Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, MRgeldidram7 είπε

Μια γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιξω καινουριο θεμα ασκοπα. Παρελαβα το συγκεκριμενο ρουτερ και περιμενω μεσα στις επομενες μερες μεταβαση σε vdsl. Μπορω ομως να το συνδεσω για δοκιμη στην adsl γραμμη που εχω τωρα η δεν γινεται ;

Νομιζω αμα εισαι απο vodafone θα παιξει κανονικα.Ακομα κ το τηλεφωνο , αν πχ απο adsl οτε πας σε vdsl voda παλι θα παιξει απλα δεν θα δουλευει το τηλεφωνο μεχρι να γινει η μεταφορα 

 

Επεξ/σία από malias4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, τελικά εχει βρει κανένας κωδικούς ρουτ?

 

Μου προτείνουν αυτό ή το 'TP-Link 100ν' το οποιο δεν μπορω να βρω παραπανω πληροφορίες.

Ποιο να διαλέξω, ξέρουμε ποιο είναι το tp link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgeps21 είπε

καλησπέρα σας, τελικά εχει βρει κανένας κωδικούς ρουτ?

Μου προτείνουν αυτό ή το 'TP-Link 100ν' το οποιο δεν μπορω να βρω παραπανω πληροφορίες.

Ποιο να διαλέξω, ξέρουμε ποιο είναι το tp link?

Το tp link είναι το 100v. Και για εκείνο υπάρχουν οι κωδικοί.

 

Αλλά..... Το 100v δεν έχει 5 ghz wifi και έχει 100αρες θύρες δικτύου

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2020 στις 6:20 ΜΜ, filarhos είπε

Μας έφεραν κι εμάς δεύτερο 100ν (το πρώτο λένε είναι ελλατωματικό).

1 ερώτηση:

Με αυτά τα στοιχεία λίγα δεν είναι τα 12 που κλειδώνει:

Link Status Up 

Modulation Type ADSL_2plus 

Actual Rate(Up/Down) 908/12288 kbps 

Attainable Rate(Up/Down) 1048/17772 kbps 

Noise Margin(Up/Down) 11/16.8 dB 

Line Attenuation(Up/Down) 11.6/20.2 dB 

Output Power(Up/Down) 12.3/18.3 dBm 

Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 

Interleave Depth(Up/Down) 8/32 

Interleave Delay(Up/Down) 8/5 ms 

INP(Up/Down) 1.9/0.5 symbols 

Profile N/A 

Showtime Start 114 h 9 min 22 s 

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM 

CRC Errors(Up/Down) 0/3 

FEC Errors(Up/Down) 11/2250

2η ερώτηση:

Το παλιό 100ν μπορώ να το ρυθμίσω ώστε μέσω ethernet να του δίνω internet και να δίνει wifi (bridge mode δεν λέγεται) σε ένα άλλο δωμάτιο που δεν πιάνει; Έχω τώρα ένα tp-link AC750 αλλά είναι wifi extender (μήπως γινεται αυτό bridge mode) και δεν πιάνει πάντα.

Ευχαριστώ πολύ

Τα στοιχεία αυτά τα έχεις πάρει από το tp link 100v; Σε ποιό υπομενού τα βρήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Το tp link είναι το 100v. Και για εκείνο υπάρχουν οι κωδικοί.

Αλλά..... Το 100v δεν έχει 5 ghz wifi και έχει 100αρες θύρες δικτύου

άρα 'παρακαλάω' τους τεχνικους να μ στείλουν το h300 και βλέπουμε.

να εισαι καλα φιλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, S1eepwalker είπε

Τα στοιχεία αυτά τα έχεις πάρει από το tp link 100v; Σε ποιό υπομενού τα βρήκες;

Όχι δεν είναι από αυτό, τελικά έβαλα το παλιό ZTE Η267Α που είχαμε παλιά και δουλεύει καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2020 στις 1:01 ΠΜ, classicrocker384 είπε

Κάρφωσε στη WAN από το δικό σου router μια από τις LAN του άθλιου, φτιάξε και ότι port forwarding θέλεις σε static internal IP που θα παίρνει το δικό σου και όλα θα πηγαίνουν ρολόι. Μέχρι να μπορέσουμε να το πάμε σε bridge mode εγώ έτσι το δουλεύω εδώ και ενάμιση μήνα και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Ειναι μια λύση, αλλα μετά έχεις double NAT. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, salida είπε

Ειναι μια λύση, αλλα μετά έχεις double NAT. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

Αυτό με το double nat με βασανίζει καιρό. έχω δοκιμάσει και με DMZ αλλά δεν φτιάχνει ουτε έτσι. Και στο h300s και στο 100v το ίδιο.

 

Χθες διάβαζα ότι μπορεις είτε να απενεργοποιησεις το dhcp στου παρόχου είτε να συνδέσεις το δικό σου στην lan και όχι στην wan ώστε να παίρνει ip από του παρόχου. Η 2η λύση δεν με καλύπτει. Θα δοκιμάσω την 1η ο σκ.

 

Αν ξερει κανείς κάτι άλλο... Ας το πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Αυτό με το double nat με βασανίζει καιρό. έχω δοκιμάσει και με DMZ αλλά δεν φτιάχνει ουτε έτσι. Και στο h300s και στο 100v το ίδιο.

