Προς το περιεχόμενο

Οπτικες Ινες ηράκλειο κρητης-αναβαθμιση δικτυου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να ρωτήσω αν κάποιος είναι από Ηράκλειο Κρήτης και εχει στην περιοχή του οπτικές ίνες με τις αναλογες ταχύτητες ,εχω μια εντύπωση πως στο Ηράκλειο μεσα δεν υπαρχει περιοχή με οπικες ινες ή τουλάχιστον δεν ειναι εφικτό καποιος να απολαυσει αυτα που διαφημίζουν με τοσο παθος οι εταιριες,αυτη βεβαια ειναι η εντυπωση που μου εδωσε ενας "εξπερτ"της κοσμοτε(παραθετω και την συζητηση που ειχαμε)βεβαια δεν εχω σκοπο να μετακομίσω όπως λέω αλλα ηθελα να δω σε ποιες περιοχές έχει οπτικές ίνες ,τωρα αν κανω εγω λαθος στην διατύπωση του ερωτηματος τοτε οκ....,αν καποιος ξερει κατι περισσωτερο θα το εκτιμουσα να μου ελεγε.
Σημερα παρατηρησα οτι στην διπλανη γειτονια (περιοχη Κατσαμπάς Ηρακλειου) σκαβουν και περνανε οπτικες ινες,ξερει καποιος να πει σε ποσο περιπου καιρο θα ειναι σε λειτουργια?
οποιοσδηποτε ξερει περισσότερο θα το εκτιμουσα να το ελεγε,το ερωτημα ειναι χαλαρο για κουβεντουλα.
Καλο Σκ σε ολους!!

1.JPG

2.JPG

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά τα πράγματα έχει πάρει η Wind την αναβαθμιση σε vdsl. Οπτικες ινες απο κεντρο σε σπιτι δεν υπαρχει καν σαν ιδεα στο Ηρακλειο Κρητης.

Για τις καμπινες τις Wind Vdsl, οπως φαινονται όλα δεν θα τις φτιαξει και θα τις παρει ο οτε. Δεν εχει ουτε καν σχεδιο.

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/11/2018 at 19:03, giorgosxristou said:

Καλησπερα σε ολους,

Θελω να ρωτήσω αν κάποιος είναι από Ηράκλειο Κρήτης και εχει στην περιοχή του οπτικές ίνες με τις αναλογες ταχύτητες ,εχω μια εντύπωση πως στο Ηράκλειο μεσα δεν υπαρχει περιοχή με οπικες ινες ή τουλάχιστον δεν ειναι εφικτό καποιος να απολαυσει αυτα που διαφημίζουν με τοσο παθος οι εταιριες,αυτη βεβαια ειναι η εντυπωση που μου εδωσε ενας "εξπερτ"της κοσμοτε(παραθετω και την συζητηση που ειχαμε)βεβαια δεν εχω σκοπο να μετακομίσω όπως λέω αλλα ηθελα να δω σε ποιες περιοχές έχει οπτικές ίνες ,τωρα αν κανω εγω λαθος στην διατύπωση του ερωτηματος τοτε οκ....,αν καποιος ξερει κατι περισσωτερο θα το εκτιμουσα να μου ελεγε.
Σημερα παρατηρησα οτι στην διπλανη γειτονια (περιοχη Κατσαμπάς Ηρακλειου) σκαβουν και περνανε οπτικες ινες,ξερει καποιος να πει σε ποσο περιπου καιρο θα ειναι σε λειτουργια?
οποιοσδηποτε ξερει περισσότερο θα το εκτιμουσα να το ελεγε,το ερωτημα ειναι χαλαρο για κουβεντουλα.
Καλο Σκ σε ολους!!

1.JPG

2.JPG

έχεις μπλεξει πολλα πραγματα και ο αλλος δεν σου φταιει τοσο εφοσον δεν ξερεις τι θες εσυ ο ιδιος.

ρωτας τον αλλον να σου πει που εχει οπτικες ινες .Μετα του λες οχι vdsl αλλα οπτικη ινα για ταχυτητα μεγαλυτερη απο 50mbps.λες δυο λαθος πραγματα που το ενα αντικρουει το αλλο.

vdsl ειναι και τα 30 και τα 50 και τα 100 και τα 200.δεν ειναι οπτικη ινα ειναι vdsl και παιζει με χαλκο. οποτε η ερωτηση σου ειναι ηδη λαθος.

οποτε αποφασισε αν θες μεγαλυτερη ταχυτητα απο 50mbps ή αν θες Fiber to the home το οποιο μπορει να ειναι 10 μπορει 50 μπορει 100 μπορει 200 μπορεi δεν ξερω τι.

εκτος αν θες να διαχωρισεις το vdsl απο το αστικο κεντρο και το vdsl απο το kv και ζητας μεγαλυτερη ταχυτητα απο 50 που συνηθως ειναι μονο απο το Kv.αλλα αυτο ειναι παλι vdsl ασχετα οτι η οπτικη ινα φτανει μεχρι το dslam που ειναι στο kv ενω στην περιπτωση του αστικου κεντρου η οπτικη ινα φτανει μεχρι το dslam που ομως ειναι μεσα στο αστικο κεντρο.

