Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα γνωριζει καποιος αν το καλωδιο ethernet που ερχεται μαζι με αυτο το ρουτερ ειναι ftp ή utp και τι cat ειναι ; Θελω να παρω 2 τετοια σε μεγαλυτερο μηκος γτ το wifi τελευταια εχει προβληματα και θελω να αλλαξω το ρουτερ για καλυτερο σημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχαν το zte h367n και μετά το h267a τα λέγαμε σάπια αλλά το sercomm είναι το χειρότερο 

Το plus της cosmote είχε σαν το h300s battery drain αλλά έκανε update και έφτιαξε από ότι διάβασα 

 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο εμενα. Θα παω σε VDSL 50 (απο ADSL,περιοχη Γερακας) και θα ηθελα τα "φωτα" σας οσο αφορα το θεμα του τηλεφωνου. Απο τι εξαρταται εαν θα εχω pots  ή voip τηλεφωνια..? Μπορω να το δω απο καπου νωριτερα της τελικης συνδεσης ?  Η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο μπερδευτει στο τι θα αλλαγες θα πρεπει να κανω στην υπαρχουσα καλωδιωση... (θελω να εχω το τηλεφωνο σε αλλο δωματιο αλλα διαβασα οτι η επα-δρομολογηση της τηλ.γραμμης απο το modem/router παλι στο δικτυο του σπιτιου δημιουργει θεματα...ισχυει?)

Επεξ/σία από haralabosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαλει το h300s τωρα, περιμενοντας για vdsl, πανω σε adsl γραμμη και καθομαι και βλεπω τα στατιστικα της ανα διαστήματα.. Γενικα εχω ζητησει να με κλειδωσουν στα 10db noise margin για πιο σταθερη συνδεση (γιατι μαζευα αρκετα λαθη), αλλα καποιες φορες βλεπω πεφτει μονο του το noise margin στα 6,4db. Θελω να δωσω μια εξηγηση σε αυτο. Σκεφτηκα λοιπον το εξης:

Πρακτικα το ρουτερ αξιολογει τις διαφορες συχνοτητες, κραταει αυτες που του δινουν 10db noise margin σε πρωτη φαση αλλα, κατα τη διαρκεια της ημερας, αλλαζουν λιγο τα χαρακτηριστικα της γραμμης και καποιες απο τις συχνοτητες δινουν 6.4db.

Ειναι σωστο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Εχω βαλει το h300s τωρα, περιμενοντας για vdsl, πανω σε adsl γραμμη και καθομαι και βλεπω τα στατιστικα της ανα διαστήματα.. Γενικα εχω ζητησει να με κλειδωσουν στα 10db noise margin για πιο σταθερη συνδεση (γιατι μαζευα αρκετα λαθη), αλλα καποιες φορες βλεπω πεφτει μονο του το noise margin στα 6,4db. Θελω να δωσω μια εξηγηση σε αυτο. Σκεφτηκα λοιπον το εξης:

Πρακτικα το ρουτερ αξιολογει τις διαφορες συχνοτητες, κραταει αυτες που του δινουν 10db noise margin σε πρωτη φαση αλλα, κατα τη διαρκεια της ημερας, αλλαζουν λιγο τα χαρακτηριστικα της γραμμης και καποιες απο τις συχνοτητες δινουν 6.4db.

Ειναι σωστο;

Η απαντηση ειναι αυτη που εδωσε ο Thresh.

Το mod SRA (googlaρετο) ουσιαστικα αναλυει τα στατιστικα της γραμμης βασει τα πακετα που δεχεται και τη συχνοτητα της γραμμης και οταν βλεπει οτι κατι παει λαθος κατεβαζει τη ταχυτητα ετσι ωστε να μην υπαρξουν παραπανω προβληματα. Δυστυχως σε καποιες περιπτωσεις, το ρουτερ τα παθαινει ολα και κλειδωνει σε χαμηλες ταχυτητες ειτε χωρις λογο και αν υπαρχει λογος, κλειδωνει για παρα πολλες ωρες μεχρι να κανεις restart.

Οσο αναφορα το noise margin, καποια πραγματα που ειχες συνηθισει στο ADSL θα πρεπει να τα ξεχασεις στο VDSL. Δεν υπαρχουν πολλες παραμετροποιησεις.

Στις 7/5/2020 στις 12:31 ΜΜ, haralabosg είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Θα παω σε VDSL 50 (απο ADSL,περιοχη Γερακας) και θα ηθελα τα "φωτα" σας οσο αφορα το θεμα του τηλεφωνου. Απο τι εξαρταται εαν θα εχω pots  ή voip τηλεφωνια..? Μπορω να το δω απο καπου νωριτερα της τελικης συνδεσης ?  Η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο μπερδευτει στο τι θα αλλαγες θα πρεπει να κανω στην υπαρχουσα καλωδιωση... (θελω να εχω το τηλεφωνο σε αλλο δωματιο αλλα διαβασα οτι η επα-δρομολογηση της τηλ.γραμμης απο το modem/router παλι στο δικτυο του σπιτιου δημιουργει θεματα...ισχυει?)

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/cyta_installation_guide_VDSL2modem_gr-en.pdf

Ναι δημιουργει θεματα, φαινεται οτι υπαρχει +50V εξωτερικη τροφοδοσια πανω στη γραμμη. Γενικα, αποφυγε το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

 

ευτυχής κάτοχος του εν λόγω δωρεάν  ROUTER της vodafone, δεν σχολιάζω το interface το οποίο με παραξένεψε θέλω μια βοήθεια σχετικά με το πως θα κάνω port forwaring στο utorrent

αντιλαμβανομαι ότι αυτό γίνεται:internet> απεικόνιση θυρών>μετά χρειάζομαι την βοήθειά σας.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια.

Ενεργοποιησα την Κυριακη τη συνδεση οπτικης ινας μεχρι το σπιτι και ολα δουλευουν καλα. Μου εδωσαν και εμενα  το H-300s , η ερωτηση μου ειναι πως μπορω να δω τα χαρακτιριστικα της γραμμης στο ρουτερ γιατι δεν μπορω να τα βρω, συνδεομαι 100/10 ακριβως συμφωνα με speedtest

Στο xDSL ειναι ολα 0.

Επισεις μερικες φορες αργει να συνδεθει στην web σελιδα ή δεν συνδεεται καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορείς να τα βρεις επειδή δεν δουλεύει σαν modem το H300s, αλλά η άλλη συσκευή που έχεις (ONT) πριν από αυτό, στην οποία κουμπώνει πάνω η οπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Nokia g-010q πριν το μοντεμ-ρουτερ, πως μπορω να συνδεθωσε αυτο  για να δω στατιστικα? Βασικα μπορω να δω στατιστικα σε συνδεση οπτικης ινας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...