Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y27G Curved G-Sync Monitor @299 Kωτσόβολος


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Dantε είπε

Με τα pixel και τη λενοβο τι παιζει;το μοντελο δε το βρισκω ουτε στο ελληνικο site αλλα ουτε και στο αμερικανικο. 

Επισης δικαιωμα υπαναχωρησης εχουμε εφοσον εγινε online η αγορα απο το κωτσοβολο η αν δε μου αρεσει αναγκαστικα πάει αγγελία;

https://www.kotsovolos.gr/site/politiki-epistrofon 

4 παράγραφος. άμα δε σου κάνει την επιστρέφεις και παίρνεις τα χρήματα.

Η υπαναχώρηση αυτή είναι αναιτιολόγητη και χωρίς καμία επιβάρυνση και αν το είδος έχει ήδη παραδοθεί ο πελάτης οφείλει να επιστρέψει το προϊόν ακριβώς στην κατάσταση που το παρέλαβε, με το σύνολο των εξαρτημάτων του, των εντύπων που το συνοδεύουν και της συσκευασίας του σε άριστη κατάσταση.

και από όσο έχω δει ισχύει σε όλα τα μεγάλα καταστήματα

και επί τις ευκαιρίας να πω και κάτι που έγινε πρόσφατα με mouse στα mediamarkt, είχα επιστρέψει ένα logitech που χάλασε μετά από 6 μήνες. μου βγάλανε πιστωτικό. πήρα ενα άλλο μοντέλο το οποίο δεν μου άρεσε και το άλλαξα και πήρα πάλι το ίδιο μοντέλο με αυτό που είχε χαλάσει, είχα όμως την δυνατότητα να πάρω πίσω ολο το ποσό παρόλο που ειχε περάσει τόσος καιρός μιας και θεωρήθηκε καινούρια αγορά. 

Επεξ/σία από vaggos88
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Είναι σίγουρο ότι το πάνελ που αναφέρεσαι είναι va? Αυτά που γράφεις προσπαθώ να τα επιβεβαιώσω και δεν μπορώ κοιτοντας τη παμπάλαια belinea 20αρα που έχω ως βοηθητικό μόνιτορ δίπλα στο ips lg μου και τη 55αρα sony τηλεόραση που έχω στο σαλόνι... Έκτος αν με το λίγο να φύγεις από τη μέση εννοεις κάνα 2-3 μέτρα...

Tην h6400 έχω και την nu7100 Samsung VA και τα 2 και λιγο αν ξεφύγεις από το κέντρο ξεθωριάζουν. Όσο πιο πλάγια τόσο πιο ξεθωριασμενα χρώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Tην h6400 έχω και την nu7100 Samsung VA και τα 2 και λιγο αν ξεφύγεις από το κέντρο ξεθωριάζουν. Όσο πιο πλάγια τόσο πιο ξεθωριασμενα χρώματα. 

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν πάμε να σε βγάλουμε τρελό ούτε είμαστε fanboys των VA ρε συ. Επιμένουμε όλοι επειδή έχουμε οι περισσότεροι εμπειρία με γωνίες θέασης εξαιρετικές σε VA panel, που λίγο υπολείπονταν από IPS. Πχ η Benq GW2470H της κοπέλας μου έχει πρακτικά ίδιες γωνίες θέασης με την IPS μου (Dell 2340L).

Koίταξα reviews και νομίζω έχεις πέσει στα χειρότερα VA panel της αγοράς. Δες τα λινκς, από ότι φαίνεται έχουν κακές γωνίες θέασης ακριβώς όπως λες...

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/h6400

Σε άλλα reviews της ίδιας σελίδας θα δεις ότι δεν είναι η στάνταρ απόδοση των VA αυτή. Ωστόσο η εμπειρία σου και τα μηνύματά σου ήταν χρήσιμα. Πχ εγώ δεν είχα ιδέα ότι παίζουν VA panels με τέτοια κακή απόδοση υπό γωνία, και δεν το έψαχνα καθόλου, αν έβλεπα VA το θεωρούσα δεδομένο ότι θα έχω ποιότητα "σχεδόν-IPS".