απο εκει και περα οτι μιλαμε ειτε για vdsl απο α/κ ειτε vdsl απο kv το μονο που αλλαζει ειναι το που βρισκεται το dslam.και τα δυο ομως ειναι vdsl και τα δυο εχουν ενα dslam και με τα 2 εχεις χαλκο.

και αν ημουν στην θεση αυτου που απανταει θα σου ειχα γραψει χυμα : δες τι θες και ξαναστειλε.

επισης οχι δεν μπορει να σου πει γενικα.αν εσυ εισαι στα 400 μετρα απο το αστικο κεντρο δεν θα παρεις παραπανω απο 50 και θα παρεις vdsl απο το Kv.Οποτε πολυ καλα κανει και σε ρωταει να του δωσεις το που θα πας. οταν αλλαζουν τα Kv σε μια περιοχη δεν αλλαζουν παντου .οσα ειναι κοντα στο αστικο κεντρο παραμενουν και παιρνουν vdsl 30 και 50 απο το αστικο κεντρο χωρις vectoring. οποτε αν αυτος σου πει οτι πχ στα χανια υπαρχει vdsl 100+ mbit αυτο δεν θα ισχυει αν εισαι κοντα στο κτιριο του οτε.επισης δεν γινεται ο αλλος να κατσει να σου πει για ολες τις περιοχες.ειναι σαν να εισαι στην αθηνα και ο αλλος να κατσει να σου φτιαξει ολοκληρο χαρτι ποια περιοχη εχει.θες να δεις αν υπαρχει vdsl. δες σε Online χαρτες που υπαρχουν Kv καινουρια. επισης αν μια περιοχη παιρνει απο ενα πιο μακρινο καφαο μπορει στην πραξη να μην δινει παραπανω απο 50. ο αλλος δεν εχει στατιστικα του καθε Kv ποσος ειναι ο μεσος ορος καθε ταχυτητας.

Και μια και το ειδα ακομα και η αρχικη σου ερωτηση ειναι οτι να νε.
Ρωτας ποιες περιοχες εχουν οπτικη ινα και οχι vdsl που το πλασαρουν για οπτικη.αρα του λες να σου πει που εχει fiber to the home.μετα του λες .Εννοω καφαο που καταληγει η οπτικη ινα δηλαδη τον ρωτας για vdsl . Mα και στο 30αρι vdsl και στο 50αρι vdsl η οπτικη καταληγει στο καφαο.
πως νομιζεις οτι παιζει το 30 αρι και το 50?

 

πριν αρχισετε να φωναζετε στον αλλον οτι δεν σας εξυπηρετει μαθετε να ζητατε αυτο που θελετε και να ξερετε να υποστηριξετε την αποψη σας απο το να λεει καποιος οτι να νε που δεν βγαζουν νοημα.

οποτε ο expert μαλλον ειναι πιο expert απο σενα. 

και ο λογος που εγραψα ολα τα παραπανω ειναι ακριβως επειδη αυτο συμβαινει απειρες φορες.πελατες που δεν ξερουν καν τι θελουν και τους φταιει μετα ο χ παροχος ή το χ ατομο που δεν τους εξυπηρετησε. οποτε συμφωνα με την τελευταια σου προταση εσυ τον αφησες αφωνο μαζι και εμενα και οχι αυτος εσενα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2018 στις 2:47 ΜΜ, poulinos είπε

έχεις μπλεξει πολλα πραγματα και ο αλλος δεν σου φταιει τοσο εφοσον δεν ξερεις τι θες εσυ ο ιδιος.

ρωτας τον αλλον να σου πει που εχει οπτικες ινες .Μετα του λες οχι vdsl αλλα οπτικη ινα για ταχυτητα μεγαλυτερη απο 50mbps.λες δυο λαθος πραγματα που το ενα αντικρουει το αλλο.

vdsl ειναι και τα 30 και τα 50 και τα 100 και τα 200.δεν ειναι οπτικη ινα ειναι vdsl και παιζει με χαλκο. οποτε η ερωτηση σου ειναι ηδη λαθος.

οποτε αποφασισε αν θες μεγαλυτερη ταχυτητα απο 50mbps ή αν θες Fiber to the home το οποιο μπορει να ειναι 10 μπορει 50 μπορει 100 μπορει 200 μπορεi δεν ξερω τι.

εκτος αν θες να διαχωρισεις το vdsl απο το αστικο κεντρο και το vdsl απο το kv και ζητας μεγαλυτερη ταχυτητα απο 50 που συνηθως ειναι μονο απο το Kv.αλλα αυτο ειναι παλι vdsl ασχετα οτι η οπτικη ινα φτανει μεχρι το dslam που ειναι στο kv ενω στην περιπτωση του αστικου κεντρου η οπτικη ινα φτανει μεχρι το dslam που ομως ειναι μεσα στο αστικο κεντρο.

