Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y27G Curved G-Sync Monitor @299 Kωτσόβολος


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Της εριξα μια παραγγελια εγω.

Διαβασα reviews.Οι πιο πολλοι λενε για ghosting.Θα δω κατα ποσο εχει.

Το FHD σε 27αρα παντως δε νομιζω να ειναι θεμα.Επαιζα σε νετ καφε σε FHD σε 32αρα και δε το ειχα παρει χαμπαρι ενω δε θελω να ανεβω και αναλυση γιατι μετα θα θελω και καρτα κτλ.

Τωρα αν δε μου αρεσει δε νομιζω να δυσκολευτω να τη δωσω,ειδικα οταν τελειωσει η προσφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα VA panels έχουν τις ιδιαιτεροτητες τους. Σίγουρα λίγο ghosting θα έχουν αν το δείτε είναι άλλη ιστορία. Κορυφαίο contrast έχουν κάνουν δηλαδή και για ταινίες. Έχουν πολύ κακές γωνίες θέασης που λίγο ρόλο παίζουν στα monitors. Το ppi είναι μικρό στην απόσταση που καθόμαστε αλλά δεν την περνετε για αυτό. Όταν παίζετε online στα 144 δεν θα παρατηρήσετε τίποτα από ότι έγραψα απλά θα περνετε τα headshots το ένα μετά το άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γωνιες θεασης χειροτερες απο τα ΤΝ δε νομιζω να εχει.

Η αληθεια ειναι οτι το τωρινο ips μου με ειχε βολεψει γιατι εβλεπα μια χαρα απο το κρεβατι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dantε είπε

Γωνιες θεασης χειροτερες απο τα ΤΝ δε νομιζω να εχει.

Η αληθεια ειναι οτι το τωρινο ips μου με ειχε βολεψει γιατι εβλεπα μια χαρα απο το κρεβατι :P

Τα VA δεν έχουν καθόλου καλές γωνιες θέασης. Λίγο να φύγεις από τη μέση αρχίζει να ξεθωριάζει. Σαν τα TN. Ips plasma oled έχουν το απολυτο εδώ όσο πλάγια και να πας βλέπεις ιδια εικόνα με αυτόν που κάθεται ίσια μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Της εριξα μια παραγγελια εγω.

Διαβασα reviews.Οι πιο πολλοι λενε για ghosting.Θα δω κατα ποσο εχει.

Το FHD σε 27αρα παντως δε νομιζω να ειναι θεμα.Επαιζα σε νετ καφε σε FHD σε 32αρα και δε το ειχα παρει χαμπαρι ενω δε θελω να ανεβω και αναλυση γιατι μετα θα θελω και καρτα κτλ.

Τωρα αν δε μου αρεσει δε νομιζω να δυσκολευτω να τη δωσω,ειδικα οταν τελειωσει η προσφορα.

εχεις 1070 μια χαρα παιζεις σε 1440p

μακαρι να σε βολεψει και να την χαρεις, εγω για games δύσκολα γυρίζω σε 1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τη παραλαβω,θα τη συγκρινω με την υπαρχουσα και θα ζυγισω αν προτιμω το gsync+144hz η τα viewing angles+χρωματα και το πολυ πουλαω τη lenovo.

Δε νομιζω να εχω ιδιαιτερη χασουρα,ειδικα εαν τελειωσει και η προσφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην παρήγγειλα και εγώ καθώς θα την συνδέσω με το νέο μου acer nitro 5 που έχει μια 1050Ti και μου έκαστε τέλεια.

Στα χρήματα αυτά είναι μια χαρά επιλογή για όσους θέλουν G-sync.

Επιπλέον επειδή αναφέρθηκαν κακές γωνίες θέασης στο va panel και μάλιστα έγινε και σύγκριση με το tn panel, να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Σίγουρα το va δεν έχει τις γωνίες θέασης ενός ips αλλά έχει καλύτερες γωνίες από τις γωνίες θέασης ενός tn.

Και αυτό το λέω με βεβαιότητα καθώς έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες οι τεχνολογίες panel. 

Το χειρότερο είναι το tn, ακολουθεί το va και μετά τα ips / pls panel.

