Προς το περιεχόμενο

Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πούμε σε αυτό το σημείο πως τα ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΙΛΙΚΙΑ της εταιρείας συνεχίζονται. 

Χρήστες που δέχονται κινητά αντικατάστασης παραλαμβάνουν συσκευές με τσαλακωμένο μέσα χαρτιά = ανοιγμένα συσκευασίες ,αλλά και ανακατασκευασμενες! Μόλις τώρα διάβασα ποστ χρήστη που πήρε κινητό με οθόνη αλλαγμένη που φαίνεται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Να τονίζω πριν βιαστεί ο όποιος κακοθελητής να απαντήσει, ότι δεν εργάζομαι για την Huawei, ούτε για μεταπωλητή, επισκευαστικό κέντρο ή οτιδήποτε έχει να κάνει με κινητά.

 

Λοιπόν για τι συγκεκριμένο θέμα επειδή εδώ και λίγες μέρες τυγχάνω κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής κι εγώ:

Στα μοντέλα με LG οθόνη, οι παρτίδες που η πλειοψηφία των LG οθονών που παρουσιάζουν πρόβλημα είναι με σειριακό αριθμό μέχρι και 18B09.

Αναλυτικότερα, ο σειριακός θα είναι της μορφής xxxx18ZYYxxxx στη συσκευή σας.

Ζ = 9, Α, B, C (με 9 = September, A = October, B = November, C= December) και

ΥΥ = μέρα κατασκευής.

Από 18Β13 και πάνω σε όσα υπάρχει LG οθόνη και σύμφωνα με μαρτυρίες χρηστών και ανεπίσημες αναφορές μελών της Huawei σε forums, το πρόβλημα δείχνει να έχει εξαληφθεί (στα συγκεκριμένα batches υπάρχουν εννοείται και με BOE οθόνες με τα ίδια date codes, αλλά εκτός από λίγες μεμονομένες εξαιρέσεις με θέματα banding και flickering, δεν έχει παρατηρηθεί θέμα Glue Gate ή Green Tint).

 

Κατά τ'άλλα, πολύ ωραίο κινητό, εξαιρετική διάρκεια μπαταρίας και η camera για να βγάλει τα δόντια της και τις πραγματικές της επιδόσεις, θα πρέπει να γυρίσει σε Pro Mode.

Διατίθεται σε Single Sim (LYA-09) και σε Dual Sim (LYA-29) το οποίο και ουσιαστικά είνα ιτο ίδιο μοντέλο με άλλο firmware και ένα ή δυο IMEI (ανάλογα την περίπτωση).

Θα μπορεί να αλλάζει σε λίγο μέσω του FunkyHuawei ή και ανεπίσημα μέσω της ίδιας της εταιρίας (όπως έχω δεί σε forums για το P20 Pro)...

 

Μην απογοητεύεστε, το κινητό είναι εξαιρετικό. Γνώμη μου ότι πατάει κάτω σε αρκετούς τομείς και με διαφορά τα iphonia καθώς και άλλες ναυαρχίδες android, με μια επιφύλαξη-εξαίρεση για το Note 9, όπου για να έχω καλύτερη εικόνα θα ήθελα να τα έχω δίπλα δίπλα.

 

Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα μερικούς.

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από plpapadopoulos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα γρήγορο, αλλά έχει κακογραμμένο software, κακό ήχο, όχι καλύτερη οθόνη από τις αναγνωρισμένες ως κορυφαίες οθόνες των iPhone XS/Note 9 (δεν έχω βρει σοβαρό review για την οθόνη του, δεν έχει δημοσιεύσει κάτι και το displaymate) κ.α. Άρα, μπορεί κάπου να κερδίζει, αλλά χάνει κάπου αλλού. Σίγουρα κερδίζει σε κάμερα και αυτονομία, που είναι πολύ σημαντικά -για εμένα τουλάχιστον- μαζί με οθόνη, εμφάνιση και ταχύτητα φυσικά. Και μόνο λόγω του ανώριμου software, δεν θα το αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν λες Software, εννοείς το software διαχείρισης της cameras ή γενικά το software του τηλεφώνου και όχι απαραίτητα της cameras?