Πλέον θα ελέγχω για κάθε οθόνη και tv ειδικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Tην παρήγγειλα και εγώ καθώς θα την συνδέσω με το νέο μου acer nitro 5 που έχει μια 1050Ti και μου έκαστε τέλεια.

Στα χρήματα αυτά είναι μια χαρά επιλογή για όσους θέλουν G-sync.

Επιπλέον επειδή αναφέρθηκαν κακές γωνίες θέασης στο va panel και μάλιστα έγινε και σύγκριση με το tn panel, να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Σίγουρα το va δεν έχει τις γωνίες θέασης ενός ips αλλά έχει καλύτερες γωνίες από τις γωνίες θέασης ενός tn.

Και αυτό το λέω με βεβαιότητα καθώς έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες οι τεχνολογίες panel. 

Το χειρότερο είναι το tn, ακολουθεί το va και μετά τα ips / pls panel.

Επίσης θα παρατηρήσετε ότι σχεδόν όλα τα Gaming monitor που χρησιμοποιούν va panel είναι curved.

Mε την καμπυλότητα εξαφανίζεται τελείως το όποιο θέμα πιθανόν θα υπήρχε με τις γωνίες θέασης, επομένως ένα curved va δεν διαφέρει σε τίποτα από ένα ips 

όσο αφορά τις γωνίες θέασης.  Υπάρχουν και βιντεάκια στο youtube με reviews από Monitor με curved va panel όπου δείτε ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. ;) 

Βρε θεότητα ποιο καινούργιο acer nitro εσύ δεν πήρες laptopάκι για on the go το hp το μικρό; Πότε προλαβαίνεις να τα χτυπάς το ένα πίσω από το άλλο; Να σου πω στην αυλή σας έχετε ευρώδεντρο; Να έρθω να κόψω καμιά ρίζα; :-) Με το καλό να τα χαρείς φίλτατε! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Βρε θεότητα ποιο καινούργιο acer nitro εσύ δεν πήρες laptopάκι για on the go το hp το μικρό; Πότε προλαβαίνεις να τα χτυπάς το ένα πίσω από το άλλο; Να σου πω στην αυλή σας έχετε ευρώδεντρο; Να έρθω να κόψω καμιά ρίζα; :-) Με το καλό να τα χαρείς φίλτατε! 

Aυτό παρέλαβα πρίν 2 βδομάδες περίπου:

https://www.amazon.com/gp/product/B07HDMX2TR/ref=oh_aui_detailpage_o01_s02

Πιστεύω με την Y27G θα συνδυαστεί καλά για κανα παιχνιδάκι. 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ την άποψη μου για τα πάνελ, είχα οθόνη με TN panel και έτσι και έφευγες λιιιγο από τέρμα κέντρο χαλούσαν τα χρώματα, έχω τηλεόραση με VA panel (PHILIPS 43PFS5301/12) και οι γωνίες μου φαίνονται μια χαρά, και τώρα στο PC έχω IPS (23mp68vq-p) και εντάξει οι γωνίες δεν παίζονται!

Επεξ/σία από spyros4776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xrhstoskzn είπε

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν πάμε να σε βγάλουμε τρελό ούτε είμαστε fanboys των VA ρε συ. Επιμένουμε όλοι επειδή έχουμε οι περισσότεροι εμπειρία με γωνίες θέασης εξαιρετικές σε VA panel, που λίγο υπολείπονταν από IPS. Πχ η Benq GW2470H της κοπέλας μου έχει πρακτικά ίδιες γωνίες θέασης με την IPS μου (Dell 2340L).

Koίταξα reviews και νομίζω έχεις πέσει στα χειρότερα VA panel της αγοράς. Δες τα λινκς, από ότι φαίνεται έχουν κακές γωνίες θέασης ακριβώς όπως λες...

