Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y27G Curved G-Sync Monitor @299 Kωτσόβολος


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Σε gaming με μια πρωτη ματια δε παρατηρησα κατι απο ghosting.

Σιγουρα εχει διαφορα με τα 144hz και το gsync δουλευει μια χαρα καθως εχει επιλογη να βλεπεις ποσα hz παιζει η οθονη και παει μαζι με τα fps.

Δυστυχως ομως εχει flickering.Καπου το ειδα και σε καποιο review που το ελεγε.Δηλαδη παιζεις και στιγμιαια σα να αναβοσβηνει ο φωτισμος της.Και ειναι ενοχλητικο.

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και εαν μου ειναι εκνευριστικο,θα τη γυρισω...

Edit.

Και εδω ενα παραδειγμα.Δε ξερω αν ειναι flickering η τι ειναι.

Παιζει να ειναι και ελαττωματικη οθονη?

https://drive.google.com/open?id=1_3b3qTDGM26_HVJJHbO7hQZTmmO_U2ps

Επισης να σημειωσω κατι.Δεν ενθουσιαστηκα και με το μαυρο ιδιαιτερα να πω την αληθεια.Παρομοια μαυριλα βγαζει και το ips και μιλαω για συγκριση διπλα το ενα στο αλλο.

Στο κάνει και ingame αυτό το flickering η μόνο στο loading screen γιατί αποτι είχα διαβάσει είναι γενικό το θέμα με τα gsync monitors το flickering όταν έχεις μια στατική εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, tehyoda είπε

Στο κάνει και ingame αυτό το flickering η μόνο στο loading screen γιατί αποτι είχα διαβάσει είναι γενικό το θέμα με τα gsync monitors το flickering όταν έχεις μια στατική εικόνα.

Και ingame δυστυχως.Παρατηρω οτι οταν πεφτουν τα fps κυριως το κανει.Δηλαδη κατω απο 100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψαξιμο ειδα οτι ειναι γνωστο θεμα του gsync.

Αλλοι λενε οτι φταιει η οθονη,αλλοι η καρτα,ξεκαθαρη απαντηση δεν υπαρχει.

Αναμενω απο οσους πηρατε την ιδια οθονη,να μου πειτε εαν εχετε παρομοιο θεμα,ετσι ωστε να τη γυρισω η οχι για αντικατασταση.

Εαν με εκνευριζει οσο τη δουλευω τοτε μπορει να τη γυρισω για επιστροφη χρηματων.Θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας χρωματικά πως τα πάει σε σχέση με τo ips monitor που έχεις. Αν θές πές μας και ποιο ips έχεις διότι εγώ την πήρα για να αντικαταστήσει 2 ips monitor. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pubg τουλαχιστον,ειναι λιγακι πιο ξεθωριασμενα τα χρωματα.Σιγουρα στο ips ειναι πιο ζεστα.Βεβαια αλλαξα ενα preset που ειχε γιατι το ειχε redish και το εβαλα neutral.To ασπρο στο neutral φαινοταν πιο καλα.

Τωρα θα παιξω λιγακι με τις επιλογες να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στο pubg τουλαχιστον,ειναι λιγακι πιο ξεθωριασμενα τα χρωματα.Σιγουρα στο ips ειναι πιο ζεστα.Βεβαια αλλαξα ενα preset που ειχε γιατι το ειχε redish και το εβαλα neutral.To ασπρο στο neutral φαινοταν πιο καλα.

Τωρα θα παιξω λιγακι με τις επιλογες να δω.

Για δοκίμασε μια το overdrive σε normal πρώτα και μετά σε off στο off λογικά θα εξαφανιστεί τελείως το flickering. Και εγώ κυρίως για PUBG περνώ την οθόνη οπότε αυτό με το flicker που είπες με ψηλό ξενέρωσε για κανε τα τεστ σου και πες μας.

Επεξ/σία από tehyoda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στο pubg τουλαχιστον,ειναι λιγακι πιο ξεθωριασμενα τα χρωματα.Σιγουρα στο ips ειναι πιο ζεστα.Βεβαια αλλαξα ενα preset που ειχε γιατι το ειχε redish και το εβαλα neutral.To ασπρο στο neutral φαινοταν πιο καλα.

Τωρα θα παιξω λιγακι με τις επιλογες να δω.

Φτιάξε manual profile, γιατι τα presets είναι της πλάκας..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tehyoda είπε

Για δοκίμασε μια το overdrive σε normal πρώτα και μετά σε off στο off λογικά θα εξαφανιστεί τελείως το flickering. Και εγώ κυρίως για PUBG περνώ την οθόνη οπότε αυτό με το flicker που είπες με ψηλό ξενέρωσε για κανε τα τεστ σου και πες μας.

To overdrive το εχω νορμαλ γιατι κλειστο παει το ghosting συννεφο.

Αλλα το κανει και με κλειστο οποτε μια η αλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή και η δικιά μου έχει ένα κολλημένο πίξελ, το οποίο μάλιστα είναι κεντρικά χαμηλά. Σε μαύρο φόντο φαίνεται (παραμένει άσπρο).

Θα δοκιμάσω και στα παιχνίδια και θα επανέλθω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Για αρχή και η δικιά μου έχει ένα κολλημένο πίξελ, το οποίο μάλιστα είναι κεντρικά χαμηλά. Σε μαύρο φόντο φαίνεται (παραμένει άσπρο).

Θα δοκιμάσω και στα παιχνίδια και θα επανέλθω. 

Τι γινεται ρε γαμωτο, ελαττωματική παρτιδα σκοτωνουνε?!

