Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
14 minutes ago, koskappas said:

οκ ευχαριστω

Παρακαλώ.

Από ότι έχω δει μέχρι στιγμής από χρήστες FTTH σε Inalan, HCN, OTE/Voda/Wind όλοι βλέπουν τον "συγχρονισμό" τους με speedtest, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά αυτό το ρούτερ για να ξέρετε δεν είναι τόσο καλό τελικά μου το είπε τεχνικός που πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω. Το δικό μου πρόβλημα ήταν στην ανοχή του ρούτερ, γιατί δεν συχρόνιζε σχεδόν ποτέ ή συχρόνιζε μετά απο πολύ ώρα , αλλά η ποιότητα και ταχύτητα του ίντερνετ ήταν χάλι μαύρο. Άρα η λύση ήταν να συνδέσω και πάλι το  ZTE h367N που σύμφωνα με τα λεγόμενα του τεχνικού είναι καλύτερο και απευθείας η γραμμή έγινε και πάλι τέλεια. Η αλλαγή στο Η300 S έγινε γιατί είχε θεμα η τροφοδοσία στο ZTE, έβγαζε θορυβο στην γραμμή και ειδικά οταν ήταν χαμηλωμένα τα ηχεία έβγαζε πολλα παράσιτα. Με την καινουργια τροφοδοσία απο Η300 δουλεύει πένα όπως είπα. Άπλα, χάνω τη συχνοτήτα των 5 GH που θα μου ήταν χρήσιμη προσωπικά (αλλα μικρό το κακό). Για μια ποιο ολοκληρώμενη εικόνα για την γραμμή μου φαίνεται στις εικόνες παρακάτω, αλλά πρέπει να προσθέσω( και εδώ είναι το πρόβλημα με την ανοχή του ρούτερ που είπα ), ότι το πρόβλημα ασυχρονισμού το κάνει στην πρίζα του δωματίου μου όχι στη κεντρική που εκεί δουλεύει κομπλέ ( βέβαια δεν ξερω για πόσο θα δούλευε και εκεί άμα το άφηνα). Σίγουρα  κάτι δεν πάει καλά στην καλωδίωση, αλλά δεν γίνεται με το ZTE να έχω ελάχιστες αποκλίσεις και με το άλλο τεράστιες στα στατιστικά των δύο ρούτερ.
Τώρα δεν ξέρω πως μπορώ να δείξω ποιο ρούτερ είναι ποιο σε κάθε φωτό, γι' αυτό θα το τονίσω έτσι:
Οι 2 εικόνες με μπλε χρώμα "το page formation" είναι το ZTE και οι άλλες για το H300 S 
Για το ZTE θα δείτε ότι στη πρίζα του δωματίου μου υπάρχει πολύ μικρή πτώση στα db, ενώ με το Η300S υπάρχει τεράστια διαφορά και με παρεξένεψε πως γίνεται το line attenuatio να είναι μικρότερο στη πρίζα του δωματίου μου από ότι στη κεντρική.
(Οι θολές εικόνες είναι τα στατιστικά απο τη πρίζα του δωματίου)
Συγγνώμη για το μεγάλο post , απλά πιστεύω να βοηθήσω κάποιον στο μέλλον με το ίδιο πρόβλημα. 

101834129_566636547615201_854809306355204096_n.jpg

101630578_296590321733780_4084879065205440512_n.jpg

101864250_1111786752527623_3825527817223798784_n.jpg

102699231_757191338145960_2733981605730189312_n.jpg

101662203_2615500112024186_545739061688532992_n.jpg

78376198_1279228272278361_2731089207249338368_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν νομίζω να είπε ποτέ κανένας ότι αυτό το router είναι "καλό". Μάλλον ντροπή της τεχνολογίας είναι και το αποδεικνύει κάθε μέρα με κάθε πιθανό ή απίθανο τρόπο. Άπο τους καλύτερους λόγους να ΜΗΝ πάει κάποιος σε Vodafone. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2019 στις 10:44 ΜΜ, DanielRGr είπε

Αυτο ισχύει. 

Όσο για το bridge mode στο TP-Link 100v, λειτουργεί κανονικότατα. Οι κωδικοί ρooτ βρίσκονται στο προηγούμενο πόστ μου (σελίδα 8 ).

@DanielRGr Φίλε έχω ακριβώς το ίδιο ρουτερ και θελω να το βάλω σε Bridge mode για να χρησιμοποιήσω το δικό μου ρούτερ. 'Αλλαξες κάτι εδώ;
image.png.ea369acb356bcc25cc31a5c498e6c135.png

Χρειάζεται να πειράζω κάποια άλλη ρυθμιση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, έχω βάλει Vdsl από πέρυσι τον Απρίλιο με ρούτερ το H300s. Δεν έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα αυτό τον 1 χρόνο που το έχω. Το ίντερνετ είναι σταθερό σαν βράχος και πάντα συγχρονίζει στον μέγιστο δυνατό Ρυθμό και άψογα. Τον Ιανουάριο πρόσθεσα και ένα Access Point Tp link Deco E4 και αποτέλεσε δυνατό συνδιασμό διότι σε όλο το σπίτι με τα 5ghz τερματίζει η ταχύτητα 47mbps στο Speed Test. Η αλλαγή έγινε λόγο της ταχύτητας του ασύρματου ίντερνετ και όχι λόγο του Battery Drain που αναφέρουν αρκετοί χρήστες, που δεν αντιλέγω ότι υπάρχει αλλά προσωπικά δεν το παρατήρησα ποτέ. 

