Προς το περιεχόμενο

Οπτικες Ινες ηράκλειο κρητης-αναβαθμιση δικτυου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μασταμπά ξέρω κατά βάση Ιωνίας γύρω γύρω δεν γνωρίζω

Γάζι-Αμμουδαρα έχω φίλο με 100αρα ΟΤΕ και του είπαν και για 200 αλλά λόγω οικονομικής δυστοκίας πήγε στα 100. Μη φανταστείτε ότι Αμμουδάρα καλύπτεται όλη. Εγώ απέχω από ΚΑΦΑΟ VDSL 450 μέτρα και παίρνω αναγκαστικά από ΚΑΦΑΟ DSL 

Επίσης FFTH όχι απλά δεν υπάρχει αλλά και με την τελευταία α ανάθεση που μας αφορά ( υποτίθεται q2 2019 από wind) δεν θα υπάρξει . Η 200αρα που αναφέρω από ότι του είπαν του φίλου μου είναι επίσης VDSL σύνδεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί μάλλον από τα καταστήματα γνωρίζετε πολύ περισσότερα!!

Αυτό που αναφέρω για την Αλικαρνασσό,ότι βλέπω από το site της cosmote διαθέσιμο 200 Mbps πρόσφατα που είχα βρεθεί σε κατάστημα ΟΤΕ και είπα να ρωτήσω σχετικά για να δω αν όντως είναι έτσι τα πράγματα.Προσέξτε τώρα τι έγινε: Στο ένα υποκατάστημα cosmote ρωτάω αν υπάρχει 200αρα,μου λέει η υπάλληλος μέχρι 50 σε όσα μέρη πιάνει στο Ηράκλειο.Μα της λέω για τσέκαρε την τάδε διεύθυνση στην Αλικαρνασσό,έμενα μου βγάζει ότι δίνει διαθέσιμη 200αρα.Βάζει τη διεύθυνση στο σύστημα αλλά και πριν ακόμα της βγάλει διαθέσιμη 200αρα μου έλεγε,μην κοιτάτε τι γράφει,δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα οι καμπίνες...μόνο μέχρι 50 και όπου υπάρχει διαθέσιμο.

Στη συνέχεια πάω σε ένα άλλο υποκατάστημα cosmote ρωτάω το ίδιο,αρχικά 2 υπάλληλοι που ήταν εκεί δεν είχαν ιδέα για το αν υπάρχει 200αρα ή όχι κάπου στο Ηράκλειο διαθέσιμη...Βάζει τη διεύθυνση στο σύστημα και μου λέει αμέσως,μια χαρά το είδες δίνει διαθέσιμη 200αρα,πρέπει να αναβάθμισαν τις καμπίνες πρόσφατα μου λέει...

Στο κάθε κατάστημα cosmote της πόλης δηλαδή έλεγαν τα δικά τους...

Επίσης προσπάθησα να ρωτήσω αν τα 200 Mbps που δίνει διαθέσιμα το σύστημα στη συγεκκριμένη περιοχή είναι από καμπίνα νέου τύπου ή είναι FTTH.Όπως μπορείτε να καταλάβετε,μάταια,δεν κατάφερα να συννενοηθώ αφού δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα και μου απαντούσαν ό,τι να'ναι...

Κι εδώ θέλω να κάνω κι εγώ το δικό μου σχόλιο και να πω ότι δεν φταίνε πάντα για όλα οι υπάλληλοι: Όταν βλέπω ότι η ίδια η cosmote ονομάζει την 100αρα και 200αρα από καμπίνα γραμμή ως FIBER και όχι ως VDSL από εκεί ξεκινάει το μπλέξιμο.

Εγώ αυτό που έχω καταλάβει με δυο απλά λόγια παιδιά είναι το εξής: Όταν πέρνεις από καμπίνα νέου τύπου,η γραμμή που έχεις είναι τύπου VDSL.Ανεξάρτητα αν έχεις 50,100 ή 200 ταχύτητα,σε κάθε περίπτωση VDSL έχεις.Και σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για FTTC (Fiber to the Cabin) για τον πολύ απλό λόγο ότι από το Α/Κ του ΟΤΕ μέχρι και την καμπίνα νέου τύπου το σήμα ταξιδεύει με οπτική ίνα η οποία και τερματίζει στο mini DSLAM της καμπίνας νέου τύπου.Στη συνέχεια από την καμπίνα νέου τύπου μέχρι το σπίτι σου το σήμα ταξιδεύει σε κλασσικό χαλκό.Τώρα,για να έχεις 100αρα πρέπει στην καμπίνα νέου τύπου να έχει ενεργοποιηθεί το vectoring ,ενώ για να έχεις 200αρα θα πρέπει στην καμπίνα νέου τύπου να έχει ενεργοποιηθεί το super vectoring.

Η δεύτερη περίπτωση είναι να είσαι κόντα σε αστικό κέντρο οπότε και να πέρνεις VDSL από Α/Κ.

