Προς το περιεχόμενο

Οπτικες Ινες ηράκλειο κρητης-αναβαθμιση δικτυου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/8/2019 στις 12:08 ΜΜ, haris013 είπε

Δεν έχει λογική αυτό, ενώ έχουν σκάψει όλο το κέντρο του Ηρακλείου με τα νέα έργα που κάνουν ένα χρόνο τώρα, ήταν ευκαιρία να ρίξουν τις οπτικές. Φτιάξανε όλο το κέντρο και τις παρεμφερείς οδούς σε πεζόδρομους και θα έρθουν πάλι να σπάνε τις πλάκες για να περάσουν ίνες.  Ότι να'ναι, καθόλου προγραμματισμός στα έργα. 

Χάρη σοβαρά ψάχνεις λογική σε διαδικασίες που εμπλέκονται δημόσιες υπηρεσίες ; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 hours ago, giorgosxristou said:

ειναι για γελια η κατασταση!μπορειτε να συνειδητοποιήσετε οτι είμαστε στο 2019 σχεδον ολη η ευρωπη ειναι πολυ πιο μπροστα απο εμας και στο Ηρακλειο  κλαιγομαστε για να πιάσουμε μια ταχύτητα της προκοπής!Εμενα προσωπικά με εκνευρίζει αυτη η κοροϊδία (αηδία )!κυριολεκτικά ειναι η απολυτή ξεφτίλα για τις εταιρίες!

Εδώ δεν έχει γίνει διασύνδεση ηπειρωτικής Ελλάδα με Κρήτη (ΔΕΗ) για να μην χρειάζεται να πληρώνουμε κάθε χρόνο τρελά ποσά από το ΥΚΩ για το νησί, το internet μας μάρανε? 😛

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 12:14 ΜΜ, ThReSh είπε

Εδώ δεν έχει γίνει διασύνδεση ηπειρωτικής Ελλάδα με Κρήτη (ΔΕΗ) για να μην χρειάζεται να πληρώνουμε κάθε χρόνο τρελά ποσά από το ΥΚΩ για το νησί, το internet μας μάρανε? 😛

ας φάμε παντεσπάνι ....εχεις δικιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2019 στις 12:14 ΜΜ, ThReSh είπε

Εδώ δεν έχει γίνει διασύνδεση ηπειρωτικής Ελλάδα με Κρήτη (ΔΕΗ) για να μην χρειάζεται να πληρώνουμε κάθε χρόνο τρελά ποσά από το ΥΚΩ για το νησί, το internet μας μάρανε? 😛

Υποτίθεται πως δημοπρατήθηκε το συγκεκριμενο έργο και ειναι στα σκαριά...υποτίθεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Telumetar said:

Υποτίθεται πως δημοπρατήθηκε το συγκεκριμενο έργο και ειναι στα σκαριά...υποτίθεται 

To οποίο έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί εδώ και 10+ χρόνια. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μια ερώτηση: 

Στην περιοχή της Αλικαρνασσού σχεδόν σε όλη την οδό Ηρόδοτου καθώς και σε πολλά σημεία εκεί που διασταυρωνεται με την Ικαρου στη σελίδα του ΟΤΕ μου βγάζει διαθέσιμη 200άρα. 

1. Γνωρίζει κάποιος αν όντως είναι διαθέσιμη η 200άρα στην οδό Ηρόδοτου στην Αλικαρνασσο ?

2. Αν ναι,η 200άρα είναι διαθέσιμη από καμπίνα δηλαδή πρόκειται για VDSL (FTTC)?  ή FTTH? Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για FTTH, δηλαδή καθαρή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου μέσα ?

3. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μας αναφέρει :

α. Τι modem /router δίνει ο ΟΤΕ για 200άρα από καμπίνα (VDSL 200 Mbps,FTTC)? Δίνει το speedport plus? 

β. Για FTTH, δηλαδή καθαρή οπτική ίνα, ποιο modem /router δίνει ο ΟΤΕ, γνωρίζει κάποιος ? Ισχύει ότι θέλει οπτικό modem /router? 

γ.  Σε FTTH τι ταχύτητα έχει κάποιος ? Είναι συγκεκριμένη και ίδια η ταχύτητα σε όλα τα μέρη της Ελλάδας όπου υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα για FTTH? Μιλάμε για 200/ 20 Mbps σε FTTH ανεξαρτήτως περιοχή ή περισσότερο /λιγότερο ?

Σε κατάστημα ΟΤΕ που ρώτησα για τη συγκεκριμένη περιοχή στην Αλικαρνασσο που στη σελίδα του ΟΤΕ δίνει διαθέσιμη 200άρα για να μου δώσουν περισσότερες λεπτομέρειες μου είπαν ελάχιστα πράγματα... Μου είπαν αφού λέει πως είναι διαθέσιμη 200άρα, είναι διαθέσιμη... 

