Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/6/2020 στις 2:57 ΜΜ, elsierastat είπε

Έκανα αναβάθμιση σε VDSL και ήρθε ο Η300, αρχικά απογοητεύτηκα γιατι εκτός του ότι ο Η300 είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ο παλιός μου router TD-W9980 δεν συγχρονιζε σε VDSL. Τελικα η λύση είναι απλή, γυρισα τον 9980 σε router mode και την έξοδο WAN την έκανα είσοδο στον Η300 ο οποίος δουλεύει μόνο ως modem και τηλέφωνο. Απενεργοποιησα και το WiFi του Η300 (για να το ελαφρύνω) και όλα παιζουν ρολοϊ. 

Επειδή με ενδιαφέρει μπορείς να περιγράψεις ακριβώς πώς έχεις συνδέσει τα καλώδια? επίσης χρειάστηκε κάποιο static route απο το ένα στο άλλο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 4:03 ΜΜ, elsierastat είπε

Πριν λίγα χρόνια η Voda με είχε βάλει πίσω απο ΝΑΤ και δεν επαίζε το DDNS, έστειλα μαιλ και μου το άλλαξαν. Πληροφοριακά χρησιμοποιώ no-ip.com για ddns. Με όσα έγραψα δεν θέλω να ξεπλύνω την Voda για το Η300, απλά γράφω πως λύσεις υπάρχουν.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά το ddns δεν μου παίζει. Πώς καταλαβαίνει καποιος αν σε εχουν βάλει πίσω από ΝΑΤ δικό τους;

 

Το πρόβλημα μου βασικά είναι με τα modem της voda. Όταν βάζω το modem της cyta όλα παίζουν μια χαρα αλλα όχι το τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μία IP Camera την οποία την "έβγαζα προς τα έξω" μέσω του Port 8080. Από χτες αυτό σταμάτησε να παίζει.

Μπαίνω σε ένα Online Check Open Port Tool και μου λέει Denied Access.

Σας έτυχε και σας τίποτα παρόμοιο;
Μπορώ να τους πάρω να τους πω να ανοίξουν το Port?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα για κάποιους μήνες το h300s και αργότερα το 100v και δεν είχα καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στις συσκευές που ήθελα (ddns κλπ) με τίποτα.

 

Χθες αγόρασα ένα fritzbox 7590, πέρασα την τηλεφωνία σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ και σε γειτονικό site και.... Όλα λειτουργούν τέλεια. Όλα ομως.

 

Θετική εντύπωση μου έκανε ότι πολλές φορές για έγκριση σου ζητάει να "καλέσεις" από το σταθερό ένα κωδικό *xxxxx. Το σταθερό είναι συνδεδεμένο στο fritz οπότε παίρνει απευθείας την εγκριση. Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι όταν πέρασα τις ρυθμίσεις ίντερνετ.... Δεν χρειάστηκε πάνω από 10 δευτερόλεπτα να συγχρονίσει και να δώσει υπηρεσίες.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι όταν πέρασα τις ρυθμίσεις ίντερνετ.... Δεν χρειάστηκε πάνω από 10 δευτερόλεπτα να συγχρονίσει και να δώσει υπηρεσίες.

Το H300s σε εμενα θέλει 7-10 λεπτά για να συγχρονίσει σε κάθε restart.


αν υπάρχουν οδηγίες για setup του VOIP με ενδιαφέρει να τις λινκαρει κάποιος για να τις δοκιμάσω σε 3rd party router.
δεν εχω βρει τη ρύθμιση για VOIP με VLAN 837 (αν θυμάμαι καλά)
ενώ για το VDSL το 835 to βρίσκω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλοι απέκτησα το συγκεκριμένο router Η300s και έχω πρόβλημα γενικότερα....δεν μπορώ να συνδεθώ στον NAS μου απομακρυσμένα...

έχω ανοίξει το UPNP και όταν testάρω την συνδεσιμότητα του NAS μου δείχνει ότι οι πόρτες 8081, 8080, 443 και 80 απέτυχαν...έκανα forward τις πόρτες 8080 και 8081 και όλα καλά.

Για τις πόρτες 80 και 443 μου λέει στο router το εξής: "Τhe selected port cannot be configured as it is reserved for internal usage". Τι μπορώ να κάνω για να βλέπω τον NAS μου και απομακρυσμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Anestis84 είπε

Καλημέρα φίλοι απέκτησα το συγκεκριμένο router Η300s και έχω πρόβλημα γενικότερα....δεν μπορώ να συνδεθώ στον NAS μου απομακρυσμένα...