Και τέλος η τρίτη περίπτωση αν έχεις ας πούμε 200αρα FTTH τότε το σήμα έρχεται με οπτική είναι μέχρι το σπίτι σου και η οπτική τερματίζει στο σπίτι σου μέσα,ενώ χρειάζεσαι και ειδικό οπτικό modem/router.Στην περίπτωση αυτή δεν μεσολαβεί καθόλου χαλκός.

Τα έχω περίπου σωστά στο μυαλό μου με βάσει όσα έχω διαβάσει?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ Πόρο μένω και έχω εδώ και 4-5 χρόνια 24αρα από ΟΤΕ (κατέβασμα το πολυ 1mb) και βλέπω ότι η περιοχή μου σταθερά δεν υποστηρίζει ούτε VDSL. Σε μια επίσκεψη που μου έκανε ένας τεχνικός του ΟΤΕ για ένα πρόβλημα του ρούτερ, τον ρώτησα αν πρόκειται ποτέ να περάσουν γραμμές vdsl (για fiber ούτε κουβέντα δεν έκανα) και μου είπε ότι το Ηράκλειο το έχει αναλάβει η Wind. Αυτό τώρα έγινε πέρυσι το Σεπτέμβρη και είπε ότι μέχρι το τέλος του 18 θα έπρεπε να έχει όλο το Ηράκλειο...

Τώρα το πόσο αληθεύουν αυτά που λέει, άγνωστο... Εγω ξέρω ότι έχω μείνει με ADSL εν έτη 2019...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, variemai είπε

Καλησπέρα παιδιά. Εγώ Πόρο μένω και έχω εδώ και 4-5 χρόνια 24αρα από ΟΤΕ (κατέβασμα το πολυ 1mb) και βλέπω ότι η περιοχή μου σταθερά δεν υποστηρίζει ούτε VDSL. Σε μια επίσκεψη που μου έκανε ένας τεχνικός του ΟΤΕ για ένα πρόβλημα του ρούτερ, τον ρώτησα αν πρόκειται ποτέ να περάσουν γραμμές vdsl (για fiber ούτε κουβέντα δεν έκανα) και μου είπε ότι το Ηράκλειο το έχει αναλάβει η Wind. Αυτό τώρα έγινε πέρυσι το Σεπτέμβρη και είπε ότι μέχρι το τέλος του 18 θα έπρεπε να έχει όλο το Ηράκλειο...

Τώρα το πόσο αληθεύουν αυτά που λέει, άγνωστο... Εγω ξέρω ότι έχω μείνει με ADSL εν έτη 2019...

Διάβασε όλο το νήμα. Έχουμε περισσότερες απαντήσεις από όσες έχουν αυτή τη στιγμη οι τεχνικοί του ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Πόρος, σήμερα. Παρόμοια εικόνα έχει και στα Καμίνια

https://ibb.co/6P9XpdR

Φίλε μου θα μπορούσες να μας αναφέρεις ακριβώς σε ποια οδό έχει τραβηχτει η φωτογραφία ? Ο λόγος είναι για να δούμε σε ποιο μέρος ακριβώς εγκαθιστουν οπτικές ίνες. 

Γίνονται σήμερα εργασίες εγκατάστασης οπτικών ινών και σε Πόρο και σε Καμινια ? Οδούς ξέρουμε ?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαίως είχα αμφιβολίες.
Πήγα στα δυο σημεία που σας ανέφερα και μίλησα με τους τεχνικούς.
Στα Καμίνια είναι για οπτική ίνα αλλα για το γήπεδο του ΟΦΗ ενώ στον Πόρο ειναι απλά μεταφορά του ΚΑΦΑΟ παραδίπλα γιατί χτίζουν ενα νεο κτίριο και το παλιο ΚΑΦΑΟ εμπόδιζε τα μηχανήματα

"Από όσα σου λένε μη πιστευεις τίποτα και από όσα βλέπεις τα μισά."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τις επιστολές της εταιρείας WIND με αρ. πρωτ. ΕΕΤΤ 7465/Φ960/28-6-
2019 και 7466/Φ960/28-6-2019 και θέμα «Αιτιολογημένη τροποποίηση 
Επιχειρηματικού Σχεδίου/Αίτημα αλλαγής τριμήνου υλοποίησης δικτύου 
NGA στις περιοχές: ΑΚ ΑΜΑΛΙΑΔΑ, ΑΡΙΑΔΝΗΣ, ΒΕΛΟ, ΒΡΑΧΑΤΙ, 
ΓΑΖΙΟΥ, ΘΕΡΙΣΣΟΥ, ΚΙΑΤΟ, ΚΝΩΣΣΟΥ, ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ, ΛΟΥΤΡΑΚΙ, 
ΜΑΝΔΡΑ, ΜΕΓΑΛΟΠΟΛΗ, ΝΕΑ ΚΙΟΣ, ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ, ΠΑΤΗΣΙΑ, 
ΠΕΡΙΓΙΑΛΙ, ΦΟΡΤΕΤΖΑ»
......
......
Απόφαση:
Εγκρίνει την επιμήκυνση του εγκεκριμένου συνολικού χρόνου 
υλοποίησης των επιχειρηματικών πλάνων των παρόχων Vodafone κατά 
12 μήνες για την Φάση Β΄ Ανάθεσης , WIND κατά 14,5 μήνες για την 
Φάση Β΄ και 13 μήνες για την Φάση Γ΄ Ανάθεσης και ΟΤΕ μέχρι την 31η
Δεκεμβρίου 2019 για την Φάση Α΄ και Γ΄ Ανάθεσης . Η επιμήκυνση του 
χρόνου υλοποίησης θα αφορά μόνο τις καμπίνες των Αποφάσεων της 
ΕΕΤΤ ΑΠ ΕΕΤΤ 800/03/21.02.2017, ΑΠ ΕΕΤΤ 813/004/07.06.2017 και 
ΑΠ ΕΕΤΤ 828/12/28.09.2017, οι οποίες δεν έχουν ακόμα ενεργοποιηθεί.

