Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια , να κανω και εγω καποιεςε ρωτησεις σχετικα με το ρουτερ, 

Το πηρα αυτο το ρουτερ το συνδεσα, και μετρησα την ταχυτητα του υπολογιστη (Ενσυραμτη συνδεση) και μου την εχει ρηξει στα 4-5 Mbs, ενω με το speedport που ειχα επιανα 8-9 Mbs.

Κανω καποιο λαθος η αυτο δεν ειναι για να ανεβασει ταχυτητα σε σταθερους υπολογιστες με ενσυραμτη συνδεση ;;; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παίδες. Έχω και εγώ ένα θέμα οποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει.

Πήρα χτες το speedbooster. Έχω συνδέσει πάνω στο ρουτερ 1 ethernet απευθείας στο pc μου, ethernet σε powerline(που συνδέεται άλλο pc  σε άλλο σημείο του σπιτιού) και ένα ακόμα pc με wifi.
Ένα άτομο έβλεπε neflix στο pc με το powerline και εγώ στο pc  μου έπαιζα League of legends και ανέβαζα 300-2000ms
Σε torrent πιάνω μέγιστη ταχύτητα 62Mbps και upload 5Mbps.
Τι μπορώ να κάνω ώστε να παίζω χωρίς να έχω ανεβασμένα ms  και να μπορούν να βλέπουν και οι υπόλοιποι ytb ή netflix. (Vdsl δεν υπάρχει εδώ και η ταχύτητα μου η απλή adsl είναι 7Mbps/1Mbps fast path enabled)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τιποτα και εισαι και τυχερος που εχεις περιπτωση working as intended μονο του . Αλλη ειναι να ριξεις χρονο και χρημα και να  χωρισεις απο που περναει το καθε traffic . Τωρα που το θυμηθηκα κοιταξτε το cosmote app . Σαν δινει σουπερ προσφορα ανανεωση 2 χρονια με αυξηση παγιου τελικη ποσο το μηνα ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/14330784/Tenda-AC6.html#reviews

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα τέτοιο μπας και ρυθμίσω τις ταχύτητες για κάθε χρήστη. Στη κοσμοτε που πήρα τηλέφωνο δεν μπορούν να με βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μηπως γνωριζετε πως να δωσω προτεραιοτητα σε συγκεκριμενες συσκευες; Π.χ αμα θελω το PC μου να ειναι High Prio ενω το κινητο μου Low Prio.

Εδω πρεπει να τικαρω οπως στην φωτογραφια και να θεσω ενα Χ bandwidth speed? Π.χ αμα πιανω 50mbps και στο Ingress βαλω 10000 (=10mbps) τοτε σημαινει πως καθε συσκευη στο δικτυο θα πιανει μαξ 10mbps χωρις μειωση της ταχυτητας αυτης απο αλλες συσκευες; Ή το καταλαβαινω εντελως λαθος;

Απλα θελω η ταχυτητα του ιντερνετ να ειναι κατανεμημενη στις συσκευες ετσι ωστε να μην επηρεαζει η μια την αλλη.

Screenshot_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,σήμερα το εγκατέστησα,η γραμμή που έρχεται σπίτι είναι απαράδεκτη,κατεβάζω με 150 kb max.Έβαλα το booster και δεν έχει αλλάξει τίποτα,ενώ στο speedtest της cosmote πιάνω 3-4 mb..Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λειτουργεί μόνο εκεί,έχει κανείς καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σχετικα με τον ping για games τι παιζει?υπαρχει περιπτωση να ειναι ψηλο ακομα και αν το χρησιμοποιω μονο εγω στον σταθερο υπολογιστη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να ενεργοποιείται καν το bonding.

Όταν σε fortnite έχω ~40ms και σε COD ~60ms.

Νομίζω το LTE κοιμάται.

ping www.google.com

Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 46ms, Maximum = 52ms, Average = 49ms

Επεξ/σία από spamo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε detailed stats απο το fast.com  με ping under load ενώ κατεβαζεις ένα μεγάλο αρχείο απο ftp η megaupload  πρέπει κάπως να κρατήσεις ανοιχτό το LTE 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι άλλο.

Φυσικά και το ping θα εκτοξευθεί οταν θα κάνεις download γιατί θα κατεβάζει απο adsl+LTE.

Αλλα στα παιχνίδια το LTE δεν είναι ενεργό και δουλεύει μόνο η adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη απο οτι καταλαβαινω το home speed booster δεν εχει καθολου καλο ping (οπως ειπε ο φιλος γυρω στο 117) και συμφερει να παιζεις μονο απο την adsl (οπως ειπε ο αλλος φιλος :P) Tο θεμα ειναι οτι και στην  ADSL εγω δεν εχω καλο ping(90+ στο cod) και ελεγα μηπως κατεβει εστω και λιγο με αυτη την υπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 1:37 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Τωρα που το θυμηθηκα κοιταξτε το cosmote app . Σαν δινει σουπερ προσφορα ανανεωση 2 χρονια με αυξηση παγιου τελικη ποσο το μηνα ;

Κατα τύχη το είδα και εγώ μου δίνει αννανεωση 8,85 το μήνα για 2 χρόνια. Τώρα δε θυμάμαι πόσο έδινα να σου πω. Νομίζω έσπαζε στα 2 το ενα ήταν 4,74 αλλά σου ανέβασε και το πάγιο της γραμμής νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit:

 

εχω vdsl 50. Επειδή παίρνω από κέντρο από Οτε μου είπαν δεν γίνεται να βάλω 100 παρά μόνο με speed booster.

 

τηλεφώνησα σήμερα και μου είπαν ότι όταν τελειώσουν τα 100gb η ταχύτητα μειώνεται στο μέχρι 15mbps.

μπορεί η σταθερή μου ταχύτητα να είναι 50. Αλλά μου είπαν αυτό δεν σημαίνει ότι μετά θα ανεβεί μέχρι +15, μου είπαν ότι πιθανότατα θα γυριστώ στην αρχική μου ταχύτητα μέχρι τα 50 δηλαδή.

ειναι όντως έτσι? Η δεν μου τα είπαν καλά από το τηλεφωνικό κέντρο? 

Επεξ/σία από ababapanos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...