Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y27G Curved G-Sync Monitor @299 Kωτσόβολος


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρα μιλαγαμε για γωνιες θεασης?

Καθομαι καθετα στην οθονη και δεν υπαρχει καμια αλλαγη.Σα το ips μου δηλαδη.

Εφυγε αυτο το αγχος δηλαδη.

Παμε σε ελεγχο πιξελ και ghosting τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο πιξελ ,βρηκα ενα το οποιο στο μαυρο μενει ανοιχτο.Σε ολα τα αλλα χρωματα ειναι οκ.Παλι καλα ειναι τερμα πανω οποτε δεν ενοχλει.Δε φαινεται κιολας δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dantε είπε

Απο πιξελ ,βρηκα ενα το οποιο στο μαυρο μενει ανοιχτο.Σε ολα τα αλλα χρωματα ειναι οκ.Παλι καλα ειναι τερμα πανω οποτε δεν ενοχλει.Δε φαινεται κιολας δηλαδη.

Καλορίζικη, να την χαρείς! Με έφτιαξες άσχημα μου έφυγε το οποίο άγχος είχα. Αν και  δεν είχα  ιδιαίτερα  αγχος να πω την αλήθεια. Επιβεβαιωθηκα και στην πράξη ότι curved οθονη με va panel δεν έχει θέμα με γωνίες θέασης. Πολύ όμορφο μόνιτορ, με πολλές  ρυθμίσεις  και  εξοπλισμό. Κάναμε καλή αγορά πιστεύω σε αυτά τα χρήματα. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Καλορίζικη, να την χαρείς! Με έφτιαξες άσχημα μου έφυγε το οποίο άγχος είχα. Αν και  δεν είχα  ιδιαίτερα  αγχος να πω την αλήθεια. Επιβεβαιωθηκα και στην πράξη ότι curved οθονη με va panel δεν έχει θέμα με γωνίες θέασης. Πολύ όμορφο μόνιτορ, με πολλές  ρυθμίσεις  και  εξοπλισμό. Κάναμε καλή αγορά πιστεύω σε αυτά τα χρήματα. :)

Αυτό με την γωνία θέασης έμενα μου είναι πάντοτε αδιάφορο. αφού κάθεσαι στην ευθεία όταν παίζεις/εργάζεσαι στο pc ξέρω γω.

Καλό λιώσιμο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vaggos88 είπε

Αυτό με την γωνία θέασης έμενα μου είναι πάντοτε αδιάφορο. αφού κάθεσαι στην ευθεία όταν παίζεις/εργάζεσαι στο pc ξέρω γω.

Καλό λιώσιμο :)

Συμφωνώ απόλυτα απλά το αναφέρω διότι υπήρχε αμφιβολία από κάποιους σχετικά με τις γωνίες θέασης των va panel που χρησιμοποιούνται σε monitors.

Εγώ είχα και άλλο va panel στο παρελθόν (μια AOC Q3279VWF) και δεν υπήρχε εμφανής διαφορά στις γωνίες θέασης με ένα monitor με ips panel, γιαυτό και επέμενα ότι δεν θα έχει θέμα. 

Σε ευχαριστώ, το μόνο που μένει είναι να βρώ χρόνο να το στήσω στο γραφείο! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο ghosting,στο σχετικο τεστ,ναι εχει λιγο,αλλα οσο και το ips μου.

Παντως στα review λενε οτι με το overdrive εχει περισσοτερο,ενω παρατηρω οτι με το overdrive στο νορμαλ εχει το λιγοτερο.

Το extreme και το off εχουν αρκετο.

Τωρα σε gaming θα φανει τι και πως.

Α να σημειωσω οτι στην αρχη μου αναβοσβηνε συνεχεια και δε με αφηνε να βαλω 144hz.Εβαλα το dp που ειχε μαζι και ολα οκ αρα ειχε θεμα το καλωδιο μου.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgesteiros είπε

Μισό λεπτό και αν έχει καμμένο pixel δεν στην αλλαζουν; τι φταίμε εμεις;

Για κολλημένο pixel ανέφερε και μάλιστα 1. Δεν ξέρω ποιά είναι η πολιτική εγγύησης που προσφέρει η lenovo (και εύχομαι να μην την χρειαστώ) αλλά δεν νομίζω να είναι zero pixel εγγύηση καθώς θα αναγραφόταν κάτι τέτοιο. Λογικά πρέπει να καλύπτει από κάποιο αριθμό και πάνω, 2-3; Θέλει ψάξιμο στη σελίδα του κατασκευαστή, λογικά θα αναφέρεται όπως συνήθως. 

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Απο ghosting,στο σχετικο τεστ,ναι εχει λιγο,αλλα οσο και το ips μου.

Παντως στα review λενε οτι με το overdrive εχει περισσοτερο,ενω παρατηρω οτι με το overdrive στο νορμαλ εχει το λιγοτερο.

Το extreme και το off εχουν αρκετο.

Τωρα σε gaming θα φανει τι και πως.

Μιας και την άνοιξες πρώτος δοκίμασε την σε παρακαλώ και σε Gaming να μας πείς πως πάει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε gaming με μια πρωτη ματια δε παρατηρησα κατι απο ghosting.