Ρωτάω γιατί κι γώ τώρα το μαθαίνω κι εξοικιώνομαι και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα που να με ενόχλησε, αλλά ίσως να μπορούσα να καταλάβω πού ακριβώς αναφέρεσαι αν μου το εξηγήσεις.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να κάνω ένα update στο παραπάνω ποστ μου.

Διαπιστώθηκε κινητό σε άλλο forum με κωδικό παρτίδας 18B16 να έχει gluegate με LG οθόνη.

Τελικά το ίδιο συνέβη και σε μένα στο 18Β13 που είχα. Ο Hulk χτύπησε το προηγούμενο Σαββατόβραδο.

Υπήρξα τυχερός, το κινητό επιστράφη στο κατάστημα και ανοίχτηκε άλλο ημερομηνίας 18B05 το οποιό ήταν με οθόνη BOE (για καλή μου τύχη).

Όλα καλά, υπήρξα τυχερός, το πρόβλημα παραμένει για την πλειοψηφία από τις οθόνες LG όπως φαίνεται ακόμα και στις παρτίδες που είχαν βγεί μέχρι και μέσα Νοεμβρίου 2018.

Το κινητό εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό και μετά το τελευταίο update 9.0.0.146 δείχνουν να έχουν στρώσει αρκετά πραγματάκια που άλλοι παραπoνούνταν.

Μελανό σημείο θεωρώ το ότι αντί για Micro SD έχει το NM card σε σχέση με ένα Note 9. Υπερτερεί σε χωρητικότητα και διάρκεια μπαταρίας, power management και σε camera, οπότε είναι ένας συμβιβασμός που θα τον αποδεχτώ κι απλά θα περιμένω να πέσουν οι NM cards κι άλλο αν χρειάζομαι παραπάνω storage μεχρι τότε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2018 στις 2:28 ΠΜ, plpapadopoulos είπε

Να κάνω ένα update στο παραπάνω ποστ μου.

Διαπιστώθηκε κινητό σε άλλο forum με κωδικό παρτίδας 18B16 να έχει gluegate με LG οθόνη.

Τελικά το ίδιο συνέβη και σε μένα στο 18Β13 που είχα. Ο Hulk χτύπησε το προηγούμενο Σαββατόβραδο.

Υπήρξα τυχερός, το κινητό επιστράφη στο κατάστημα και ανοίχτηκε άλλο ημερομηνίας 18B05 το οποιό ήταν με οθόνη BOE (για καλή μου τύχη).

Όλα καλά, υπήρξα τυχερός, το πρόβλημα παραμένει για την πλειοψηφία από τις οθόνες LG όπως φαίνεται ακόμα και στις παρτίδες που είχαν βγεί μέχρι και μέσα Νοεμβρίου 2018.

Το κινητό εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό και μετά το τελευταίο update 9.0.0.146 δείχνουν να έχουν στρώσει αρκετά πραγματάκια που άλλοι παραπoνούνταν.

Μελανό σημείο θεωρώ το ότι αντί για Micro SD έχει το NM card σε σχέση με ένα Note 9. Υπερτερεί σε χωρητικότητα και διάρκεια μπαταρίας, power management και σε camera, οπότε είναι ένας συμβιβασμός που θα τον αποδεχτώ κι απλά θα περιμένω να πέσουν οι NM cards κι άλλο αν χρειάζομαι παραπάνω storage μεχρι τότε.

 

Εγώ με σειριακό LHS0218A1.... Δεν έχω θέμα πάντως και είμαι κανένα μήνα με την συσκευή. 

Να ανησυχώ? 

Επίσης αν γίνει η στραβή, θα πάρω άλλη συσκευή η θα αλλάξουν οθόνη στην υπάρχουσα? 

Το ανακατασκευασμενο το έχουμε φάει χρόνια με τα μηλοφωνα οπότε το συνηθίσαμε, το θέμα ειναι μην ανοίγουν την συσκευή μπακαληδες για αλλαγή οθόνης μιας και μιλάμε για αδιάβροχη συσκευη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις υπερβεί το μήνα, πας για επισκευή.