(Περιμενω και εγω αν και αργουν να σταλουν επαρχια και θα αργησω ετσι και αλλιως να την βαλω πανω λογω υποχρεωσεων..., αλλα με πιεζετε τωρα με αυτα που γραφετε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nek4d είπε

Τι γινεται ρε γαμωτο, ελαττωματική παρτιδα σκοτωνουνε?!

(Περιμενω και εγω αν και αργουν να σταλουν επαρχια και θα αργησω ετσι και αλλιως να την βαλω πανω λογω υποχρεωσεων..., αλλα με πιεζετε τωρα με αυτα που γραφετε...)

Την έψαξα διεξοδικά και δεν έχει τίποτα άλλο. Μόνο αυτό το πίξελ το οποίο ενώ παίζει κανονικά σε όλα τα χρώματα στο μαύρο μένει άσπρο. Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές με τον dante, την δοκίμασα παίζοντας λίγο WoT. Πράγματι παρουσιάζει ghosting αλλά όχι σε τόσο ενοχλητικό βαθμό. Βέβαια εγώ δεν την συνέδεσα με dp αλλά με hdmi καθώς την έβαλα σε laptop και χρειάζομαι αντάπτορα. Flickering δεν παρατήρησα αλλά θα επανέλθω αφού την ψάξω και άλλο. 

Αν δεν αλλάξει κάτι προς το χειρότερο εγώ θα την κρατήσω και θα πουλήσω την 24 ips της οποίας θα πάρει την θέση. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nek4d είπε

Πρεπει δοκιμη με dp και gsync, κριμα ειναι το αστερακι να μην δουλευει gsync 😉

Nαι βρε το ξέρω αλλά ντεν έκο αντάπτορα καρντιά μου! :P 

Θα αγοράσω έναν τις επόμενες μέρες μιας και γιαυτό την πήρα άλλωστε. :) 

.

Edit: Τελικά δεν την έβαλα στην βάση της, αν και είναι πολύ καλή, αλλά την κρέμασα με vesa σε stand.

Οι γωνίες θέασης όπως είπε και νωρίτερα ο @Dantε είναι ανάλογες μιας ips.  

Tην ρύθμισα ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά στην 29" ips της LG που είναι δίπλα της.

Oι ρυθμίσεις λοιπόν που μου άρεσαν περισσότερο εμένα,

Brightness 85

Contrast 80

Lightbalance off

Blue light 0 

Preset mode custom

Red color 70

Blue color 78

Green color 80

Game mode fps1

Saturation 100

6-axis color όπως είναι

Gamma 2.5

Scaling off

Overdrive normal

Βέβαια οι παραπάνω είναι υποκειμενικές και θα πρέπει να δοκιμάσετε και εσείς τι προτιμάτε περισσότερο.

Τώρα μένει πλέον να πάρω έναν αντάπτορα να δοκιμάσω με DP πώς τα πάει με την 1050ti του laptop μιας και στο desktop έχω AMD κάρτα. 

 

 

 

 

 

IMG_20181106_225601.jpg

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dantε είπε

Σε gaming με μια πρωτη ματια δε παρατηρησα κατι απο ghosting.

Σιγουρα εχει διαφορα με τα 144hz και το gsync δουλευει μια χαρα καθως εχει επιλογη να βλεπεις ποσα hz παιζει η οθονη και παει μαζι με τα fps.

Δυστυχως ομως εχει flickering.Καπου το ειδα και σε καποιο review που το ελεγε.Δηλαδη παιζεις και στιγμιαια σα να αναβοσβηνει ο φωτισμος της.Και ειναι ενοχλητικο.

Θα το παρακολουθησω λιγο ακομα και εαν μου ειναι εκνευριστικο,θα τη γυρισω...

Edit.

Και εδω ενα παραδειγμα.Δε ξερω αν ειναι flickering η τι ειναι.

Παιζει να ειναι και ελαττωματικη οθονη?

https://drive.google.com/open?id=1_3b3qTDGM26_HVJJHbO7hQZTmmO_U2ps

Επισης να σημειωσω κατι.Δεν ενθουσιαστηκα και με το μαυρο ιδιαιτερα να πω την αληθεια.Παρομοια μαυριλα βγαζει και το ips και μιλαω για συγκριση διπλα το ενα στο αλλο.

Καλησπέρα φίλε μου δες εδώ https://forums.lenovo.com/t5/Y-Gaming-Accessories-Curved/Y27G-Flickering/td-p/3731284 για το flickering. Μήπως το παιχνίδι σου ρίχνει το FPS κάτω από 60 ? αν ναι ρίξε λίγο από τα game settings για το 144Hz. Επίσης δες εδώ   https://forums.geforce.com/default/topic/1006029/eta-for-g-sync-flicker-fix-/ ότι κ άλλες οθόνες παρουσιάζουν flickering από διαφορές μάρκες.αν το κάνεις πες μου σε παρακαλώ αν ήταν θέμα τον Ηz με το FPS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το κολλημενο πιξελ, επειδη προσφατα αντιμετώπισα ιδιο θεμα με freesync οθονη (lg24gm79) και επειδη δεν καταλαβα αν το ελυσες, εγώ εφαρμοσα ελαχιστη πίεση απαλα με ενα πανακι γυαλιων πανω στο καμενο πιξελ και ξεκολλησε. Εδω και ενα μηνα δεν ειχα προβλημα. Τωρα γιατί δεν την γύρισα, απλα ας πουμε οτι βαριομουν! :P

p.s.: υπαρχουν online εργαλεια για να δοκιμάσεις να το ξεκολλησεις χωρις καν να ακουμπήσεις την οθονη (e.g jscreenfix.com) ωστοσο σε μενα μονο η ελαφρια πιεση δουλεψε και τπτ οπτικο.

Επεξ/σία από lefgiap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...