Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Προσπαθώ να συνδέσω το Speedbooster με το cosmote app χωρίς επιτυχία. Η προσπάθεια κολλάει στο σημείο που μου στέλνει 4ψηφιο κωδικό για να ολοκληρωθεί η διαδικασία ,αλλά το 4ψηφιο το στέλνει στο αριθμό του router.Εχω μιλήσει με 13888 ,έχω δώσει άλλο κινητό αλλά τίποτα.Είπαν ότι θα το κάνουν αυτοί εσωτερικά αλλά πάλι τίποτα.Το μόνο που μου ήρθε ήταν ένα μαιλ με λινκ για να επιβεβαιώσω το id mail μου,πράγμα το οποίο και έκανα αλλα και πάλι τίποτα.Αν ξέρει κάποιος κάτι για να βοηθήσει.Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από GeoTer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/4/2023 στις 10:24 ΠΜ, kallonos είπε

Πλέον είναι μόνιμο τα 200GB ανά μήνα.

Όταν τα ξεπεράσεις, δε σε χρεώνει παραπάνω και υποτίθεται σου κάνει limit το bandwidth σε 15Mbps down (και δεν ξέρω πόσο up) 
AΛΛΑ 
το έχω εδώ και 1.5 μήνα και την τελευταία εβδομάδα παίζω κανονικά (χωρίς καμία αλλαγή στο bandwidth) με 0 GB υπόλοιπο. 

 

Στις 30/3/2023 στις 10:17 ΜΜ, Aggelos_INSM είπε

Να ρωτησω, μπορεις να το χρησιμοποιείς χωρίς να ειναι πανω στην dsl σύνδεση ? Μπορεις να το παρεις εκτος σπιτιου? 

Ναι!
Αλλά χρειάζεσαι ενεργή Cosmote σταθερή γραμμή για να το κάνουν bind (ανεξαρτήτως με το εάν θα το κρατήσεις κουμπωμένο - ίσως θα χρειάζεται κούμπωμα κατά την "εγκατάσταση" για να περάσει το αρχικό provisioning). 

Η γραμμή είναι δηλωμένη στους Αμπελόκηπους και το έχω δοκιμάσει με επιτυχία στα Πετράλωνα. 

 

 

Γνωρίζουμε εάν με κάποιες ρυθμίσεις (πχ με χρήση της binding IP ως default gateway) μπορεί να χρησιμοποιηθεί η sim, σε άλλο cellular router? 
Το μόνο test που έχω κάνει είναι να δοκιμάσω να στείλω sms στον αριθμό της sim και να το διαβάσω από συσκευή που υποστηρίζει sms management. Και προφανώς ΔΕΝ παίζει (όπως και τα εξερχόμενα sms). 

Επεξ/σία από grim_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, grim_gr είπε



 

Ναι!
Αλλά χρειάζεσαι ενεργή Cosmote σταθερή γραμμή για να το κάνουν bind (ανεξαρτήτως με το εάν θα το κρατήσεις κουμπωμένο - ίσως θα χρειάζεται κούμπωμα κατά την "εγκατάσταση" για να περάσει το αρχικό provisioning). 

Η γραμμή είναι δηλωμένη στους Αμπελόκηπους και το έχω δοκιμάσει με επιτυχία στα Πετράλωνα. 

 

Άρα μπορείς να το έχεις σαν unlimited data φάση? Μετα τα 200gb λειτουργεί ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Έχω ένα θέμα και θα ήθελα μια βοήθεια σας παρακαλώ. Έχω speed booster είμαι εντάξει με την ταχύτητα αλλά έχω τρομερά μεγάλα ping. Και όταν λέω τρομερά μεγάλα μιλάω από 60 μέχρι 6100. Και πολλές φορές όταν παίζω από το παιχνίδι μου δείχνει ότι χάνεται για λίγο η γραμμή. Έχει να προτείνει κάποιος τπτ η τουλάχιστον μία κεραία να βάλω επάνω μπας παίξω ένα παιχνίδι τής προκοπής? Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2023 στις 11:37 ΜΜ, Aggelos_INSM είπε

Άρα μπορείς να το έχεις σαν unlimited data φάση? Μετα τα 200gb λειτουργεί ;

Unlimited είναι απλά μετά τα 200gb κλειδώνει το downlink στα 15mbps όσο αφορά τη σύνδεση κινητής άρα είναι + ότι πιάνει η σταθερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το booster,  έχω παρατηρήσει μέσα στην εφαρμογή της cosmote ότι δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου δεδομένα , 8GB  τον μήνα περίπου …. Το δεδομένα είναι ανοιχτά στο ρουτερ κανονικά , επίσης από θέμα ταχύτητας είμαι στα νούμερα προ booster , μπορώ να κάνω καμία ρύθμιση ;; Αλλαξα και μέρος το ρουτερ και πάλι τίποτα ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
16 ώρες πριν, stavrioann είπε

Καλησπέρα επειδή με ενδιαφέρει το booster τελικά ισχύει μετά την κατανάλωση των 200 gb η ταχύτητα κλειδώνει στα 15 mbps η είναι unlimited?

Βάση ενημέρωσης cosmote μετά τα 200 κλειδώνει στα 15mbps η κινητή + τη ταχύτητα από τη σταθερή. 

Παρόλα αυτά εγώ που έχω στο πατρικό δεν κλειδώνει και μετά το πέρας των 200gb. Δεν ξέρω αν είναι μεμονωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά στην ταχύτητα upload.

Μετά την κατανάλωση των 200GB , κλειδώνει και αυτή? Και αν ναι , στα πόσα GB.

Τώρα βγάζω Download:50Mbps , Upload:5Mbps

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, hrisafism είπε

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά στην ταχύτητα upload.

Μετά την κατανάλωση των 200GB , κλειδώνει και αυτή? Και αν ναι , στα πόσα GB.

Τώρα βγάζω Download:50Mbps , Upload:5Mbps

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δεν επηρεάζεται το upload, πάλι 5 θα έχεις. 

Επεξ/σία από panmitz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πηρα Booster σημερα
αλλα δεν βλεπω καμια αλλαγη στην ταχυτητα( ισως μια μικρη στο download απο 13 σε 15)
Τι μπορω να κανω?

EDIT:Ειδα ενα ποστ που ελεγε να απενεργοποισω το Ipv6 και τωρα βλεπω μεγαλη βελτιωση στην ταχυτητα 
 

Επεξ/σία από Mofmof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2023 στις 8:57 ΜΜ, Mofmof είπε

Καλησπέρα, πηρα Booster σημερα
αλλα δεν βλεπω καμια αλλαγη στην ταχυτητα( ισως μια μικρη στο download απο 13 σε 15)
Τι μπορω να κανω?

EDIT:Ειδα ενα ποστ που ελεγε να απενεργοποισω το Ipv6 και τωρα βλεπω μεγαλη βελτιωση στην ταχυτητα 
 

Επειδή και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, θα μπορούσες να με κατευθύνεις σε αυτό το ποστ ή τελοσπάντων να μου εξηγήσεις τι έκανες; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...