απο εκει και περα οτι μιλαμε ειτε για vdsl απο α/κ ειτε vdsl απο kv το μονο που αλλαζει ειναι το που βρισκεται το dslam.και τα δυο ομως ειναι vdsl και τα δυο εχουν ενα dslam και με τα 2 εχεις χαλκο.

και αν ημουν στην θεση αυτου που απανταει θα σου ειχα γραψει χυμα : δες τι θες και ξαναστειλε.

επισης οχι δεν μπορει να σου πει γενικα.αν εσυ εισαι στα 400 μετρα απο το αστικο κεντρο δεν θα παρεις παραπανω απο 50 και θα παρεις vdsl απο το Kv.Οποτε πολυ καλα κανει και σε ρωταει να του δωσεις το που θα πας. οταν αλλαζουν τα Kv σε μια περιοχη δεν αλλαζουν παντου .οσα ειναι κοντα στο αστικο κεντρο παραμενουν και παιρνουν vdsl 30 και 50 απο το αστικο κεντρο χωρις vectoring. οποτε αν αυτος σου πει οτι πχ στα χανια υπαρχει vdsl 100+ mbit αυτο δεν θα ισχυει αν εισαι κοντα στο κτιριο του οτε.επισης δεν γινεται ο αλλος να κατσει να σου πει για ολες τις περιοχες.ειναι σαν να εισαι στην αθηνα και ο αλλος να κατσει να σου φτιαξει ολοκληρο χαρτι ποια περιοχη εχει.θες να δεις αν υπαρχει vdsl. δες σε Online χαρτες που υπαρχουν Kv καινουρια. επισης αν μια περιοχη παιρνει απο ενα πιο μακρινο καφαο μπορει στην πραξη να μην δινει παραπανω απο 50. ο αλλος δεν εχει στατιστικα του καθε Kv ποσος ειναι ο μεσος ορος καθε ταχυτητας.

Και μια και το ειδα ακομα και η αρχικη σου ερωτηση ειναι οτι να νε.
Ρωτας ποιες περιοχες εχουν οπτικη ινα και οχι vdsl που το πλασαρουν για οπτικη.αρα του λες να σου πει που εχει fiber to the home.μετα του λες .Εννοω καφαο που καταληγει η οπτικη ινα δηλαδη τον ρωτας για vdsl . Mα και στο 30αρι vdsl και στο 50αρι vdsl η οπτικη καταληγει στο καφαο.
πως νομιζεις οτι παιζει το 30 αρι και το 50?

πριν αρχισετε να φωναζετε στον αλλον οτι δεν σας εξυπηρετει μαθετε να ζητατε αυτο που θελετε και να ξερετε να υποστηριξετε την αποψη σας απο το να λεει καποιος οτι να νε που δεν βγαζουν νοημα.

οποτε ο expert μαλλον ειναι πιο expert απο σενα. 

και ο λογος που εγραψα ολα τα παραπανω ειναι ακριβως επειδη αυτο συμβαινει απειρες φορες.πελατες που δεν ξερουν καν τι θελουν και τους φταιει μετα ο χ παροχος ή το χ ατομο που δεν τους εξυπηρετησε. οποτε συμφωνα με την τελευταια σου προταση εσυ τον αφησες αφωνο μαζι και εμενα και οχι αυτος εσενα.

πρεπει να εχεις πολλά νευρά .....ελπιζω να φάνηκα χρήσιμος και για οποιοδήποτε λογο ησουν στραβωμένος να ηρέμησες , παντος ευχαριστω γτ εμμαθα 2 πραγματα,δεν ειπα πως ειμαι εξπερτ αλλα να  ....βασίστηκα στις τόσες διαφημίσεις που οπτικές ίνες πάνε πέρα δώθε ,λέω και εγώ:"ολόκληρο  Ηρακλειο Κρητης  δεν θα το εχουν δικτυώσει?2018 εχουμε!Ακομα το εως 24 θα εχουμε και θα πληρώνουμε?" .
Αυτα ,παντος οταν βλεπεις καποιον ασχετο σαν εμενα να γραφει βλακειες μην το πιανεις απο τα μουτρα, εξηγησε του με πιο ήρεμο υφος.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες και την αλλη βολτα με πιο ηραμο υφος....Υπαρχουν και ασχετοι-ημιμαθείς -παρασυρμένοι απο τις διαφημίσεις κλπ.; )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε μου δεν ειχα εχω θεμα με καποιον που δεν ξερει αντιθετως παντα με χαρα να τα εξηγησω και 5 και δεκα φορες.κανεις δεν γινεται να τα ξερει ολα.και ολα αυτα τα εγραψα για ενα λογο οτι κρατας επιθετικη συμπεριφορα απεναντι στον αλλον.δεν ειπα οτι ο αλλος ειναι ο expert αλλα σκεψου οτι α.μπορει και εμεις να ειμαστε καπου λαθος.β.ο απεναντι ειναι στο 99 τις 100 ενα ατομο που δεν μπορει να δει τα παντα οπως και δυστυχως που το λεω ενα ατομο που μπορει να μην ξερει πολλα.οσο περναει ο καιρος σε τετοιες θεσεις μπαινουν και ατομα που δεν ξερουν πολλα και βεβαια αυτες οι θεσεις ειναι κακοπληρωμενες full.το ξερω οτι ο πελατης κοιταει να κανει την δουλεια του αλλα ας ειμαστε λιγο πιο cool.και το λεω διοτι ευτυχως για μενα εχω περασει για λιγο καιρο απο support και ειλικρινα δεν φανταζεσαι τι ακουει ο καθενας.και πολλοι που παραπονιουνται εντονα ειναι αυτοι που δεν ξερουν πως λειτουργουν μερικα πραγματα.κατα τα αλλα αν παρελειψα κατι στην απαντηση μου η κατι δεν ηταν κατανοητο ευχαριστως να το αναλυσω οσο θελεις. κατα τα αλλα φταινε και οι εταιρειες διοτι για θεματα marketing και να ακουγεται πιασαρικο λενε για fiber ενω το vdsl  δεν ηταν δεν ειναι και δεν θα ειναι fiber.σε εμας φτανει με χαλκο.οτι πισω απο το dslam παιζει με οπτικη ινα δηλαδη fttc (fiber to the cabin) δεν μας λεει κατι. mini dslam επισης υπηρχαν εδω και καιρο.αλλα δεν ειπε κανεις ποτε fiber :P .καπου στην αθηνα ξεκινανε να βαζουν υποτιθεται ftth απο καποιον παροχο.εξαιρεση 2 3 εταιρειες πανελλαδικα που δινουν fiber to the home σε μια δυο γειτονιες. inalan Κτλ.

