Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/7/2023 στις 1:47 ΜΜ, VPoint είπε

Επειδή και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε αυτό το ποστ ή τελοσπάντων να μου εξηγήσεις τι έκανες; Ευχαριστώ!

https://www.adslgr.com/forum/threads/1154466-Cosmote-Speed-Booster-Τι-ειναι-και-αξιζει
Ανοιξε το spoiler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω 50αρα γραμμη που συγχρονιζει στα 18 λογω ανεφικτοτητας.

Βαζω το speed booster...μονη της η κινητη δινει 40mp/s

Οταν κανω bonding Η συνολικη ταχυτητα  πεφτει στα 32...δεν ειναι παραδοξο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ο ΟΤΕ μετά από άπειρες διαμαρτυρίες με αποδέσμευσε από το booster που αυτός μου πρότεινε σαν την μόνη εναλλακτική λόγω της άθλιας επίγειας γραμμής (5 mbps με διαρκείς αποσυνδέσεις ) που έχει το επαρχιακό μέρος που κατοικώ!

Δυστυχώς από τον Ιούνιο η συνολική ταχύτητα έπεσε από τα 25-30 mbps στα 6-7 mbps και η επίσημη απάντηση της εταιρείας είναι ότι φταίει ο τουρισμός της περιοχής και μπουκώνουν οι κεραίες κινητής, οπότε το booster αχρηστεύεται! Υπομονή μέχρι Σεπτέμβριο μου απάντησε «η εταιρεία κινητής με τη μεγαλύτερη κάλυψη στην Ελλάδα»!

Elon Musk σου έρχομαι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια

μολις εβαλα το μπουστερ,ξετικαρα και το ipv6 απο τις συνδεσεις δικτυου αλλα βλεπω οτι η ταχυτατητα ειναι σχεδον ιδια με πριν και το bonding ειναι πορτοκαλι 

τι πρεπει να κανω ;

edt: τελικα κατι παιζοταν με την dsl ολα κομπλε τωρα

Επεξ/σία από jimmakos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 6/1/2023 στις 10:17 ΠΜ, aris.04 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει port forwarding στο DN9245X6-10;

καλησπέρα, έβγαλες άκρη? δεν μπορώ ούτε εγώ να κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Inferno_lb13 είπε

καλησπέρα, έβγαλες άκρη? δεν μπορώ ούτε εγώ να κάνω

Ναι έβγαλα, άπλα δεν είμαι στο σπίτι να δω τις ρυθμίσεις στείλε μου ένα screenshot αν είναι και τι portforward θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2023 at 21:39, VPoint said:

.... ταχύτητα έπεσε από τα 25-30 mbps στα 6-7 mbps και η επίσημη απάντηση της εταιρείας είναι ότι φταίει ο τουρισμός της περιοχής και μπουκώνουν οι κεραίες κινητής, ... μέχρι Σεπτέμβριο μου απάντησε «η εταιρεία κινητής με τη μεγαλύτερη κάλυψη στην Ελλάδα»!

Εβαλα κάρτα sim σε μόντεμ 4g και τον Μάιο έπιανα ταχύτητες 40+ mbps και τον Ιούλιο-Αυγουστο έπιανε 4 - 8 - 9 και τρόμαζε να μου δώσει 20. Τώρα Σεπτέμβριο πάλι καλά. Εβαλα και μια εξωτερική κεραία με 1μέτρο καλώδιο ίσα να βγαίνει έξω απο το σπίτι και μπορεί να κέρδισα βελτίωση 10Mbps σαν μέσο όρο. 7/9/2023  έπιασε 83 ! Σήμερα Κυριακή πρωί με μικρή τουριστική επιβάρυνση μου έδειξε 55. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2023 στις 3:02 ΜΜ, aris.04 είπε

Ναι έβγαλα, άπλα δεν είμαι στο σπίτι να δω τις ρυθμίσεις στείλε μου ένα screenshot αν είναι και τι portforward θες.

το έφτιαξα κι εγώ, σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2023 στις 11:22 ΠΜ, tvkal είπε

Εβαλα κάρτα sim σε μόντεμ 4g και τον Μάιο έπιανα ταχύτητες 40+ mbps και τον Ιούλιο-Αυγουστο έπιανε 4 - 8 - 9 και τρόμαζε να μου δώσει 20. Τώρα Σεπτέμβριο πάλι καλά. Εβαλα και μια εξωτερική κεραία με 1μέτρο καλώδιο ίσα να βγαίνει έξω απο το σπίτι και μπορεί να κέρδισα βελτίωση 10Mbps σαν μέσο όρο. 7/9/2023  έπιασε 83 ! Σήμερα Κυριακή πρωί με μικρή τουριστική επιβάρυνση μου έδειξε 55. 

Και σ'εμένα οι ταχύτητες επανήλθαν στα φυσιολογικά, αν και τα ΣΚ έχω ακόμη αισθητή πτώση.

Με ενδιαφέρει το θέμα της κεραίας, μπορείς να μου πεις περισσότερα; Πχ κάποιο λινκ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, VPoint said:

Με ενδιαφέρει το θέμα της κεραίας, μπορείς να μου πεις περισσότερα; Πχ κάποιο λινκ κλπ

MikroTik MTAO-LTE-5D-SQ mANT Εξωτερική Κεραία 4G Πανκατευθυντική 5dBi με σύνδεση SMA                     * χωρίς καλώδια. Καλώδια αγοράζεις ξεχωριστά. 

MikroTik Καλώδιο Κεραίας WiFi SMA male - SMA male 1m Μαύρο (SMASMA)

Μπορείς να τη βάλεις και σε ιστό αλλά θα χρειαστείς μεγαλο καλώδιο που σημαίνει κάθε μέτρο και περισσότερη απώλεια. Εγω τη στερέωσα σε τοίχο 1μέτρο απο το μόντεμ, σε σημείο που να βλέπει προς την κεραία της τηλεφωνίας που έχω κοντά μου. Οπως είπα κάποια βελτίωση της τάξης των 10mbps τη βλέπω. Οχι τρελά πράγματα όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 3/4/2023 στις 12:21 ΜΜ, tvkal είπε

Εχει απαντηθεί οτι δεν θα δουλέψει. Δοκίμασε το πρώτα και αν δεν σε εξυπηρετήσει υπάρχουν άλλες λύσεις. 

Τι άλλες λύσεις υπάρχουν; Εδώ μια Cosmote SIM με unlimeted Data. Μπορώ να αγοράσω σκέτο τον εξοπλισμό Hybrid και να κοτσάρω σε αυτόν την unlimited data sim που εχω;

Αν όχι, τι επιλογές έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε με την unlimited data sim δεν θα δουλέψει. 

Για να δουλεψει πρέπει να κάνεις άλλο σετάρισμα και είναι κάτι που δεν το γνωρίζουν πολλοί. Ούτε εγώ. 

Αλλά  γιατί να αγοράσεις εξοπλισμό hybrid και να μην πάς κατευθείαν σε 4g ρουτερ ή και 5g αν αντέχει η τσέπη σου ?   Εγω αυτό έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...