Σιγουρα εχει διαφορα με τα 144hz και το gsync δουλευει μια χαρα καθως εχει επιλογη να βλεπεις ποσα hz παιζει η οθονη και παει μαζι με τα fps.

Δυστυχως ομως εχει flickering.Καπου το ειδα και σε καποιο review που το ελεγε.Δηλαδη παιζεις και στιγμιαια σα να αναβοσβηνει ο φωτισμος της.Και ειναι ενοχλητικο.

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και εαν μου ειναι εκνευριστικο,θα τη γυρισω...

 

Edit.

 

Και εδω ενα παραδειγμα.Δε ξερω αν ειναι flickering η τι ειναι.

Παιζει να ειναι και ελαττωματικη οθονη?

https://drive.google.com/open?id=1_3b3qTDGM26_HVJJHbO7hQZTmmO_U2ps

Επισης να σημειωσω κατι.Δεν ενθουσιαστηκα και με το μαυρο ιδιαιτερα να πω την αληθεια.Παρομοια μαυριλα βγαζει και το ips και μιλαω για συγκριση διπλα το ενα στο αλλο.

 

Επεξ/σία από Dantε
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να πέσω για μια μεσημεριανή σιέστα αλλά μιας και αξίζει τον κόπο για να αρχίσει να πέφτει κυνήγι με το θέμα μπας και αλλάξουν μυαλά και νοοτροπία ορίστε ο νόμος περί ηλεκτρονικού εμπορίου: http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=fileinfo&id=293 άρθρα 3ε και 3ι που μιλάει για το θέμα της υπαναχώρησης. Φυσικά και μπορείτε να ανοίξετε την συσκευασία για να ελέγξετε την λειτουργία του προϊόντος μόνο όμως χωρίς να το χρησιμοποιήσετε περαιτέρω  (εκτός από ευπαθή προϊόντα) και μάλιστα αναφέρει μέσα ότι δεν υποχρεούστε από το νόμο καν να αναφέρετε το λόγο που ζητάτε υπαναχώρηση. Ορίστε στο τέλος και η ευρωπαϊκή οδηγία από την επίσημη μεταφρασμένη εφημερίδα της ευρωπαϊκής ένωσης. Και εκεί μέσα μιλάει για το ίδιο θέμα. Εγώ να ενημερώσω ότι για ένα θέμα που είχα με συμβατότητα ram στην asrock j5005 itx μητρική (παρότι αγόρασα από το qlv της μητρικής) ζήτησα από κατάστημα (δεν έχω πρόβλημα να πω και όνομα αν θέλετε) αφού δοκίμασα και δεν έπαιζε, να κάνω υπαναχώρηση από την αγορά της ram και μου είπαν το γνωστό ότι αφού ανοίχτηκε δεν γίνεται και να σου δώσουμε ένα μέρος από το ποσό κλπ. Έχω κάνει ήδη από 10/10/2018 καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή, έχουν ενημερωθεί και περιμένω την απόφαση...έλεος με τα αυτονόητα που πρέπει να τα κυνηγάμε στην ριμάδα την Ελλάδα...μάλιστα έχω mail με απάντηση του καταστήματος ότι το συγκεκριμένο προϊόν μπορείς να διαπιστώσεις την λειτουργία του ακόμη και πριν από την αγορά!!! Θεούληδες...θέλει γενικά κυνήγι παίδες πάντως μπας και κάποια στιγμή μας σεβαστούν σαν καταναλωτές...το amazon που του επιστρέφεις σε ένα μήνα ότι θες και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω όλα, βλάκες δεν είναι...η Ευρωπαϊκή οδηγία είναι ξεκάθαρη...

Ευρωπαϊκή οδηγία για τα δικαιώματα των καταναλωτών.pdf

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dantε είπε

Σε gaming με μια πρωτη ματια δε παρατηρησα κατι απο ghosting.

Σιγουρα εχει διαφορα με τα 144hz και το gsync δουλευει μια χαρα καθως εχει επιλογη να βλεπεις ποσα hz παιζει η οθονη και παει μαζι με τα fps.

Δυστυχως ομως εχει flickering.Καπου το ειδα και σε καποιο review που το ελεγε.Δηλαδη παιζεις και στιγμιαια σα να αναβοσβηνει ο φωτισμος της.Και ειναι ενοχλητικο.

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και εαν μου ειναι εκνευριστικο,θα τη γυρισω...

Edit.

Και εδω ενα παραδειγμα.Δε ξερω αν ειναι flickering η τι ειναι.

Παιζει να ειναι και ελαττωματικη οθονη?

https://drive.google.com/open?id=1_3b3qTDGM26_HVJJHbO7hQZTmmO_U2ps

Επισης να σημειωσω κατι.Δεν ενθουσιαστηκα και με το μαυρο ιδιαιτερα να πω την αληθεια.Παρομοια μαυριλα βγαζει και το ips και μιλαω για συγκριση διπλα το ενα στο αλλο.

Φαντάζομαι την έχεις συνδέσει με DP ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...