Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, 

εχω δυο αποριες οσον αφορα το speed booster.

1) οταν τελειώσουν τα δεδομένα των 100GB , αν δεν αγορασω καποιο εξτρα πακέτο, υπαρχει επιπλέον χρέωση ; ή παραμενει το σταθερο παγιο των 9€ και μεχρι εκει;

 

2) στην γραμμη που εκανα την αιτηση, αρχικα

μου εστειλαν το κλασσικο ρουτερ του ΟΤΕ, αλλα επειδη βρισκομαι σε σταδιο ανακαινισης δεν το κουμπωσα, κ μετα απο μια βδομαδα ηρθε το ρουτερ του booster. Μπορω να κουμπωσω απευθειας το speedbooster στην γραμμη γιατι το αλλο χαθηκε κ ισως πεταχθηκε καταλαθος;

 

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, valekgr είπε

Καλησπερα σε ολους, 

εχω δυο αποριες οσον αφορα το speed booster.

1) οταν τελειώσουν τα δεδομένα των 100GB , αν δεν αγορασω καποιο εξτρα πακέτο, υπαρχει επιπλέον χρέωση ; ή παραμενει το σταθερο παγιο των 9€ και μεχρι εκει;

2) στην γραμμη που εκανα την αιτηση, αρχικα

μου εστειλαν το κλασσικο ρουτερ του ΟΤΕ, αλλα επειδη βρισκομαι σε σταδιο ανακαινισης δεν το κουμπωσα, κ μετα απο μια βδομαδα ηρθε το ρουτερ του booster. Μπορω να κουμπωσω απευθειας το speedbooster στην γραμμη γιατι το αλλο χαθηκε κ ισως πεταχθηκε καταλαθος;

ευχαριστω πολυ

1. Δεν υπαρχει επιπλεον χρεωση, απλα πεφτει κοφτης στη ταχυτητα του 4g με μεγιστο το 15/5 (+οσο πιανεις απο τη σταθερη γραμμη)

2. Μπορει να βαλεις απευθειας το booster αλλα το πρωτο πρεπει να το επιστρεψεις εαν δε το κανεις θα στο χρεωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, valekgr είπε

Καλησπερα σε ολους, 

εχω δυο αποριες οσον αφορα το speed booster.

1) οταν τελειώσουν τα δεδομένα των 100GB , αν δεν αγορασω καποιο εξτρα πακέτο, υπαρχει επιπλέον χρέωση ; ή παραμενει το σταθερο παγιο των 9€ και μεχρι εκει;

2) στην γραμμη που εκανα την αιτηση, αρχικα

μου εστειλαν το κλασσικο ρουτερ του ΟΤΕ, αλλα επειδη βρισκομαι σε σταδιο ανακαινισης δεν το κουμπωσα, κ μετα απο μια βδομαδα ηρθε το ρουτερ του booster. Μπορω να κουμπωσω απευθειας το speedbooster στην γραμμη γιατι το αλλο χαθηκε κ ισως πεταχθηκε καταλαθος;

ευχαριστω πολυ

καλησπερα , στην πρωτη ερωτηση σου θα απαντησω , τα 100gb ειναι για full 4g ταχυτητες αμα τα καταναλωσεις μετα θα σου δινει απο το 4g εως 15mbs και οτι πιανεις στην σταθερη, ( αν και μου ειχανε πει οτι χαμηλωνουνε τον συνχρονισμο στην σταθερη γραμμη λιγο οταν εχεις speedbooster , ετσι μου ειχανε πει στο 13888. 

Στην 2η ερωτηση σου απο την στιγμη που πηρες στα χερια σου το speedbooster router το παλιο πρεπει να το επισρεψεις σε ενα καταστημα γερματος ή κοσμοτε εντος 10 ημερων αλλιως υπαρχει χρεωση στον λογαριασμο σου και νομιζω οτι το speedport entry 2ι το εφτασαν στα 45 ευρω. Μπορεις να μην πληρωσεις το ποσο και οταν το βρεις να το επιστρεψεις και να γινει η αποχρεωση. 

Το booster δουλευει με την καρτα σημ μεσα δεν μπορεις να βαλεις την σημ σε αλλη συσκευη. Επισης μπορεις να το παρεις σκετο το booster και να το βαλεις στο ρευμα και σε αλλο μερος ( πχ σε αλλο σπιτι) . και δουλευει χωρις καποια χρεωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
15 λεπτά πριν, spamo είπε

Προσπαθώ να περάσω DNS ipv6 της cloudflare αλλα δεν τα καταφέρνω.

Μου ζητάει να βάλω 

IPv6 address και 

IPv6 default gateway:

 

dns.jpg

IPv6 δεν σου χρειάζεται και σε πολλούς έχουν αναφερθεί προβλήματα.Αν κατάλαβα καλά προσπαθείς να βάλεις static ip και δεν νομίζω ότι υποστηρίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δυναμική θέλω.

Στην ipv4 πέρασε εύκολα το 1.1.1.1-1.0.0.1 και στην adsl και στη mobile.

Τώρα την εχω απενεργοποιημενη την ipv6 γιατι με τους dns της c0smote εχω τους γνωστούς περιορισμούς σε κάποιες σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spamo είπε

Οχι δυναμική θέλω.