11 hours ago, giorgosxristou said:

πρεπει να εχεις πολλά νευρά .....ελπιζω να φάνηκα χρήσιμος και για οποιοδήποτε λογο ησουν στραβωμένος να ηρέμησες , παντος ευχαριστω γτ εμμαθα 2 πραγματα,δεν ειπα πως ειμαι εξπερτ αλλα να  ....βασίστηκα στις τόσες διαφημίσεις που οπτικές ίνες πάνε πέρα δώθε ,λέω και εγώ:"ολόκληρο  Ηρακλειο Κρητης  δεν θα το εχουν δικτυώσει?2018 εχουμε!Ακομα το εως 24 θα εχουμε και θα πληρώνουμε?" .
Αυτα ,παντος οταν βλεπεις καποιον ασχετο σαν εμενα να γραφει βλακειες μην το πιανεις απο τα μουτρα, εξηγησε του με πιο ήρεμο υφος.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες και την αλλη βολτα με πιο ηραμο υφος....Υπαρχουν και ασχετοι-ημιμαθείς -παρασυρμένοι απο τις διαφημίσεις κλπ.; )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2018 στις 12:50 ΠΜ, poulinos είπε

ποτε μου δεν ειχα εχω θεμα με καποιον που δεν ξερει αντιθετως παντα με χαρα να τα εξηγησω και 5 και δεκα φορες.κανεις δεν γινεται να τα ξερει ολα.και ολα αυτα τα εγραψα για ενα λογο οτι κρατας επιθετικη συμπεριφορα απεναντι στον αλλον.δεν ειπα οτι ο αλλος ειναι ο expert αλλα σκεψου οτι α.μπορει και εμεις να ειμαστε καπου λαθος.β.ο απεναντι ειναι στο 99 τις 100 ενα ατομο που δεν μπορει να δει τα παντα οπως και δυστυχως που το λεω ενα ατομο που μπορει να μην ξερει πολλα.οσο περναει ο καιρος σε τετοιες θεσεις μπαινουν και ατομα που δεν ξερουν πολλα και βεβαια αυτες οι θεσεις ειναι κακοπληρωμενες full.το ξερω οτι ο πελατης κοιταει να κανει την δουλεια του αλλα ας ειμαστε λιγο πιο cool.και το λεω διοτι ευτυχως για μενα εχω περασει για λιγο καιρο απο support και ειλικρινα δεν φανταζεσαι τι ακουει ο καθενας.και πολλοι που παραπονιουνται εντονα ειναι αυτοι που δεν ξερουν πως λειτουργουν μερικα πραγματα.κατα τα αλλα αν παρελειψα κατι στην απαντηση μου η κατι δεν ηταν κατανοητο ευχαριστως να το αναλυσω οσο θελεις. κατα τα αλλα φταινε και οι εταιρειες διοτι για θεματα marketing και να ακουγεται πιασαρικο λενε για fiber ενω το vdsl  δεν ηταν δεν ειναι και δεν θα ειναι fiber.σε εμας φτανει με χαλκο.οτι πισω απο το dslam παιζει με οπτικη ινα δηλαδη fttc (fiber to the cabin) δεν μας λεει κατι. mini dslam επισης υπηρχαν εδω και καιρο.αλλα δεν ειπε κανεις ποτε fiber :P .καπου στην αθηνα ξεκινανε να βαζουν υποτιθεται ftth απο καποιον παροχο.εξαιρεση 2 3 εταιρειες πανελλαδικα που δινουν fiber to the home σε μια δυο γειτονιες. inalan Κτλ.

