Προς το περιεχόμενο

Οπτικες Ινες ηράκλειο κρητης-αναβαθμιση δικτυου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Telumetar είπε

Νεότερα για Ηράκλειο Κρήτης. 

Στην Αμμουδάρα που είχε vdsl από ΟΤΕ ,πριν λιγες μέρες όσοι έχουν OTE VDSL τους έσκασε πρόταση για αναβάθμιση σε fiber η οποία έγινε ( την έκανε φίλος μου). Εγώ που είμαι 5 στενά πάνω (200 μέτρα) στην αρχή της εισόδου του Γαζίου δεν εχουν ΚΑΝ σκάψει για οπτικές.

Αυτά...

470κατι καμπινες (στις πιο μεγαλες περιοχες) και τα αντιστοιχα μετρα οπτικων ινων στο ηρακλειο τα εχει παρει η Wind. Οσοι εχουν Cosmote Vdsl, ειναι σε παλαιοτερο σχεδιο.

Αξιζει να σημειωθει οτι εχουν μεχρι Q2 2019, και δεν εχουν σκαψει φτιαξει τιποτα. Μετα θα κατηγορουν την ΔΕΔΗΕ για καθυστερηση. :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μιλάω για vdsl πως έβαλε ο φιλος μου. Από οσο ξέρω η cosmote δεν δινει 200αρα vdsl ^_^ Συνεπώς μιλάμε (λογικά) για ενοικίαση του δικτύου της Wind ,εκτός αν υπάρχει άλλο σενάριο που δεν το γνωρίζω 

Το μισό Ηράκλειο πάντως το έχουν σκάψει. Από Κατσαμπά ίσα με Πανκρήτιο στάδιο. 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2019 στις 8:02 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Λεωφ Δημοκρατίας και Λ Εθνικής Αντιστ μέχρι κάτω Ικάρου δηλαδή υπάρχει τώρα VDSL 30 ;; H ελπίζουμε ίσως μετά καλοκαίρι ;

Δεν υπάρχει ακόμα. Στα σχέδια είναι να βάλουν υποθέτω οπτική. Η VDSL δεν έχει καμία σχεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω αλλιώς υπάρχει πουθενά Ηράκλειο προς κέντρο αυτή τη στιγμή υπηρεσία Vdsl ; Fiber που λέει ο οτε η όπως τις λέει η wind φυσικά θα με ενδιέφερε αλλά πάμε στο πρώτο βήμα .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Να ρωτήσω αλλιώς υπάρχει πουθενά Ηράκλειο προς κέντρο αυτή τη στιγμή υπηρεσία Vdsl ; Fiber που λέει ο οτε η όπως τις λέει η wind φυσικά θα με ενδιέφερε αλλά πάμε στο πρώτο βήμα .

Ναι. Υπάρχει σίγουρα Ιωνίας, υπάρχει σίγουρα στην Κνωσσού στην αρχή (avenue cafe), υπάρχει Αμμουδάρα και σε όλη την Αλικαρνασσό. Oσο για την Ικαρου επειδή το έψαχνα πριν σκεφτούμε την μετακόμιση με τη γυναίκα, να σου πω πως το 95% των καμπίνων θα πάρει αναβάθμιση. Δυστυχώς (όπως κι εκεί που παω) λόγω ποιότητας του υπάρχοντος δικτύου και του μεγάλου πληθυσμού με αποτέλεσμα τις πολεοδομικές ανωμαλίες (ασ'όψεται τόσα χρονια πασοκάρα στο τόπο μας...) δεν θα μπουν καθόλου fiber επιπέδου συνδέσεις (καμία ελπίδα για fiber2home) στην πλειονότητα του Ηρακλείου και σίγουρα του Πόρου.

Επεξ/σία από Telumetar
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Να ρωτήσω αλλιώς υπάρχει πουθενά Ηράκλειο προς κέντρο αυτή τη στιγμή υπηρεσία Vdsl ; Fiber που λέει ο οτε η όπως τις λέει η wind φυσικά θα με ενδιέφερε αλλά πάμε στο πρώτο βήμα .

http://fttxgr.eu/map

Δεν ξερω αν ειναι πληρως ενημερωμένος ο χάρτης, αλλα θα καταλαβεις που περιπου υπαρχει vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2019 στις 11:44 ΠΜ, alkis13 είπε

470κατι καμπινες (στις πιο μεγαλες περιοχες) και τα αντιστοιχα μετρα οπτικων ινων στο ηρακλειο τα εχει παρει η Wind. Οσοι εχουν Cosmote Vdsl, ειναι σε παλαιοτερο σχεδιο.

Αξιζει να σημειωθει οτι εχουν μεχρι Q2 2019, και δεν εχουν σκαψει φτιαξει τιποτα. Μετα θα κατηγορουν την ΔΕΔΗΕ για καθυστερηση. :P :P :P :P :P

Γιατί νομίζεις με το ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες και αρχίσει να δουλεύει η καμπίνα δίνουν αμέσως υπηρεσίες;

Εγώ έχω συμπληρώσει 1 μήνα με καμπίνα που δουλεύει κανονικά αλλά υπηρεσίες δεν έχουν δώσει ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skiabox είπε

Γιατί νομίζεις με το ολοκληρωθούν όλες οι εργασίες και αρχίσει να δουλεύει η καμπίνα δίνουν αμέσως υπηρεσίες;

Εγώ έχω συμπληρώσει 1 μήνα με καμπίνα που δουλεύει κανονικά αλλά υπηρεσίες δεν έχουν δώσει ακόμα!

