Προς το περιεχόμενο

Lenovo Y27G Curved G-Sync Monitor @299 Kωτσόβολος


giorgionats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 191
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lefgiap είπε

Σχετικά με το κολλημενο πιξελ, επειδη προσφατα αντιμετώπισα ιδιο θεμα με freesync οθονη (lg24gm79) και επειδη δεν καταλαβα αν το ελυσες, εγώ εφαρμοσα ελαχιστη πίεση απαλα με ενα πανακι γυαλιων πανω στο καμενο πιξελ και ξεκολλησε. Εδω και ενα μηνα δεν ειχα προβλημα. Τωρα γιατί δεν την γύρισα, απλα ας πουμε οτι βαριομουν! :P

p.s.: υπαρχουν online εργαλεια για να δοκιμάσεις να το ξεκολλησεις χωρις καν να ακουμπήσεις την οθονη (e.g jscreenfix.com) ωστοσο σε μενα μονο η ελαφρια πιεση δουλεψε και τπτ οπτικο.

Έκανα τα πάντα. Και το βιντεάκι 10 λεπτά έτρεξα και το ακούμπησα αλλά τίποτα. Μένει κολλημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, completed είπε

Καλησπέρα φίλε μου δες εδώ https://forums.lenovo.com/t5/Y-Gaming-Accessories-Curved/Y27G-Flickering/td-p/3731284 για το flickering. Μήπως το παιχνίδι σου ρίχνει το FPS κάτω από 60 ? αν ναι ρίξε λίγο από τα game settings για το 144Hz. Επίσης δες εδώ   https://forums.geforce.com/default/topic/1006029/eta-for-g-sync-flicker-fix-/ ότι κ άλλες οθόνες παρουσιάζουν flickering από διαφορές μάρκες.αν το κάνεις πες μου σε παρακαλώ αν ήταν θέμα τον Ηz με το FPS.

Τα εψαξα αυτα. Δε το κανει μονο σε loading screen που πεφτουν χαμηλα τα fps,αλλα ακομα και στα 100 ingame.

Μονος τροπος ηταν η με gsync off η χαμηλες ρυθμισεις για να ειναι πάνω απο τα 144 fps.

Αλλα ετσι ακυρωνεται το gsync.

Ετσι εξαιτιας αυτου αλλα και του ελαχιστου ghosting απλα θα τη γυρισω και αργοτερα θα πάω σε ενα σωστο ips να ειμαι οκ. Ναι το παρουσιαζουν αρκετες οθονες αλλα υπαρχουν και αλλες που δε το παρουσιαζουν αρα τροπος να το αποφυγουν υπαρχει. 

Τωρα θεμα του τρόπου λειτουργιας του gsync ειναι η ελαττωμα της οθονης,δε με ενδιαφέρει. Σημασια εχει οτι το πληρωνω και δε μπορώ να το χρησιμοποιησω. 

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Στις 27 ίντσες 1080p δεν είναι λίγο; Για ανάλυση μιλάω πάντα...Στο desktop ή στο internet δεν διακρίνετε pixels; Σε γράμματα κλπ...

Οχι δε παρατηρεις κατι. Ειναι οριακα μεν,αλλα δεν ειναι ενοχλητικο. 

Σε gaming ειδικα δε προβληματίζει καθολου. 

Τωρα αν δουλευεις excel κτλ σιγουρα θες μεγαλύτερη ανάλυση για να χωρανε πιο πολλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πάρω και εγώ τηλέφωνο σήμερα και θα ζητήσω αντικατάσταση λόγω του πίξελ. Απο την στιγμή που το είδα το μάτι πέφτει εκεί και είναι και σε κεντρικό σημείο.

Να δούμε πώς θα πάει, θα ενημερώσω. Λογικά θα μιλήσω με τμήμα παραγγελιών Internet και θα έρθουν να την πάρουν από το σπίτι μου. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :) 

 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart75 είπε

Θα πάρω και εγώ τηλέφωνο σήμερα και θα ζητήσω αντικατάσταση λόγω του πίξελ. Απο την στιγμή που το είδα το μάτι πέφτει εκεί και είναι και σε κεντρικό σημείο.

Να δούμε πώς θα πάει, θα ενημερώσω. Λογικά θα μιλήσω με τμήμα παραγγελιών Internet και θα έρθουν να την πάρουν από το σπίτι μου. 