ουτε εγω φταίω -ουτε το παλικαρι-ουτε εσυ να διαβαζεις στο φορουμ του καθενός τα καπρίτσια... :) οταν οι εταιρίες πετάνε ψαρωτικες "λεξεις -έννοιες-φαιμπερ-νεα εποχη-οπτικες ινες στην τουαλετα-στην ταρατσα  κλπ"   σου λεει και ο αλλος "μαγκα μου πιασαμε την καλη !" ....
Παντος θα σου πω και παλι ενα ευχαριστω για την διευκρίνιση !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2018 στις 11:31 ΜΜ, giorgosxristou είπε

πρεπει να εχεις πολλά νευρά .....ελπιζω να φάνηκα χρήσιμος και για οποιοδήποτε λογο ησουν στραβωμένος να ηρέμησες , παντος ευχαριστω γτ εμμαθα 2 πραγματα,δεν ειπα πως ειμαι εξπερτ αλλα να  ....βασίστηκα στις τόσες διαφημίσεις που οπτικές ίνες πάνε πέρα δώθε ,λέω και εγώ:"ολόκληρο  Ηρακλειο Κρητης  δεν θα το εχουν δικτυώσει?2018 εχουμε!Ακομα το εως 24 θα εχουμε και θα πληρώνουμε?" .
Αυτα ,παντος οταν βλεπεις καποιον ασχετο σαν εμενα να γραφει βλακειες μην το πιανεις απο τα μουτρα, εξηγησε του με πιο ήρεμο υφος.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες και την αλλη βολτα με πιο ηραμο υφος....Υπαρχουν και ασχετοι-ημιμαθείς -παρασυρμένοι απο τις διαφημίσεις κλπ.; )

Και εσύ τώρα με αυτήν την συμπεριφορά τόσο στον υπάλληλο που προσπάθησε να σε εξυπηρετήσει στις άσχετες πραγματικά ερωτήσεις σου όσο και στον poulinos που σου απάντησε σαφέστατα, θεωρείσαι σχετικός? ή μάγκας που κατάφερες (ή μάλλον έχεις την εντύπωση πως το κατάφερες) να την πεις στο support της Cosmote με τις πραγματικά άσχετες ερωτήσεις σου και μας τις ποστάρεις εδώ σαν δείγμα ανικανότητας του support?

Το αρχικό post σου και μόνο δείχνει πως η πρόθεση σου ήταν απλά και μόνο να το παίξεις έξυπνος, από την πρώτη κιολας ερώτηση που έκανες στο support

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, giorgosxristou said:

ουτε εγω φταίω -ουτε το παλικαρι-ουτε εσυ να διαβαζεις στο φορουμ του καθενός τα καπρίτσια... :) οταν οι εταιρίες πετάνε ψαρωτικες "λεξεις -έννοιες-φαιμπερ-νεα εποχη-οπτικες ινες στην τουαλετα-στην ταρατσα  κλπ"   σου λεει και ο αλλος "μαγκα μου πιασαμε την καλη !" ....
Παντος θα σου πω και παλι ενα ευχαριστω για την διευκρίνιση !

 

γενικως ναι ο τροπος που γινεται η διαφημιση μπερδευει παρα πολυ τον κοσμο. vdsl απο αστικο κεντρο vdsl  απο Kv ,ftth,fttc και δεν ξερω τι αλλο.

ειδικα το να ονομαζουν το vdsl  fiber ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που απορω γιατι το εχουν αφησει ετσι αφου οι μισοι το καταλαβαινουν λαθος. αν τωρα λενε fiber το vdsl οταν θα μπορεις να βαλεις ftth να δω πως θα το ονομασουν; Super fiber extraordinary techncology of the 21st centuryq

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2018 στις 12:53 ΜΜ, crossmo είπε

Και εσύ τώρα με αυτήν την συμπεριφορά τόσο στον υπάλληλο που προσπάθησε να σε εξυπηρετήσει στις άσχετες πραγματικά ερωτήσεις σου όσο και στον poulinos που σου απάντησε σαφέστατα, θεωρείσαι σχετικός? ή μάγκας που κατάφερες (ή μάλλον έχεις την εντύπωση πως το κατάφερες) να την πεις στο support της Cosmote με τις πραγματικά άσχετες ερωτήσεις σου και μας τις ποστάρεις εδώ σαν δείγμα ανικανότητας του support?

