Προς το περιεχόμενο

Οπτικες Ινες ηράκλειο κρητης-αναβαθμιση δικτυου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γειτονικό ΦΟΡΟΥΜ το οποιο πραγματεύεται μόνο με vdsl /adsl κλπ τύπου θεματολογία αναφέρουν ότι διαδίδεται από τους τεχνικους του πΟΤΕ πως η WIND βαράει κανόνι - αδυναμία υποστήριξης του δικτύου και θα πάρουν αυτοί τα έργα. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, απλά είπα να το μοιραστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 minutes ago, Telumetar said:

Σε γειτονικό ΦΟΡΟΥΜ το οποιο πραγματεύεται μόνο με vdsl /adsl κλπ τύπου θεματολογία αναφέρουν ότι διαδίδεται από τους τεχνικους του πΟΤΕ πως η WIND βαράει κανόνι - αδυναμία υποστήριξης του δικτύου και θα πάρουν αυτοί τα έργα. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, απλά είπα να το μοιραστώ 

Μην ντρέπεσαι, δώσε link, δεν απαγορεύεται (και καλά ανταγωνισμός). 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Μην ντρέπεσαι, δώσε link, δεν απαγορεύεται (και καλά ανταγωνισμός). 😛

Oρίστε https://www.adslgr.com/forum/threads/576763-VDSL-στο-Ηρακλειο-Κρητης/page20

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2019 στις 11:51 ΠΜ, Telumetar είπε

Θα δείξει. Δεν την είχα ποτε ως πάροχο. Πάντως ο ΟΤΕ με τόσους πρωην δημόσιους υπαλλήλους δίχως προσόντα, με εξαίρεση το ότι ήταν καλοί ορισμένοι στο να κολλάνε αφίσες, να γλύφουν, κλπ, προκοπή δεν ειδα. Δίκτυο άθλιο που με το ζόρι πιάνει 8 /0.5 .... 

Σίγουρα από τους άεργους του πΟΤΕ χειρότεροι δεν θα ναι...

just my 2 cents

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.. οι χειρότεροι άεργοι του πΟΤΕ (και του κάθε πΟΤΕ) ή ο κάθε αχαρακτήριστος ημιμαθής που έχει απαιτήσεις από μια τεχνολογία χωρίς α) να γνωρίζει καν πως δουλεύει αυτή και β) το ρυθμιστικό πλαίσιο.

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Σε γειτονικό ΦΟΡΟΥΜ το οποιο πραγματεύεται μόνο με vdsl /adsl κλπ τύπου θεματολογία αναφέρουν ότι διαδίδεται από τους τεχνικους του πΟΤΕ πως η WIND βαράει κανόνι - αδυναμία υποστήριξης του δικτύου και θα πάρουν αυτοί τα έργα. Δεν ξέρω κατά πόσο στέκει, απλά είπα να το μοιραστώ 

Είναι τόσο "σοβαρά" αυτά που έγραψε ο συμφορουμίτης στο adslgr γι' αυτό και πήρε τόσες πολλές απαντήσεις και ασχολήθηκε τόσος κόσμος (4).
Aρκεί απλά η απάντηση του jkoukos. Δεν χρειάζεται να χαλάμε πολύτιμο χρόνο στις φαντασιώσεις του καθενός.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, l337 είπε

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο.. οι χειρότεροι άεργοι του πΟΤΕ (και του κάθε πΟΤΕ) ή ο κάθε αχαρακτήριστος ημιμαθής που έχει απαιτήσεις από μια τεχνολογία χωρίς α) να γνωρίζει καν πως δουλεύει αυτή και β) το ρυθμιστικό πλαίσιο.

Είναι τόσο "σοβαρά" αυτά που έγραψε ο συμφορουμίτης στο adslgr γι' αυτό και πήρε τόσες πολλές απαντήσεις και ασχολήθηκε τόσος κόσμος (4).
Aρκεί απλά η απάντηση του jkoukos. Δεν χρειάζεται να χαλάμε πολύτιμο χρόνο στις φαντασιώσεις του καθενός.

να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε εμένα ως ημιμαθή; καταρχάς δεν ξέρω από που πηγάζει ο χαρακτηρισμός και αν μπορούσες θα ήθελα πολύ να καταλάβω γιατί αναφέρεσαι σε μένα. Προφανώς ενας πολιτης δεν μπορεί να ειναι ενημερωμένος για όλα. Είναι όμως γεγονός πως ως φορολογούμενος πολίτης και ως αγοραστής δικαιούμαι αυτό που αγοράσω να το απολαμβάνω πλήρως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Telumetar είπε

να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε εμένα ως ημιμαθή; καταρχάς δεν ξέρω από που πηγάζει ο χαρακτηρισμός και αν μπορούσες θα ήθελα πολύ να καταλάβω γιατί αναφέρεσαι σε μένα. Προφανώς ενας πολιτης δεν μπορεί να ειναι ενημερωμένος για όλα. Είναι όμως γεγονός πως ως φορολογούμενος πολίτης και ως αγοραστής δικαιούμαι αυτό που αγοράσω να το απολαμβάνω πλήρως. 