Επίσης θα παρατηρήσετε ότι σχεδόν όλα τα Gaming monitor που χρησιμοποιούν va panel είναι curved.

Mε την καμπυλότητα εξαφανίζεται τελείως το όποιο θέμα πιθανόν θα υπήρχε με τις γωνίες θέασης, επομένως ένα curved va δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα ips 

όσο αφορά τις γωνίες θέασης.  Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube με reviews από Monitor με curved va panel όπου δείτε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα VA δεν έχουν καθόλου καλές γωνιες θέασης. Λίγο να φύγεις από τη μέση αρχίζει να ξεθωριάζει. Σαν τα TN. Ips plasma oled έχουν το απολυτο εδώ όσο πλάγια και να πας βλέπεις ιδια εικόνα με αυτόν που κάθεται ίσια μπροστά. 

Δεν ξέρω τί VA panels έχεις δει, αλλά όλα όσα έχω δει εγώ είναι πιο κοντά στα IPS σε γωνίες θέασεις, παρά στα ΤΝ. Nαι, τα IPS έχουν καλύτερες γωνίες θέασης αλλά ούτε γι'αστείο δεν έχουν τα VA panels το μαύρο χάλι γωνιών θέασης TN πάνελ.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, xrhstoskzn είπε

Δεν ξέρω τί VA panels έχεις δει, αλλά όλα όσα έχω δει εγώ είναι πιο κοντά στα IPS σε γωνίες θέασεις, παρά στα ΤΝ. Nαι, τα IPS έχουν καλύτερες γωνίες θέασης αλλά ούτε γι'αστείο δεν έχουν τα VA panels το μαύρο χάλι γωνιών θέασης TN πάνελ.

Δουλεύω εδώ και χρόνια VA σε τηλεόραση και η ορατότητα πεδίου χωρίς αλλοίωση χρωμάτων είναι πάρα πολύ μικρή. Αυτό με το curved που έγραψε ο lion δύσκολα να ισχύει ένα curved πάνελ κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Όπως είπα είναι monitor καθόμαστε στο 99% ακριβώς ευθεία οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και σε αντίθεση μαύρα είναι πολύ ανώτερο από οποιοδήποτε ips. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα pixel και τη λενοβο τι παιζει;το μοντελο δε το βρισκω ουτε στο ελληνικο site αλλα ουτε και στο αμερικανικο. 

Επισης δικαιωμα υπαναχωρησης εχουμε εφοσον εγινε online η αγορα απο το κωτσοβολο η αν δε μου αρεσει αναγκαστικα πάει αγγελία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Arkin είπε

Δουλεύω εδώ και χρόνια VA σε τηλεόραση και η ορατότητα πεδίου χωρίς αλλοίωση χρωμάτων είναι πάρα πολύ μικρή. Αυτό με το curved που έγραψε ο lion δύσκολα να ισχύει ένα curved πάνελ κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Όπως είπα είναι monitor καθόμαστε στο 99% ακριβώς ευθεία οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και σε αντίθεση μαύρα είναι πολύ ανώτερο από οποιοδήποτε ips. 

To curved βοηθά καθώς κάθεσαι κεντρικά αναγκαστικά προκειμένου να βλέπεις καλά.

Γιαυτό και χρησιμοποιείται αυτό το χαρακτηριστικό συνήθως στα gaming monitors καθώς σε αγκαλιάζει τρόπον τινά, έχεις καλύτερη οπτική και απολαμβάνεις καλύτερα το gaming.

 Βέβαια γενικά σε monitor curved ή μη πρέπει να κάθεσαι κεντρικά, άρα δεν υπάρχει θέμα με αλλοίωση εικόνας. 

Τα tn monitors έχουν ξεθωριασμένα χρώματα σε σχέση με τα va και ακόμα περισσότερο με τα ips.

Αυτό είναι το κύριο πρόβλημά τους. 

Το πρόβλημά τους δεν είναι οι άθλιες γωνίες θέασης εφόσον κάθεσαι απέναντι τους όπως πρέπει, δηλαδή κεντρικά. 