Το αρχικό post σου και μόνο δείχνει πως η πρόθεση σου ήταν απλά και μόνο να το παίξεις έξυπνος, από την πρώτη κιολας ερώτηση που έκανες στο support

εγω φιλε οτι μου πλάσαραν τους ρωτάω!και εμενα η ενοχληση μου ειναι οτι εχουμε ακομα τριτοκοσμικες ταχύτητες!Η ουσια της επικοινωνιας εινα να δω που δεν εχει στο Ηράκλειο το "εως 24",δεν εχω κομπλεξ και να ψαχνω να το παιζω μαγκας ποσταροντας συνομιλιες απο το support και να σου  πω την αληθεια δεν πηγε καν εκει το μυαλο μου!δεν εχω τετοιες αναγκες,αν δεις και αλλα μου ποστ δεν ειναι"κομπλεξικα",μαθε φιλε μου οτι οταν καποιος κανει λαθος να μην το περνεις απο τα μουτρα...καλο ειναι οταν υπαρχει καλη θεληση να βοηθαμε καλοπροαίρετα ή αλλιως μην μιλάμε καθολου ,αλλα σε κόβω μάλλον για τρολλ  , τεσπα δεν θα σου μαθω εγω  τροπους,καλη καρδια φιλε !
 

Στις 16/11/2018 στις 2:31 ΜΜ, poulinos είπε

γενικως ναι ο τροπος που γινεται η διαφημιση μπερδευει παρα πολυ τον κοσμο. vdsl απο αστικο κεντρο vdsl  απο Kv ,ftth,fttc και δεν ξερω τι αλλο.

ειδικα το να ονομαζουν το vdsl  fiber ειναι η μεγαλυτερη βλακεια που απορω γιατι το εχουν αφησει ετσι αφου οι μισοι το καταλαβαινουν λαθος. αν τωρα λενε fiber το vdsl οταν θα μπορεις να βαλεις ftth να δω πως θα το ονομασουν; Super fiber extraordinary techncology of the 21st centuryq

αν εχεις χρονο και θελεις απαντησε μου,
καποια περιοδο στο πατρικο μου ειχαμε vdsl 50ρι και μαλιστα το τερμάτιζε γτ ηταν κοντα στο καφαο ή σε αυτο που τελος παντον εχει σημασία η απόσταση να ειναι μικρή για καλυτερη ταχυτητα,
αυτη η ιστορια αρκετα χρονια πριν!το τηλεφωνο ηταν στο όνομα μου και οτι προσφορά θελαν να μου κανουν επερναν εμενα,με περνουν πριν κανενα 2μηνο και μου λενε
-"ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ!!!!!!"
-λεω "μπραβο ρε μαγκα μου!!εξελιξη !!!      Ρωτησα την κοπελιτσα "μεχρι ποση ταχύτητα μπορω να εχω?"
-μεχρι 50....
-Μα καλα της λεω,50mbps ειχα και πριν χρονια...οχι ευχαριστω....
προσπαθουν να πλασαρουν "τα αλλα αλλιως"να πεταξουνε μερικες λεξεις και οποία τσιμπήσει κάποιος,
εκει δεν πηγαν να με δουλεψουν?
δεν κανω αναφορα στο ατομο σαν ατομο που με πηρε αλλα στην εταιρια που τους λενε τι να λενε!




 

Επεξ/σία από giorgosxristou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 17/11/2018 at 08:27, giorgosxristou said:

αν εχεις χρονο και θελεις απαντησε μου,
καποια περιοδο στο πατρικο μου ειχαμε vdsl 50ρι και μαλιστα το τερμάτιζε γτ ηταν κοντα στο καφαο ή σε αυτο που τελος παντον εχει σημασία η απόσταση να ειναι μικρή για καλυτερη ταχυτητα,
αυτη η ιστορια αρκετα χρονια πριν!το τηλεφωνο ηταν στο όνομα μου και οτι προσφορά θελαν να μου κανουν επερναν εμενα,με περνουν πριν κανενα 2μηνο και μου λενε
-"ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΟΠΤΙΚΕΣ ΙΝΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΑΣ!!!!!!"
-λεω "μπραβο ρε μαγκα μου!!εξελιξη !!!      Ρωτησα την κοπελιτσα "μεχρι ποση ταχύτητα μπορω να εχω?"
-μεχρι 50....
-Μα καλα της λεω,50mbps ειχα και πριν χρονια...οχι ευχαριστω....
προσπαθουν να πλασαρουν "τα αλλα αλλιως"να πεταξουνε μερικες λεξεις και οποία τσιμπήσει κάποιος,
εκει δεν πηγαν να με δουλεψουν?
δεν κανω αναφορα στο ατομο σαν ατομο που με πηρε αλλα στην εταιρια που τους λενε τι να λενε!
 

εστω και με μεγαλη καθυστερηση επετρεψε μου να απαντησω τωρα.

50 αρι μπορει να ειχες ειτε απο το αστικο κεντρο αν ησουν πολυ κοντα ειτε απο το kv του οτε.βεβαια θεωρητικα παντα αν ησουν απο το kv δηλαδη απο τα νεα καφαο θα πρεπε να σου δινουν και παραπανω απο 50 πχ 100. οποτε στην πραξη δεν ξερουμε απο που επερνες/παιρνεις αλλα δεν εχει σημασια. απο εκει και περα η κοπελιτσα και η καθε κοπελιτσα πολλες φορες δεν ειναι καν της cosmote αλλα ειναι τριτες εταιρειες που παιρνουν τηλεφωνα. το κακο με αυτο ειναι το παρακατω.