Γράφω ξεκάθαρα τι εννοώ παραπάνω και απαντάει και σε όσα γράφεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιούνης 2019... Είμαστε στο τέλος του Q2. Μένω κοντά στην Ερμή, Αγιο Ιωάννη, και πιάνω 4,5 Mbit, καμιά φορά 5,5 αλλα με αποσυνδέσεις... 2 Youtube videos δεν παίζουν ταυτόχρονα σε πάνω απο 480p...

Έχει δεί κανείς να βάζει καμπίνες η Wind πουθενά? Έχει ξεκινήσει? Έχει κανείς κάποια πληροφορία που θα ήθελε να μοιραστεί με τους υπόλοιπους?

Επεξ/σία από skoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, skoy είπε

Ιούνης 2019... Είμαστε στο τέλος του Q2. Μένω κοντά στην Ερμή, Αγιο Ιωάννη, και πιάνω 4,5 Mbit, καμιά φορά 5,5 αλλα με αποσυνδέσεις... 2 Youtube videos δεν παίζουν ταυτόχρονα σε πάνω απο 480p...

Έχει δεί κανείς να βάζει καμπίνες η Wind πουθενά? Έχει ξεκινήσει? Έχει κανείς κάποια πληροφορία που θα ήθελε να μοιραστεί με τους υπόλοιπους?

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε Πόρο, ούτε αρχή στο Γάζι, ούτε Κνωσσου. Κοινώς όπου σύμφωνα με την ΕΕΤΤ αναβαθμίζει καμπίνες η WIND όλα είναι στάσιμα δίχως κάποια ανακοίνωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/6/2019 στις 9:02 ΠΜ, Telumetar είπε

Καλημέρα.

Δεν υπάρχει τίποτα. Ούτε Πόρο, ούτε αρχή στο Γάζι, ούτε Κνωσσου. Κοινώς όπου σύμφωνα με την ΕΕΤΤ αναβαθμίζει καμπίνες η WIND όλα είναι στάσιμα δίχως κάποια ανακοίνωση. 

αυτο μου ηρθε στις 6 Ιουνίου ,ξερουμε κατι??η πλακα ειναι πως σε κανένα μηνα μετακομίζω ....

Για Γουρνες-κοκκινη χανι ξερουμε κατι???εχω παρατηρησει ολα τα καφαο εκει ειναι ενεργα.

0.jpg

Επεξ/σία από giorgosxristou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γειά σας!

Τι πονεμένη ιστορία κι αυτό το VDSL σε κάποιες περιοχές του Ηρακλείου! Έχει κάποιος υπόψιν του τι γίνεται για οδό Ηρακλή στην περιοχή Μασταμπά? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πλάνο για νέες καμπίνες VDSL και γενικότερα?

Επίσης έβλεπα στη σελίδα της cosmote ότι σε πολλά σημεία στην Αλικαρνασσό δίνει διαθέσιμο 200 Mbps.Υπάρχει μήπως κάποιος φίλος εδώ στο Ηράκλειο πουν έχει πάρει γραμμή 200 Mbps σε κάποια περιοχή του Ηρακλείου?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα έχουμε γράψει 100 φορές για το Ηράκλειο. 

Δεν υπάρχει τίποτα πέραν του 

1)Μασταμπά (Ιωνίας)

2) Βούτες- ΠΑΓΝΗ

3) Αλικαρνασσό

4) Αμμουδάρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση! Τώρα έχω μια πιο συγκεντρωτική εικόνα!

Στο Μασταμπά μόνο επί της οδού Ιωνίας έχουμε VDSL? Σε ολόκληρη την Ιωνίας υπάρχει VDSL,μέχρι και την πλατεία Σινάνη ή και πιο πάνω?

Επίσης κοιτώντας στη σελίδα της cosmote ειδικά για την Αλικαρνασσό,σε διάφορα μέρη όπως  π.χ. οδός Ηροδότου δίνει διαθέσιμο  200 Mbps .Είναι πράγματι διαθέσιμη ταχύτητα 200 Mbps σε αυτά τα μέρη στην Αλικαρνασσό? Υπάρχει κάποιος εδώ στο Ηράκλειο που να έχει πάρει γραμμή 200 Mbps ?

Επίσης θα τολμήσω να ρωτήσω:Υπάρχει διαθέσιμο κάπου στο Ηράκλειο αυτή τη στιγμή FTTH?

Και δυο γενικότερες ερωτήσεις:

1. Τα 200/20 Mbps γενικότερα, είναι διαθέσιμα από καμπίνα νέου τύπου? Κάτι είχα ακούσει ότι αν έχει ενεργοποιηθεί το super vectoring σε καμπίνα νέου τύπου τότε είναι διαθέσιμα τα 200 Mbps. Είναι όντως έτσι τα πράγματα? Και αν ναι πόσο κοντά στην καμπίνα πρέπει να είσαι για να έχεις τα 200 Mbps ?

2. Στο λεγόμενο FTTH αυτή τη στιγμή μέχρι τi ταχύτητα είναι διαθέσιμο? 200 Mbps και αυτό?

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Λ . Δημοκρατίας καταπιαν τη γλώσσα  τους μετά τον έλεγχο δεν έχουν διαθέσιμο wind ούτε 50 δηλαδή 30 πραγματικό . Τι μπούρδες λένε και οι οτετζηδες ότι έχουν στις καφετέριες στο κέντρο  δεν υπάρχει καφαο με vectoring 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...