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. :) 

Δες λίγο εδώ https://support.lenovo.com/gr/en/solutions/ht002800 το ποσταρε ο saxos55 πριν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, completed είπε

Δες λίγο εδώ https://support.lenovo.com/gr/en/solutions/ht002800 το ποσταρε ο saxos55 πριν 

Οπότε η lenovo καλύπτει αντικατάσταση σε pixel defects. Εμένα ανήκει στην κατηγορία "visible as white dot on a black screen" όπου εκεί είναι 0. :) 

Κατάλαβα σωστά; 

Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Οπότε η lenovo καλύπτει αντικατάσταση σε pixel defects. Εμένα ανήκει στην κατηγορία "visible as white dot on a black screen" όπου εκεί είναι 0. :) 

Κατάλαβα σωστά; 

Πάρε κ ένα τηλ μήπως κ σου πούνε τπτ άλλο εδώ για Ελλάδα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ωραία ξεκίνησε η μέρα πάνω που έκανα την παραγγελία βλέπω τα σχόλια σας... Επειδή δεν έχω εμπειρία από κωτσοβολο τους παίρνω τηλέφωνο για το ακυρώσω; Δεν θέλω να μπλέκω με επιστροφές. 

Edit: Έπεσε άκυρο ελπίζω να παίξει κάτι καλό στο BF

 

Επεξ/σία από tehyoda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2018 στις 10:34 ΠΜ, Dantε είπε

Εαν την ανοιξουμε,αλλα δε βγαλουμε ζελατινες και γενικα δε χαθει κατι κτλ,τη παιρνουν μετα πισω?

 

Στις 6/11/2018 στις 10:46 ΠΜ, saxos55 είπε

Κανονικά πρέπει. Τώρα στην πράξη, δεν έχω εμπειρία από Κωτσόβολο. Ας μας πει κάποιος που το έχει κάνει

Δεν ξερω, αλλα ισως μιλατε για αλλο πραγμα. Το DOA με βαση αυτα που εγραψες @saxos55 λογικα ειναι στις 10 ημερολογιακες μερες. Η επιστροφη εντος 2 εβδομαδων χωρις λογο για επιστροφη χρηματων ειναι αλλο πραγμα και θελει να εχεις την συσκευασια κλειστη (τουλαχιστον ετσι νομιζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, completed είπε

Την παρήγγειλες κ εσύ ? γιατί κ εγώ την παράγγειλα κ λέω να την ακυρώσω 

Εγώ πάντως τους πήρα και αναμένω ενημέρωση από την αντιπροσωπεία της lenovo. 

Επιδιώκω να την αντικαταστήσω με άλλη, όχι να την επιστρέψω.

Επομένως μην αγχώνεστε, το ότι παρουσιάστηκαν 2 περιπτώσεις με κολλημένα πίξελ το πιθανότερο είναι να είναι τυχαίο γεγονός.

Στα υπόλοιπα εμένα η οθόνη με καλύπτει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Εγώ πάντως τους πήρα και αναμένω ενημέρωση από την αντιπροσωπεία της lenovo. 

Επιδιώκω να την αντικαταστήσω με άλλη, όχι να την επιστρέψω.

Επομένως μην αγχώνεστε, το ότι παρουσιάστηκαν 2 περιπτώσεις με κολλημένα πίξελ το πιθανότερο είναι να είναι τυχαίο γεγονός.

Στα υπόλοιπα εμένα η οθόνη με καλύπτει. 

Άρα η οθόνη πέρα τον pixels δεν έχει κάποιο θέμα?  Στον Dantε που έχει flickering μαλών έπεσαι σε ελαττωματικό γενικότερα monitor ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, completed είπε

Άρα η οθόνη πέρα τον pixels δεν έχει κάποιο θέμα?  Στον Dantε που έχει flickering μαλών έπεσαι σε ελαττωματικό γενικότερα monitor ?

Όχι όντος έχει θέμα το με το flickering το έχω δει σε πολλά reviews και comments (απλός ήθελα να δω και αυτή τη παρτίδα μπας και είχε φτιάξει κάπως) αν δεν σε πειράζει να κάνεις off το gsync για να φτιάξει και δεν σου τύχει και σένα κάνα κολλημένο pixel τότε τσίμπα την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...