Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό Αναγνωστήριο από την Εθνική Βιβλιοθήκη για δωρεάν δανεισμό 2.500 e-books


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποχωρώ από το θέμα γιατί τρέχω να καβατζώσω ταινία να δω για το βράδυ (μόνο 3 αντίτυπα......) 😛

Spoiler

 

Επίσης πρέπει να σας εξομολογηθώ ότι είμαι πολύ μλκς ,μιας και θεωρώ ότι δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας για όσους 

θεωρούν φυσιολογικό το σύστημα αυτό και ότι δεν υπάρχει τεχνογνωσία στο να κυκλοφορούν πάνω από 10 (θα έλεγα 100000 αντίτυπα)....

Και ακόμα περισσότερο μλκς μιας και το παρακάτω το λέω ειρωνικά για να μη χαλαστούν τα καημένα τα  παιδάκια 

 

 

Σοβαρά τώρα ,μπράβο στα παλικάρια που στήσανε τέτοια πλατφόρμα , για δεδομένα Ελλάδας είναι άξιοι ,ελπιζω να γίνονται πολλές τέτοιες προσπάθειες , πάω να δω τι υπάρχει 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kifinas είπε

Καταρχήν, μπράβο. Θέλει όμως βελτίωση. Πρώτα στο site που προφανώς δεν αντέχει την αυξημένη κίνηση. Μετά στα διαθέσιμα αντίτυπα. Όμως κλείνω με το μπράβο. 

Εν έτει 2018 με το διαθέσιμο hardware που υπάρχει για servers, δεν επιτρέπεται να μην "αντέχει" την αυξημένη κίνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Innersense είπε

Συγνώμη, κάτσε δηλαδή, όσο καιρό πχ το έχει ένα δανεισμένο ηλεκτρονικά πχ δεν θα μπορεί να το δανειστεί άλλος;
Μετά το πέρας των 20 ημερών που επιστρέφονται, μπορεί να δανειστεί έως και άλλα τρία;

Και καλά το κάνουν για να έχεις την   αίσθηση ότι δανείζεσαι βιβλίο και να μην το κρατάς για πάντα χωρίς να το διαβάζεις . Φυσικά και θα μπορούνε οι άλλοι να κατεβάσουν το ίδιο βιβλίο την ίδια χρονική περίοδο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις οδηγίες λέει ότι γίνεται , αλλά που το δοκίμασα με adobe digital edition  ( μόνο αυτό το πρόγραμμα μπορεί να το κάνει για την ώρα )

πάλι μου το δείχνει δανεισμένο μέχρι να λήξουν οι 20 μέρες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στη ελλάδα οτιδίποτε ηλεκτρονικό είναι ανάμεσα σε «»  πως τα καταφέρνουμε να φτιάχνουμρ web εφαρμογή και να τη δένουμε με τα limitations και τη γραφειοκρατεία, ακυρόνοντας ταυτοχρονα την ίδια της τη φύση σαν εφαρμογή , μόνο εμείς ξέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την γκρίνια για τους περιορισμούς. Τα βιβλία δεν είναι δωρεάν αγαθό, πρέπει να πληρώσεις για να τα αποκτήσεις ή να στα δώσει κάποιος. 3 αντίτυπα έχει αποκτήσει από κάθε βιβλίο έστω και ηλετκρονικά, 3 μπορεί να δανείσει κάθε φορά, διαφορετικά δεν θα ήταν δανειστική βιβλιοθήκη θα ήταν σάιτ με τόρρεντ. 

  Όποιος παραπονιέται γι' αυτό θα ήθελα να βρει ένα αντίστοιχο παράδειγμα ηλεκτρονικής δανειστικής βιβλιοθήκης στο εξωτερικό που να μοιράζει απεριόριστα αντίτυπα βιβλίων που προστατεύονται με πνευματικά δικαιώματα.

 Η ιστοσελίδα δυστυχώς φαίνεται προς το παρόν να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στην κίνηση, ελπίζω να το διορθώσουν.

54 λεπτά πριν, hikesl είπε

Στις οδηγίες λέει ότι γίνεται , αλλά που το δοκίμασα με adobe digital edition  ( μόνο αυτό το πρόγραμμα μπορεί να το κάνει για την ώρα )

πάλι μου το δείχνει δανεισμένο μέχρι να λήξουν οι 20 μέρες.

 

Μάλλον αργεί λίγο να ενημερωθεί, το λέει κιόλας στις οδηγίες ότι περνούν μερικές ώρες.

Πήρα δοκιμαστικά 2 βιβλία που λογικά δεν θα είχαν ζήτηση, το ένα το κατέβασα στον υπολογιστή μου, το άλλο στον υπολογιστή, στο λάπτοπ και στο e-book reader μου.  Πάτησα το return borrowed στον υπολογιστή χθες και σήμερα φαίνεται ότι έχουν επιστραφεί. Ανεξάρτητα που το ένα το είχα ανοίξει σε 3 συσκευές. Φαντάζομαι βέβαια ότι αν δεν ανοίξω το wi-fi στον reader δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστώσει ότι το έχω επιστρέψει και θα ανοίγει κανονικά για 20 μέρες, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Μπορούμε να το κάνουμε έτσι με βιβλία υψηλής ζήτησης να διευκολύνουμε και κάποιον άλλο που το έχει διαβάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλότιμη προσπάθεια.