Υπηρχε φήμη για τα κινητά παλαιότερα να μή πανε Arvato γιατί το πιο πιθανό είναι να στο βγάλουνε "βρεγμένο" και άρα ακτός εγγύησης?

 

Βλέπω ευτυχώς όμως και στην Ελλάδα υπάρχει αποκλειστικό service Huawei (οπότε και σαφώς θα το πας μόνο εκεί):

 

Αναφορά σε κείμενο

Αποκλειστικό Service Huawei

Μιχαλακοπούλου 178 Αθήνα T.K 11527

+30 217 0007575

09:00 ~ 17:00 Δευτέρα έως Παρασκευή, εκτός Επίσημων Αργιών


18Α1 πάντως είναι από τις τελείως πρώτες παρτίδες. Λογικά αν δε σου έχει βγάλει πρόβλημα μέσα στο μήνα, είσαι εντάξει.

Συνήθως το πρόβλημα εμφανιζόταν μέσα στις πρώτεςς 15 μέρες σε όλους (εμένα με έπιασε στη 10η σε σημείο τουλάχιστον που να πώ ότι είναι εμφανές).

Εδώ ένα αναλυτικότατο video για το της σωστής επισκευής σε Huawei Center:

 

 

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λοιπον μου εβγαλε και μενα το κλασσικο πρασινακι το πηγα σημερα στην TS Solution στον κηφησο και μου ειπαν οτι εντος μιας εργασιμης θα εχω καινουρια σφραγισμενη συσκευη.

ΔΕΝ αλλαζουν την οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Αφου λοιπον μου εβγαλε και μενα το κλασσικο πρασινακι το πηγα σημερα στην TS Solution στον κηφησο και μου ειπαν οτι εντος μιας εργασιμης θα εχω καινουρια σφραγισμενη συσκευη.

ΔΕΝ αλλαζουν την οθονη...

Η Ts solutions δεν ειναι το επισημο service της huawei. Πολυ κακως πηγες σε αυτους εξ αρχης.

Α και TS Solutions=προηγουμενη Arvato για οσους δεν ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Ts solutions δεν ειναι το επισημο service της huawei. Πολυ κακως πηγες σε αυτους εξ αρχης.

Α και TS Solutions=προηγουμενη Arvato για οσους δεν ξερουν.

https://consumer.huawei.com/gr/support/service-center/

Η ιδια η εταιρεια εκει σε παραπεμπει.

Εκτος και αν λενε επισημως ψεματα μια χαρα επισημο ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

https://consumer.huawei.com/gr/support/service-center/

Η ιδια η εταιρεια εκει σε παραπεμπει.

Εκτος και αν λενε επισημως ψεματα μια χαρα επισημο ειναι...

Ξαναδες τι γραφει σε αυτο που εστειλες.

Ειναι γενικο service κινητων η TS Solutions και για αλλα κινητα περαν των huawei αλλα το Επισημο(ή Αποκλειστικο οπως το λεει)κεντρο επισκευης ειναι αλλο.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ξαναδες τι γραφει σε αυτο που εστειλες.

Ειναι γενικο service κινητων η TS Solutions και για αλλα κινητα περαν των huawei αλλα το Επισημο(ή Αποκλειστικο οπως το λεει)κεντρο επισκευης ειναι αλλο.

Ποιο ειναι δηλαδη το επισημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Ποιο ειναι δηλαδη το επισημο?

Σου ανέφερα παραπάνω ποιό είναι το επίσημο αλλά θέλησες μάλλον να κάνεις τα δικά σου... :)

Ανέτρεξε στο ποστ μου και θα δεις αναλυτικά τα πάντα ακριβώς πριν από το video.

Μια χαρά αλλάζει τη οθόνη με BOE το service αν τους το ζητήσεις, το έχει αναφέρει και κάποιος χρήστης σε ποστ ή αγγελία (δε θυμάμαι και δεν έχω το χρόνο να ψάξω).

Ελπίζω αυτό που πήρες να μην έχει LG πάλι μόνο και ταλαιπωριέσαι άδικα γιατί είναι κρίμα και δε φταίς κιόλας, πέρα από την πλάκα.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...