Προς το περιεχόμενο

Διεκδίκηση αποζημίωσης για αυτοκίνητο μεταχειρισμένο (γουρούνι στο σακί)


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα ανοίξει πάλι συζήτηση παρόμοια...

Πήρε η ξαδέρφη της γυναίκας μου πέρσι τον Οκτώβρη ένα αυτόματο diesel. Μέχρι εδώ καλά.Εγγύση δεν της έδωσε ο μαντράς αν και το έφερε από Γερμανία απότι ξέρω.

Κιβώτιο ταχυτήτων off στους 11 μήνες... Φίλτρο κιβωτίου φουλ στα άλατα, γυρισμένα μάλλον χιλιόμετρα (Επίσημα όλα αυτά)

Δεν είναι δυνατό αμάξι ελεγμένο να γεμίσει άλατα μέσα σε ένα χρόνο και να πάει άχρηστο το κιβώτιο. Εκτός αν έπεσε μέσα σε καμιά αλυκή...

Μπορεί να διεκδικήσει κάτι χωρίς εγγύηση?

Το αμάξι αυτή την στιγμή φτιάχνετε μόνο με αλλαγή κιβωτίου (περίπου 3600). Αλλά όταν έχεις δώσει 6000 να το πάρεις και τα χρωστάς τα πιο πολλά ακόμα...

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Πολυ πολυ δυσκολο να διεκδικησει κατι μετα απο ενα χρονο .Επρεπε να το εχει ελεγξει .

Το ξέρω δυστυχώς. Αν όμως μπορεί να πάρει κάποια γνωμάτευση πχ ότι αποκλείεται αυτό να έχει συμβεί μέσα σε ένα χρόνο? Θα μου πεις και πάλι δεν θα βγάλει άκρη γιατί μπορεί να γυρίσει ο γερμανός και να πει ότι το πάρκαρε το βράδυ μέσα στην θάλασσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά. Δεν γίνετε τίποτα. 

Μια ερωτηση μόνο. Το αυτοκίνητο ήταν κάτω από 9 ετών όταν το αγόρασε. Γιατί αν ήταν έπρεπε να ζητήσει από τον μάντρα η' να κάνει μια ανεξαρτητη εγγύηση 1 έτους ( mapfre). Εγω 3 μτχ που αγόρασα την εκανε δώρο την εγγύηση mapfre ο μάντρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν αποδειξει δολο στην πωληση οπως γυρισμενα χλμ κλπ εχει μια μικρη πιθανοτητα αλλα ειναι πολυ δυκολο κι αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαξι απο Γερμανια ειναι λογικοτατο να το ψαχνουμε για αλατα εξωνιχυστικα γιατι ειναι δεδομενο οτι ριχνουν τονους αλατι στους δρομους τους για τα χιονια που ειναι πολυ συχνα εκει ειδικοτερα οσο ανηφοριζεις. Το σασμαν καλυτερα να κοιταξει σε κανα μαντρα για μεταχειρισμενο μπας και το βρει αρκετα φτηνοτερα. Για τα χιλιομετρα ειναι το μονο που ισως αξιζει να ψαξεις αλλα μετα απο τοσους μηνες ειναι σχεδον αδυνατο να το παραδεχτει κανεις οτι δεν το κανατε εσεις κ οχι αυτος. Για τι αυτοκινητο μιλαμε παρεπιπτωντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όχι ξεχάστε το...
εδώ Ελλαδα για μεταχειρησμενο από μανδρα και με μια υποτυπώδη εγγύηση 6 μήνες δεν θα έκανες τίποτε ποσο μαλλον Γερμανια 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω παίρνεις καινούργιο και σπάνε οι καδένες και σου λεει η εταιρεία πλήρωσε τα και εσυ θες αποζημίωση για ενα αυτοκίνητο που εχει αλλαξει 2-3 χώρες, 3-4 ιδιοκτήτες και εχει κανει τον γυρο του κόσμου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι. Aρχικά τί φίλτρο κιβωτίου με άλατα; Το κιβώτιο έχει λάδια όχι νερό... Περίεργο

ΙΙ. Οποιοσδήποτε σχετικόςμε τα αυτοκίνητα γνωρίζει ότι τα διπλοσύμπλεκτα κιβώτια α. είναι όλα ευαίσθητα με αποκορύφωμα το DSG της VW και β. όλα κάποια στιγμή βγάζουν ζημιές. Μόνον αυτά με μετατροπέα ροπήςείναι "αλεξίσφαιρα"

ΙΙΙ. Τι περίμενε από μεταχειρισμένο, να μη βγάλεικαμία ζημιά. Εδώ τα κιβώτια αυτά βγάζουν προβλήματα ακόμη και σε Honda που είναι τέρατα αξιοπιστίας.

IV. Η τιμή αντικατάστασης που έδωσαν στην συγκεκριμένη σημαίνει ότιστο συγκεκριμένο συνεργείοα δεν ξέρουν ή δε θέλουν να επισκευάσουν το κιβώτιο.

V. Yπάρχουν και εξειδικευμένα συνεργεία για αυτόματα κιβώτια ταχυτήτων. Ψάξτε λίγο το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mp123 είπε

Περαστικά. Δεν γίνετε τίποτα. 

Μια ερωτηση μόνο. Το αυτοκίνητο ήταν κάτω από 9 ετών όταν το αγόρασε. Γιατί αν ήταν έπρεπε να ζητήσει από τον μάντρα η' να κάνει μια ανεξαρτητη εγγύηση 1 έτους ( mapfre). Εγω 3 μτχ που αγόρασα την εκανε δώρο την εγγύηση mapfre ο μάντρα. 

Το απλό πακέτο δεν καλύπτει αυτόματο κιβώτιο, πρέπει να πάρεις το πιο ακριβό στα 610 το χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mp123 είπε

Περαστικά. Δεν γίνετε τίποτα. 

Μια ερωτηση μόνο. Το αυτοκίνητο ήταν κάτω από 9 ετών όταν το αγόρασε. Γιατί αν ήταν έπρεπε να ζητήσει από τον μάντρα η' να κάνει μια ανεξαρτητη εγγύηση 1 έτους ( mapfre). Εγω 3 μτχ που αγόρασα την εκανε δώρο την εγγύηση mapfre ο μάντρα. 

Στο προηγούμενο θέμα είχε γράψει πως είναι 2006 μοντέλο, συνεπώς όταν το πήρε ήταν 11 ετών και όχι κάτω από 9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Στο προηγούμενο θέμα είχε γράψει πως είναι 2006 μοντέλο, συνεπώς όταν το πήρε ήταν 11 ετών και όχι κάτω από 9.

Αρα περαστικά της κοπέλας. 11 χρόνων ντίζελ και αυτόματο μεγάλο λάθος.

 

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Το απλό πακέτο δεν καλύπτει αυτόματο κιβώτιο, πρέπει να πάρεις το πιο ακριβό στα 610 το χρόνο.

Σωστος. Ειδικα σε αυτοματο πρέπει να έχεις πάντα εγγύηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε ένα φίλτρο στο κιβώτιο το οποίο δεν έβγαινε με τίποτα από τα άλατα που είχε πιάσει στις συνδέσεις. Δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Δεν ειμαι μηχανικός.

Από οτι έμαθα το είχε πάει σε συνεργείο για έλεγχο. Να μην ειδαν τίποτα? Δεν ξέρω

Μεταχειρισμένο κιβώτιο δεν έχει κοιτάξει. Είναι και ειδικο μοντέλο. Κοιταζω και στο car τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...