α. το καθε ατομο που δουλευει εκει μπορει να μην ξερει καν την διαφορα μεταξυ vdsl και οπτικης ινας.και το λεω και το πιστευω αυτο διοτι ετυχε φιλος μου που ειναι στην evalue να  μου λεει οτι το speedport 2 entry Παιζει με οπτικη ινα και οτι ειναι οπτικη ινα και οχι vdsl και κατι τετοια.οταν ο αλλος δεν ξερει να το ψαχνει απλα σε παιρνει και σου λεει αυτο που του εχουν πει οτι πχ εχετε fiber ασχετα που ειναι vdsl. οπως βλεπεις δυστυχως παντου το αναφερουν σαν fiber για θεματα marketing ενω στην πραξη ειναι vdsl.οποτε οταν η εταιρεια το εχει με λαθος εννοια παντου και το κανει εν γνωση της για να ακουγεται πιο πιασαρικο αλλο τοσο να ξερουν κατι παραπανω τα ατομα που παιρνουν τηλεφωνο και πουλανε συνδρομες. επισης η ιδια η εταιρεια θα τους λεει να το πουλανε σαν fiber μιας και ειναι γνωστο οτι ολες οι εταιρειες που πουλανε κατι βρισκουν 1002 τεχνασματα για να πεισουν τον πελατη.εδω παλια η hol ελεγε οτι αγορασε καφαο ή οτι αν πας στην Hol θα εχει εγγυημενο 24αρι.τα ψεματα στο μεγαλειο δηλαδη.και τελικα πηγαινες Hol και επαιζες ακομα χειροτερα απο τους αλλους παροχου αφου εδιναν 11 margin. γενικως ναι πετανε πολλα για να τσιμπησει ο κοσμος.το τελευταιο γαματο που λενε ειναι οτι φυγε απο την εταιρεια που εισαι και τους λες μα θα πληρωσω προστιμο για προωρη διακοπη.και σου λενε δεν χρειαζεται να το πληρωσεις και κατι τετοια.

τωρα για την κοπελα που σε πηρε μπορει να ισχυουν τα παρακατω΄:

α.τις εδωσαν μια λιστα για να πουλησει vdsl χωρις ομως να ξερει η να μπορει να δει ποιοι ειναι ηδη σε vdsl.

β.μπορει να ειχες απο το αστικο κεντρο vdsl και να μπηκε νεο Kv οποτε πηραν σβαρνα τους παντες να βαλουν vdsl χωρις να ξερουν οτι εσυ παιρνεις πχ απο το αστικο κεντρο.

ο καθε υπαλληλος δεν εχει προσβαση στα συστηματα για να δει οτι εσυ πχ παιζεις ηδη vdsl.δεν μπορει να τσεκαρει.απλα τηλεφωνα παιρνει και λεει το ποιημα και οτι τις εχουν πει και για αυτο συνηθως δεν μπορουν να απαντησουν σε παραπανω ερωτησεις.

γ.η κοπελιτσα δεν ξερει μαλλον οτι στην ουσια ηρθε το vdsl απο το kv και οχι το Fiber to the home.αν ηταν fiber to the home θα εδιναν και 100 και 200.γενικως ναι δεν φταινε οι υπαλληλοι συνηθως αλλα η εταιρεια.βεβαια υπαρχουν και υπαλληλοι που για να παρουν την πωληση βαζουν και λιγο σαλτσουλες μεσα.

κατα καποιο τροπο δεν πηγαν να σε δουλεψουν ακριβως.σου ειπαν οτι ειναι μεχρι 50 ασχετα που εσυ ειχες.το δουλεμα ειναι οτι σου λενε για οπτικες αλλα εννοουν vdsl απο το kv. στην πραξη αν ειχες adsl μεχρι τοτε και δεχοσουν την προσφορα θα πηγαινες κανονικα 50 οπως εισαι τωρα.δεν εταξε κατι εξωπραγματικο απλα ναι δεν ειναι οπτικη ινα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πουλάνε ΕΩΣ 50 με χαλκό από KV δηλαδή δε πρόκειται να δεις ούτε 40 με τις αποστάσεις αλλά επιμένουν στο ψέμα  πιασάρικο  FIBERRRRRR μέχρι να πουλήσουν .... Και πάλι να στο δίνουν σε λογική τιμή και όχι 50ρι λογαριασμο συνειδητα πάω. Εγω τρέμω στην ιδέα  ότι μόνο η wind θα έχει και θα πρέπει να πάω στους χειρότερους σε υποστήριξη ...

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Mhlogiatros said:

Πουλάνε ΕΩΣ 50 με χαλκό από KV δηλαδή δε πρόκειται να δεις ούτε 40 με τις αποστάσεις αλλά επιμένουν στο ψέμα  πιασάρικο  FIBERRRRRR μέχρι να πουλήσουν .... Και πάλι να στο δίνουν σε λογική τιμή και όχι 50ρι λογαριασμο συνειδητα πάω. Εγω τρέμω στην ιδέα  ότι μόνο η wind θα έχει και θα πρέπει να πάω στους χειρότερους σε υποστήριξη ...