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/h6400

Σε άλλα reviews της ίδιας σελίδας θα δεις ότι δεν είναι η στάνταρ απόδοση των VA αυτή. Ωστόσο η εμπειρία σου και τα μηνύματά σου ήταν χρήσιμα. Πχ εγώ δεν είχα ιδέα ότι παίζουν VA panels με τέτοια κακή απόδοση υπό γωνία, και δεν το έψαχνα καθόλου, αν έβλεπα VA το θεωρούσα δεδομένο ότι θα έχω ποιότητα "σχεδόν-IPS".

Πλέον θα ελέγχω για κάθε οθόνη και tv ειδικά.

Σεβαστές ολες οι απόψεις. Έχω μια εμπειρία από 55αρα VA αρκετά χρόνια με 10000 ώρες θέασης και έγραψα αυτό που είδα. Ακόμα και η νέα NU7100 σειρά 2018 4k της Samsung μόλις πας αρκετά πλάγια δηλαδή κάτω των 70 μοιρών ξεθωριάζει λίγο μεν αλλά ips δεν είναι που και στις 10 μοίρες να βλέπεις τέρμα πλάγια δεν χάνονται τα χρώματα. Από την άλλη μια ips έχει πολύ κακό contrast δηλαδή μαύρο και το βράδυ είναι γκρι. Η κάθε μία έχει τα υπέρ και τα κατά της τεχνολογίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2018 στις 12:43 ΠΜ, georgesteiros είπε

εγω εχω αυτο https://www.skroutz.gr/s/11498961/LG-24GM79G.html

λετε αξιζει η αναβαθμιση? για το lenovo διαβασα και αποψεις που δεν ηταν καλες...για το lg λενε μονο καλα λογια.

 

Στις 2/11/2018 στις 11:39 ΠΜ, Sasuke_Uchiha είπε

Ε τότε να κάνεις την αλλαγή !

Η οθόνη που έχεις τώρα έχει freesync που είναι για AMD κάρτες γραφικών.

G-Sync είναι για τις Nvidia που έχεις και εσύ, άρα πάρτην και πούλα την άλλη. 

Δεν θα βγεις καν χαμένος. 

Τα 144hz τα πιανεις οπως και να εχει. Αλλου βοηθανε τα free/g sync. Θα ειναι bonus το g-sync, αλλα προσωπικα ουτε εγω θα πηγαινα σε 27αρι 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Παρέλαβα εγώ νωρίτερα σήμερα. Αλλά δεν βλέπω να ασχολούμαι μαζί της μέχρι το ΣΚ λογω έλλειψης χρόνου μεσοβδόμαδα. 

IMG_20181105_160239.jpg

Εγώ πότε θα πάρω ρίζα από το ευρώδεντρο βρε δεν μου είπες; Καλορίζικη και να την χαρείς με υγεία!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Παρέλαβα εγώ νωρίτερα σήμερα. Αλλά δεν βλέπω να ασχολούμαι μαζί της μέχρι το ΣΚ λογω έλλειψης χρόνου μεσοβδόμαδα. 

IMG_20181105_160239.jpg

Είμαι ένα βήμα πριν την παραγγελία μέχρι πότε είναι η προσφορά ξέρουμε για να περιμένω μπας και μας πει εντυπώσεις ο φίλος lionheart75 ελπίζω να βρει λίγο ελεύθερο χρόνο αύριο μεθαύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μη χασετε τη προσφορα καντε οτι εκανα και εγω.

Παραγγειλτε και μη την ανοιξετε μεχρι να γραφτουν εντυπωσεις και εαν πιστευετε οτι δε θα σας καλυψει,γυριστε την.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι γελοίο σχόλιο αλλά ρε παιδιά.... δεν είναι ωραίο το κουτάκι; Αντί για τα κλασικά χαρτονόκουτα 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...