή.
Αυτή η χρέωση CO2 πόσο σου βγαίνει; Είναι σε όλους τους λογαριασμούς; 
Διάβασα τους όρους της W&V, αυτή και αν είναι σπαζοκεφαλιά να την υπολογίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις δεν εχουν κλιμακες στα επαγγελματικα τιμολογια, ειναι σταθερες αναλογα με τα kVA της παροχης. Οποτε δεν χαλανε τον λογαριασμο τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση.

Η χρεωση C02 δεν ξερω πως υπολογιζεται, δεν εχει καποια πραξη στο λογαριασμο, μονο εναν ξερο αριθμο, παντως δεν ηταν λιγα, 4-6 ευρο το μηνα περιπου αναλογα την καταναλωση.

Το προγραμμα που εκανα τωρα στην W&V λεγεται ελευθερο προνομιακο και γινεται και με οικιακα τιμολογια. Με 79 ευρο το χρονο για επαγγελματικο και 59 για οικιακα, σου δινουν την kWh 0,064 μεχρι καταναλωση 5000 kWh και μεσα σε αυτη την τιμη ειναι και το CO2. Παγιο δεν υπαρχει οποτε το μονο ασταθμητο ειναι το ΟΤΣ μετα.

Στη δικη μου περιπτωση που καταναλωνω 3-3,5 χιλιαδες kWh το τετραμηνο φαινεται να συμφερει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...