Στην ipv4 πέρασε εύκολα το 1.1.1.1-1.0.0.1 και στην adsl και στη mobile.

Τώρα την εχω απενεργοποιημενη την ipv6 γιατι με τους dns της c0smote εχω τους γνωστούς περιορισμούς σε κάποιες σελίδες.

Άστο έτσι,κι εγώ έτσι το έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα. Γνωρίζει κανείς γιατί τις τελευταίες εβδομάδες το booster αν και έχω δεδομένα διαθέσιμα με περιορίζει την ταχύτητα στο 15 mbps download λες και δεν έχω δεδομένα? Τα δεδομένα τα καταναλώνει όμως κανονικά . Έχω dns της cloudflare , δοκίμασα και quad9 αλλά έχει την ίδια συμπεριφορά . Το σήμα μου είναι strong 4g όπως και ήταν πάντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/10/2019 στις 3:02 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Τα speed booster - μέσω κινητού δικτύου - πακέτα, αποτελούν κατά την προσωπική μου άποψη το αποκορύφωμα της απατεωνιάς των παρόχων.

Την ώρα που θα έπρεπε να χρηματοδοτούν την ταχύτερη ανάπτυξη σταθερών λύσεων υψηλής ταχύτητας, ρίχνουν το κόστος στο συνδρομητή της έξτρα ταχύτητας, μέσω κινητού δικτύου και με data limit!

Αντί να καταγγείλουμε όλη αυτή τη καθυστερημένη ταχύτητα σταθερών συνδέσεων στην Ελλάδα, στη μεγαλύτερη τιμή τηλεπικοινωνιών ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ, αποδεχόμαστε να χρεωνόμαστε για έξτρα πακετάκια και αυτά με προϋποθέσεις και όρια.

Κάτι επίκαιρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω το ίντερνετ αλλά δεν θέλω να χαλάω data, γίνεται με κάποιον τρόπο να αποσυνδέω το 4G? Η κάρτα σιμ βγαίνει; Δηλαδή να δουλεύω μόνο με ADSL οπότε το επιθυμώ. 

Αυτοί που το ειχατε/έχουν, βλέπετε αυξομειώσεις στην ταχύτητα; Με κάποιες μετρήσεις που έχω κάνει με κινητό 4G,εχω πιάσει το λιγότερο 3 και το μεγαλύτερο 60. Συνήθως 8-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, AntoMast είπε

Εάν θέλω να χρησιμοποιήσω το ίντερνετ αλλά δεν θέλω να χαλάω data, γίνεται με κάποιον τρόπο να αποσυνδέω το 4G? Η κάρτα σιμ βγαίνει; Δηλαδή να δουλεύω μόνο με ADSL οπότε το επιθυμώ. 

Αυτοί που το ειχατε/έχουν, βλέπετε αυξομειώσεις στην ταχύτητα; Με κάποιες μετρήσεις που έχω κάνει με κινητό 4G,εχω πιάσει το λιγότερο 3 και το μεγαλύτερο 60. Συνήθως 8-10.

Μπορεις να το κανεις μεσα απο το ροθτερ αυτο φτιαχνοντας  rules πχ απο το δικο μου

firefox_163_04-04-20_EbtI.png.1f58ef33946d97cf1dd8deb9e2c65ebe.png

 

οποια συσκευη ειναι επιλεγμενη χρησιμοποιει μονο τη dsl

κανονικα αυτα που εχω σβησμενα ειναι οι mac address της καθε συσκευης μπορεις ομως για ευκολη διαχειριση να αλλαξεις ονομα απο το Home Netoek -> Lan devices

firefox_165_04-04-20_XEwA.png.45d7e6866b7e6041392e8c32dc3e00f7.png

γνωριζοντας το mac πχ του υπολογιστη σου το βρισεις στη παραπανω λιστα επιλεγεις edit και βαζεις οτι ονομα θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά θας μας τρελάνουν.. 

Πήρα ΟΤΕ τηλεφωνο και ρώτησα για 4G αμα υπάρχει στην περιοχή μου, μόνο και μόνο για να σιγουρευτώ. Μια που βγήκε με σιγουριά μου είπε πως πιάνω μόνο 2G. Ωστόσο, στο σημείο που θέλω να βάλω το router πιάνω συνεχως 4G με το κινητό. Πότε δεν έχω πέσει 4G ή δεν ξέρω εγώ τι. Έχω κάνει επίσης πάνω από 100 μετρήσεις σε μια βδομάδα σε εκείνο το σημείο και έχω πιάσει ταχύτητες μέχρι και 60 mbps, με μέσο όρο 10-15mbps.

Τι κάνω εγώ τώρα; Να εμπιστευτώ τα λόγια που μου είπε εκείνη; Πως γίνεται να πιάνω 4G με το κινητό και καλό σήμα και όχι με τον Speed booster? 

 

Edit: Πήρα έναν γνωστό μου που είναι τεχνικός στον ΟΤΕ και μου είπε ότι θα πιάνω (μένει κοντά σε μένα επίσης) ..Δεν ξέρω πως δεν σκέφτηκα καν να τον πάρω πριν

Επεξ/σία από AntoMast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...