α.αν βαλει kv η wind δεν σημαινει οτι πρεπει υποχρεωτικα να πας στην wind σαν παροχο.και οτε μπορεις να πας απλα το dslam θα ειναι wind και στις βλαβες που μπορει να γινουν σε επιπεδο dslam παλι θα παει η wind.σε βλαβες στον χαλκο κανονικα θα παει ο οτε αφου σε αυτον ανηκει.

ναι ειναι εως 50 εννοειται αλλα δεν σημαινει οτι ειναι δυσκολο να τα πιασεις.εγω πχ παιζω 50mbit με attainable κοντα στα 100 και χωρις να εχω φτιαξει την καλωδιωση μου.αλλα ναι εχω το καφαο ουτε στα 50 μετρα.οποτε ναι μπορεις να δεις και 50 και 100 και 200 χωρις να σημαινει οτι θα τα δουν ολοι.τωρα οτι το λενε fiber αστα να πανε.και οπως λεγαμε και με τον divo fiber λενε το vdsl Fiber λενε και το fiber to the home και εχουν και τα ιδια πακετα.στο τελος δεν θα ξερεις τι θα βαλεις.σε καποιες περιπτωσεις μπορεις να πας σε 30αρι αντι για 50 αρι αλλα δεν το δινουν ολοι οι παροχοι.επισης η vodafone αν δεν πιασεις νομιζω τα 40 σου γυρναει ενα πολυ μικρο πισω.δεν θυμαμαι το ποσο ουτε θυμαμαι ακριβως στα ποσα mbit και κατω.εγγυηση υπηρεσιας και τετοια δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, οταν με το καλο μπει και ενεργοποιηθεί το κουτι της wind.

Εαν εχει προβλημα η γραμμη μου πχ VDSL OTE, θα πρεπει ο τεχνικος του οτε να κλεισει ραντεβου με τη wind?

Και αν εχει προβλημα η καλωδιωση απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου θα το ελεγχει μονος του ο τεχνικος του ΟΤΕ?

 

Και αν εχω wind vdsl, για τη καλωδιωση καφαο-σπιτι μου θα πρεπει να ειναι ο τεχνικος του ΟΤΕ μαζι και αυτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/01/2019 at 15:52, alkis13 said:

Δηλαδη, οταν με το καλο μπει και ενεργοποιηθεί το κουτι της wind.

Εαν εχει προβλημα η γραμμη μου πχ VDSL OTE, θα πρεπει ο τεχνικος του οτε να κλεισει ραντεβου με τη wind?

Και αν εχει προβλημα η καλωδιωση απο το καφαο μεχρι το σπιτι μου θα το ελεγχει μονος του ο τεχνικος του ΟΤΕ?

Και αν εχω wind vdsl, για τη καλωδιωση καφαο-σπιτι μου θα πρεπει να ειναι ο τεχνικος του ΟΤΕ μαζι και αυτος;

δεν ξερω ακριβως την διαδικασια τους  αλλα η λογικη λεει το εξης.

εχει καφαο Wind που δινει στο καφαο του οτε και απο εκει με το απερχομενο φτανει μεχρι εσενα.η wind μπορει να τσεκαρει οτι παιζεις στο dslam 50mbit οποτε αν εσυ δεν παιζεις 50 στο σπιτι σημαινει οτι φταιει ειτε το απερχομενο ειτε το mirroring αναμεσα στο Kαφαο οτε και kv wind.το καφαο του οτε και το απερχομενο θα το κοιταξει ο οτε.οποτε ο οτε θα μετρησει αν φτανουν 50 να το πω χαζα στην εισοδο στο δικο του καφαο και αν φτανουν φταιει το απερχομενο.αν δεν φτανουν 50 σημαινει οτι φταιει κατι στο ζευκτικο αναμεσα σε οτε και wind οποτε εκει μπορει να χρειαστει να πανε συνδυαστικα.

οποτε αναλογως που ειναι το θεμα θα το δει και αλλος τεχνικος.αν ειναι kv το βλεπει wind<αν ειναι ζευκτικο μπορει να το δει ο οτε και να γινει ταυτοχρονα με wind η αλλαγη ή να γινει αλλαγη απο wind και μετα ο οτε να το αλλαξει και στο απερχομενο παει μονο ο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νεότερα για Ηράκλειο Κρήτης. 

Στην Αμμουδάρα που είχε vdsl από ΟΤΕ ,πριν λιγες μέρες όσοι έχουν OTE VDSL τους έσκασε πρόταση για αναβάθμιση σε fiber η οποία έγινε ( την έκανε φίλος μου). Εγώ που είμαι 5 στενά πάνω (200 μέτρα) στην αρχή της εισόδου του Γαζίου δεν εχουν ΚΑΝ σκάψει για οπτικές.

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...