Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dr_papas είπε

Δλδ μου λές ότι ακόμα και η ΔΕΗ εκκαθάρισε παραπάνω από τετράμηνο αφού καθυστέρησε την μέτρηση? Μάλιστα.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νομίζω έχω καλυφθεί προς το παρόν.

Ο δεδδηε κανει τις καταγραφες και τις στελνει στους παροχους ωστε να τιμολογησουν, οχι η δεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κατάλαβα, απλά ρώτησα αν και η ΔΕΗ όταν πήρε την μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ εκκαθάρισε για όλο το διάστημα πέραν του τετραμήνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Κατάλαβα, απλά ρώτησα αν και η ΔΕΗ όταν πήρε την μέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ εκκαθάρισε για όλο το διάστημα πέραν του τετραμήνου.

Φυσικα!!! Το κορυφαιο ξερεις ποιο ειναι;  Οτι, οχι μονο το κανει αλλα δεν διαμεριζει την καταναλωση στο τετραμηνο. Ετσι πολυ πιθανον να εχεις ξεπερασει τις 2000Kwh και να χρεωθεις παραπανω απο την αλλαγη της χρεωσης. Το εχω δει σε γνωστο και τραβαγε τα μαλλια του ο ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dr_papas είπε

Δλδ μου λές ότι ακόμα και η ΔΕΗ εκκαθάρισε παραπάνω από τετράμηνο αφού καθυστέρησε την μέτρηση? Μάλιστα.. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις νομίζω έχω καλυφθεί προς το παρόν.

Η ΔΕΗ και οι υπόλοιπες πιάνουν μετρήσεις μέσω ΔΕΔΗΕ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bjj-p είπε

Φυσικα!!! Το κορυφαιο ξερεις ποιο ειναι;  Οτι, οχι μονο το κανει αλλα δεν διαμεριζει την καταναλωση στο τετραμηνο. Ετσι πολυ πιθανον να εχεις ξεπερασει τις 2000Kwh και να χρεωθεις παραπανω απο την αλλαγη της χρεωσης. Το εχω δει σε γνωστο και τραβαγε τα μαλλια του ο ανθρωπος.

το έκαναν κ σε εμένα και άκρη δε βγάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια αλλαζω κατοικια και σε αυτην που εμενα ειχα καταναλωση περιπου 3500 kwh ετησιως. Υπολογιζω να παει στις 4000 στο νεο σπιτι λογω aricondition. Εκει ειναι κομμενο το ρευμα τωρα και εχω βγαλει το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου ηδη. Δεν εχω εκει νυχτερινο μετρητη.

Με συμφερει να παω σε Elpedison με νυχτερινο fixed ή σε Elin οικιακο? Παρομοιες μου φαινονται οι τιμες (σταθερα και τα δυο, χωρις δεσμευση παραμονης). Εσεις τι θα προτεινατε απο τις δυο αυτες?

Επεξ/σία από sansara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2020 στις 11:05 ΠΜ, bjj-p είπε

Φυσικα!!! Το κορυφαιο ξερεις ποιο ειναι;  Οτι, οχι μονο το κανει αλλα δεν διαμεριζει την καταναλωση στο τετραμηνο. Ετσι πολυ πιθανον να εχεις ξεπερασει τις 2000Kwh και να χρεωθεις παραπανω απο την αλλαγη της χρεωσης. Το εχω δει σε γνωστο και τραβαγε τα μαλλια του ο ανθρωπος.

δεν υπαρχει πια το πανω απο 2000kwh ... αυτη τη στιγμη δεν εχει καμια διαφορα η τιμη πανω η κατω απο 2000kwh, προ κορονοιου η διαφορα ηταν αστεια ... 0.11 και 0.1190 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 12 χρόνια ΔΕΗ. Η κατανάλωση η τετραμηνιαία είναι γύρω στις 800-1200 συμφέρει η μετάβαση? Αυτήν την στιγμή πληρώνω πάντα πριν την λήξη με αποτέλεσμα να έχω την έκπτωση που είναι περίπου 10-11Ε. Η εγγύηση μου είναι στην ΔΕΗ 35ε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pappous50 είπε

Εγώ έχω 12 χρόνια ΔΕΗ. Η κατανάλωση η τετραμηνιαία είναι γύρω στις 800-1200 συμφέρει η μετάβαση? Αυτήν την στιγμή πληρώνω πάντα πριν την λήξη με αποτέλεσμα να έχω την έκπτωση που είναι περίπου 10-11Ε. Η εγγύηση μου είναι στην ΔΕΗ 35ε 

Εξαρτάται αν ~50€ το χρόνο είναι λεφτά ή όχι 

1 ώρα πριν, sansara είπε

Με συμφερει να παω σε Elpedison με νυχτερινο fixed ή σε Elin οικιακο? Παρομοιες μου φαινονται οι τιμες (σταθερα και τα δυο, χωρις δεσμευση παραμονης). Εσεις τι θα προτεινατε απο τις δυο αυτες?