Λογος:
15.Η εταιρεία WIND με νέα επιστολή της (σχετ. ιζ) τον Ιούλιο του 2019,
επιβεβαίωσε ότι οι καθυστερήσεις που αναφέρθηκαν στις επιστολές της 
(σχετ. ιβ και ιγ) και ιδιαίτερα οι καθυστερήσεις στη διαδικασία της 
ηλεκτροδότησης συνεχίζουν να παραμένουν ιδιαίτερα προβληματικές δίχως 
να προβλέπεται βελτίωση εντός των επομένων μηνών. Η WIND υπέβαλε στην ΕΕΤΤ επικαιροποιημένους χρόνους ενεργοποίησης μία υπαίθριας 
καμπίνας, οι οποίοι καταγράφονται ως εξής:
− Ο μέσος χρόνος ενεργοποίησης καμπίνας τεχνολογίας FTTC (από 
την υποβολή της αίτησης για αδειοδότηση έως την ενεργοποίηση) 
εκτιμάται στους 16,6 μήνες
− Ο μέσος χρόνος αδειοδότησης σκάμματος και εγκατάστασης 
καμπίνας εκτιμάται στους 3,9 μήνες (Δήμοι/Περιφέρειες)
− Ο μέσος χρόνος κατασκευής καμπίνας εκτιμάται στους 2,3 μήνες 
− Ο μέσος χρόνος αντικατάστασης ΤΚΜ ΟΤΕ εκτιμάται στους 4 μήνες 
(ΟΤΕ)
− Ο μέσος χρόνος ηλεκτροδότησης εκτιμάται στους 8,4 μήνες 
(ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ)
− Ο μέσος χρόνος ενεργοποίησης εκτιμάται στον 1 μήνα
Η εταιρεία σημειώνει ότι οι ανωτέρω μέσοι χρόνοι προκύπτουν από τα 
στοιχεία που έχουν κοινοποιηθεί στην ΕΕΤΤ με τις αιτήσεις αλλαγών 
τριμήνου, αφορούν στη συντριπτική πλειοψηφία των καμπινών και εκτιμάται 
ότι θα βαίνουν επιδεινούμενοι όσο προστίθενται και νέες καθυστερημένες 
καμπίνες, όπως επιβεβαιώνεται και από τους προηγούμενους δείκτες που 
είχαν προσκομίσει στην ΕΕΤΤ (σχετ. ιγ).
Με βάση τα ανωτέρω η εταιρεία WIND αιτείται την τροποποίηση του 
συνολικού χρονοδιαγράμματος ολοκλήρωσης του έργου με προτεινόμενη 
ολίσθηση 14,5 μηνών για την Φάση Β΄ και 13 μηνών για την Φάση Γ’ 
Ανάθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κέντρο Ηρακλείου έχει δωθει χρονοδιάγραμμα; παίζουμε με adsl ακόμα και είμαστε δίπλα στον ΟΤΕ.  Μου είχε πει φίλος απο wind ότι πρώτα θα αναβαθμιστεί η Περιφέρεια γύρω από το Ηράκλειο και στο τέλος του κέντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενάμιση ακόμα χρόνο υπομονή παιδιά! Σε διπλανό φόρουμ λέμε να πιάσουμε τσάπες να αρχίσουμε να σκαφτουμε μόνοι μας τις νέες καμπίνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λογική αυτό, ενώ έχουν σκάψει όλο το κέντρο του Ηρακλείου με τα νέα έργα που κάνουν ένα χρόνο τώρα, ήταν ευκαιρία να ρίξουν τις οπτικές. Φτιάξανε όλο το κέντρο και τις παρεμφερείς οδούς σε πεζόδρομους και θα έρθουν πάλι να σπάνε τις πλάκες για να περάσουν ίνες.  Ότι να'ναι, καθόλου προγραμματισμός στα έργα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι για γελια η κατασταση!μπορειτε να συνειδητοποιήσετε οτι είμαστε στο 2019 σχεδον ολη η ευρωπη ειναι πολυ πιο μπροστα απο εμας και στο Ηρακλειο  κλαιγομαστε για να πιάσουμε μια ταχύτητα της προκοπής!Εμενα προσωπικά με εκνευρίζει αυτη η κοροϊδία (αηδία )!κυριολεκτικά ειναι η απολυτή ξεφτίλα για τις εταιρίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...