Όμως το ότι έχουν τις χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με τα άλλα ισχύει, σε καμιά περίπτωση δεν είναι το ίδιο χάλια τα va. Είναι αρκετά καλύτερα.

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart75 είπε

To curved βοηθά καθώς κάθεσαι κεντρικά αναγκαστικά προκειμένου να βλέπεις καλά.

Γιαυτό και χρησιμοποιείται αυτό το χαρακτηριστικό συνήθως στα gaming monitors καθώς σε αγκαλιάζει τρόπον τινά, έχεις καλύτερη οπτική και απολαμβάνεις καλύτερα το gaming.

 Βέβαια σε monitor curved ή μη πρέπει να κάθεσαι κεντρικά, άρα δεν υπάρχει θέμα γενικά με αλλοίωση εικόνας. 

Τα tn monitors έχουν ξεθωριασμένα χρώματα σε σχέση με τα va και ακόμα περισσότερο με τα ips.

Το πρόβλημά τους δεν είναι οι άθλιες γωνίες θέασης εφόσον κάθεσαι απέναντι τους όπως πρέπει, δηλαδή κεντρικά. 

Όμως το ότι έχουν τις χειρότερες γωνίες θέασης σε σχέση με τα άλλα ισχύει, σε καμιά περίπτωση δεν είναι χάλια όπως τα va.

Ναι βρε συ για αυτο εγραψα οτι θεωρω αυτονοητο να καθεσαι ακριβως στο κεντρο σε καθε monitor οταν παιζουμε οποτε δεν υπαρχει προβλημα απλα το ανεφερα. Πχ αν βλεπεις καποια ταινια η εχεις φιλους που καθονται αριστερα δεξια υπαρχει αλλοιωση στα χρωματα. Κατα τα αλλα τα va ειναι εξαιρετικα με πολυ καλο μαυρο αντιθεση χρωματα. Στα 300 εφοσον δεν υπαρχει θεμα με το ppi ειναι κορυφαια αγορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dantε είπε

 

Επισης δικαιωμα υπαναχωρησης εχουμε εφοσον εγινε online η αγορα απο το κωτσοβολο η αν δε μου αρεσει αναγκαστικα πάει αγγελία;

Να περιμένεις τα χειρότερα σε θέμα αντιμετώπισης. Ζωντοβολα μέχρι τέλους. Παθών πριν 2 χρόνια με οθόνη που αρνούμαι να γράψω τα καραγκιοζιλικια που μου είπαν για να μην μου την αντικαταστήσουν. Είναι πολλά και υπερβολικά για να τα πιστέψει κάποιος όσο αναλυτικά κι αν τα περιγράψω.

Επεξ/σία από teoChnologist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Arkin είπε

Τα VA δεν έχουν καθόλου καλές γωνιες θέασης. Λίγο να φύγεις από τη μέση αρχίζει να ξεθωριάζει. Σαν τα TN. Ips plasma oled έχουν το απολυτο εδώ όσο πλάγια και να πας βλέπεις ιδια εικόνα με αυτόν που κάθεται ίσια μπροστά. 

Είναι σίγουρο ότι το πάνελ που αναφέρεσαι είναι va? Αυτά που γράφεις προσπαθώ να τα επιβεβαιώσω και δεν μπορώ κοιτοντας τη παμπάλαια belinea 20αρα που έχω ως βοηθητικό μόνιτορ δίπλα στο ips lg μου και τη 55αρα sony τηλεόραση που έχω στο σαλόνι... Έκτος αν με το λίγο να φύγεις από τη μέση εννοεις κάνα 2-3 μέτρα...

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teoChnologist είπε

Να περιμένεις τα χειρότερα σε θέμα αντιμετώπισης. Ζωντοβολα μέχρι τέλους. Παθών πριν 2 χρόνια με οθόνη που αρνούμαι να γράψω τα καραγκιοζιλικια που μου είπαν για να μην μου την αντικαταστήσουν. Είναι πολλά και υπερβολικά για να τα πιστέψει κάποιος όσο αναλυτικά κι αν τα περιγράψω.

Καταλαβα. 

Με τη πολιτικη των πίξελ και τη λενοβο ξερουμε κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...