Ότι είναι χωρίς δέσμευση σημαίνει ότι μπορεί και να αυξήσουν την τιμή . Φυσικά γίνεται κάποιους μήνες πριν με ενημέρωση και μπορείς να φύγεις χωρίς πέναλτυ συμβολαίων .

Προσωπικά σε λίγους μήνες φεύγω από ζενίθ και 99% θα  πάω σε ΕΛΙΝ . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

δεν υπαρχει πια το πανω απο 2000kwh ... αυτη τη στιγμη δεν εχει καμια διαφορα η τιμη πανω η κατω απο 2000kwh, προ κορονοιου η διαφορα ηταν αστεια ... 0.11 και 0.1190 

ειναι προσωρινο μετρο στηριξης. Ας ανακοινωσει τι θα ισχυει και μετα τον Οκτωβρη. Η διαφορα ηταν αστεια,  επειδη ανεβασαν τη τιμη της κιλοβατωρας. Ομως δεν εινα καθολου αστεια η διαφορα οταν παιζει χρεωση 0,075 και 0,085 στις γυρω εταιρειες. Παλιοτερα που η τιμη της δεη ηταν κοντα στα 0,09 μια χαρα ηταν η διααφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω να συζητιεται πολυ η Ελιν τελευταια αν και δε βλεπω καποια διαφορα με την elpedison με νυχτερινο fixed και η τελευταια ειναι ας πουμε και πιο σοβαρη εταιρεια με μεγαλη παραγωγη δικη της. Επισης στην elpedison εχει να κανεις τη συνδεση ηλεκτρονικα. Προφανως ομως κατι εχουν δει οι χρηστες εδω και πανε στην Ελιν. Μπορει καποιος που τα εχει ψαξει καλυτερα να το εξηγησει αυτο λιγο? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, sansara είπε

Βλεπω να συζητιεται πολυ η Ελιν τελευταια αν και δε βλεπω καποια διαφορα με την elpedison με νυχτερινο fixed και η τελευταια ειναι ας πουμε και πιο σοβαρη εταιρεια με μεγαλη παραγωγη δικη της. 

πράγμα που δε παίζει σχεδόν κανένα ρόλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, sansara είπε

Βλεπω να συζητιεται πολυ η Ελιν τελευταια αν και δε βλεπω καποια διαφορα με την elpedison με νυχτερινο fixed και η τελευταια ειναι ας πουμε και πιο σοβαρη εταιρεια με μεγαλη παραγωγη δικη της. Επισης στην elpedison εχει να κανεις τη συνδεση ηλεκτρονικα. Προφανως ομως κατι εχουν δει οι χρηστες εδω και πανε στην Ελιν. Μπορει καποιος που τα εχει ψαξει καλυτερα να το εξηγησει αυτο λιγο? Ευχαριστω!

Απο οτι εχω καταλαβει πανε Ελιν γιατι δεν εχει ΟΤΣ, οποτε η χρεωση ειναι ξεκαθαρη απο την αρχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sansara είπε

Βλεπω να συζητιεται πολυ η Ελιν τελευταια αν και δε βλεπω καποια διαφορα με την elpedison με νυχτερινο fixed και η τελευταια ειναι ας πουμε και πιο σοβαρη εταιρεια με μεγαλη παραγωγη δικη της. Επισης στην elpedison εχει να κανεις τη συνδεση ηλεκτρονικα. Προφανως ομως κατι εχουν δει οι χρηστες εδω και πανε στην Ελιν. Μπορει καποιος που τα εχει ψαξει καλυτερα να το εξηγησει αυτο λιγο? Ευχαριστω!

Είναι παρόμοιο το τελικό κόστος για τον χρήστη. Προσωπικά προτίμησα elpedison γιατί έχει app στο κινητό, γιατί δέχεται μηνιαίες καταχωρίσεις και γιατί έχει live chat support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...