Αν είναι δυνατόν ας μας αναφέρουν τα παιδιά εδώ που το κατέχουν,να μάθουμε μερικές πληροφορίες! 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ultrahd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ultrahd said:

2. Αν ναι,η 200άρα είναι διαθέσιμη από καμπίνα δηλαδή πρόκειται για VDSL (FTTC)?  ή FTTH? Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για FTTH, δηλαδή καθαρή οπτική ίνα μέχρι το σπίτι σου μέσα ?

200άρα μπορεί να δοθεί είτε με VDSL είτε με FTTH, σε περίπτωση που έχουν γίνει εργασίες για FTTH στην περιοχή και υπάρχει διαθεσιμότητα. Μπορείς να τσεκάρεις την οδό σου στο sfbb.gr.

 

1 hour ago, ultrahd said:

α. Τι modem /router δίνει ο ΟΤΕ για 200άρα από καμπίνα (VDSL 200 Mbps,FTTC)? Δίνει το speedport plus? 

β. Για FTTH, δηλαδή καθαρή οπτική ίνα, ποιο modem /router δίνει ο ΟΤΕ, γνωρίζει κάποιος ? Ισχύει ότι θέλει οπτικό modem /router? 

Στο VDSL νομίζω Speedport Plus. Στο FTTH δίνει ένα NOKIA για οπτικό modem και το Speedport Plus για router.

 

1 hour ago, ultrahd said:

γ.  Σε FTTH τι ταχύτητα έχει κάποιος ? Είναι συγκεκριμένη και ίδια η ταχύτητα σε όλα τα μέρη της Ελλάδας όπου υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα για FTTH? Μιλάμε για 200/ 20 Mbps σε FTTH ανεξαρτήτως περιοχή ή περισσότερο /λιγότερο ?

Είναι 200/20 κοινή σε όλες τις περιοχές και η ίδια σε VDSL/FTTH. Φυσικά στην περίπτωση του FTTH είναι εγγυημένη η ταχύτητα. Στο VDSL είναι κλασικά «έως».

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει με τη σαπια τη wind?

Εδω και 8 μηνες μου ταζουνε vdsl και τιποτα το εργο το εχει παρει η wind

και επρεπε Q2 2019 να ειτανε ετοιμο.

Ποτε θα δωσει στο ηρακλειο η wind vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα αν δεν σου κάνει κανένα κόπο..θα δεις τι μέλει γενέσθαι, τουλάχιστον μέχρι το βαθμό των ανακοινώσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

Προσφατα μετακόμισα Γουβες περιαδος (Δημος Χερσονησου)και εκανα μεταφορά της τηλ Γραμμής απο τον Κατσαμπα,

Ήρθε ο τεχνικός να "με συνδέσει "και τον ρωτησα  τι ταχύτητες παιζουν εδω?μου απαντησε :"ισως και 100ρα,δεν ξερω αν την εχουν ενεργοποιησει ακομα"
Απο μετρηση που εκανα εγω στην γραμμη μπορω να πω πως ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος 
Η πρωτη μετρηση αφορα φιλικο σπιτι που ειναι στο Κοκκινη Χανι η 2η, 3η,4η ,5η αφορα την δικια μου γραμμη.
Τον ρωτησα για Κατσαμπα-πόρο και περίχωρα και μου ειπε πως τωρα κλείνουν κάποιες περιοχές και μετα ειναι αυτες. Βεβαια μου διευκρίνισε πως οι παραπάνω περιοχές ειναι οι χειροτερες του γιατι εχουν δωσει λιγους χαλκους για την ζητηση που υπαρχει.

 

0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Καλα φτασε τα 30 πρωτα και βλεπουμε ελεος με τους παπαρες που ταζουν 100 σε χαλκο με κατι χλμ αποστασεις .

η συνδεσηη μου ειναι 24ρα,αρα καλα ειναι προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

12 ρα με το ζόρι αλλα οι vdsl πέφτουν πολύ σε 2 χλμ απόσταση θα χεις πρακτικά τα ίδια στου κόκκινη . Εσύ που ακριβώς είσαι σε έχουν σε vdsl καμπίνα για να πιάνει 22 ΟΤΕ είσαι ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

12 ρα με το ζόρι αλλα οι vdsl πέφτουν πολύ σε 2 χλμ απόσταση θα χεις πρακτικά τα ίδια στου κόκκινη . Εσύ που ακριβώς είσαι σε έχουν σε vdsl καμπίνα για να πιάνει 22 ΟΤΕ είσαι ;

Εγω μενω γουρνες,η καμπινα ειναι στα  100 μετρα απο το σπιτι μου ,εχω ΟΤΕ,στο κοκκινη μενουν γνωστοί μου και πιάνουν 11,8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...