Χθες διάβαζα ότι μπορεις είτε να απενεργοποιησεις το dhcp στου παρόχου είτε να συνδέσεις το δικό σου στην lan και όχι στην wan ώστε να παίρνει ip από του παρόχου. Η 2η λύση δεν με καλύπτει. Θα δοκιμάσω την 1η ο σκ.

Αν ξερει κανείς κάτι άλλο... Ας το πει.

aloha, 

το ΝΑΤ με το DHCP δυο διαφορετικά πράγματα. (αυτό το γράφω πιο πολύ γιατί δε κατάλαβα ποιο ειναι το οφελος αμα εχεις δικο σου DHCP server σε σχεση με τοον ενσωματωμένο. μονο αυτό δεν αρκεί. εκτός να έχεις κουμπώσει κανένα pihole)

ναι το DHCP μπορείς να το απενεργοποιήσεις στο H300s

Επεξ/σία από salida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, salida είπε

aloha, 

το ΝΑΤ με το DHCP δυο διαφορετικά πράγματα. (αυτό το γράφω πιο πολύ γιατί δε κατάλαβα ποιο ειναι το οφελος αμα εχεις δικο σου DHCP server σε σχεση με τοον ενσωματωμένο. μονο αυτό δεν αρκεί. εκτός να έχεις κουμπώσει κανένα pihole)

ναι το DHCP μπορείς να το απενεργοποιήσεις στο H300s

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά. Απλά στην κατάσταση που είναι θα δοκίμαζα τα πάντα.

 

Αλλιώς θα πάρω ένα fritz και να τελειώνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Το ξέρω ότι είναι διαφορετικά. Απλά στην κατάσταση που είναι θα δοκίμαζα τα πάντα.

Αλλιώς θα πάρω ένα fritz και να τελειώνω.

Αν η λύση είναι να δώσουμε 200+ για να πάρουμε fritz δε με ενθουσιάζει σαν ιδέα, αλλά κάπου προς τα εκεί με βλέπω και εμενα. Το θέμα είναι να ξέρουμε συμβατά μοντέλα στο fritz και να μη πάμε στα τυφλά. Από ότι λένε και οι προηγούμενοι το δύσκολο κομμάτι είναι το VOIP 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, salida είπε

Αν η λύση είναι να δώσουμε 200+ για να πάρουμε fritz δε με ενθουσιάζει σαν ιδέα, αλλά κάπου προς τα εκεί με βλέπω και εμενα. Το θέμα είναι να ξέρουμε συμβατά μοντέλα στο fritz και να μη πάμε στα τυφλά. Από ότι λένε και οι προηγούμενοι το δύσκολο κομμάτι είναι το VOIP 

Αυτό που έχει δοκιμαστεί από μερικούς εδώ είναι το 7590. Που μέχρι χθες τουλάχιστον ήταν σε προσφορά στο ιταλικό amazon. Ιταλία βέβαια με ότι σημαίνει αυτό σε χρόνους παράδοσης κλπ.

 

Στις προηγούμενες σελίδες υπάρχουν οδηγίες για το πώς μπορείς να βρει κάποιος τους κωδικούς τηλεφωνιας. Και στο h300 και στο 100v.

 

Βέβαια το fritz προσφέρει και πολλά καλουδια αλλά.... Ναι ούτε εγώ καιγομαι να δώσω 200+€ για νέο μοντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταω τοση ωρα αυτα τα JS αρχεια....ΑΛλα δεν εχω γνωσεις πως τα πειραζεις μπας και ανοιξουμε καμια καρτελα για το bridge mode..
με ssh δεν εχει προσβαση στα js o @toketog?

Επεξ/σία από [email protected]
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά.

Εγώ είμαι άσχετος και τα περισσότερα από αυτά που γράφετε μου φαίνονται κινέζικα.

Μόλις εχθές μπήκε η γραμμή και δεν έχω πρβλήματα εκτός ότι έχω ένα repeater μπρίζας από το οποίο παίρνει το pc μου δίκτυο γιατί είναι μακριά και από κει πιάνω 25 download αντί για 50. Κατευθείαν από το router πιάνω τα 50 . Ίσως να φταίει το repeater δε το έχω ψάξει ακόμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια απλά (για εσάς) πραγματάκια αν έχει κάποιος την καλοσύνη να μου απαντήσει.

1. Πως μπορώ να κάνω port forward για να ανοίξω ένα port για κάποια εφαρμογή?

(Δεν είμαι τεμπέλης, ψαχνωντα βρήκα απάντηση στο ανωτέρω. Στα κατωτέρω όχι ακόμα. Δώστε ένα χεράκι)

 

2. Βάζω ένα δίσκο στο usb (ο οποίος έχει δικό του ρεύμα). Πώς μπορώ να τον δει το PC? (Αν δηλαδή γίνεται?)

3. Τα λαμπάκια του internet, wifi 2.4 και 5 πότε αναβοσβήνουν και πότε μένουν αναμένα χωρίς να έχω πρόβλημα. Οπότε το αγνοώ?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας να διαβάσετε αυτό το μύνημα.

Καλό Πάσχα.

Επεξ/σία από the_observer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...