έχω ανοίξει το UPNP και όταν testάρω την συνδεσιμότητα του NAS μου δείχνει ότι οι πόρτες 8081, 8080, 443 και 80 απέτυχαν...έκανα forward τις πόρτες 8080 και 8081 και όλα καλά.

Για τις πόρτες 80 και 443 μου λέει στο router το εξής: "Τhe selected port cannot be configured as it is reserved for internal usage". Τι μπορώ να κάνω για να βλέπω τον NAS μου και απομακρυσμένα.

Όπως κατάλαβες οι πόρτες αυτές είναι κλειδωμένες από το firmware για να έχουν αυτοιν απομακρισμενη διαχείριση του modem σου. Να σου δώσουν πρόσβαση το θεωρώ σχεδόν αδύνατο. Οπότε ή αλλάζεις την πόρτα που επικοινωνεί το nas (λογικά είναι εύκολο) ή αλλάζεις modem/εταιρία

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2020 στις 11:43 ΠΜ, fingolfingr είπε

Είχα για κάποιους μήνες το h300s και αργότερα το 100v και δεν είχα καταφέρει να έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στις συσκευές που ήθελα (ddns κλπ) με τίποτα.

Χθες αγόρασα ένα fritzbox 7590, πέρασα την τηλεφωνία σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ και σε γειτονικό site και.... Όλα λειτουργούν τέλεια. Όλα ομως.

Θετική εντύπωση μου έκανε ότι πολλές φορές για έγκριση σου ζητάει να "καλέσεις" από το σταθερό ένα κωδικό *xxxxx. Το σταθερό είναι συνδεδεμένο στο fritz οπότε παίρνει απευθείας την εγκριση. Επίσης εντύπωση μου έκανε ότι όταν πέρασα τις ρυθμίσεις ίντερνετ.... Δεν χρειάστηκε πάνω από 10 δευτερόλεπτα να συγχρονίσει και να δώσει υπηρεσίες.

Δουλέυει και η τηλεφωνία? Αυτό που πήρες ή το 7530? Σε τι τιμούλα το βρήκες αν επιτρέπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, apollon18 είπε

Δουλέυει και η τηλεφωνία? Αυτό που πήρες ή το 7530? Σε τι τιμούλα το βρήκες αν επιτρέπεται?

Αυτό με το 7530 δεν το επιασα. Το 7590 πήρα στα 229.90€.

 

Όλα δουλευουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό με το 7530 δεν το επιασα. Το 7590 πήρα στα 229.90€.

Όλα δουλευουν.

το φτηνό αδερφακι του 7590 (ρωτάω αν το είχες ψάξει και αυτό). Οπότε και VoIP την είδε κατευθείαν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, apollon18 είπε

το φτηνό αδερφακι του 7590 (ρωτάω αν το είχες ψάξει και αυτό). Οπότε και VoIP την είδε κατευθείαν.....

Ξέρω ποιο είναι το 7530 και όχι δεν το κοίταξα καθόλου.

 

Δεν είπα ότι έπαιξαν από μόνα τους όλα. Το voip πέρασε χειροκινητα ακολουθώντας οδηγίες όπως γράφω. Μόνο του πάντως με την καμία

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2020 στις 6:49 ΜΜ, salida είπε

Επειδή με ενδιαφέρει μπορείς να περιγράψεις ακριβώς πώς έχεις συνδέσει τα καλώδια? επίσης χρειάστηκε κάποιο static route απο το ένα στο άλλο ?

 

Ρυθμίζεις την λειτουργία του παλιού router-modem ώς router, και συνδεεις την έξοδο WAN σε οποιαδήποτε είσοδο του H300. Δεν χρειάζεται άλλη ρύθμιση, εκτός αν έχεις κάποιο server κλπ οπότε πρέπει να κάνεις port forwarding κλπ Εγώ  μάλιστα έχω απενεργοποιήσει εντελώς το WiFi του Η300.

Στις 6/7/2020 στις 6:07 ΜΜ, fingolfingr είπε

Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά το ddns δεν μου παίζει. Πώς καταλαβαίνει καποιος αν σε εχουν βάλει πίσω από ΝΑΤ δικό τους;

Το πρόβλημα μου βασικά είναι με τα modem της voda. Όταν βάζω το modem της cyta όλα παίζουν μια χαρα αλλα όχι το τηλέφωνο

1. Βρίσκεις το Public IP σου από κάποια σελίδα πχ https://www.whatismyip.com/

2. Βρίσκεις το IP από τον H300 " κατάσταση & Υποστήριξη "

3. Αν είναι διαφορετικά σε έχουν πίσω από ΝΑΤ

Επεξ/σία από elsierastat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...