 

Το site αισθητικά όντως θυμίζει βιβλιοθήκη του 90. Λογικά θα τρέχει πάνω σε Win2000 Servers. 900 άτομα ταυτόχρονα μπορούν να δεσμεύσουν από 3 βιβλία για 20 μέρες. Οκ για αρχή κάτι είναι κι αυτό. Όσο εμπλουτίζεται η βιβλιοθήκη θα μεγαλώνει και ο αριθμός των ατόμων που θα μπορούν να δανείζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την πρόφαση της παροχής προσωρινού και δωρεάν κοινωνικού αγαθού, μας ζητάνε εκκαθαριστικό, ΑΦΜ, Ε9, ΑΜΚΑ...

Κάντε μας Σουηδία να τελειώνουμε ντε. Τι το πάτε σιγά σιγά, μάθαμε πλέον χωρίς λιπαντικό...

Επεξ/σία από Xiaomi Mi 8
Είμαι Σουηδός.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Μάλλον αργεί λίγο να ενημερωθεί, το λέει κιόλας στις οδηγίες ότι περνούν μερικές ώρες.

Μπα! Έχει περάσει μέρα και ακόμα δανεισμένο φαίνεται. Το ένα μάλιστα δε μπόρεσα να το κατεβάσω καθόλου (το ade βγάζει "connection error detected"

Θα στρώσει με τον καιρό.

Ένα άλλο μείον για μένα το ότι στην κράτηση δεν δημιουργεί λίστα , απλά επιτρέπει μόνο 1 κράτηση. Αυτό σημαίνει ότι για να πετύχεις το βιβλίο που θέλεις πρέπει να στήσεις καραούλι.

Επεξ/σία από hikesl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Xiaomi Mi 8 said:

Με την πρόφαση της παροχής προσωρινού και δωρεάν κοινωνικού αγαθού, μας ζητάνε εκκαθαριστικό, ΑΦΜ, Ε9, ΑΜΚΑ, πόσες φορές και κάθε πότε ξαπλώνω με την γυναίκα μου...

Κάντε μας Σουηδία να τελειώνουμε ντε. Τι το πάτε σιγά σιγά, μάθαμε πλέον χωρίς λιπαντικό...

Τα στοιχεία αυτά θα στα ζητούσαν και αν πήγαινες ο ίδιος στη βιβλιοθήκη για να γραφτείς. Η πιστοποίηση ηλεκτρονικά γίνεται μέσα από το λογαριασμό σου στο Taxis.

Το τι κάνεις με τη γυναίκα σου δεν ενδιαφέρει κανέναν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα στοιχεία αυτά θα στα ζητούσαν και αν πήγαινες ο ίδιος στη βιβλιοθήκη για να γραφτείς. Η πιστοποίηση ηλεκτρονικά γίνεται μέσα από το λογαριασμό σου στο Taxis.

Το τι κάνεις με τη γυναίκα σου δεν ενδιαφέρει κανέναν... 

Στην δημοτική βιβλιοθήκη της περιοχής μου νοικιάζω βιβλία με την επίδειξη της αστυνομικής μου ταυτότητας. Όσο για το επίμαχο σημείο...ας το διαγράψω σαν μια παρόρμηση εκνευρισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Innersense είπε

Συγνώμη, κάτσε δηλαδή, όσο καιρό πχ το έχει ένα δανεισμένο ηλεκτρονικά πχ δεν θα μπορεί να το δανειστεί άλλος;
Μετά το πέρας των 20 ημερών που επιστρέφονται, μπορεί να δανειστεί έως και άλλα τρία;

 

Ναι, ακριβώς όπως και σε μια κανονική βιλβιοθήκη.

Στην ουσία η βιβλιοθήκη αντι να αγοράζει αντίτυπα από τον Χ εκδότη αγοράζει "άδειες" για το πόσα "ενεργά" copies μπορεί να έχει.

Πάρα πολλές βιλβιοθήκες UNI λειτουργούν έτσι.

that said ...

ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ' όλα να δώσουμε τα συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία αυτή.

 

Πρώτες παρατηρήσεις:

- Θα ήθελα σορτάρισμα με φίλτρο "available", γιατί τα περισσότερα είναι δανεισμένα και κάνεις πολύ ώρα να βρεις τί υπάρχει διαθέσιμο.

- Όχι σημαντικό, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί το όνομα μας το βάζει μισό σε λατινικούς χαρακτήρες και το άλλο μισό σε ελληνικούς.

- Αυτονόητη η ανάγκη αναβάθμισης του server, να μπορεί να σηκώνει μεγαλύτερο φόρτο.

- Θέλουμε Εκδόσεις ΑΓΡΑ!!!

- Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ το Adobe Digital Editiions και μου φαίνεται... ας μην ανοίξω το στόμα μου καλύτερα :)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...