Είναι λογικό να υπάρχει κάποιος χρόνος καθυστέρησης έτσι ώστε να αγοράσουν οι ανταγωνιστικές εταιρίες χονδρική Vdsl από τον ιδιοκτήτη. Πολύ σωστά πράττουν και έτσι πρέπει να γίνεται.


Το λάθος εδώ είναι στην ΕΕΤΤ, όπου έπρεπε να κάνει ξεκάθαρο, ότι πχ μέχρι q2 2019 να έχει ετοιμαστεί το έργο. Από 01/07/2019 να έχει συνδεθεί ο πρώτος συνδρομητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alkis13 είπε

Είναι λογικό να υπάρχει κάποιος χρόνος καθυστέρησης έτσι ώστε να αγοράσουν οι ανταγωνιστικές εταιρίες χονδρική Vdsl από τον ιδιοκτήτη. Πολύ σωστά πράττουν και έτσι πρέπει να γίνεται.


Το λάθος εδώ είναι στην ΕΕΤΤ, όπου έπρεπε να κάνει ξεκάθαρο, ότι πχ μέχρι q2 2019 να έχει ετοιμαστεί το έργο. Από 01/07/2019 να έχει συνδεθεί ο πρώτος συνδρομητής.

Μα αυτό λεει. Q2 2019 για ολοκλήρωση έργου. Τώρα επειδη ειναι μια κοινοπραξία διαφόρων φορέων (και δυστυχώς παιζει μέσα και το δημόσιο) όπως πολεοδομία, μηχανικοί, δήμος, wind κλπ ας μην τρέφουμε αυταπάτες οτι υπάρχει περίπτωση πριν το τέλος του Q2 2019 να μπει συνδρομητής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Μα αυτό λεει. Q2 2019 για ολοκλήρωση έργου. Τώρα επειδη ειναι μια κοινοπραξία διαφόρων φορέων (και δυστυχώς παιζει μέσα και το δημόσιο)

Προσωπικά βλέπω πως, ο ιδιωτικός τομέας αργει. Αν τα παραδοσουν τελευταία στιγμή, τι να περιμένει κανείς;

 

Μιλάμε για την Wind, όπου με μια ματιά στο forum, ειναι με διαφορά η χειρότερη εταιρεία σε προσφορά υπηρεσιών, αξιοπιστίας, και εξυπηρέτησης. Αυτή η εταιρεία είναι ικανή να διαχειριστεί VDSL δίκτυο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alkis13 είπε

Προσωπικά βλέπω πως, ο ιδιωτικός τομέας αργει. Αν τα παραδοσουν τελευταία στιγμή, τι να περιμένει κανείς;

Μιλάμε για την Wind, όπου με μια ματιά στο forum, ειναι με διαφορά η χειρότερη εταιρεία σε προσφορά υπηρεσιών, αξιοπιστίας, και εξυπηρέτησης. Αυτή η εταιρεία είναι ικανή να διαχειριστεί VDSL δίκτυο;

Θα δείξει. Δεν την είχα ποτε ως πάροχο. Πάντως ο ΟΤΕ με τόσους πρωην δημόσιους υπαλλήλους δίχως προσόντα, με εξαίρεση το ότι ήταν καλοί ορισμένοι στο να κολλάνε αφίσες, να γλύφουν, κλπ, προκοπή δεν ειδα. Δίκτυο άθλιο που με το ζόρι πιάνει 8 /0.5 .... 

Σίγουρα από τους άεργους του πΟΤΕ χειρότεροι δεν θα ναι...

just my 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Telumetar είπε

Θα δείξει. Δεν την είχα ποτε ως πάροχο. Πάντως ο ΟΤΕ με τόσους πρωην δημόσιους υπαλλήλους δίχως προσόντα, με εξαίρεση το ότι ήταν καλοί ορισμένοι στο να κολλάνε αφίσες, να γλύφουν, κλπ, προκοπή δεν ειδα. Δίκτυο άθλιο που με το ζόρι πιάνει 8 /0.5 .... 

Σίγουρα από τους άεργους του πΟΤΕ χειρότεροι δεν θα ναι...

just my 2 cents

Αρκετός κόσμος δεν κάνει το κόπο να διαβάσει τα βασικά για της συνδέσεις dsl όπου και να πας στο κόσμο συνδέσεις dsl όσο πιο μακριά από το αστικό κέντρο τόσο μεγαλύτερη μείωση της ταχύτητας όσο το δυκτιο βασίζετε στους χαλκού από την εποχή του καραισκακη δεν πρόκειται να διωρθωθει η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, μένω στο κέντρο του Ηρακλείου και εχω ote adsl 24mbps (8 mbps μέγιστο). Μου τηλεφώνησαν απο την Wind αυτην την βδομάδα και με ενημέρωσαν οτι ειναι διαθέσιμο στην περιοχή vdsl 50mbps. Λέτε να αξίζει η αλλάγη (κόστος διακοπής κτλπ) η να περίμενω τον ote για vdsl? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
48 minutes ago, Arispap2 said:

Καλησπέρα σας, μένω στο κέντρο του Ηρακλείου και εχω ote adsl 24mbps (8 mbps μέγιστο). Μου τηλεφώνησαν απο την Wind αυτην την βδομάδα και με ενημέρωσαν οτι ειναι διαθέσιμο στην περιοχή vdsl 50mbps. Λέτε να αξίζει η αλλάγη (κόστος διακοπής κτλπ) η να περίμενω τον ote για vdsl? 

Στα tools διαθεσιμότητας στα sites των παρόχων βγαίνει το 50αρι ή μόνο "τηλεφωνικά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...