Πρόσφατα στο σπίτι του συνεργάτη μου που έχει Wind Vdsl και ένα Router technicolor και μπήκαμε μέσα να δούμε στατιστικά και ρυθμίσεις, τα menu ήταν τραγικά με ελάχιστες παραμετροποιήσεις, όλα έδειχναν κλειδωμένα και γενικός το Interface ήταν άθλιο και με ελάχιστες πληροφορίες. 

Επεξ/σία από nikosaek2121
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

Στο γραφείο με σύνδεση vodafone 50 μου έδωσαν το άνω ρουτερ αλλά κάθε 2 μέρες θέλει επανεκκίνηση 

Μήπως βρήκε  κάποιος το κωδικό root ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ImNickDDMe είπε

Βρήκα ένα forum της Τουρκίας όπου έχουν βρει τους root κωδικούς για το H300s.

https://forum.donanimhaber.com/vodafone-sercomm-h300s--143019974

Αλλά όταν τους δοκίμασα, τίποτα.

Δεν δούλεψαν γιατί προφανώς δεν θέλουμε γενικώς root κωδικους, αλλά τους κωδικούς root που έχει βάλει η εδω vodafone

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ImNickDDMe είπε

Βρήκα ένα forum της Τουρκίας όπου έχουν βρει τους root κωδικούς για το H300s.

https://forum.donanimhaber.com/vodafone-sercomm-h300s--143019974

Αλλά όταν τους δοκίμασα, τίποτα.

Εδώ βλέπω ότι οι γείτονες τρέχουν την v1.0.09.5, ενω εμείς είμαστε στη v1.0.09.01_dsp190325T006

 f385b4f3ee255983e314990d5f47ee15.png

 

Επίσης, αυτό το username δεν υπάρχει μέσα στο δικό μας. Φαίνεται από το μήνυμα λάθους, αν βάλεις χρήστη που υπάρχει πχ admin ή superuser

Αν κάποιος ξέρει τούρκικα, ας μιλήσει με τον γείτονα να του πει πως τον βρήκε :P

Επεξ/σία από toketog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, toketog είπε

Εδώ βλέπω ότι οι γείτονες τρέχουν την v1.0.09.5, ενω εμείς είμαστε στη v1.0.09.01_dsp190325T006

 f385b4f3ee255983e314990d5f47ee15.png

Επίσης, αυτό το username δεν υπάρχει μέσα στο δικό μας. Φαίνεται από το μήνυμα λάθους, αν βάλεις χρήστη που υπάρχει πχ admin ή superuser

Αν κάποιος ξέρει τούρκικα, ας μιλήσει με τον γείτονα να του πει πως τον βρήκε :P

Μπορούμε από google translate. Αλλά δεν είμαστε σίγουροι για την πιστότητα της μετάφρασης.

Επεξ/σία από ImNickDDMe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ImNickDDMe είπε

Μπορούμε από google translate.

Δυστυχώς για να να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση SMS με τούρκικο αριθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toketog είπε

Δυστυχώς για να να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου πρέπει να κάνεις επιβεβαίωση SMS με τούρκικο αριθμό.

Μήπως βρω αριθμό μιας χρήσης.

Λοιπόν,

έφτιαξα account και τώρα περιμένω για admin approval.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ImNickDDMe είπε

Μήπως βρω αριθμό μιας χρήσης.

Λοιπόν,

έφτιαξα account και τώρα περιμένω για admin approval.

Μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του. Μου είπε το εξής:

This root password ( VodAdmin-Voda556Net12) from my friend. I dont know how found it. İt works 1.0.09.05 Firmware.  In turkey. 
I think your modem has a lower verison(or upper) that because it doesnt works.
Maybe you have to update your firmware. (If you found a firmware) 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, toketog είπε

Μπόρεσα να επικοινωνήσω μαζί του. Μου είπε το εξής:

This root password ( VodAdmin-Voda556Net12) from my friend. I dont know how found it. İt works 1.0.09.05 Firmware.  In turkey. 
I think your modem has a lower verison(or upper) that because it doesnt works.
Maybe you have to update your firmware. (If you found a firmware) 

Μάλιστα. Δηλαδή τίποτα. 😒

 

Θα προσπαθήσω να βρω τον κωδικό μέσω FTP ανεβάζοντας ένα αρχείο που θα έχει shellcode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...